Γενικά Ηθελα πολυ εναν Ζακο αλλα μυριζουν οντως τοσο πολυ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos83
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos83

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαϊ 2008
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
Αλλα με οποιον μιλησα μου ειπαν οτι ειναι βρωμικα, που μερικες φορες μπορει να μεταφερουν ασθενιες στον ανθρωπο και επισης οτι στο σπιτι αν τον παρω θα μυριζει ασχημα...

Σε ενα βαθμο και εγω οποτε εχω παει σε πετ σοπ η μυρωδια ειναι ασχημη... Δεν θα θελα να μυριζει ετσι και το σπιτι... Ουτε μπορω ναμε ολη την ωρα απο πανω του ποτε θα τα κανει για να τα μαζευω...

Μπορειτε να μου πειτε οσοι εχετε παπαγαλο ειναι αληθεια ετσι τα πραγματα; Μυριζουν τοσο πολυ;
 
αν το φροντίζεις σωστά,το καθαρίζεις τακτικά, θα έχεις έναν υπέροχο σύντροφο για πολλά πολλά χρόνια!
Η καθαριότητα είναι σημαντική ενέργεια για όλους μας, οχι μόνο για τους παπαγάλους...Απλά, προσωπικά σκεπτόμενη το ζώο και μόνο αυτό,θα σου έλεγα να το σκεφτείς καλά, γιατί αν δεν έχεις χρόνο για την καθαριότητα του φίλου σου, μάλλον θα είσαι πιεσμένος, χρονικά και για όλα τα υπόλοιπα που συνεπάγεται η απόκτηση ενός τόσο απαιτητικού συντρόφου όπως ο African Grey.
H τελική απόφαση είναι δική σου, φυσικά. 🙂
 
φυσικα και θα τον καθαριζω, ομως δεν μου απαντησατε ξεκαθαρα, σαν πουλι και γενικα στο δωματιο που θα τον εχω θα μυριζει τοσο;
 
φυσικα και θα τον καθαριζω, ομως δεν μου απαντησατε ξεκαθαρα, σαν πουλι και γενικα στο δωματιο που θα τον εχω θα μυριζει τοσο;
σου απάντησα. 🙂
αν η καθαριότητα στο κλουβί είναι σχολαστική,όχι, δε μυρίζει... 😉
 
για τι συχνοτητα καθαρισμου μιλαμε; 1 φορα την μερα αλλαγμα εφημεριδας; κλπ?
 
Οπωσδηπότε όλα τα ζωντανά πλάσματα, ακόμα και οι άνθρωποι, αναδύουν οσμές. Οσο πιο καθαρό έχεις το πουλί και τον χώρο που ζεί, τοσο οι οσμές περιοριζονται. Οπωσδήποτε δεν θα μυρίζει σαν ένα πέτ σόπ, αλλά σκόνη-πούδρα, σπόρια, πούπουλα δεν θα τα αποφύγεις.

Επιπλέον σκέψου το κόστος αγοράς και συντήρησης το πουλιού, το που θα τον αφήνεις στην περίοδο των διακοπών, καθώς η συμβίωση με τέτοιου είδους πουλιά είναι σαν να έχεις για παρα πολλά χρόνια στο σπίτι σου, ένα μωρό παιδί, με πολλές ανάγκες( βιολογικές, συναισθηματικές), που θα παραμείνει για παντα μωρό. Αν νομίζεις οτι δεν μπορείς να ανταποκριθέις στις απαιτήσεις αυτές, δεν θα σου πρότεινα να το τολμήσεις.
 
αν καθαριζεις το κλουβι 1 φορα τη μερα δε μυριζει τιποτα
τα σαπια τροφημα και οι ακαθαρισιες μυριζουν... Οχι το πουλι
αυτο θαλεγα αν μπορουμε να πουμε πως εχει οσμη σαν αρωμα ειναι
 
Αλλα με οποιον μιλησα μου ειπαν οτι ειναι βρωμικα, που μερικες φορες μπορει να μεταφερουν ασθενιες στον ανθρωπο και επισης οτι στο σπιτι αν τον παρω θα μυριζει ασχημα...

Σε ενα βαθμο και εγω οποτε εχω παει σε πετ σοπ η μυρωδια ειναι ασχημη... Δεν θα θελα να μυριζει ετσι και το σπιτι... Ουτε μπορω ναμε ολη την ωρα απο πανω του ποτε θα τα κανει για να τα μαζευω...

Μπορειτε να μου πειτε οσοι εχετε παπαγαλο ειναι αληθεια ετσι τα πραγματα; Μυριζουν τοσο πολυ;

Γνωστή & χιλιοειπωμένη ιστορία...
Πάνο, θα κάνω τον... Περίεργο της παρέας...
Αυτοί που ανέφεραν τα παραπάνω,
θεωρούν τον Ζακό για κάποιο λόγο "βρώμικο", φορέα ασθενειών κτλ. ή όλα τα ζώα;
θα ζούσαν με 5-6 καναρίνια ή ένα μικρόσωμο σκυλάκι στο σπίτι;
Γενικώς, υπάρχουν άνθρωποι που δεν θα βάζαν ούτε ψαράκι στο σπίτι τους.
Δεν είναι κατακριτέο αυτό.
Το περίεργο είναι ότι έχουν μεγάλη φαντασία & εφευρετικότητα,
για να παρουσιάσουν "τρελό" το να έχει κάποιος ζώο σπίτι του.
 
Πανο συμφωνο στα παραπανω και ισως χρειαζετε κατα την προσοπικη μου αποψη 2 και 3 φορες την ημερα καθαριοτητα για να εχεις τα καλητερα αποτελεσματα.σιγουρα χρειαζετε οριμη σκεψη!
 
Οχι φιλε πανο, μερικοι γινονται υπερβολικοι, ο ζακο ειναι ενα απο τα καθαροτερα πουλια κατα την αποψη μου, αρκει να τον φροντιζεις φυσικα!
Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!
 
Πάνο δε μυρίζει καθόλου αν κάθε 10-15 λεπτά καθαρίζεις την κουτσουλίτσα του, αν είναι ελεύθερο, ή την εφημερίδα κάτω από τη θεσούλα του! Και αν τον έχεις στο κλουβί, μόλις λερώσει αλλάζεις εφημερίδα! Το βράδυ πριν το σκεπάσεις επίσης κάνεις καθαριότητα για να μην έχουν πέσει υπολείμματα τροφών & μυρίζουν. Το ίδιο το πουλάκι & ο χώρος του καμία σχέση δεν έχουν με όσα είδες στα pet από κολλημένες ακαθαρσίες, εφ'όσον έχεις πρόχειρο ψεκαστήρα νερού & χαρτοπετσέτα! Σχετικά με ασθένειες: Μόλις το πάρεις, πηγαίνεις σε πτηνίατρο & κάνεις καλλιέργεια & εξετάσεις, (από εμάς μπορεί να κολλήσει αρρώστεια που παίρνουμε φάρμακα κλπ.). Είναι πολύ γλυκά πλάσματα, ευαίσθητα, προσπαθούν να μιλήσουν τη γλώσσα μας, κάνουν τα πάντα για να μας ευχαριστήσουν & να έχουν την προσοχή μας, αλλά οι ζακό θέλουν - έχουν ανάγκη - απαιτούν συνεχή ανθρώπινη παρουσία κοντά τους, ενδιαφέροντα, ασχολίες & εκπαίδευση! Γι'αυτό μαθαίνουν τόσα πολλά πράγματα!
 
η καθαριοτητα και η διατροφη ειναι παρα πολυ σημαντικα οχι μονο για τα ζωα που εχεις σπιτι αλλα και για σενα που ζεις μαζι τους. υπαρχουν τροποι για να περιορισεις την βρωμια (αν και νομιζω οτι με 20 λεπτα την μερα συνολικα κρατας ενα πολυ καθαρο χωρο). αντι να εχεις τεσσερα πεντε μπολακια για φαγητο μπορεις να εχεις πελλετς και ενα αλλο μπολακι. μπορεις επισης να βρεις κλουβι με βαση απο κατω που προεξεχει για να γλυτωσεις λιγο καθαρισμα. ακομα και οταν το πουλι βγαινει εξω παλι υπαρχουν τροποι να διατηρεις τον χωρο καθαρο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
. ειμαι σιγουρος οτι αν σου αρεσει αυτη η συντροφια τοτε ο χρονος για την καθαριοτητα δεν θα σου φανει καθολου.
 
😀 πολυ καλη ιδεα αυτη η πανα... Αραγε υπαρχει στην Ελλαδα; και θα κανει για εναν ζακο; Το θεμα ειναι ομως αν θα καθησει για να του την βαλεις
 
Αλλα με οποιον μιλησα μου ειπαν οτι ειναι βρωμικα, που μερικες φορες μπορει να μεταφερουν ασθενιες στον ανθρωπο και επισης οτι στο σπιτι αν τον παρω θα μυριζει ασχημα...

Σε ενα βαθμο και εγω οποτε εχω παει σε πετ σοπ η μυρωδια ειναι ασχημη... Δεν θα θελα να μυριζει ετσι και το σπιτι... Ουτε μπορω ναμε ολη την ωρα απο πανω του ποτε θα τα κανει για να τα μαζευω...

Μπορειτε να μου πειτε οσοι εχετε παπαγαλο ειναι αληθεια ετσι τα πραγματα; Μυριζουν τοσο πολυ;

Μια ενδιαφέρουσα συζήτηση για τις μεταδοτικές ασθένειες μπορείς να παρακολουθήσεις εδώ
https://community.petbirds.gr/threa...υλιών-είναι-επικίνδυνες-για-τον-άνθρωπο.3664/
Γενικά όλα τα πουλιά δεν είναι βρώμικα, όπως και όλα τα ζώα. Τώρα αν τον αφήσεις 10 μέρες χωρίς να του αλλάξεις το υλικό του πάτου του
https://community.petbirds.gr/threads/Στρώμα-υγιεινής-στους-πάτους-των-κλουβιών-των-πουλιών.57/
τότε σίγουρα θα μυρίζει, απο τα περιτώματα του. Στα πετ η μυρωδία δεν είναι μόνο απο τα πουλιά, αλλά και απο ανοιγμένες τροφές, απο μη επαρκή εξαερισμό χώρου. Μια φορά την ημέρα αν καθαρίζεις τον πάτο του κλουβιού, και ανοίγεις και το παράθυρο για ανανέωση του αέρα στο χώρο τότε ποτέ μα ποτέ δεν θα αντιληφθείς την παραμικρή μυρωδία. Πιστεύω οτι το θέμα μυρωδιάς θα έπρεπε να ήταν το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολήσει.
 
Φίλε όπως έγραψαν οι προηγούμενοι.. Τίποτα δεν μυρίζει όταν καθαρίζεις συχνά.. Και ή αγάπη που θα έχεις από αυτόν θα σε κάνει να μην μυρίζεσαι τίποτα...
 
Εγώ ζακό δεν έχω, αλλά έχω μια αμαζόνα, με την οποία έχουμε μεγαλώσει σχεδόν μαζί και δεν μου μύρισε ποτέ τίποτα άσχημο... Την έχω συνηθίσει βέβαια, αλλά ποτέ δεν μου μύρισε κάτι άσχημο στο πουλάκι, αντιθέτως θα έλεγα. Και ο ξάδερφος μου που είχε ζακό και πάλι δεν μου μύρισε άσχημα. Εκτός από την συχνότητα της καθαριότητας, είναι και το πως το βλέπεις εσύ.
 
Μηπως δεν εισαι ετοιμος για ενα τοσο μεγαλο πουλι;
Μην παρασυρεσαι παντως απο τους "καθαρους"Συνηθως ειναι πιο μπιχλες κι απο τα ζωα!
Εμενα μεχρι κι ανωμαλη μεχουν πει επειδη πηγαινα βολτα τον σκυλο μου! Τι ψαχνεις να βρεις;
 
Back
Top