Φροντίδα Ημερο lovebird και πως θα γινουμε φιλοι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ilie mp

PB Known Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2013
Μηνύματα
3.475
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα παιδια :D
Οπως πολλοι ξερετε την Παρασκευη απεκτησα ενα ημερο λοβακι (50 ημερων ειναι νομιζω), ταισμενο με κρεμα.
Βλ. εδω https://community.petbirds.gr/threads/Το-καρπουζακι-μου.26482/
Σε γενικες γραμμες τα παμε καλα ομως σας γραφω γιατι θελω για αλλη μια φορα τα φωτα σας.
Επειδη μπορει να ειναι ημερο ομως εγω δεν παυω να ειμαι μια ξενη για εκεινο θελω να κανω σωστα βηματα απεναντι του ωστε να κερδισω την εμπιστοσυνη του.
Εχω ψαξει πολλα θεματα κλπ ομως τα περισσοτερα μιλανε για την εξημερωση.
Δηλαδη ξεκινας με το να αφησεις το πουλι στην ησυχια του και απλα να του αλλαζεις φαι και νερο.
Μετα σιγα σιγα του μιλας με απαλη φωνη και δινεις λιχουδιτσες απο τα καγκελα, μετα μεσα απο το κλουβι κλπ κλπ.
Εμενα ομως που ειναι ηδη ημερο και τρωει κανονικα απο το χερι μου και εντος και εκτος κλουβιου τι κανω;
Δεν θελω να το αφησω στην ηρεμια του γιατι ετσι μπορει απο ημερο να γινει "αγριο" και να ξεχασει το ανθρωπινο χερι.
Βλεπω ομως οτι απο τη μια με ζηταει, ερχεται πανω μου κλπ απο την αλλη σαν να με αποφευγει.
Δηλαδη το βλεπω οτι δεν νιωθει ανετα οταν παω να βαλω το δαχτυλο μου για να ανεβει οταν ειναι στο παρκο του ή πανω μου ή οταν βαζω το χερι μου στο κλουβι και πιεζω την κοιλιτσα του να ανεβει στο δαχτυλο μου φευγει..
Ή ενω καποιες φορες θα δεχτει τα χαδια και θα εχει φουσκωσει τα φτερακια του και θα εχει κλεισει τα νατακια του -που δειχνει οτι το απολαμβανει- αλλες φορες δεν θελει καθολου χαδια..
Γενικα δεν ξερω πως να φερθω, δεν ειχα ποτε ημερο απογαλακτισμενο πουλακι.
Ειχα ειτε αγρια ειτε το ειχα ταισει εγω με κρεμα οποτε εκανε σαν τρελο οποτε με εβλεπε γιατι με ειχε σαν "μαμα του".
Πειτε μου τι βηματα να ακολουθησω για να ειμαστε κι εγω και το πουλακι ευτυχισμενοι και να χτισουμε με σωστες βασεις τη σχεση μας..
Ευχαριστω για αλλη μια φορα.
 
Προτεινω να συνεχισεις οτι ηδη κανεις.. Αλλα με μια παρατηρηση. Ειναι ενα ζωακι πανω απο ολα. Οσο και να σε αγαπαει κ να εξαρταται απο εσενα δε μπορει να στε ολο αγκαλιες και χαδια. Καποιες φορες θα θελει και καποιες οχι. Δε χρειαζεται πιεση. Αφησε το και θα σε συνηθισει ακομα περισσοτερο και θα σε αποζητα πιο πολυ αλλα οταν θελει αυτο, οχι οταν θες εσυ!
 
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Εννοείται και δεν είναι ρομποτακι απλά εννοώ ότι όταν δεν με θελει φαίνεται ότι το κάνει λόγο εμπιστοσύνης. Δεν είναι ότι εκείνη τη στιγμή τρώει ή θέλει να ηρεμισει ή θέλει να παίξει.
Βέβαια μπροστά μου τρώει άνετα και πολλές φορές γυρνάει την πλάτη του που σημαίνει ότι με εμπιστεύεται.
Το πιστευω ότι θα τα πάμε καλά απλά αγχώνεσαι λίγο.
Αν ήταν άγριο θα ήξερα ότι πρέπει να ακολουθήσω κάποια βήματα και φυσικά πολυυυ υπομονή.
Αν το είχα τάισει εγω με κρέμα θα ήξερα ότι απλά θα ήταν από την αρχή "σαν σκυλος".
Τώρα όμως είμαι κάπου στη μέση γι αυτό σκαλωσα.
Οπότε θα το έχω δίπλα μου με το κλουβι θα του δίνω φάγακι, μόλις βγει έξω θα του δίνω πάλι κεχρι κλπ για να με συνδυάσει με θετικά πράγματα και φυσικά δεν θα το πίεσω αν δεν θέλει να βγει κλπ έτσι;
Είναι και οι πρώτες μέρες μετά θα ξεθαρεψει.
Ήδη σήμερα άκουσα αρκετά τη φωνουλα του και είναι τοσο γλυκια.
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί λένε ότι κάνουν τόση φασαρία.
Βλέπαμε κάτι βιντεακια σήμερα με τη μητέρα μου και τα μπαντζι μας φαινο τουσαν λίγο πιο εκνευριστικά (σαν φωνή εννοω).
 
Οταν ειναι πανω απο ενα πουλακι σιγουρα κανουν περισσοτερη φασαρια απο ενα μονο του.

Εγβ θα ελεγα να το αφησεις καμια εβδομαδα μεσα στο κλουβι, να μαθει το χωρο που το εχεις, να καταλαβει οτι το κλουβι ειναι το σπιτι και καταφυγιο του, να μαθει τυς ηχους του σπιτιου κτλ και μετα να αρχισεις να το βγαζεις σιγα σιγα.. Οχι με τη μια και πολλες ωρες..
 
Απλά το είχα έξω -βέβαια σήμερα το είχα λιγότερη ώρα όπως μου ειπατε- γιατί έτσι νιώθει περισσότερο σαν μέλος της οικογένειας.
 
Απλά το είχα έξω -βέβαια σήμερα το είχα λιγότερη ώρα όπως μου ειπατε- γιατί έτσι νιώθει περισσότερο σαν μέλος της οικογένειας.
Μελος θα νιωσει οπου και να το εχεις. Ειναι πουλια που ζουν σε κοπαδια οποτε ειστε το σμηνος του!
 
Back
Top