Ηλεκτρικό κύκλωμα προσομόιωσης Ανατολής-Δύσης για λάμπες φθορίου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fserafeim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλό φαίνεται και απλή "συρναμολόγηση" μόνο χρειάζεται.. Ξέρουμε το κόστος περίπου;
 
Για ριξε μια ματια και στο παρακατω.
Δεν το εχω δοκιμασει αλλα αν λειτουργει εχεις γλυτωσει τα κολλητηρια τις πλακετες και τα σχετικα.

http://www.istellas.gr/aquarium/manuals/dimballastv2.1.pdf
Καλό είναι μια και δεν γνωρίζουμε τη λειτουργικότητά του να γνωρίζουμε την αξία των υλικών, ώστε να κρίνουμε αν πρέπει να το δοκιμάσουμε. Έχεις κάποια εικόνα της αξίας τους;
 
Τροφοδοτικό 12βολτ γύρω στα 6-10 ευρώ, το ψηφιακό dimm ballast εδώ στην Ρόδο ο φίλος μου το πήρε 30 ευρώ σε Αθήνα ίσως το βρείτε φθηνότερα, dimm controler βρηκα αυτό με μια ερευνα στα γρήγορα: Dimmers, Σύστημα πυρανύχνευσης, Ηχητικά συστήματα, Nyktaris Electronics | Dimmer | DIMMERS series N1550 σε ξενα site τα βλέπω απο 15 - 50 ευρω.. Αλλά λογικά το τροφοδοτικό πάει μαζί με το ντιμμ κοντρόλερ.. και χορνοδιακόπτες έχει με 5ευρώ ψηφιακούς κινέζικους ή και αναλογικούς..


Υπάρχει και αυτό το έτοιμο.. Exo Terra Sunrise Dawn Sunset Dusk Automatic Timer Dimmer Cycle Ballast Unit | eBay
 
και απο ότι είδα σε μερικά γύρω στο μισάωρο κάνουν ανατολή & δύση.. ίσως το έτοιμο το πληρώνεις παραπάνω αλλά όπως είπε και ο φίλος πιο νωρίς δεν έχεις ούτε κολλητήρια ούτε τίποτα απλά plug&play :)

Μπορείς να μας ενημερώσεις για την λειτουργία του; Κάνει για TLD 36watt, λάμπες; Ρυθμίζεται ο χρόνος ντιμαρίσματος και πως;

Από ότι βλέπω γράφει για Τ8 λάμπες γιατί έχει έτοιμες αδιάβροχες φίσες, ίσως αν κόψεις το καλώδιο και αφαιρέσεις τις φίσες αυτές μπορείς να βάλεις τις λάμπες που θέλεις.. και εδώ (The timer can be set for three lighting periods: 10, 12 or 14 hours.) γράφει ότι έχει ενσωματομένο χρονοδιακόπτη που όμως έχει μόνο 3 επιλογές διάρκειας φωτός.. Δλδ να κρατάει τις λάμπες αναμμένες για 10, 12, κ 14 ώρες.. Ο χρόνος ντιμμαρίσματος είναι σταθερός και δεν αλλάζει.. 30 λεπτά ανατολή και 30 δύση..
Ελπίζω να βοήθησα.
 
Από ότι βλέπω γράφει για Τ8 λάμπες γιατί έχει έτοιμες αδιάβροχες φίσες, ίσως αν κόψεις το καλώδιο και αφαιρέσεις τις φίσες αυτές μπορείς να βάλεις τις λάμπες που θέλεις.. και εδώ (The timer can be set for three lighting periods: 10, 12 or 14 hours.) γράφει ότι έχει ενσωματομένο χρονοδιακόπτη που όμως έχει μόνο 3 επιλογές διάρκειας φωτός.. Δλδ να κρατάει τις λάμπες αναμμένες για 10, 12, κ 14 ώρες.. Ο χρόνος ντιμμαρίσματος είναι σταθερός και δεν αλλάζει.. 30 λεπτά ανατολή και 30 δύση.. Ελπίζω να βοήθησα.
Σεραφείμ σε ευχαριστώ πολύ. Ήσουν κατατοπιστικός και ενημερωτικός σε υπερθετικό βαθμό.
 
Καλό είναι μια και δεν γνωρίζουμε τη λειτουργικότητά του να γνωρίζουμε την αξία των υλικών, ώστε να κρίνουμε αν πρέπει να το δοκιμάσουμε. Έχεις κάποια εικόνα της αξίας τους;

Δεν γνωριζω το κοστος των υλικων, ηταν να το υλοποιησω σε ενα δευτερο βοηθητικο χωρο που εχω στον χωρο που κανω την αναπαραγωγη εχω εδω και χρονια ετοιμο συστημα ανατολης-δυσης.
 
Τροφοδοτικό 12βολτ γύρω στα 6-10 ευρώ, το ψηφιακό dimm ballast εδώ στην Ρόδο ο φίλος μου το πήρε 30 ευρώ σε Αθήνα ίσως το βρείτε φθηνότερα, dimm controler βρηκα αυτό με μια ερευνα στα γρήγορα: Dimmers, Σύστημα πυρανύχνευσης, Ηχητικά συστήματα, Nyktaris Electronics | Dimmer | DIMMERS series N1550 σε ξενα site τα βλέπω απο 15 - 50 ευρω.. Αλλά λογικά το τροφοδοτικό πάει μαζί με το ντιμμ κοντρόλερ.. και χορνοδιακόπτες έχει με 5ευρώ ψηφιακούς κινέζικους ή και αναλογικούς..


Υπάρχει και αυτό το έτοιμο.. Exo Terra Sunrise Dawn Sunset Dusk Automatic Timer Dimmer Cycle Ballast Unit | eBay
Και πόσο έχει ένας κανονικός μηχανισμός ανατολής και δύσης;
 
καλησπερα,

εγω τα τελευταια χρονια το αλλαξα απο μηχανικο σε ηλεκτρονικο.
Οι δυνατοτητες που σου παρεχει ειναι.

Ανατολη και δυση βαση ωρας που του εχεις ρυθμιση εσυ.
Ανατολη και δυση με αυξηση ή μειωση οσα λεπτα θελεις ανα ημερα.
Ανατολη και δυση προγραμματισμενη απο πριν ετσι ωστε οταν φτασει την επιθυμητη ωρα να σταματησει, αυτο ισχυει και για αυξηση του φωτισμου αλλα και για μειωση.
Δυνατοτητα προγραμματισμου του χρονου ανατολης και δυσης αντιστοιχα ( ποση ωρα θα κανει η λαμπα πυρακτωσεως να φτασει το 100% πριν αναψουν οι λαμπες φθορισμουκαι το αντιθετο κατα την δυση)
Δυνατοτητα επι τις % ωστε η λαμπα πυρακτωσεως να εχει και ενα ελαχιστο φως ωστε να λειτουργει και σαν λαμπακι νυκτος.
Επισης υπαρχει και κουμπι που κανει μια γρηγορη ανατολη στην περιπτωση που για καποιο λογο πρεπει να ανοιξουν τα φωτα ενω ειναι σβηστα.
Υπαρχει και μπαταρια μεσα στο κυκλωμα σε περιπτωση που γινει διακοπη δεν χανονται οι ρυθμισεις αλλα και η ωρα

Αυτες ειναι οι δυνατοτητες που εχει το δικο μου,υπαρχουν και αλλα με περισσοτερες ή λιγοτερες


kt2000_4d51b8aeb21e1.jpg
 
Πάντως νομίζω πως πολύ σημαντική είναι η διαδικασία της δύσης. Γιατί μόλις αρχίζει να σουρουπώνει όλα τα πουλιά κατεβαίνουν στις ταίστρες να φάνε να πάνε χορτάτα για ύπνο. Άσε που αν κλείσει το φως ξαφνικά ποιος ξέρει που θα τα βρει να στέκονται.
 
καλησπερα,

εγω τα τελευταια χρονια το αλλαξα απο μηχανικο σε ηλεκτρονικο.
Οι δυνατοτητες που σου παρεχει ειναι.

Ανατολη και δυση βαση ωρας που του εχεις ρυθμιση εσυ.
Ανατολη και δυση με αυξηση ή μειωση οσα λεπτα θελεις ανα ημερα.
Ανατολη και δυση προγραμματισμενη απο πριν ετσι ωστε οταν φτασει την επιθυμητη ωρα να σταματησει, αυτο ισχυει και για αυξηση του φωτισμου αλλα και για μειωση.
Δυνατοτητα προγραμματισμου του χρονου ανατολης και δυσης αντιστοιχα ( ποση ωρα θα κανει η λαμπα πυρακτωσεως να φτασει το 100% πριν αναψουν οι λαμπες φθορισμουκαι το αντιθετο κατα την δυση)
Δυνατοτητα επι τις % ωστε η λαμπα πυρακτωσεως να εχει και ενα ελαχιστο φως ωστε να λειτουργει και σαν λαμπακι νυκτος.
Επισης υπαρχει και κουμπι που κανει μια γρηγορη ανατολη στην περιπτωση που για καποιο λογο πρεπει να ανοιξουν τα φωτα ενω ειναι σβηστα.
Υπαρχει και μπαταρια μεσα στο κυκλωμα σε περιπτωση που γινει διακοπη δεν χανονται οι ρυθμισεις αλλα και η ωρα

Αυτες ειναι οι δυνατοτητες που εχει το δικο μου,υπαρχουν και αλλα με περισσοτερες ή λιγοτερες


kt2000_4d51b8aeb21e1.jpg
Γνωρίζεις μήπως πόσο θα κοστίσει;
 
Τα ηλεκτρονικά νομίζω απο 200 ευρώ. Τα μηχανικά δεν νομίζω ότι κυκλοφορούν πλέον.
 
Νομίζω ότι υπάρχουν και στην Ελλάδα κάποια καταστήματα που εχουν. Αλλιώς μπορείς τα προμηθευτείς από Ιταλία.
 
Οι εξειδικευμένες γνώσεις του ηλεκτρονικού απουσιάζουν από μένα, απλά αν κάποιος γνωρίζει μπορεί να μας πει την ομοιότητα των κυκλωμάτων με το αρχικό και αν είναι δυνατή η λειτουργία του σχεδίου αυτού.
Δηλαδή αν και που διαφέρουν τα κυκλώματα μήπως και καταφέρουμε να βρούμε λύση που θα βολεύει όλους μας.
 
Θα επισυνάψω και πολλές φώτο απο το τελειωμένο γιατί κάπου έιχε ένα λάθος στο εξάρτημα U1 και με παίδεψε για να μην κάνω λάθος.. Τα νούμερα στα ποδαράκια δεν είναι σωστά..

Επίσης αλλάζοντας την χωριτηκότητα του πυκνωτή C1 επηρεάζουμε την διάρκεια ανατολής-δύσης..
Ανατολή 10 λεπτά και Δύση 15 λεπτά.. Με τον συγκεκριμένο που υπάρχει στο σχέδιο..

Όποιος θέλει αντί να κάτσει και να φτιλαξει το κύκλωμα των 18βολτ μπορεί να αγοράσει ένα τροφοδοτικό 18VDC έτοιμο..

Επίσης χρειάζονται 2 χρονοδιακόπτες πρίζας ένας για να ενεργοποιεί την ανατολή-δύση και ένας 2ος για να σβύνει τις λάμπες.. Αλλιώς θα πρέπει κάποιος να βγάζει την πρίζα απο το ντίμμερ των λαμπών αλλιώς οι λάμπες θα παραμένουν αναμμένες σε ένα πολύ ελάχιστο βαθμό.. Μέχρι να ξαναέρθει η ώρα της ανατολής..

Θα πρέπει να προσέξετε ότι με τις διακοπές ρεύματος που πιθανόν να υπάρχουν απο την ΔΕΗ θα πρέπει να ξαναπρογραμματίζουμε τους χρονοδιακόπτες.. Εμείς το βελτιώσαμε λίγο με χρονοδιακόπτες ψηφιακούς που είναι προγραμματιζόμενοι με μνήμη οπότε σε περίπτωση διακοπής δεν χάνουν τις ρυθμίσεις.. επιπλέον αν θέλουμε έτσι μπορούμε να κάνουμε και μια προσομείωση συννεφιάς..

Όποιος θέλει πολύ ευχαρίστως ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα να του πω ότι θέλει διότι είναι δύσκολο να τα γράψω όλα τόσο απλά χωρίς να μπερδέψω κάποιον..

Πηγή: Diy dimmer για λάμπες Τ5 και power compact! - Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του ΕνυδρείουΕυχαριστούμε τους φίλους απο τους ενυδρειακούς ιστοχώρους :)


Φωτο: 1 Ο αριστερός χρονοδιακόπτης είναι για την "Ανατολή-Δύση, και ο αριστερός για την παροχή ρεύματος στο ballast για τις λάμπες.
cd0144ff-0d64-4c0c-b620-f4390f63a0cb_zps32817a41.jpg


Φωτο: 2
BAB9B96A-0F38-4E0D-9F5D-C7478B38D0A8_zps2kuwtx1z.jpg


Φωτο: 3 Το καλώδιο που κρατάω είναι απο τον δεξί χρονοδιακόπτη (είναι υπέυθυνος να ανάβει/σβήνει τις λάμπες τελείως) και θα πάει στην "παροχή ρεύματος 220V" στο ballast πχ. Θέση 2 του ballast από φώτο Νο. 8
FC86EE9D-B516-4D59-953E-18F72D9B1B74_zpse9aicpde.jpg


Φωτο: 4
IMG_2540_zpse2c11dff.jpg


Φωτο: 5
IMG_2542_zps6c41c172.jpg


Φωτο: 6
IMAGE0001_zps8577bcb4.jpg


Φωτο: 7
DIMMER0-10V_zps6714f1c8.jpg


Φωτο: 8
DSC03131b_zpsffd1c89b.jpg
 
Back
Top