Αναπαραγωγή Ηρθε η ωρα για κλωσημα!!!

Εγγραφή
20 Δεκ 2007
Μηνύματα
115
Πόλη
Αθήνα
θα ηθελα να ρωτησο εαν η καναρες καθονται απο το πρωτο αυγο στην φωλια να κλωσησουν η περιμενουν και το τελευταιο αυγο; Επισης θα ηθελα να ξερω εαν πειραζη που εβγαλα τον αρσενικο απο την ζευγαρωστρα μετα την γεννηση του 3 αυγου, δεν ειχε καλη συμπεριφορα και η θυληκια ασχολουταν μαζι του και οχι με τα αυγα της.η καναρα ειναι πρωταρα και ο αρσενικος.
 
φιλε μου κατά την γνώμη μου και αυτά που γνωρίζω είναι ότι μερικές καναρες κάνουν και το τελευταίο αβγό και κάθονται μάλλον από φυσικό ένστικτο λάθος που έβγαλες το αρσενικό από το 3 αβγό γιατί τα καναρίνια κάνουν από 4-6 αυγά άρα τα επόμενα μπορεί να είναι και άσπορα!
υ. Γ. ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΑΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΞΑΝΑ ΡΊΞΕ ΤΟΝ ΜΕΣΑ
 
Καλησπερα!Η καναρες καθονται απο το πρωτο αυγο στην φωλια να κλωσσησουν και στη φυση τα καναρινια καθονται στο τελευταιο αυγο. Γι'αυτο οταν γεννησει η καναρα περνουμε καθε αυγο που γενναει και το αντικαθηστουμε με ενα ψευτικο. Και οταν κανει το τελευταιο αυγο βαζουμε μεσα τα κανονικα αυγα για να βγουνε τα πουλακια την ιδια μερα και να εχουν ιση διανομη τροφης απ'τη καναρα η και τον αρσενικο.Αν ψαξεις το site βρεις και αλλες πληροφοριες και θα σου λυθει η απορια καλητερα!
 
θα ηθελα να ρωτησο εαν η καναρες καθονται απο το πρωτο αυγο στην φωλια να κλωσησουν η περιμενουν και το τελευταιο αυγο; Επισης θα ηθελα να ξερω εαν πειραζη που εβγαλα τον αρσενικο απο την ζευγαρωστρα μετα την γεννηση του 3 αυγου, δεν ειχε καλη συμπεριφορα και η θυληκια ασχολουταν μαζι του και οχι με τα αυγα της.η καναρα ειναι πρωταρα και ο αρσενικος.

Yπάρχουν κανάρες που κάθονται απο το πρώτο αυγό.
Καμμιά κανάρα δεν περιμένει το τελευταίο αυγό
για να αρχίσει να κλωσσάει. Πολύ συνηθισμένο είναι
να ξεκινούν το κλώσσημα στο 2-3 αυγό.
-Οταν η διαδικασία της ανατροφής των νεοσσών
γίνεται και απο τους δύο γονείς και η δουλειά είναι
πολύ ευκολότερη, και τα πουλιά "ολοκληρώνονται" σαν γονείς.
Δεν είναι σωστό για ασήμαντες αφορμές να απομακρίνουμε
το αρσενικό. Μερικές όμως φορές,όταν υπάρχουν σοβαροί λόγοι,
είναι απαραίτητο.
-Δεν θα έχει απολύτως καμμιά επίπτωση στην γονιμότητα των
αμέσως επομένων αυγών. Εχουν παρατηρηθεί γόνιμα αυγά
ακόμη και 15 ημέρες απο την απομάκρυνση του αρσενικού.
 
Σας ευχαριστω πολυ, καλο θα ειναι να κατσω να παρατηρησω συμπεριφορα και να παρω την αποφαση εαν θα ειναι εντος η εκτος ζευγαρωστρας ο αρσενικος.
 
Back
Top