Φροντίδα Η Εξημερωση του Πακο (ringneck)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Panosz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Panosz

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαϊ 2009
Μηνύματα
47
Πόλη
Αθήνα
Ας γραψω και εγω την διαδικασια που ακολουθω να βοηθησω και να βοηθηθω! Μετα απο μια βδομαδα προσαρμογης κοινως του μιλουσα απο μακρια οποτε πηγαινα κοντα κουρνιαζε στην γωνια του κλουβιου του, σημερα του εφερα μια ξεχωριστη λιχουδια χεχεχε μπανανα! την δοκιμασε λιγο οπως του την εβαλα στην ταιστρα του και ξετρελαθηκε!😱 σιγα σιγα κρατουσα την μπανανα εξω απο το κλουβι μας πηρε περιπου 2 ωρες αλλα καταφεραμε να ερθουμε δειλα δειλα προς την μπανανα να την αρπαξουμε γρηγορα απο το χερι μου και να παμε πιο περα να την φαμε! απο εκεινη την ωρα εφαγε με μεγαλυτερη ανεση αλλα 2 κομματια! τωρα αυτη την στιγμη που μιλαμε τον εχω διπλα μου και κατα παραξενο τροπο αντι να πηγαινει και να κουρνιαζει στην γωνια του καθετε κολλημενος στο καγκελο του κλουβιου και κοιτα περιεργα τι κανω! Οταν πλησιαζω το χερι μου στο κλουβι απλα καθεται και το κοιταει δεν φευγει οπως πριν! Ενα βημα πιο κοντα σημερα!
 
Μπρααβο Πανο. Θα περιμενουμε να τον γνρισουμε και με φωτογραφιες τον Πακο. Ποσο καιρο τον εχεις; Τι ηλικια εχει;
 
Μπραβο Πανο!Βρηκες το "κουμπι" του... Μπανανα!
θα καταφερεις πολλα. Γνωμη μου ειναι να μην του την βαζεις στο κλουβι πλεον και να του την προσφερεις εσυ με το χερι σου για να "ξεμυαλιζεται"ολο και πιο πολυ με σενα!
Εννοειται οτι περιμενουμε νεα σας!
 
Συγχαρητηρια Πανο! Τα πηγαινετε πολυ καλα και νομιζω οτι συντομα θα σε αφηνει να τον ακουμπησεις. :D
 
Μπράβο Πάνο, χαίρομαι! Με την ηρεμία και την υπομονή θα έρχεστε όλο και πιό κοντά! Κάθε σημάδι ήρεμης εμπιστοσύνης που δείχνει ο παπαγάλος σου, επιβραβεύει την προσπάθειά σου! Καλή συνέχεια!
 
Συγχαρητήρια Πάνο,
νομίζω ότι με βάση τον ξεχωριστό χαρακτήρα κάθε είδους παπαγάλου και επίσης τον ξεχωριστό χαρακτήρα των παπαγάλων ίδιου είδους.. Οι περιγραφές των εμπειριών μας με αυτούς και η κοινοποίηση τους σε όλους μας επιφέρει 2 κύρια ωφέλη...
α. Τρόπους σαν παραδείγματα τα οποία μπορούμε να ακολουθήσουμε αυτούσια ή με μετατροπές για να πετύχουμε το ίδιο αποτέλεσμα και...
β. Δίνει κουράγιο.. και νομίζω ότι μερικές φορές το δεύτερο είναι πιο σημαντικό γιατί χάνουμε την υπομονή μας και θεωρούμε ότι δεν θα το πετύχουμε ποτέ και κάθε τέτοια βοήθεια είναι χρήσιμη...

ευχαριστώ, φιλικά Γιάννης
 
σημερα τα πραγματα δεν ηταν και τοσο καλα! Ενω ηρθε να φαει την μπανανα του απο το χερι μου μια πορτα εκλεισε δυνατα απο αερα στο διπλανο δωματιο με αποτελασμα να πεταει σαν τρελος μεσα στο κλουβι του! απο εκεινη την ωρα δεν πλησιαζει!
 
σημερα ειχαμε κατι πιο απροσμενο απο τις αλλες μερες ο κυριος αποφασισε καθως εγω ασχολουμουν με το να του βαλω ναφαει να ξεπηδησει εξω απο το κλουβι (παντα οταν ανοιγει η πορτα του κλουβιου ειναι κλειστες οι γυρω πορτες του δωματιου)αφου προτα ανεβηκε στην κουρτινα μετα στο κλιματιστικο στο τελος αποφασιε πως τον βολευει η κιθαρα μου οπου και την εκανε τουαλετα! το θεμα ειναι πως εκατσε εκει τρεμαμενος! σιγα σιγα τον πλησιασα τον πηρα στο χερι μου αφου με αφησε και τον εβαλα στο κλουβι οπου καθεται κατατρομαγμενος! Ολη μερα σημερα τσιριζε απο εκεινη την ωρα λαλια τπτ! τρομαξε αραγε τοσο πολυ;
 
σημερα ειχαμε κατι πιο απροσμενο απο τις αλλες μερες ο κυριος αποφασισε καθως εγω ασχολουμουν με το να του βαλω ναφαει να ξεπηδησει εξω απο το κλουβι (παντα οταν ανοιγει η πορτα του κλουβιου ειναι κλειστες οι γυρω πορτες του δωματιου)αφου προτα ανεβηκε στην κουρτινα μετα στο κλιματιστικο στο τελος αποφασιε πως τον βολευει η κιθαρα μου οπου και την εκανε τουαλετα! το θεμα ειναι πως εκατσε εκει τρεμαμενος! σιγα σιγα τον πλησιασα τον πηρα στο χερι μου αφου με αφησε και τον εβαλα στο κλουβι οπου καθεται κατατρομαγμενος! Ολη μερα σημερα τσιριζε απο εκεινη την ωρα λαλια τπτ! τρομαξε αραγε τοσο πολυ;

Ηταν η πρωτη εξοδος απο το κλουβι του; Μηπως βιαστηκες λιγο; Εαν φοβοταν την κιθαρα δεν θα καθοταν πανω της πιστευω.
 
εγω δεν βιαζομαι καθολου δεν τον εβγαλα εγω εγω εφτιαχνα την τροφη του αυτος την εκανε υπουλα!
 
Η ξαφνική ελευθερία τρομάζει. Ένα πουλί σε κλουβί, σε κατάσταση αιχμαλωσίας δηλαδή, θέλει να την"κάνει" αλλά δεν ξέρει και ακριβώς που να πάει, τι γίνεται. Η διαδικασία του να το πιάσεις -έστω κι αν σε αφήνει- επίσης το τρομάζει. Θα συνηθίσει με τον καιρό και με τις δικές σου προσπάθειες, και θα τα παίρνει πιο ψύχραιμα τα πράγματα σιγά-σιγά. 😉
 
Οποτε πηρες μια πρωτη γευση κι εσυ κι αυτος απο το τι ακολουθει... 😀 Δε νομιζω να τρομαξε. Συνηθως τα ανασφαλη πουλια δεν εγκαταλειπουν ευκολα την ασφαλεια του κλουβιου τους. Αλλα δεν παυει να ειναι και ενα μεγαλο βημα γι αυτον αν δεν ειχε ξαναπεταξει σε δωματιο. :) Συνεχισε κανονικα απο εκει που ειχατε μεινει. Αφησε τον να βαζει αυτος τον ρυθμο στην εξημερωση του και δεν θα χασεις πιστευω. 😉
 
😀 ο παπαγαλος μου τελικα ειναι απιστευτος! Φοιβο μετα την πρωτη γευση που πηρε χτες και μαλλον του αρεσε ηθελε και δευτερη! αυτη την φορα πιο σιγουρος για αυτο που μπορει να κανει! αν δεν ανοιγα την πορτα απλα αδιαφορουσε σε οτι του ελεγα τελικα την ανοιξα εκατσα στην καρεκλα και μετα απο 10 δευτερολεπτα (σαν μικρο παιδι στην παιδικη χαρα) πεταχτηκε εξω εκακε την βολτα του σε ολο το δωματιο ( ναι ναι μην αναρωτιεστε πηγε ξανα κουτσουλισε την κιθαρα μου! αμοιρη fender χεσ***η σε εχουν οι παπαγαλοι) και αφου η βολτα του τελειωσε ηρτθε και προσγειωθηκε (εχουμε ενα θεμα με την προσγειωση γινεται ανωμαλα) στο γραφειο μου επανω πλησιασε κοντα μου και με κοιταγε καλα καλα καθως του μιλουσα βεβαια μονο αυτος πλησιαζε οταν εκανα εγω κινηση εφευγε! Μετα απο 2 ωρες εξω μιλοντας εγω κραζοντας αυτος ανεβηκε πανω στο κλουβι του και τσουκου τσουκου ξαναμπηκε μεσα για να φαει και λιγο! Και τωρα που μιλαμε καθεται ανενοχλητος και παιζει με τα παιχνιδια του και οχι φοβισμενος οπως χτες!
αυριο παλι εσωτερικη πτηση προς το παρων πρεπει να παω για δουλεια!
 
Πάνο απλά συγχαρητήρια! Κάνεις αρκέτα βηματα τα οποία είνια και σταθερά βήματα! Τον πήρες ταισμένο στο χέρι; Εισαι σίγουρος για την ηλικία του;Για τους ρικνεκ πιστεύω οτι είνια πολυ δύσκολα πουλιά αλλα άμα τα εξημερώσεις γίνονται καταπληκτικη παρέα! Περιμ'ενουμε ΝΕΑ σου! Και πάλι μπράβο!
 
οχι δεν ειναι ταισμενος στο χερι για την ηλικια παλι! αν δεν ειναι φιλος σου αυτος που τον πουλαει παλι δεν εισαι σιγουρος!
 
Καλα ναι εννοειτε...Αν ειναι πραγματικος φίλος τότε τον πιστευεις! Μπραβο σου ειπα;δε θυμάμαι! 😀!
 
Και σ'ανώτερα! Ωραίος τυπάκος ο παπαγαλίνος σου! Αυτήν την έρημη την κιθαρούλα δεν την κρύβεις καλύτερα; :D
 
Χαιρομαι πολυ που εχει ερθει κοντα σου και για τις προσπαθειες που κανεις! Συνεχισε ετσι!
 
Back
Top