Ασθένειες Σας ζητω βοηθεια το παπαγαλακι μου ειναι αρρωστο

το αναβραζων σκευασμα λεγεται calciform 500 mg μηπως;

αν οxi γραψε τα ακριβη στοιχεια
 
απο οτι ειδα δε σε προλαβα: το σωστο ειναι να επικοινωνησεις με καποιο γιατρο απο το λινκ που σου εδωσαν τα παιδια εστω τηλεφωνικα να σου δωσει οδηγιες για τα απαραιτητα φαρμακα.ψαξε σε καποιο πετ σοπ για ostex της ταφαρμ ή tabernil calcio .σχεδον ολα εχουν καποιο απο αυτα. Μονο στην περιπτωση που δεν θα βρεις και στην περιπτωση που δεν βρεις να μιλησεις με γιατρο να σου δωσει το οκ (επειδη το πουλακι ειναι σε κρισιμη κατασταση) βρες αυτο το σκευασμα που σου ανεφερα (φαρμακειο) και δωσε σε μια ποτιστρα το 1/5 της ταμπλετας αφου το αφησεις να λοιωσει τελειως. Αμεσα με μια φορα δεν θα εχεις προβλημα αλλα τα εκδοχα που περιεχει μακροπροθεσμα σε συσσωρευση δεν μπορω να ξερω τι επιδραση μπορουν να εχουν. Πιστευω αλλα δεεν εγγυωμαι οτι κατι αναλογο ισχυει και για το σκευασμα που εχεις (για περιστασιακη χρηση σε αυτο που ανεφερα λογω της κατεπειγουσας καταστασης εγγυουμαι εκ πειρας σε μικροτερο πουλι)


το αλλο σκευασμα που ειχες χρησιμοποιησει για να φυγει ο ερεθισμος ηταν ενα κορτιζονουχο αντιφλεγμονωδες αντιβιοτικο με αντιμηκυτισιακη δραση😕

Panolog Cream Veterinary Information from Drugs.com
 
μπορω να δωσω αναβραζων;

εχω στη διαθεση μου τωρα ideos μασωμενα δισκια... Να τα διαλυσω με νερο και να τα δωσω; Πρεπει να ειναι μαζι με το αρσενικο στην κατασταση που ειναι; τι ποσοτητα να δωσω και καθε ποτε;
 
και αυτο Ideos, chewing tablets
εχει εκδοχα (προσθετα) τα οποια δεν γνωριζω την επιδραση τους πληρως.χωρια που δεν διαλυετια ευκολα. Το αναβραζων πιο ειναι;

σιγουρα δεν εχει κανενα πετ ασβεστιο για πτηνα;
 
στα πετ δεν βρηκα τπτ με ασβεστιο. τι να κάνω; Την κρεμα μου την εδωσε κτηνιατρος και απο οτι ειδα βοηθησε. Πειτε μου να δωσω αυτο που εχω;



το εχω διαλυσει στο νερο μου φαινεται ενταξει... Το αναβραζων το εχει μια φιλη.
 
ταμαρα τα μασωμενα δισκια δεν διαλυονται σωστα και ειναι μικρο κομματι απο ολοκληρο το δισκιο που πρεπει να διαλυσεις. Δεν μου γραφεις πιο αναβραζον εχεις.

τωρα δεν μπορω λογω ωρας αλλα το απογευμα θα επικοινωνησω με φιλο μου εκτροφεα στον Αρχαγγελο που ισως εχει για καναρινια ασβεστιο να πας να σε βοηθησει (αν και νομιζω το απογευμα θα εργαζεται). Αν μπει επισης στο φορουμ ο andreasrodos μιλα του μηπως μπορει εκεινος. Αν εχει σιγουρα θα σου δωσει
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
παρομοια του caciform

Zebra Finches
αν κρινεις οτι μπορεις να περιμενεις καλως. Αλλιως αν εχεις καποιο απο αυτα (μονο αυτα)δωστου το 1/5 της ταμπλετας σε μια ποτιστρα (εννοειται μερικες σταγονες αν 2 ωρες ). Αν δεν ανοιγει το στομα ριχνε του στη μυτη.Θα το πιει
 
ρε παιδια, δεν το κανει το αυγο βασικα δεν προσπαθει καν! Χθες τρεχαμε να βρουμε φαρμακειο και πηραμε αμπουλες ασβεστιου γιατι δεν υπηρχε αλλο εκτος απο μασωμενες ταμπλετες... Της εδωσα λιγο με τα χιλια ζορια αλλα και παλι αυγο πουθενα... Μηπως δεν ειναι αυγο και ειναι κανενας ογκος;
 
Ταμάρα γειά σου. Δεν ξέρω πως είναι το παπαγαλάκι σου σήμερα. Μόλις διάβασα γρήγορα ένα αγγλικό άρθρο (Egg Laying & Possible Problems) που μου φαίνεται καλό. Δοκίμασε να θερμάνεις το κλουβί από κάτω με θερμοφόρα, χωρίς όμως να τα υπερθερμάνεις τα πουλιά. Είναι σημαντικό να υπάρχει ζέστη στο χώρο της κοιλιάς της, μήπως και αυτό την βοηθήσει να γεννήσει. Το ασβέστιο έπρεπε να της το είχε χορηγήσει από την αρχή της εγκυμοσύνης. Τώρα είναι σημαντικό να πέρνει πολλά υγρά και ίσως κάποια αντιβίωση, ώστε να μην μολυνθεί από το αυγό. Είναι υψίστης σημασίας να βρείς έναν κτηνίατρο που να μπορέσει να της χορηγήσει είτε κάποιο φάρμακο για συσπάσεις (βλ. αγγλικό άρθρο), είτε να τραβήξει με σύριγγα το υγρό μέσα από το αυγό, ώστε το πουλάκι να ελευθερωθεί από την πίεσή του και να καταφέρει να το αποβάλει. Διαφορετικά, οι εξελίξεις θα είναι άσχημες... Καλή τύχη!
 
... Είναι υψίστης σημασίας να βρείς έναν κτηνίατρο που να μπορέσει να της χορηγήσει είτε κάποιο φάρμακο για συσπάσεις (βλ. αγγλικό άρθρο), είτε να τραβήξει με σύριγγα το υγρό μέσα από το αυγό, ώστε το πουλάκι να ελευθερωθεί από την πίεσή του και να καταφέρει να το αποβάλει. Διαφορετικά, οι εξελίξεις θα είναι άσχημες... Καλή τύχη!

Στην Ελλαδα δεν υπαρχουν κτηνιατροι που εχουν ειδικοτητα πτηνιατρου και να ασχολουνται κατεξοχην με πουλια, ποσο μαλιστα ειναι πολυ πιο δυσκολο να βρεθει ενας τετοιος στη Ροδο οπου βρισκεται η Ταμαρα. Επισης τετοια ενεργεια απο μη εξειδικευμενο ατομο ειναι πολυ επικινδυνη. Εαν σπασει το αυγο, τα σπασμενα τσοφλια μπορουν να τραυματισουν θανασιμα τα εσωτερικα ευαισθητα οργανα του πουλιου.

Νομιζω πως οι καλυτεροι τροποι προτεινονται εδω...
https://community.petbirds.gr/threads/Δυστοκία-των-πτηνών.2759/
 
Δυστυχώς, το έχω διαπιστώσει και εγώ ότι δεν υπάρχουν κτηνίατροι με αυτή την ειδικότητα στην Ελλάδα... Έχω και εγώ πουλάκι άρρωστο εδώ και τρία χρόνια, το οποίο έχει καταταλεπωρηθεί το καημένο... Ίσως εάν βρεί κάποιον κτηνίατρο, με τον οποίο μπορέσει να συνεννοηθεί κάπως, να επιχειρήσουν την επέμβαση, γιατί αλλιώς το πουλάκι θα πεθάνει. Δεν έχω διαβάσει το άρθρο που της προτίνεις, αλλά για να επιμένεις θα είναι καλό...
 
μηπως δεν ειναι αυγο και ειναι κανενας ογκος;
Υπάρχει περίπτωση, καθώς αναπτύσονται, σπάνια μεν, νεοπλάσματα τόσο στις ωοθήκες όσο και στην αμάρα.
Πρέπει όμως να αποκλήσεις τον παράγοντα αυγό. Δοκίμασε να κάνεις αυτά που περιγραφονται στο άρθρο που σου υπέδειξε ο Ανέστης.
Σου έχω στείλει και πμ, το έλαβες;
 
Γεια σας παιδια, τα νεα ειναι ασχημα την χασαμε χθες το βραδυ... Ελαβα το μηνυμα σου Κωστα και σε ευχαριστω πολυ, δεν απαντησα λογω του οτι πηγαμε σε δευτερο κτηνιατρο ο οποιος μας επιβεβαιωσε πως δεν ειναι αυγο. Ειπε πως απλα ειναι πολυ εξαντλημενη απο τη γεννα των δυο προηγουμενων. Στεναχωρηθηκα παρα πολυ αλλα νιωθω λιγο καλυτερα που δεν βασανιζεται και δεν υποφερει πια... Την υποβαλαμε σε πολλες δοκιμασιες και μαρτυρια οποτε νομιζω πως ειναι καλυτερα που εφυγε. ☹ λυπαμε που δεν καταφερα να την βοηθησω και θεωρω τον ευατο μου υπεθυνο για τον θανατο της!
 
Εσυ δεν εισαι υπευθυνη για το θανατο της μικρης.
Ισα ισα που ετρεξες να την βοηθησεις.Αλλοι ευθυνονται και αυτοι ειναι για μενα οι κτηνιατροι.
 
Λυπάμαι.
και θεωρω τον ευατο μου υπεθυνο για τον θανατο της!
Προσπάθησες όσο μπορεσες.
ο οποιος μας επιβεβαιωσε πως δεν ειναι αυγο.
Πως το διαπίστωσε; Που απέδωσε την ασθένεια; Ήταν καλός; Αν ναί πρόσθεσε διεύθυνση κ΄όνομα https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Μήπως ανέφερε τίποτα για πρόπτωση ή ρήξη ωαγωγού;
 
οταν ειχες γραψει οτι ενω υποπτευοσασταν αυγο ο γιατρος πιεσε το πουλι και φανηκαν και σημαδια απο αιμα, δεν σου κρυβω(... Πια) οτι φοβηθηκα για σπασιμο του αυγου(αν υπηρξε ποτε). Μπορει να ηταν κατι αλλο. Ομως ηταν παρακινδυνευμενη ενεργεια εκ μερους του. Οτι και να ηταν κριμα το πουλακι.

δεν νομιζω να επαιξε ρολο, αλλα παρατηρησα οτι του δωσατε ασβεστιο σε αμπουλες.. Απο δοσολογια;
 
Λυπάμαι πολύ Ταμάρα! Έκανες ό,τι καλύτερο μπορούσες. Μην ρίχνεις την ευθύνη επάνω σου, αλλά στην αδυναμία και πολλές φορές αδιαφορία των κτηνιάτρων να μας βοηθήσουν.
 
πολυ κριμα ταμαρα.. Εκανεσ ο,τι μπορουσεσ ομωσ..☹
και εννοειται δε φταισ εσυ! Καποια πραγματα στη ζωη δεν τα οριζουμε δυστυχωσ.. Μπορει να εφταιγε ο πτηνιατροσ μπορει απλα να επρεπε να αναπαυτει-οσο δυσκολο και αν ειναι να το δεχτεισ. Μη ριχνεισ ευθυνεσ στον εαυτο σου. Εσυ προσπαθησεσ και πολυ μαλιστα. Προσπαθησε να το θυμασαι με αγαπη και να σκεφτεσαι πωσ τωρα δε θα υποφερει..
 
Back
Top