Αναπαραγωγή Ζητω βοηθεια για να ταισω εναν νεοσσο κοκατιλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mirto_00
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mirto_00

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουλ 2009
Μηνύματα
29
Πόλη
Άνω Γλυφάδα
ρε παιδια να κανω μια ερωτηση για νεωσο.. εχω ενα μωρο κοκατιλ(23 ημερων) που το πηρα χθες απο εκτροφεα και ηταν ιδη ταισμενο δηλαδη δεν χρειαστικε να το ταισω.. σημερα πηρα μια ιδικη κρεμα απο το πετ σοπ αλλα δεν ξερω τα βασικα... (εχω διαβασει διαφορα στο σιτε αλλα δεν ηταν αρκετα συγκεκριμενα)

1. Καθε ποσες ωρες πρεπει να ταιζεται σε τετια ηλικια;
2. Ποτε περιπου θα μπορεσει να φαει μονο του δηλαδη πως θα το καταλαβω;(και πως θα του τη συσστησω)


μπορει καποιος να με διαφωτησει;:)
 
μπορει καποιος να με διαφωτησει;:)

Aυτος που σου το πουλησε ισως; 😕

Υπαρχουν εμπειρα μελη εδω που εχουν μεγαλωσει κοκατιλ και ισως σε βοησουν οι απαντησεις τους. Αλλα γιατι μπηκες σε αυτην τη διαδικασια με τοσο μεγαλο ρισκο και μαλιστα το πηρες μη εχοντας ιδεα καν για το ποσο και καθε ποτε πρεπει να τρωει; Υπαρχουν τοσα παρομοια θεματα στο φορουμ με τους κινδυνους, δεν ειδες κανενα απο αυτα;
 
Μυρτώ καλησπέρα.
Να χαίρεσαι το μικρό σου αλλά συμφωνώ απόλυτα με τον Ανέστη...
Και εγώ πήρα πρόσφατα ένα μικρό αλλά περίμενα να απογαλακτιστεί πρώτα γιατί υπάρχουν πολλοί κίνδυνοι.
Πιστεύω πως το πιό δύσκολο και επικίνδυνο είναι η σωστή θερμοκρασία που πρέπει να έχει η κρέμα του.
Καλή επιτυχία σου εύχομαι!
 
ευχαριστω παιδια...

δεν ειμαι και τελιος ασχετη εχω ξαναμεγαλωσει μικρα (bugie) και απλα ρωτησα αμα υπαρχη καμια διαφορα στον τροπο επιδη ειναι δαιφορετικες ''ρατσες''...
 
οχι δεν υπαρχει καμια διαφορα στον τροπο παπαγαλοι ειναι και τα μπατζι παπαγαλοι ειναι και τα κοκατιλ στην δοσολογια διαφερουν.
την κρεμα σου εδειξε πως να την φτιαχνεις αυτος ο εκτροφεας που σου το πουλησε; σου εδειξε πως να το κανεις;
στο ποσο θα το ταϊζεις θα το δεις απο τον προβολο του ποτε αδειαζει
και θα μπορει να φαει μονο του μετα τον 1-1.5 μηνα οταν θα εχει ολοκληρωσει το φτερωμα του. Βεβαια δεν θα του κοψεις ην κρεμα κατευθειαν αλλα θα εχεις το βαλεις τοτε σε κλουβακι με το φαγητο του και θα το ταϊζεις παραλληλα. Θα το παρατηρεις τι τρωει και τοτε θα φτιαχνεις την κρεμα αναλογα.
 
Back
Top