Αγορά Ζητώ να μου πουλήσουν Αλεξανδρινό

Δλδ να το παρω;
Δύσκολα θα σου δώσω εγώ τέτοια απάντηση. Ξέρεις είμαι λιγο ενοχλητικός καμιά φορά 😛 οπότε θα σε στείλω πρώτα να διαβάσεις αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Γιατί-να-μην-πάρεις-παπαγάλο.31114/
Μετά αν μου πεις ότι είσαι οκ, θα σου πω να το παρεις. Το Ρινγκνεκ δεν ειναι αλεξανδρινός, όμως είναι και αυτό μια ψυχή, ενα πανέξυπνο πλασμα που δένεται, αγαπάει και έχει ανάγκη από αγάπη και φροντίδα.
Αν σκοπός σου είναι να πάρεις αλεξανδρινό για συγκεκριμένους λόγους, τότε να μη παρεις το ρινγκνεκ. Αν είναι να πάρεις μια παρέα ναι.
Θα χρειαστεί ώρες και μέρες και μήνες κοντά του. Υπομονή, παρουσία, φροντίδα και πολύς κόπος για να σε εμπιστευτεί ένα τέτοιο φτερωτούλι. Αν τα έχεις και προτίθεσαι να τα δώσεις βουρ. :D
 
Εγω ειμαι διαθετημενη να του αφιερώσω οσο χρονο χρειάζεται απλά θελω το πουλι να εχει τάϊστει στο χερι γτ έχω ακουσει οτι ειναι πιο φιλικό κ εκπαιδεύεται πιο ευκολα
 
Εγω ειμαι διαθετημενη να του αφιερώσω οσο χρονο χρειάζεται απλά θελω το πουλι να εχει τάϊστει στο χερι γτ έχω ακουσει οτι ειναι πιο φιλικό κ εκπαιδεύεται πιο ευκολα
Ισχύει σε κάποιες περιπτώσεις. Θα σου πω πχ να πας να δεις τα βιντεο της Ληδας https://community.petbirds.gr/threads/ΠΕΠΕΡ-και-ΛΗΔΑ-η-γνωριμία-τους.32146/page-6
Η Λήδα λοιπόν είναι ένα "αγριο" πουλάκι που κανείς δεν προσπάθησε ποτέ να την εξημερώσει. Φυσικά στα βίντεο βλέπεις ένα... αρνάκι. Γενικότερα διαφωνώ με την τοποθέτηση ότι το ταϊσμένο στο χέρι θα είναι πιο φιλικό ή πιο "εκπαιδεύσιμο". Το μόνο που θεωρώ ότι έχει "παραπάνω" από τα άγρια είναι μια πρώτη εξοικίωση με τον άνθρωπο. Ομως αυτή μπορεί να την αποκτήσει και μετά. Αλλωστε δε ζητάς να πάρεις παπαγάλο 7-8 χρονών, ενα μωράκι θα πάρεις κι εσύ. Και ως μωράκι θα παρατηρεί τα πάντα, θα μαθαίνει και φυσικά θα δένεται με αυτόν που τον φροντίζει.
Δεν διαφέρουν πολύ από ανθρώπους. Ξέρουν ποιος τους αγαπάει και το ανταποδίδουν.
Φυσικά η απόφαση είναι δική σου, οι γνώμες και οι εμπειρίες του καθενός διαφέρουν. Πιστεύω πως αν περιμένεις και ψάξεις λίγο ακόμα θα βρεις και το ταϊσμένο στο χέρι πουλάκι που θες :)
 
Ευχαριστώ πολυ εχω ψάξει πραγματικα παρα πολλες φορες κ ομως δεν βρισκω λογο περιοχής που βρίσκομαι λογο οτι οσους εχω ρωτήσει δεν ασχολούνται πλεον κ ψαχνω σα τρελη συνέχεια
 
Αξίζει τον κόπο ακόμα και το ψάξιμο, θα το θυμάσαι και θα λες "ιστορίες". Μονο σκέψου οτι εγω ξεκίνησα από το σπιτι να παρω αλλον παπαγάλο και βρεθηκα δυο ώρες μετά με τον δικο μου από φάση... "επιστημονικής φαντασίας".
Θα τον βρεις, αργά ή γρήγορα και εύχομαι να περάσετε και οι δύο πολλά ευτυχισμένα χρόνια μαζί.
 
Eγώ αν έπαιρνα τώρα για πρώτη φορά παλι... Πάροτλετ θα έπαιρνα. Τερατάκια 😛 :D

Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις απ' τα δυο αυτά είδη, πιστεύω για έναν αρχάριο το σωστότερο είδος θα ήταν το ρινγκνεκ. Σε αυτό όμως θα σου απαντήσουν πιο "εμπεριστατωμένα" τα παιδιά που έχουν αλεξανδρινούς ή ρινγκνεκ.
 
Oχι, αν και έχω βρεθεί στον ίδιο χώρο με ρινγκνεκ φίλου αρκετές φορές. Και απ' αυτό αντλώ τη σιγουριά ότι οι ανάγκες τους και η εξέλιξή τους δε διαφέρουν πολύ και εξαρτώνται αποκλειστικά απ' το είδος της ζωής που τους προσφέρουμε. :)
 
Παιγνιδιάρικα είναι όλα, τουλάχιστον όλα όσα δεν έχουν παραμεληθεί. Η ομιλία τώρα, ναι, είναι μεσα στις δυνατότητες αρκετών ειδών παπαγάλων, όμως και αυτό έχει να κάνει με την διάθεση/θέλησή τους να επικοινωνήσουν.
Ο δικός μου για παράδειγμα μιλάει, αν και γενικά η δυνατότητα ομιλίας στα πάροτλετ δεν είναι πολύ μεγάλη. Αυτό είναι και λίγο θέμα "ζαριάς" αλλά μετά από λίγο καιρό μαζί του δε θα σε απασχολεί καθόλου.
 
Εγω απο την αλλη θα σου προτεινα να παρεις καποιο ημερο για τον λογο του οτι αλλο να σε δαγκωνει Αλεξανδρινος κ αλλο παροτλετ ! Επισης απο την ενασχοληση που θες να κανεις και τον χρονο που υπολογιζεις να χαλασεις, υπολογισε τα μισα καθοτι στην καθημερινοτητα μας συμβαινουν κ διαφορα απροοπτα! Επισης σκεψου στις διακοπες σου τι θα τον κανεις; Εχεις καποιο ατομο εμπιστοσυνης; Το να το παρεις μαζι σου ειναι λιγο δυσκολο λογου μεγεθους!
Τωρα το αν θα παρεις Αλεξανδρινο η Ρινγκνεκ ειναι καθαρα θεμα χρηματων αφου ο πρωτος κοστιζει 230-300 ευρω με τα 250 την συνηθέστερη τιμη και θεμα ας το πουμε ομορφιας! Εγω δηλαδη τον βλεπω ποιο ομορφο, σε χαρακτηρα απ οτι εχω διαβασει ειναι παρομοια!
Και ναι ο Αλεξανδρινος μιλαει αρκετα, ο δικος μου μιλησε στους 6 μηνες
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Εχω ανεβασει σε βιντεακι την παρλα του
και εδω με τι ασχολειται αν τον αφησεις χωρις επιβλεψη
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Eχω γνωρίσει αγρια πουλάκια που ήταν από μόνα τους αρνάκια και εχω και τον δικό μου τον "ήμερο" που είναι περίπου σαν πεινασμένο λιοντάρι απέναντι σε φρέσκια μπριζόλα. Δεν έχει να κάνει τελικά το πως "ταϊστηκε" αλλά το πως θα του συμπεριφερθούν εκεί που θα πάει αλλά και (το σημαντικότερο) στο χαρακτήρα του καθε πουλιού. Κάθε πουλί έχει και αναπτύσσει διαφορετικό χαρακτήρα.
Στην τελική η αντιμετώπιση και τα "βάσανα" και για το ήμερο και για το άγριο πουλάκι είναι πάνω κάτω ίδια.

Διονυση εν μερει ειναι ετσι! Αν παρει η κοπελα ενα αγριο πουλακι και ειδικα ρινγκεκ θα δυσκολευτει παρα πολυ και το αποτελεσμα θα ειναι να απογοητευτει! Δεν ειναι η ιδια διαχειριση ενος ημερου πουλιου με ενα αγριο! Και ειδικα αν καποιος δεν εχει εμπειρια!
 
Διονυση εν μερει ειναι ετσι! Αν παρει η κοπελα ενα αγριο πουλακι και ειδικα ρινγκεκ θα δυσκολευτει παρα πολυ και το αποτελεσμα θα ειναι να απογοητευτει! Δεν ειναι η ιδια διαχειριση ενος ημερου πουλιου με ενα αγριο! Και ειδικα αν καποιος δεν εχει εμπειρια!
Συμφωνώ, ίσως να μιλάω με βάση τη δική μου λογική, και ίσως την ενδόμυχη επιθυμία μου να ασχολιούνται όλοι ακόμα περισσότερο με τα πουλάκια, απ' όσο θα το έκαναν στην πραγματικότητα. Το πιο σωστό είναι αυτο που λετε εσύ και ο Τάκης. Πάντως τίποτα δεν μπορεί να επιβεβαιώσει 100% οτι το ήμερο δε θα αγριέψει καποια στιγμή ή το άγριο δεν θα είναι πιο εύκολο να ημερέψει απ' όσο θα περιμέναμε.

Στο τέλος συμφωνώ ότι καλύτερα να ψάξει για ένα ήμερο πουλάκι, θα είναι σίγουρα πιο διαχειρίσιμο, τουλάχιστον ως θεωρία :)
 
Συμφωνώ, ίσως να μιλάω με βάση τη δική μου λογική, και ίσως την ενδόμυχη επιθυμία μου να ασχολιούνται όλοι ακόμα περισσότερο με τα πουλάκια, απ' όσο θα το έκαναν στην πραγματικότητα. Το πιο σωστό είναι αυτο που λετε εσύ και ο Τάκης. Πάντως τίποτα δεν μπορεί να επιβεβαιώσει 100% οτι το ήμερο δε θα αγριέψει καποια στιγμή ή το άγριο δεν θα είναι πιο εύκολο να ημερέψει απ' όσο θα περιμέναμε.

Στο τέλος συμφωνώ ότι καλύτερα να ψάξει για ένα ήμερο πουλάκι, θα είναι σίγουρα πιο διαχειρίσιμο, τουλάχιστον ως θεωρία :)

Φυσικα και ολα γινονται και υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις! Ενα πουλακι ημερο αν σταματησουμε να ασχολιομαστε φυσικα και καποια στιγμη θα αγιεψει ή ενα αγριο πουλακι αν καποιος ασχοληθει αρκετα μαζι του ναι μπορει και να ημερεψει! Κατα βαση ομως ενα αγριο πουλακι ειναι πιο δυσκολα διαχειρισιμο απο ενα ημερο! Ενας νεος στο χομπι σιγουρα θα απογοητευτει με ενα αγριο πουλακι και το αποτελεσμα το γνωριζουμε! Μακαρι ολοι να ασχολουνταν παραπανω αλλα ξερουμε οτι η καθημερινοτητα των περισσοτερων ειναι στο τρεξιμο!
 
Οι Αλεξανδρινοι ειναι επιθετικοί; Οποιος ξερει πως ειναι ο χαρακτήρας του ας μ πει
 
Back
Top