Ηλεκτρικό κύκλωμα προσομόιωσης Ανατολής-Δύσης για λάμπες φθορίου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fserafeim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fserafeim

PB New Member
Εγγραφή
25 Οκτ 2012
Μηνύματα
101
Πόλη
Ρόδος
Θα επισυνάψω και πολλές φώτο απο το τελειωμένο γιατί κάπου έιχε ένα λάθος στο εξάρτημα U1 και με παίδεψε για να μην κάνω λάθος.. Τα νούμερα στα ποδαράκια δεν είναι σωστά..

Επίσης αλλάζοντας την χωριτηκότητα του πυκνωτή C1 επηρεάζουμε την διάρκεια ανατολής-δύσης..
Ανατολή 10 λεπτά και Δύση 15 λεπτά.. Με τον συγκεκριμένο που υπάρχει στο σχέδιο..

Όποιος θέλει αντί να κάτσει και να φτιλαξει το κύκλωμα των 18βολτ μπορεί να αγοράσει ένα τροφοδοτικό 18VDC έτοιμο..

Επίσης χρειάζονται 2 χρονοδιακόπτες πρίζας ένας για να ενεργοποιεί την ανατολή-δύση και ένας 2ος για να σβύνει τις λάμπες.. Αλλιώς θα πρέπει κάποιος να βγάζει την πρίζα απο το ντίμμερ των λαμπών αλλιώς οι λάμπες θα παραμένουν αναμμένες σε ένα πολύ ελάχιστο βαθμό.. Μέχρι να ξαναέρθει η ώρα της ανατολής..

Θα πρέπει να προσέξετε ότι με τις διακοπές ρεύματος που πιθανόν να υπάρχουν απο την ΔΕΗ θα πρέπει να ξαναπρογραμματίζουμε τους χρονοδιακόπτες.. Εμείς το βελτιώσαμε λίγο με χρονοδιακόπτες ψηφιακούς που είναι προγραμματιζόμενοι με μνήμη οπότε σε περίπτωση διακοπής δεν χάνουν τις ρυθμίσεις.. επιπλέον αν θέλουμε έτσι μπορούμε να κάνουμε και μια προσομείωση συννεφιάς..

Όποιος θέλει πολύ ευχαρίστως ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα να του πω ότι θέλει διότι είναι δύσκολο να τα γράψω όλα τόσο απλά χωρίς να μπερδέψω κάποιον..

DSC03131b.jpgDIMMER 0 - 10 V.jpgIMAGE0001.JPGDSC03084.JPGDSC03151.JPGDSC03164.JPGDSC03188.JPGDSC03144.JPG

Πηγή: Diy dimmer για λάμπες Τ5 και power compact! - Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του ΕνυδρείουΕυχαριστούμε τους φίλους απο τους ενυδρειακούς ιστοχώρους :)
 
Σωστός! Τα U1 και U2 τι είναι; Voltage regulator;
 
Σωστός! Τα U1 και U2 τι είναι; Voltage regulator;
Τα U1 & U2 αν ακολουθήσεις το κύκλωμα απο την αρχή θα δεις ότι έχουμε ενα μετασχηματιστή 24VDC αυτά τα 2 τρανζίστορ θα δείς ότι το ένα ρίχνει το ρεύμα στα 12VDC (U2 7812) για το ρελέ Κ1, και το άλλο το ρίχνει στα 10VDC (U1 7810) για το ντιμμερ, τα 2 τελευταία τους ψηφία δείχνουν την τάση 😉
 
Το έφτιαξες, δουλεύει;

Ναι εδώ και καιρό για ένα φίλο που το θέλει για ενυδρείο.. Απλά δεν το έχω στα χέρια μου τώρα για να βγάλω και άλλες φώτο\βίντεο και επίσης να σας δώσω στοιχεία για να μην ταλαιπωρηθείτε..όπως ποιο ποδαράκι ήταν +/- στον μετασχηματιστή κτλ κτλ... 😉 θα το πάρω άμμεσα μιας και δεν το έχει έτοιμο το ενυδρείο ακόμη.. Μου έιπε ότι δεν μπορούσες να καταλάβεις την λάμπα πότε ανέβαζε ή έπεφτε η φωτεινότητά της. Έπρεπε να κοιτάξεις κάπου αλλού για λίγο και μετά πάλι..ήταν αρκέτα γραμμική η αυξομείωση του φωτός..
 
Ναι εδώ και καιρό για ένα φίλο που το θέλει για ενυδρείο.. Απλά δεν το έχω στα χέρια μου τώρα για να βγάλω και άλλες φώτο\βίντεο και επίσης να σας δώσω στοιχεία για να μην ταλαιπωρηθείτε..όπως ποιο ποδαράκι ήταν +/- στον μετασχηματιστή κτλ κτλ... 😉 θα το πάρω άμμεσα μιας και δεν το έχει έτοιμο το ενυδρείο ακόμη.. Μου έιπε ότι δεν μπορούσες να καταλάβεις την λάμπα πότε ανέβαζε ή έπεφτε η φωτεινότητά της. Έπρεπε να κοιτάξεις κάπου αλλού για λίγο και μετά πάλι..ήταν αρκέτα γραμμική η αυξομείωση του φωτός..

ΟΚ, αφού έκανες τον κόπο να το βάλεις στο φόρουμ, γράψε και όλες τις λεπτομέρειες ώστε αν ασχοληθεί κάποιος να μην παιδευτεί
 
Η συσκευη αυτη ποσο κοστιζει;
κ εσεν αποσο σου κοστησε να την φτιαξεις;

Εάν θυμάμαι καλά γιατί ο ενδιαφερόμενος φίλος μου αγόρασε και μου έφερε τα υλικά το ένα κύκλωμα κόστισε γύρω στα 9ευρώ δεν θυμάμαι πιο απο τα 2 είχε φέρει τα πράγματα του ενός κυκλώματος και το άλλο έκανε γύρω στα 6 ευρώ.. Και ότι έιχε δώσει για να πάρει το ντίμμερ + λάμπες και 2 ψηφιακούς χρονοδιακόπτες κινέζικους..
Αναμμένετε ενημέρωση παιδιά θα σας τα αναφέρω όλα.. Το απόγευμα :)

Γύρω στο 30-35ευρώ τα υπολογίσαμε μια φορά πολύ χρονδρικά..

Σβήνει τελείως τη λάμπα ή την κρατάει ελάχιστα αναμμένη;

Γιάννη έχω κάνει ενημέρωση στο #1 πόστ για το ερωτημά σου :)
εν ολίγης αν δεν κλείσεις το ρεύμα απο το ντίμερ με διακόπτη ή χρονοδιακόπτη, η λάμπα παραμένει ελάχιστα αναμμένη
 
Εάν θυμάμαι καλά γιατί ο ενδιαφερόμενος φίλος μου αγόρασε και μου έφερε τα υλικά το ένα κύκλωμα κόστισε γύρω στα 9ευρώ δεν θυμάμαι πιο απο τα 2 είχε φέρει τα πράγματα του ενός κυκλώματος και το άλλο έκανε γύρω στα 6 ευρώ.. Και ότι έιχε δώσει για να πάρει το ντίμμερ + λάμπες και 2 ψηφιακούς χρονοδιακόπτες κινέζικους..
Αναμμένετε ενημέρωση παιδιά θα σας τα αναφέρω όλα.. Το απόγευμα :)

Γύρω στο 30-35ευρώ τα υπολογίσαμε μια φορά πολύ χρονδρικά..
Θα με ενδιεφερε και μενα να φτιαξω κατι παρομοιο αλλα στα 12volt
γιατι ηδη χρησιμοποιω απο αυτο κατι οργανακια (θερμοκρασια/υγρασια)
 
Θα με ενδιεφερε και μενα να φτιαξω κατι παρομοιο αλλα στα 12volt
γιατι ηδη χρησιμοποιω απο αυτο κατι οργανακια (θερμοκρασια/υγρασια)

Τώρα δεν είμαι και επαγγλματίας ηλεκτρονικός, αλλά αν δεν τραβάνε πολύ ρεύμα αυτά που θέλεις μπορείς πάρεις απο τα 12 βολτ που βγάζει το 7812.. Τα 0-10 βολτ που ξεκινάει να βγαζει αυτό πάνε για να κανει το ντιμμαρισμα.. Δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις να κάνεις βεβαια.. Να ανάβουν και αυτά σε συγκεκριμένη ώρα;
 
Γιάννη αν όλο το κύκλωμα μπει σε ένα αναλογικό χρονοδιακόπτη οι λάμπες θα σβήσουν εντελώς.
Έψαχνα ένα σχέδιο αντίστοιχο που είχα δοκιμάσει.. αλλά με προβλήματα. Τελικά είναι ακριβώς το ίδιο... με την ίδια υπογραφή.
Πόσο χρόνο κρατάει με τον δικό σου πυκνωτή η διάρκεια Ανατολής - Δύσης και για να αυξηθεί ανεβάζουμε τη χωρητικότητα του πυκνωτή;
Για να είναι ολοκληρωμένη η πολύ καλή δουλειά σου χρειαζόμαστε το κόστος, χωρίς το χρονοδιακόπτη.

Γιάννη αν όλο το κύκλωμα μπει σε ένα αναλογικό χρονοδιακόπτη οι λάμπες θα σβήσουν εντελώς.
Ο ψηφιακός δεν θα κάνει δουλειά Γιάννη;
 
Γιάννη δεν το έχω φτιάξει και δεν ξέρω λεπτομέρειες.
Και με ψηφιακό χρονοδιακόπτη θα δουλέψει.
 
Έψαχνα ένα σχέδιο αντίστοιχο που είχα δοκιμάσει.. αλλά με προβλήματα. Τελικά είναι ακριβώς το ίδιο... με την ίδια υπογραφή.
Πόσο χρόνο κρατάει με τον δικό σου πυκνωτή η διάρκεια Ανατολής - Δύσης και για να αυξηθεί ανεβάζουμε τη χωρητικότητα του πυκνωτή;
Για να είναι ολοκληρωμένη η πολύ καλή δουλειά σου χρειαζόμαστε το κόστος, χωρίς το χρονοδιακόπτη.
Θα τα παραθέσω και αυτά μόλις μιλήσω με τον φίλο μου το απόγευμα..
αυτό που λες ότι δεν δούλευε καλά με κάνει να σκέφτομαι ότι είναι το λαθος στο σχέδιο που υπάρχει στο μαύρο σχέδιο με τα ποδαράκια του U1.. Είχα σπάσει το κεφάλι μου κοντά 2 ώρες ναι ψάξω στο νετ να βρω τα στοιχεία του τρανζίστορ για να το συγκρίνω με το σχέδιο και τελικά εμπιστεύτηα το ενστικτό μου και βγήκε σωστό.. Διότι στην σελίδα που έιναι η πηγή διάβασα και εγώ ότι κάποιοι έιχαν θέμα με το συγκεκριμένο κύκλωμα.. Τέλος πάντων εμείς είπαμε να το δοκιμάσουμε μιας και ο φίλος είχε αγοράσει ήδη το ένα απο τα δυο κυκλώματα..
μόνο αυτό μπορώ να σκεφτώ σαν σφάλμα..
Κ ο ψηφιακός κάνει.. Και δεν έχεις να σκέφτεσαι για διακοπές ρεύματος..σίγουρα όταν κοπεί το ρεύμα η λάμπες θα σβύσουν αλλά δεν θα χαθεί το πρόγραμμα σου..
Με τον πυκνωτή παίζουμε και αλλάζει η διάρκεια..
 
Παιδιά αν πατήσετε το link του πρώτου post, σας βάζει στην περιγραφή που έκανε το μέλος του gab για το σχέδιο με περισσότερες λεπτομέρειες. Βέβαια μην ποστάρετε τις απορίες σας εκεί :) (αστειάκι δεν γίνεται).
 
Παιδιά αν πατήσετε το link του πρώτου post, σας βάζει στην περιγραφή που έκανε το μέλος του gab για το σχέδιο με περισσότερες λεπτομέρειες. Βέβαια μην ποστάρετε τις απορίες σας εκεί :) (αστειάκι δεν γίνεται).
Φαντάσου να αρχίσουν ξαφνικά στο gap ερωτήσεις για εκτροφεία :D
 
Τώρα δεν είμαι και επαγγλματίας ηλεκτρονικός, αλλά αν δεν τραβάνε πολύ ρεύμα αυτά που θέλεις μπορείς πάρεις απο τα 12 βολτ που βγάζει το 7812.. Τα 0-10 βολτ που ξεκινάει να βγαζει αυτό πάνε για να κανει το ντιμμαρισμα.. Δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις να κάνεις βεβαια.. Να ανάβουν και αυτά σε συγκεκριμένη ώρα;

ναι, γενικα εχω φωτισμο γιατι ειναι κλιμακοστασιο απλα θα ηθελα να ''μεγαλωσω'' την μερα στα πουλακια
 
Για ριξε μια ματια και στο παρακατω.
Δεν το εχω δοκιμασει αλλα αν λειτουργει εχεις γλυτωσει τα κολλητηρια τις πλακετες και τα σχετικα.

istellas.gr/aquarium/manuals/dimballastv2.1.pdf
 
Back
Top