Γενικά Η Αγάπη (lovebird) δεν είναι μαζί μας

@ianos, Ο κύριος Φλακας γενικά έχει γνώσεις σε εξωτικά ζωάκια η αδελφή μου μου είπε πως η συνάδελφος της πάει εκεί το δικό της ιγκουάνα. Σκέφτηκα πως θα ήταν καλο να την πάω εκεί. Αυτό που μου εκανε εντύπωση είναι πως με το που την είδε άρχισε να μου εξηγεί για τις διάφορες αρρώστιες που παθαίνουν τα παπαγαλάκια και το πως πρέπει να κινηθώ από δω και πέρα για το καλύτερο για την Αγάπη. Αλλά δυστυχώς ενώ έκανα τα πάντα για την μικρή δεν τα κατάφερε δεν σκέφτηκα στιγμή το κόστος ή να μην κάνω ακόμα και κάτι παραπάνω απλά ήθελα το καλύτερο! Όσο για δεύτερο παπαγαλάκι δεν ξέρω θα το σκεφτώ πολυ, ο αντρας μου μου είπε να μην το βάλουμε κάτω και να πάρουμε ένα άλλο γιατί του λείπει πολυ κι εκείνου η μικρή!
[automerge]1569454715[/automerge]
@Nancylovebird
Απο ποιο pet εγινε η αγορα;
Η αγορά έγινε από πολυ μεγάλη αλυσίδα γνωστού πετ και εδώ στην Αθήνα κάθε γειτονιά έχει και από ένα.
 
Λυπάμαι για την απώλεια σας, είναι τεράστια και το καταλαβαίνω. Δεν έχει σημασία αν το πουλάκι ήταν μαζί σας δέκα χρόνια ή δέκα μέρες, αν το αγαπήσεις, το αγάπησες. Προφανώς το πουλάκι είχε κάτι πριν το παρεις και δεν μπόρεσε να το ξεπεράσει. Παρηγορήσου με το γεγονός οτι του πρόσφερες μια καλύτερη ζωή στο τέλος, και ότι "έφυγε" έχοντας πάρει αγάπη και φροντίδα.

Οσο για το νέο πουλί, κι εγώ από τώρα έχω αποφασίσει πως οταν "φύγουν" τα δικά μου δεν θα ξαναπάρω, για πολλούς λόγους που δεν είναι του παρόντος θρεντ. Η απόφαση είναι δική σου φυσικά, ο καθένας αντιδρά όπως νιώθει. Κουράγιο σας εύχομαι και να σκέφτεσαι πως απ' τη μερια σου έκανες ότι περισσότερο μπορούσες για αυτη την ψυχούλα.
 
Λογικα αναφερεσαι στο Pet City

Υπαρχει και ενα παλαιοτερο θεμα για την συγκεκριμενη αλυσιδα.
Δεν γνωρίζαμε τίποτα πραγματικά, πίστευα ότι θα ήταν καλύτερο να γίνει η αγορά από εκεί μιας και πολλά πουλάκια μένουν στα κλουβιά και κάθε φορά που περνάγαμε γενικά τα λυπόμουνα πάρα πολύ και ήθελα να πάρω από εκεί για πάρα πολλούς λόγους ώστε να βοηθήσω ένα πουλάκι που πραγματικά είχε ανάγκη από αγάπη!
[automerge]1569484379[/automerge]
Λυπάμαι για την απώλεια σας, είναι τεράστια και το καταλαβαίνω. Δεν έχει σημασία αν το πουλάκι ήταν μαζί σας δέκα χρόνια ή δέκα μέρες, αν το αγαπήσεις, το αγάπησες. Προφανώς το πουλάκι είχε κάτι πριν το παρεις και δεν μπόρεσε να το ξεπεράσει. Παρηγορήσου με το γεγονός οτι του πρόσφερες μια καλύτερη ζωή στο τέλος, και ότι "έφυγε" έχοντας πάρει αγάπη και φροντίδα.

Οσο για το νέο πουλί, κι εγώ από τώρα έχω αποφασίσει πως οταν "φύγουν" τα δικά μου δεν θα ξαναπάρω, για πολλούς λόγους που δεν είναι του παρόντος θρεντ. Η απόφαση είναι δική σου φυσικά, ο καθένας αντιδρά όπως νιώθει. Κουράγιο σας εύχομαι και να σκέφτεσαι πως απ' τη μερια σου έκανες ότι περισσότερο μπορούσες για αυτη την ψυχούλα.
Όταν μπήκε στο σπίτι κυριολεκτικά δεν την έβαλα σε κλουβί την άφησα να γυρίσεις τον χώρο και ίσως έτσι να τον μάθει έτσι δηλαδή το είχα στο μυαλό μου όταν λοιπόν από την πρώτη στιγμή την είδα να έρχεται κοντά μας και ουσιαστικά από την πρώτη κιόλας μέρα να πιάνεται τόσο εύκολα και να έρχεται να κάθεται πάνω μας είχα μείνει από το πόσο κοινωνική ήταν μπήκε στην καρδιά μου και πραγματικά δεν μπορούσα αν δεν σηκωνόμουν κάθε μέρα να της ανοίξω το κλουβί και να πιούμε μαζί καφεδάκι ενω αυτή έτρωγε το φρουτάκι της ή την λιχουδιά της, και σαν να ήξερε πως θα φύγω για δουλειά και χωρις καν να της πω τίποτα με το που πήγαινα κοντά στο κλουβί της εκανε μόνη της κίνηση να μπει μεσα! 🥺😩😞 αυτά είναι που θα μου λείψουν πιο πολυ η συντροφικότητα της! Μετά σκεφτόμουν αφού είχε πεθάνει ότι όλο αυτό το πρόβλημα που είχε γιαυτο δεν ήταν δραστήρια στο να φύγει από το δωμάτιο ή και από πάνω μας γιατί απλά δεν είχε το κουράγιο! Τρελαίνομαι που στο τέλος όλο αυτό ήταν τόσο απότομο, που δεν πρόλαβα το βράδυ να την δω εστω και να ήμουν εκεί την ώρα που έφευγε απο την ζωή και την βρηκα το πρωί κάτω ανάποδα, τρελάθηκα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νάνσυ σίγουρα η απώλεια είναι μεγάλη η Αγάπη για εσένα δεν ήταν απλώς κατοικίδιο αλλά ένα κομμάτι της ζωής σου.
Μην δηλητηριάζεις το μυαλό σου με αρνητικές σκέψεις.
Εσύ της πρόσφερες το καλύτερο, σκέψου ότι κάποιο άλλο πουλάκι δεν θα έχει αυτή την ευκαιρία άμα κάποιος σαν και εσένα σαν και εμάς δεν το πάρει στο σπίτι του.
 
Νάνσυ σίγουρα η απώλεια είναι μεγάλη η Αγάπη για εσένα δεν ήταν απλώς κατοικίδιο αλλά ένα κομμάτι της ζωής σου.
Μην δηλητηριάζεις το μυαλό σου με αρνητικές σκέψεις.
Εσύ της πρόσφερες το καλύτερο, σκέψου ότι κάποιο άλλο πουλάκι δεν θα έχει αυτή την ευκαιρία άμα κάποιος σαν και εσένα σαν και εμάς δεν το πάρει στο σπίτι του.
Έπλυνα και καθάρισα ολα τα παιχνιδάκια της και το κλουβάκι της σαν καινούργια, αλλά τις πατιθρες και τα παιχνίδια της στο υπνοδωμάτιο είναι ακόμα εκεί... Δεν έχω το κουράγιο να τα μαζέψω. Πως γίνετε ρε γμτ ένα τόσο δα πλασματάκι μεσα σε έναν τέτοιο χρονικό διάστημα να με κάνει να είμαι τώρα έτσι ποτέ δεν το περίμενα ότι θα μου συμβεί...
[automerge]1569486779[/automerge]
Εχθές μου πέταξε ο πατέρας μου ότι έχει ενας φίλος του ένα κοκατίλ μολις τεσσάρων μηνών πολυ όμορφο μάλλον αρσενικό και ήθελε με την μάνα μου να μας το κάνουν δώρο. Μιλάμε έγινα έξαλλη χωρίς λόγο, του την είπα του κακομοίρη μετά το μετάνοιωσα και ζήτησα συγνώμη βέβαια αλλά δεν μπορω να βάλω ακόμα άλλο ζωάκι στην ζωή μου. Διαβάζω τώρα και τα σχόλια σας και καταλαβαίνω παιδιά πως κάποιοι το έχετε περάσει και σας βοήθησε το να πάρετε ένα άλλο, αλλά για εμενα Νοιώθω πως είναι ακόμα νωρίς... ίσως κάποια στιγμή όντως να πάρω ένα άλλο και σίγουρα όχι κάποιο που να είναι ίδιο με την Αγάπη γιατί θα μπυ την θυμίζει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νοιώθω πως είναι ακόμα νωρίς... ίσως κάποια στιγμή όντως να πάρω ένα άλλο και σίγουρα όχι κάποιο που να είναι ίδιο με την Αγάπη γιατί θα μπυ την θυμίζει.
Άκου... Πάρε τον χρόνο που εσύ χρειάζεσαι... Ούτως ή άλλως ο καθένας μας αντιδρά εντελώς διαφορετικά στις απώλειες της ζωής. Και όπως δυστυχώς ήδη θα έχεις διαπιστώσει, τα συναισθήματα είναι και κάθε μέρα διαφορετικά, και τη φρίκη ενίοτε τη διαδέχεται ένα ψυχρό κενό. Εκεί λοιπόν στο κενό νομίζω ότι θα ήταν μια κατάλληλη στιγμή για να αναρωτηθείς πάλι αν θα έχεις κάποιο άλλο πουλάκι φιλοξενούμενο. Μπορεί βεβαίως και να μην σου προκύψει να συσχετιστείς με άλλο φτερωτό πετ. Καλή πορεία σου εύχομαι...όσο καλή μπορεί να είναι
 
Άκου... Πάρε τον χρόνο που εσύ χρειάζεσαι... Ούτως ή άλλως ο καθένας μας αντιδρά εντελώς διαφορετικά στις απώλειες της ζωής. Και όπως δυστυχώς ήδη θα έχεις διαπιστώσει, τα συναισθήματα είναι και κάθε μέρα διαφορετικά, και τη φρίκη ενίοτε τη διαδέχεται ένα ψυχρό κενό. Εκεί λοιπόν στο κενό νομίζω ότι θα ήταν μια κατάλληλη στιγμή για να αναρωτηθείς πάλι αν θα έχεις κάποιο άλλο πουλάκι φιλοξενούμενο. Μπορεί βεβαίως και να μην σου προκύψει να συσχετιστείς με άλλο φτερωτό πετ. Καλή πορεία σου εύχομαι...όσο καλή μπορεί να είναι
Στη ζωή μου είμαι αυθόρμητος άνθρωπος μπορεί όντως κάποια στιγμή να δω κάτι να το αγαπήσω και να το πάρω δεν έχω σκεφτεί ακόμα αν θα ήθελα κάποιο γατάκι η σκυλάκι μιας και η δουλειά μου είναι έτσι που ξέρω πως δεν θα καταφέρω να το έχω ευτυχισμένο και εγώ μα και ο άντρας μου δουλεύουμε και πραγματικά πιστεύουμε πως ένα σκυλάκι για ένα γατάκι θέλει παραπάνω φροντίδα στο θέμα ότι το σκυλάκι θέλει την βόλτα του και για Γατάκι ούτε καν, όταν πήραμε την απόφαση να πάρουμε παπαγαλάκι ήταν καθαρά γιατι ξέραμε πως μπορεί να μείνει και κάποιες ώρες στο κλουβάκι του τις ώρες που δεν θα ήμασταν εκεί και όταν πια θα ήμασταν στο σπίτι θα έβγαινε και θα μας έκανε παρεα τις ωρες που θα καθόμασταν κι εμείς σπίτι. Είχαμε διαβάσει πάρα πολλά πράγματα και είχαμε δει πολλές αναρτήσεις όπου τα παπαγαλάκια πραγματικά είναι μικρά ανθρωπάκια.
 
Δεν γνωρίζαμε τίποτα πραγματικά, πίστευα ότι θα ήταν καλύτερο να γίνει η αγορά από εκεί μιας και πολλά πουλάκια μένουν στα κλουβιά και κάθε φορά που περνάγαμε γενικά τα λυπόμουνα πάρα πολύ και ήθελα να πάρω από εκεί για πάρα πολλούς λόγους ώστε να βοηθήσω ένα πουλάκι που πραγματικά είχε ανάγκη από αγάπη!

Οταν ειπες Ιλιον το καταλαβα οτι αναφεροσουν εκει...
 
Οταν ειπες Ιλιον το καταλαβα οτι αναφεροσουν εκει...
Τόσο κακή φήμη πια,έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα είδα και αναρτήσεις εδώ από αλλά ακόμα του ίδιου ονόματος και ειλικρινά δλδ πέφτω από τα σύννεφα!
 
Back
Top