Ζητώ να μου χαρίσουν Ζητώ να μου χαρίσουν παπαγάλο μεσαίου ή μεγάλου μεγέθους

dimitrispik

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαρ 2015
Μηνύματα
29
Πόλη
Χαλάνδρι
Γειά σας, ενδιαφέρομαι να μου χαρίσουν παπαγάλο μεσαίου ή μεγάλου μεγέθους, σας ευχαριστώ πολύ.
 
Θηλυκό η αρσενικό?
Μικρής ηλικίας;η δεν εχεις πρόβλημα. Άγριο ήμερο; Για πες μας, μπας και μπορέσει να σε βοηθήσει κάποιος...
Καλή συνέχεια.
 
Μικρό κατά προτίμηση,θέμα φύλου δεν με απασχολεί, καλό θα ήταν να είναι ήρεμο
 
καταλαβενω την πιθανον ελειψη οικονομικης δυνατοτητας. Πιστευω οτι το εχεις σκευτη οριμα, και γι'αυτο θα πεταξω την ιδεα για μια ερωτηση στο αττικο παρκο.
 
Να είμαστε ρεαλιστές. Μεσαίους και μεγάλους παπαγάλους δεν χαρίζει κανείς. Είναι ακριβοί και όσοι τους έχουν ακόμα και αν θελήσουν να τους χαρίσουν, διαλέγουν με μεγάλη αυστηρότητα τα άτομα που θα τα δώσουν και συνήθως είναι φίλοι ή συγγενείς όπου θα συνεχίσουν να έχουν μια έστω μακρινή επαφή και θα μαθαίνουν νέα τους.
Επίσης οι παπαγάλοι αυτοί θέλουν μια σχετική εμπειρία στη φροντίδα τους. Την έχεις εσύ ακόμα και αν αποφασίσεις να αγοράσεις κάποια στιγμή;
Τo-τα budgies που είχες τι κάνουν;
 
Αυτά που είχα τα έχασα από καρκίνο πριν 1 χρόνο

Και μικρά δεν θα με πείραζαν αλλά έλεγα να αλλάξω να δοκιμάσω και τους μεγαλύτερους
 
Ναι ο γιατρός μου το είπε, γιατί τα έβλεπα που δεν έτρωγαν και το ένα έφυγε την επόμενη μέρα μετά τη διάγνωση και το άλλο μετά από 4 μήνες
 
μαρια συμφωνω μαζι σου οτι η μεγαλοι παπαγαλοι χαριζονται με αυστηρα κρητηρια και συμφωνω σ'αυτο οπως επισης και σε ανθρωπους που να υπαρχουν νεα τους. στην υιοθεσια παπαγαλου ο ενθουσιασμος ειναι ο χειροτερος συμβουλος, ειδικα για παπαγαλο, απλα θελω να πιστευω και στην σοβαροτητα των ατομων που σκευτονται την υιοθεσια. και το χειροτερο σ'αυτην την περιπτωση ειναι η εξερεση και οχι η πλειοψηφια. Οι γνωσεις ειναι καλο να υπαρχουν. και η δικη μου ευχη ειναι να σταματηση η ενθουσιωδης αποκτηση τους, οπου μετα απο ενα μηνα το πολη ψαχνουν για την κοντινοτερη νατουρα αγριας ζωης.
 
Να είμαστε ρεαλιστές. Μεσαίους και μεγάλους παπαγάλους δεν χαρίζει κανείς. Είναι ακριβοί και όσοι τους έχουν ακόμα και αν θελήσουν να τους χαρίσουν, διαλέγουν με μεγάλη αυστηρότητα τα άτομα που θα τα δώσουν και συνήθως είναι φίλοι ή συγγενείς όπου θα συνεχίσουν να έχουν μια έστω μακρινή επαφή και θα μαθαίνουν νέα τους.
Επίσης οι παπαγάλοι αυτοί θέλουν μια σχετική εμπειρία στη φροντίδα τους. Την έχεις εσύ ακόμα και αν αποφασίσεις να αγοράσεις κάποια στιγμή;
Τo-τα budgies που είχες τι κάνουν;
Συμφωνω με την Μαρια, μην περιμενεις πολλα,budgies υπαρχουν παραδειγματα κ εδω μεσα για χαρισμα, αλλα οταν ξερει καποιος οτι το κατοσταρικο θα το παρει το λιγοτερο, δυσκολo εως απιθανο να το χαριζει!
Στα μονα τα οποια θα μπορουσες να ελπιζεις για το παραπανω, ειναι τα ringneck που εχουν σχετικα χαμηλη τιμη!
 
Συγγνώμη για το ασχετο.. Εσας ποσο εχει ενα budgie. Εμας σε pet shop ειναι 8 ευρώ.. Σε εκτροφέα 6 ευρώ.
Εγω καταλαβαίνω οτι δεν μπορείς να αγοράσεις... (αν ήσουν Κύπρο θα σου εδινα ενα budgie) αλλα τα πουλια εχουν εξοδα (τροφες, βιταμίνες, φαρμακα -αχρειαστα να είναι) θα μπορείς να τα βγαλεις περα;
 
Συγγνώμη για το ασχετο.. Εσας ποσο εχει ενα budgie. Εμας σε pet shop ειναι 8 ευρώ.. Σε εκτροφέα 6 ευρώ.
Εγω καταλαβαίνω οτι δεν μπορείς να αγοράσεις... (αν ήσουν Κύπρο θα σου εδινα ενα budgie) αλλα τα πουλια εχουν εξοδα (τροφες, βιταμίνες, φαρμακα -αχρειαστα να είναι) θα μπορείς να τα βγαλεις περα;
Ναι δεν υπάρχει θέμα οικονομικό απλα να μην παει στον θεο, είχα παλιά budgie's και cockatiel και πλήρωνα σε φυσιολογικά πλαίσια

Το θέμα είναι(γνώμη δική μου)τα ζώα πρέπει να χαρίζονται και όχι να τα πληρώνεις
 
Το θέμα είναι(γνώμη δική μου)τα ζώα πρέπει να χαρίζονται και όχι να τα πληρώνεις
Αν οχι να τα πληρωνεις.. Να δωσεις τροφη σε αυτον που θα στο δώσει..
Αμα θες να εχεις μια παρεα τοτε το πιο σωστο ειναι να δεχτεις οποιαδήποτε προσφορα. Μεγαλα πουλια δεν τα δινουν ετσι.
 
Στο θέμα της τροφής έχεις απόλυτο δίκιο,όπως και δεν με ενδιαφέρει η ράτσα το μόνο που θα με ενδιέφερε να επερνα έναν μεσαίου μεγέθους αφού δυστυχώς δεν δίνονται μεγάλοι. Μικρά είχα
 
Εμας εδω ειναι φτηνα και τα κοκατιλ (15€). Δεν ξερω Ελλαδα. Αυτα ειναι μια καλη επιλογή. Αν δεν βρεις ατομο που θα σου δώσει (ειτε επειδή δεν δινουν, ειτε επειδη δεν εχουν), τοτε ρωτησε ποσα κανει εκει και σιγα σιγα θα το πάρεις. Ετσι θα νιώθεις και εσυ πιο καλα και θα ξερεις πως επειδη πληρωσες θα παρεις κατι καλο (αν και εχει ατομα που δινουν και αρρωστα). Ενω αν σου χαρίσουν και ειναι αρρωστο δεν θα μπορεις να αντιδρασεις..

Απλα μεγαλο πουλι σημαινει μεγαλυτερο κλουβι. Εσυ ειχες budgies. Κανει το κλουβί για κατι μεγαλυτερο;
 
Στην Ελλάδα το cockatiel το είχα πάρει 50 €,έχω μεγάλη κλούβα η οποία μπορεί να στεγάσει μέχρι και 3 μεγάλους παπαγάλους
 
Μέχρι 50€ μπορώ να διαθέσω στην περίπτωση που δεν μου χαρίσει κάποιος, αλλά παραπάνω δεν αξίζει να δωσω μια περιουσία για να πάρω παπαγάλο. Το Jack Russell που έχω 2 χρόνια είχα βάλει αγγελία να μου χαρίσει κάποιος και το είχε μια κοπέλα που έτυχε να ζεγαρωσει το σκυλί της με ένα άλλο Jack Russell και έκανε κουτάβια και μου έδωσε όταν γύρισε από Κύπρο γιατί σπούδαζε.
 
απο τις απαντησεις σου για το συγκεκριμενο θεμα, νοιωθω οτι πραγματικα τον θελεις συνηδητα τον παπαγαλο. η γνωμη μου ειναι οτι δεν χανεις τιποτα να ρωτησης στο αττικο παρκο. Μια σκεψη κανω.
 
Δεν νομιζω οτι το παρκο χαριζει ζωα η πτηνα! Δεν ειναι κοινωφελης επιχειρηση η ζωοφιλικος οργανισμος! Το αντιθετο δεχεται καποια ειδη! Οτι του περισσευει το κανει ανταλλαγη με αλλα παρκα εφοσον εχει καποια αξια επισκεψης! Τωρα τα περι χαρισματος και οχι πωλησης ειναι καθαρα φιλοσοφική συζητηση! Οσους ερασιτεχνες εκτροφεις εχω γνωρισει μου λενε οτι εχουν τοσα εξοδα που η πωληση των απογονων δεν καλυπτει ολα τα εξοδα τους! Καλως η κακως ετσι ειναι τα πραγματα!
 
ναι συγουρα δεν ειναι επιχειρηση ουτε οργανισμος οπως αναφερης τακη, το ξερουμε ολη αυτο θεωρητικα, αλα ποτε δεν ξερεις μια ερωτηση τι αποτελεσμα θα εχει. Να την κανει την ερωτηση και ευχομε ανθρωποι που νοιωθουν να κρινουν και να δωσουν εαν πρεπει, ηλικρινα θα το χαρο πολη.
 
Back
Top