Γενικά Ζουν οι παπαδίτσες σε κλουβί;

thanasis2000

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουλ 2015
Μηνύματα
86
Πόλη
Διδυμότειχο
καλημερα παιδια ενα φιλαρακι μου, εχει παπαδιτσες και μου λεει πως ζουν σε κλουβι ειναι αληθεια και αμα ζει τι τρωφη τρωει ΟΧΙ γιατι θαλω να ποιασω εξαλου εγω δεν παγιδευω πουλια απο εξω απλα για να τον πληροφορισω αν ζουν γιατι εγω του λεω οτι δεν ζουν τελως παντον εσεισ τι λετε ζει η οχι για να του το πω και να σταματησει να τησ ποιανει!
Parus-Major1.webp
 
Κανένα ελεύθερο πουλί δεν ζει σε κλουβί. Να σταματήσει να τις πιάνει. Υπάρχουν καναρίνια και τόσα άλλα πουλάκια να πάρει. Τα ελεύθερα ανήκουν στην φύση και εκεί να μείνουν.
Για ρώτα τον. Ο άνθρωπος ζει σε κλουβί και τι τρώει;
 
Δεν υπάρχει καλύτερο περιβάλλον γι' αυτά τα πουλιά εκτός του φυσικού τους.
Παρακαλώ πάρα πολύ όσοι άνθρωποι θέλουν να τα καμαρώνουν... Να το κάνουν από την αυλή, το μπαλκόνι τους, τον κήπο τους.
Αυτά βρίσκονται παντού.
Και είναι φοβερά πιο όμορφα έξω και μακρυά από τα κλουβιά μας.
 
Νομίζω Θανάση πως ο φίλος σου γνωρίζει πολύ καλά οτι το ποσοστό θνησιμότητας των άγριων πουλιών σε αιχμαλωσία είναι πολύ υψηλό. Εσύ απλά ενημερωσε τον πως η κατοχή άγριων πουλιών συνιστά αδίκημα και οτι αν τον καταγγείλει κάποιος θα υποστεί τις συνέπειες. Δεν είναι απειλή αυτό, είναι η πραγματικοτητα. Εσύ συμβούλεψε τον να τα απελευθερωσει γιατί αν ο καθένας πιάσει πεντε άγρια και τα φυλακίσει τα παιδιά μας δεν θα δουν ούτε θα ακουσουν άγρια πουλιά να κελαηδουν.
 
εχεις δικαιω... αν δεν τα αφησει αυτος θα παω εγω σπιτι του να τα αφησω... ΣΟΒΑΡΟΛΟΓΩ!
όχι... Θα σου πρότεινα να μην το κάνεις γιατί θα μπλέξεις... μίλα τους εσύ δείξ'του και τον νόμο και βλέπουμε 👍
 
δείξ'του και τον νόμο και βλέπουμε 👍
Λες και δεν τον ξέρει...
Έμαθαν να μη σέβονται... και θα συνεχίσουν να το κάνουν.
Αλλά αξίζει η προσπάθεια έστω και για ένα πουλί.
 
Η θεση τους ειναι στην φυση και οχι σε κλουβι ευχομαι ο φιλος σου να σε ακουσει και να κανει το σωστο.
Να το αφησει ελευθερο δηλαδη
 
Μια φορά βρήκα μια παγιδευμένη την πείρα Σπίτι επειδή ήταν βράδυ την σε ένα κλουβί με γαρδελι για Να δει που πίνουν και που τρώνε και την επόμενη μέρα πρωί πρωί το ελευθερωσα!
 
Ο άνθρωπος ζει σε κλουβί και τι τρώει;
όσοι άνθρωποι θέλουν να τα καμαρώνουν... Να το κάνουν από την αυλή, το μπαλκόνι τους, τον κήπο τους.
Αυτά βρίσκονται παντού.
Και είναι φοβερά πιο όμορφα έξω και μακρυά από τα κλουβιά μας.
καλή σου μέρα, φίλε Θανάση! Πιστεύω ακράδαντα πως την καλύτερη δυνατή απάντηση στο θέμα σου στην έδωσαν τόσο η Μαρία όσο και ο Γιάννης, για το ποιά πρέπει να είναι η σχέση μεταξύ παπαδίτσας(αλλά και κάθε άλλου άγριου πουλιού) και ανθρώπου: ''τα αγριοπούλια, ελεύθερα στη φυση, να μας χαρίζουν τα μαγευτικά τραγούδια τους και μεις.. Με ένα ζεστό ρόφημα στο χέρι, να τα ακούμε και το μυαλό μας να αδειάζει, φίλε μου!'' υπάρχει άραγε κάτι πιο όμορφο από αυτό? για σκέψου το..
Μαρία,Γιάννη..σας ακολουθώ και φίλε Θανάση, αυτά να πεις στον φίλο σου!👍
 
Ζούνε αλλά δεν περνάει καλά ένα τέτοιο πουλάκι σε κλουβί.Αν το δεις θα κάνει κύκλους σαν λούνα παρκ και δεν είναι ευχάριστο. Θα το λυπηθεί η ψυχή σου. Πάντως αν το κρατήσει μην το βάλει με άλλα πουλιά μαζί γιατί θα τα σκοτώσει.Αυτά τα πουλάκια είναι καλό να είναι στη φύση.
 
Back
Top