Γενικά Η Αγάπη (lovebird) δεν είναι μαζί μας

Nancylovebird

PB New Member
Εγγραφή
3 Αυγ 2019
Μηνύματα
61
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά ο γολγοθάς μας αυτές τις μέρες πολυ μεγάλος δυστυχώς η Αγάπη δεν είναι μαζί μας! Έχει τώρα εδώ και τρεις μέρες μα τώρα βρηκα το κουράγιο να σας το γράψω, ήμαστε όλοι μας πολυ στεναχωρημένοι! Στην αρχή δεν έπινε νεράκι μετά δεν έτρωγε σωστά, πήγαμε στον κτηνίατρο αλλά δυστυχώς άκρη δεν βγήκε. Η αγάπη μέρα με την μέρα έπεφτε ακόμα πιο άσχημα και εμείς μαζί της λιωναμε... συγνώμη που χάθηκα τόσο καιρό και δεν σας έλεγα νέα της μικρής! Είμαι πολυ χάλια ειλικρινά.
 
Πολύ λυπηρό το γεγονός. Δυστυχώς πολλοί από εμάς έχουμε "περάσει" τέτοιες απώλειες, αλλά ο καθένας το βιώνει εντελώς διαφορετικά.
Σκέφτεστε να υιοθετήσετε κάποιο άλλο πουλάκι στο μέλλον;
 
Ειλικρινά λυπάμαι πολύ, είχατε μια πολύ στενή σχέση. Οι περισσότεροι από εμάς σας νιώθουμε και σας συμπονούμε...
Εύχομαι να βρείτε το κουράγιο και να μοιραστείτε την αγάπη και την τρυφερότητα σας με κάποιο άλλο πουλάκι.
Η Αγάπη θα έχει πάντα μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά σας, είναι σίγουρο αυτό!
 
Λυπάμαι παααρα πολύ ειλικρινά😢
Έχουμε περάσει την στενοχώρια αυτή οι περισσότεροι εδώ μέσα.. Καταλαβαίνω απόλυτα πως αισθάνεστε.. Έπαθα το ίδιο αλλά τον πόνο μας έχει απαλύνει ο Τζιμακος που πήραμε τρεις μήνες μετά από εκτροφεα όμως αυτή τη φορά 🌹
 
Δεν ξέρουμε παιδιά αν θα πάρουμε άλλο ειλικρινά. Δεν μπορω να καταλάβω, πήγαμε σε έναν κτηνίατρο που μας είπε ο μπαμπάς μου ότι εκεί πήγαινε και ο παππούς τα δικά του είναι ο κύριος Αναστάσιος Φλάκας στο Ίλιον. Δεν έδειχνε να πονάει ή να έχει κάτι, μεσα σε τέσσερις μέρες άρχισε να κοιμάται κάτω στο κλουβί και δεν έτρωγε πήρα άδεια από την δουλειά έτρεξα και τι δεν έκανα έκανα ότι μου είπε ο κτηνίατρος στην αρχή τα έβαλα με εμενα και το ότι πήρα μια ψυχούλα και την άφηνα μόνη της τόση ώρα. Ενας κύριος που έχει στην δουλειά μου, μου είπε πως μια πιθανότητα ήταν να ήταν η μικρή μας άρρωστη από τότε που την πήραμε γτ τα πουλάκια γενικά δεν δείχνουν αν έχουν κάτι ή αν πονούν, είναι αντιληπτό από τον άνθρωπο μόνο από την συμπεριφορά του αν κι ολας εχεις το παπαγαλάκι καιρό εκεί είναι πιο εύκολο. Εμενα η μικρή δεν μου έδειχνε όμως κάτι απλά όταν έβγαινε έξω εκτός κλουβιού ήταν σαν να είχε βαρεθεί το έξω και τα παιχνίδια της παρά μόνο καθόταν στην τηλεόραση και χάζευε με τις ώρες όταν ήταν να μπει κλουβάκι άλλες φορές δεν μπορούσα να την πίσω να μπει και τις τελευταίες μέρες την έπιανα και έμπαινε εύκολα. Πήγα στο πετ που την πήρα και μου είπαν πως ένα ίδιο σαν την μικρή που είχαν στο κλουβί που δεν το αγόρασαν το βρήκαν πεθαμένο μετά από δέκα μέρες που πήρα εγω την μικρή. Και τώρα με το λίγο μυαλό που έχω κάνω μία σκέψη μήπως ήταν ζευγάρι και χωρίστηκε και στεναχωρήθηκε και γι’ αυτό δεν έτρωγε στο τέλος και δεν έπινε; Δεν ξέρω τι να σκεφτώ όλα τα περνάω από το μυαλό μου έχω απελπιστεί! Τι έκανα λάθος;
 
Νάνσυ δεν νομίζω να φταίς σε κάτι.
Αντέδρασες όταν αντιλήφθηκες ότι δεν είναι καλά το πουλάκι.
Ακόμη καί ο γιατρός δεν μπόρεσε να κάνει κάτι.
Εμένα το πετ με προβληματίζει δυο πουλιά να πεθάνουν που βρίσκονταν στο ίδιο κλουβί και στον ίδιο περίπου χρόνο μάλλον κάτι κόλλησαν στο πετ η το είχαν από το εκτροφείο.
 
Από τον Ιούλιο αρχές Αυγούστου αλλά δεν είμαι υπερβολική από την πρώτη μέρα που ήρθε σπίτι μας γίναμε ένα μαζί της, ήταν τόσο καλή και τόσο γλυκιά, μπήκε στην καρδιά μας. Και μου το είπε μια φίλη μου να πάρουμε από εκτροφείο κι όχι από πετ ☹
[automerge]1569416460[/automerge]
Ήταν στο κλουβάκι μια σταλιά μαζί με ένα ακόμα και μάλιστα μας εκανε εντύπωση που όταν πηγαμε εκεί ήταν εμφανές πολυ χάλια το κλουβί στις ακαθαρισιες και είπα στον άντρα μου πως γίνετε δυο πουλάκια μια σταλιά να έχουν κάνει εται το κλουβίκαι μου απάντησε ότι ίσως αγάπη μου να ήταν κι αλλά μεσα μαζί και να τα πήραν και έμειναν αυτά τα δυο, αλλά και πάλι μεσα σε μια δυο μέρες έφυγαν όλα τα πούλησαν τόσο γρήγορα; Και γιατί δεν καθάρισαν το κλουβάκι να είναι καθαρά και όμορφα προς τον πελάτη αλλά δεν έδωσα εκείνη την στιγμή τόσο βάση και σημασία γιατί την είδαμε την αγαπήσαμε τέλος αυτό ήταν.- την πήραμε φύγαμε 💔
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και τώρα με το λίγο μυαλό που έχω
Καθώς φαίνεται από τα μηνύματα και από τις σκέψεις και τα συναισθήματα που περιγράφεις, μόνο λίγο μυαλό δεν έχεις.
Γενικά μπορούμε από το παραπάνω ποστ σου να κάνουμε διάφορες εικασίες...ή πράγματι τα πουλάκια ήταν πολλά και πέθαναν ή αυτοί που έχουν το πετσοπ δεν καθάριζαν με την καμία και ποτέ το κλουβί δύο πουλιών, διότι πολύ απλά μπορεί εκείνων να μην τους φτάνει το μυαλό να σεβαστούν το "εμπόρευμά" τους. Και αυτό είναι και το πιθανότερο, με αποτέλεσμα το πουλάκι να πεθάνει και να... Πεθάνει μαζί του και κάτι μέσα σου. Προφανώς πέθανε από κάποια ασθένεια, στη μετάδοση της οποίας πιθανά εσύ δεν φέρεις καμία ευθύνη. Δεν μπορεί βέβαια να αποκλειστεί και η πιθανότητα να έφαγε κάτι τοξικό σπίτι σου, αλλά με το δεδομένο ότι το άλλο παρέδωσε τα όπλα σύντομα με την αναχώρηση της συγκατοίκου του, μάλλον τα πράγματα γίνονται πιο ξεκάθαρα.
Έτσι λοιπόν θα σου προτείνω να θυμάσαι την Αγάπη με αγάπη και όχι με ενοχή, εφόσον το φρόντισες και το πήγες και στον γιατρό, να μην ξαναπατήσεις ούτε απέξω σε αυτό το παλιομάγαζο και να τους δυσφημίσεις σε όποιον γνωρίζεις, και να πάψεις να κατηγορείς τον εαυτό σου, καθώς όπως γνωρίζεις, στην πραγματικότητα τα ζητήματα ζωής και θανάτου δεν είναι από αυτά που ελέγχονται από εμάς. Επίσης θα σε ωθήσω πιο άμεσα αυτήν τη φορά να πάρεις ένα άλλο πουλάκι, όχι αντικαταστάτη της Αγάπης, αλλά να φιλοξενήσεις / υιοθετήσεις ένα άλλο πτηνό, όχι απαραίτητα του ιδίου είδους, η φροντίδα του οποίου θα σε αποσπάσει από το πένθος σου, και το οποίο (αυτό το άγνωστο πλάσμα που σου προτείνω να αναλάβεις) θα απολαμβάνει την παρέα σου και, ναι, θα το πω... Θα έχει την τύχη να πέσει σε καλά χέρια. Θα το πάρεις για αυτό και για εσένα με άλλα λόγια. Για να είστε φίλοι. Π.χ. τα κοκατιλάκια δεν μοιάζουν με τα lovebirds και είναι πολύ καλά πουλάκια, και έχουμε και εδώ μέλη μας εκτροφείς που θα μπορούν από την πρώτη στιγμή να σε συντροφεύουν διαδικτυακά και να σε καθοδηγούν σε κάθε σου βήμα.
Όσον αφορά στον κτηνίατρο, ήθελα να σε ρωτήσω.. Έχει γνώσεις από πτηνά, υπό την έννοια.. Είναι εξοικειωμένος με την παθολογία των πτηνών;
 
Back
Top