Φροντίδα Η Εξημερωση του Πακο (ringneck)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Panosz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
καλημέρα σημερα πρωτη μας μερα στο γιατρο :) 😀 παιξαμε το παιχνιδι ποιον φοβασαι τον γιατρο η εμενα 😀! Πραγματικα καταρχην να πω πως ο Ακρίβος Αχιλλεας ειναι απιστευτος γιατι εκτος οτι εξεταζει το ζωο σου σου δειχνει και τροπους για το πως μπορεις να δεις αν κατι παει στραβα μονος σου! Οταν λοιπον μετα απο λιγη μαχη τον επιασε αρχισε να ουρλιαζει! τοτε μου πε "πρεπει να μαθεις να τον κρατας εσυ" και μου εδειξε πως οταν τον πηρα στα χερια μου εριξε μια δαγκωνια αλλα εκατσε παναγια ουτε κρα ουτε κρου τπτ! Καναμε λοιπον τις εξετασεις μας και ειναι υγειεστατος! ψαλιδισαμε και τα φτερακια μας και τωρα καθομαστε επανω στο κλουβι και παιζουμε με καλαμακια 😀!
 
σημερα δεν κανει ομως την εμφανιση του εξω απο το κλουβι! Νομιζω φοβηθηκε στον γιατρο!
 
Εχουμε και λεμε μετα το καθιερομενο πρωινο μας κραξιμο και αφου ξυπνησαμε τους παντες σπιτι ετσι για να εχουμε παρεα 😀 εχω παρατησρησει το εξης μετα τον γιατρο εχει αγριεψει καπως οταν καθομαι λιγο μακρια απο το κλουβι του μην φανταστηται 50 εκ ερχεται με περιεργεια να δει τι κανω μολις πλησιαζω την κανει με ελαφρα! βεβαια εκει που δεν κολαμε ειναι το φαΐ αμα του βαλω φαΐ στο χερι μου το κοιταζει κανοντας βολτες στον ουρανο του κλουβιου του και μολις βρει την ευκαιρια με μια κινηση πεταγεται το αρπαζει και δρομο! Επισης κατι λεει ο ατιμος αλλα το λεει πολυ χαμηλοφωνα δεν μπορω να κταλαβω τι λεει!
 
Καλημερα και παλι! Σημερα ο κακομιρης κοιμηθηκε αρκετα παραπανω γιατι ειναι δυσκολες μερες για μετα η σημερινη και οι 2 προηγουμενες μιας και 3 μερες τον μηνα δουλευω νυχτα! Ετσι ελιωσε στον υπνο και αυτος μαζι μου ως τισ 3 το μεσημερι! Οταν δε ξυπνησα και ανοιξα την πορτα με κοιταγε λες και κοιμοταν 2 χρονια και τον ενοχλησα κιολας! του εβαλα φαγητο του αλαξα νερακι τπτ εκει με κοιταγε! Μετα ειχαμε μια 2ωρη επικοινωνια ως τις 4! Ε και κατα τις 5 (εκει αρχισαν ολα χιχιχιχ) ειπα να ξαναξαπλωσω λιγο γιατι αυτη την στιγμη που μιλαμε δουλευω και θα δουλευω μεχρι το πρωι! Μολις λοιπον με εβλεπε να κλεινω τα ματια μου τον επιανε λογοδιαροια κρααα και κρααα και τσιου κρααα με το που τα ανοιγα κοκαλο στην πατηθρα του σαν να μην συμβαινει τπτ με το που τα ξανακλεινα κρααα και κοντρα κρααα! το ερωτημα ειναι που οφειλεται αυτο; Στραβωνει οταν κοιμαμαι; Εν τελη δεν με αφησε να κοιμηθω και αφου σηκωθηκα και εκατσα διπλα του στον Η/Υ μου αρχισε να παιζει μετα καλαμακια του! Ε που και που στραβωνε και με αυτα εριχνε κανα κρααα και μολις του λεγα το ονομα του ε εκει το παιρνε πανω του τριζαν τα τζαμια απο το κρααα! 😀 ειναι απαλευτος ο ατιμος! αλλα τον αγαπαω!
 
Κι αυτός σ'αγαπάει και σε αναζητάει, προσπαθεί να αποσπάσει την προσοχή σου γιατί του λείπεις... Είναι τελικά οι παπαγάλοι κάτι "μάρκες"... 😀
 
Επισης εχω μια ακομα απορια βρε παιδια! Εγω ξερω ολα τα πουλια κοιμουνται γυριζοντας το κεφαλι τους στην φτερουγα τους! Ο δικος μου απλα καθεται στην πατηθρα του φουσκωνει λιγο και με τα ματια καγκελο ανοιχτα απλα καθεται ακινητος! Ετσι κοιμουνται;
 
Καλημερα και παλι! Σημερα ο κακομιρης κοιμηθηκε αρκετα παραπανω γιατι ειναι δυσκολες μερες για μετα η σημερινη και οι 2 προηγουμενες μιας και 3 μερες τον μηνα δουλευω νυχτα! Ετσι ελιωσε στον υπνο και αυτος μαζι μου ως τισ 3 το μεσημερι! Οταν δε ξυπνησα και ανοιξα την πορτα με κοιταγε λες και κοιμοταν 2 χρονια και τον ενοχλησα κιολας! του εβαλα φαγητο του αλαξα νερακι τπτ εκει με κοιταγε! Μετα ειχαμε μια 2ωρη επικοινωνια ως τις 4! Ε και κατα τις 5 (εκει αρχισαν ολα χιχιχιχ) ειπα να ξαναξαπλωσω λιγο γιατι αυτη την στιγμη που μιλαμε δουλευω και θα δουλευω μεχρι το πρωι! Μολις λοιπον με εβλεπε να κλεινω τα ματια μου τον επιανε λογοδιαροια κρααα και κρααα και τσιου κρααα με το που τα ανοιγα κοκαλο στην πατηθρα του σαν να μην συμβαινει τπτ με το που τα ξανακλεινα κρααα και κοντρα κρααα! το ερωτημα ειναι που οφειλεται αυτο; Στραβωνει οταν κοιμαμαι; Εν τελη δεν με αφησε να κοιμηθω και αφου σηκωθηκα και εκατσα διπλα του στον Η/Υ μου αρχισε να παιζει μετα καλαμακια του! Ε που και που στραβωνε και με αυτα εριχνε κανα κρααα και μολις του λεγα το ονομα του ε εκει το παιρνε πανω του τριζαν τα τζαμια απο το κρααα! 😀 ειναι απαλευτος ο ατιμος! αλλα τον αγαπαω!

Ειναι παραφυσιν για ενα πουλι να κοιμαται ως τις 3 η ωρα το μεσημερι η να μενει ξυπνιο τις πρωτες πρωινες ωρες που αναφερεις. Δε σου φταιει τιποτα αν εσυ δουλευεις το βραδυ. Δεν ειναι κουκουβαγια αλλα παπαγαλος.

Βρες ενα ησυχο σκοτεινο δωματιο και βαλε του ενα σταθερο προγραμμα υπνου π.χ. 9 το βραδυ με 7 το πρωι. Ο κακος υπνος υπνος μπορει να ευθυνεται για πολλα προβληματα συμπεριφορας, απο το δαγκωμα, τις ασταματητες κραυγες και την ανορεξια μεχρι και το μαδημα των φτερων.

Πως ειναι δυνατον να κοιμαται φυσιολογικα οπως ολα τα πουλια με το κεφαλι γυρισμενο πισω μετα απο τετοιο ξενυχτι;
 
οχι... Οι παπαγαλοι οι οποιοι ειναι η, εροι και ηρεμοι κοιμουνται γυρισμενοι.. Αυτοι οι οποιοι ειναι αγριοι ακομα και δεν νιωθουν ασφαλεια μενουν με τα ματια ανοιχτα και απλα φουσκωνουν..
 
Φοιβο δεν ειπα κοιμηθηκε στις 7 που σχολασα εγω και ξυπνησε στις 3 ειπα σκετο ξυπνησε στις 3 λογω του οτι εγω κοιμομουν! αυτο συνεβει χτες και δεν ειπ επισης δουλευω βραδυ ειπα δουλευς 3 μερες τον μηνα βραδυ και επισης δεν ειπα κοιμηθηκε με ανοιχτα τα ματια ειπα πως απο τοτε που τον εχω κοιμαται ετσι και οι ωρες που κοιμαται ειναι φυσιολογηκοταταες! Δεν αντιδρω απλα ξεκαθαριζω καποια πραγματα που παρεξηγηθηκαν! 😉
 
Φοιβο δεν ειπα κοιμηθηκε στις 7 που σχολασα εγω και ξυπνησε στις 3 ειπα σκετο ξυπνησε στις 3 λογω του οτι εγω κοιμομουν! ...

Πανο δεν σου κανω παρατηρηση απλα ειπα την αποψη μου. Και εστω οτι κοιμηθηκε απο τις 9 το βραδυ ως τις 3 το μεσημερι που λες οτι ξυπνησε. 18 ωρες υπνος η εστω στο σκοταδι ειναι αφυσικος για παπαγαλο.

Κατα τη γνωμη μου το οτι κοιμαται με το κεφαλι εξω απο τη φτερουγα του δειχνει πιθανον οτι δεν εμπιστευεται τελειως το περιβαλλον του και θελει να ειναι σε επιφυλακη. 😉 Οσο περναει ο καιρος πιστευω πως θα το σταματησει. :)
 
και εγω ειπα δεν αντιδρω απλα ξεκαθαριζω για να μην παρεξηγηθω! αλλα δεν αντεξα ρε συ ειναι βαρβαρο για το πουλι εχεις δικιο αλλα δεν αντεξα ηρθα σπιτι και ξεραθηκα! Παντος και ενας φιλος μου εχει rinckneck προσφατα και αυτος το αποκτησε ετσι κοιμαται! Δεν ξερω ελπιζω να εμπιστευτει! τι μπορω να αλλαξω για νιωθει καλυτερα;
 
και εγω ειπα δεν αντιδρω απλα ξεκαθαριζω για να μην παρεξηγηθω! αλλα δεν αντεξα ρε συ ειναι βαρβαρο για το πουλι εχεις δικιο αλλα δεν αντεξα ηρθα σπιτι και ξεραθηκα! Παντος και ενας φιλος μου εχει rinckneck προσφατα και αυτος το αποκτησε ετσι κοιμαται! Δεν ξερω ελπιζω να εμπιστευτει! τι μπορω να αλλαξω για νιωθει καλυτερα;

Βρε δεν σε κατηγορησε κανεις επειδη κοιμηθηκες. :D Απ'οτι καταλαβα κοιμασαι στο ιδιο δωματιο με τον παπαγαλο με κλειστα ρολα. Αυτο σημαινει οτι στο δωματιο που κοιμαται το πουλι υπαρχει κινηση και ηχος κατα τη διαρκεια της νυχτας. Ειναι λγικο αφου ειναι σχετικα νεο στο χωρο να μη νιωθει πολυ ανετα οταν συμβαινει αυτο. Αυτα τα πουλια ειναι ζωα θηραματα οποτε ενστικτωδως εχουν το νου τους μηπως κατι τους συμβει. Γιατι δεν το βαζεις να κοιμαται σε αλλον χωρο με σηκωμενα τα ρολα και να ξυπναει φυσιολογικα ασχετα με το τι ωρα θα ξυπνησεις εσυ;
 
Ε ναι λοιπον αυτο το πουλι καθε μερα με εκπλησει! σημερα βρηκαμε τον κωδικα επικοινωνιας μας! Χεχεχεχε για κανα τεταρτακι του φωναζω το ονομα του και ερχεται στα καγκελα και μου δεινει φιλακια και φευγει αφου γινει αυτο για 15 λεπτα εμφανιζω ενα κομματι μπανανα και τοτε ερχεται στα καγκελα και δινει φιλακια μεχρι να του την δωσω μολις του την δωσω ανεβαινει στην κουνια του κανει κουνια παιζει με τα καλαμακια του και λεει το ονομα του! το θεμα ειναιπως μετα απο λιγο ξαναρχιζοθμε τα φιλακια μεχρι να ερθει η μπανανα! Ποσο μπανανα να του δωσω μη μου σκασει απο φαγητο! Να κανω κινηση να βαλω χερι μεσα στο κλουβι η θα τα γκρεμισω ολα;
 
ok θελω να τον ζουλιξω μολις του δωσα μπανανακαι πγε την αφησε στην ταιστρα του πηρε ενα λιοσπορο και μου τον αφησε επανω στο δαχτυλο! Και γυρισε να φαει την μπανανα του!
 
Εσεις τα πατε τελεια απ'οτι φαινεται!

Γενικα οταν βαζεις το χερι σου μεσα για να καθαρισεις η για να κανεις κατι πως αντιδραει; Δοκιμασε αν θελεις αλλα αστον να ερθει αυτος σε εσενα. Εννοω να βαλεις το χερι σου στην αλλη πλευρα απο αυτην που καθεται και δοκιμασε με ενα μικρο κομματακι μπανανα. Αν ερθει και την παρει ολα καλα. Αν δεν θελει μην τον πιεσεις. Αν ερθει και καθισει διπλα στο χερι σου αφησε τον να σε περιεργαστει και αν κανει κινηση να σε ακουμπησει αφησε τον χωρις να τραβηξεις η να κουνησεις το χερι σου! 😉

Μιλησε κιολας; :D Αυτο πρεπει να το μας το δειξεις!
 
οταν βαζω το χερι μου μεσα συνηθως καθεται απο την αντιθετη πλευρα και κοιταει καλα καλα! Δεν θα τον ζορισω αλλο σημερα αυριο ομως μςτα απο λιγο παιχνιδι με την μπανανα θα κανω την αποπειρα! Εχω μαζεψει πολλα φιλια σημερα και αυτος εχει φαει μιση μπανανα! Χεχεχεχεχεχ! Οτανβρω την ευκαιρια θα τραβηξω βιντεο εχει πολυ γελιο!
 
Πω πω πολλα φιλια επεσαν εδω σημερα! Εχεις κανει μεγαλη προοδο. Συγχαρητηρια! Περιμενουμε να δουμε τη συνεχεια!
 
Back
Top