Γενικά Η Ζουζού το lovebird μου

dimitra_1980

PB Member
Εγγραφή
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
548
Πόλη
Αθήνα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.

Να η Ζουζού μου. Ελπίζω να ανέβηκε το βιντεάκι. Είναι η πρώτη της φορά εκτός κλουβιού από την ώρα που ήρθε στο σπίτι! 🙂
 
Όμορφη, γλυκειά η Ζουζού, και ευπροσάρμοστη αφού βγήκε για πρώτη φορά, είναι άνετη στο χέρι σου και τρώει του καλού καιρού! Να τη χαίρεσαι!
 
Να την χαιρεσαι Δημητρα, φαινεται πολυ ηρεμο και ομορφο πουλακι!:D
 
Ναι βρε παιδιά.. Πολύ τρώει όντως. Μόνο όταν είμαι μπροστά όμως. Τώρα είναι στον ώμο μου, με χτενίζει και καλλωπίζεται κι αυτή! Σαν χιονισμένο δέντρο έχω γίνει από τα πούπουλα και τα υπολείματα των σπόρων!
Πάω να την κατεβάσω να τη βάλω στο κλουβί μπας και κάνω και καμμια δουλειά και διαμαρτύρεται! Τόσο πολύ της αρέσει ο ώμος;
 
πολυ χαριτωμενη... Ειδες ενα πλασματακι τη χαρα και τρυφεροτητα μπορει να δωσει;
 
Ναι το γλυκό μου! Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί τόσο εξημερωμένο πουλάκι δε φανταζόμουν ποτέ οτι θα μπορούσα νω βρω! Σήμερα της πήρα και ένα μεγάλο κλουβί και σε λίγο θα τη βάλω εκεί. (Το απολύμανα πρώτα)Ελπίζω να μη νιώσει άβολα επειδή είναι μεγάλο και δεν το χει συνηθίσει. Θα στείλω και φωτό στην σχετική ενότητα να μου πείτε απόψεις
 
Δήμητρα είναι μια γλύκα και φαίνεται φιλικό και κοινωνικό πουλάκι. Μπράβο σου που της πήρες ένα μεγάλο κλουβάκι για να είναι άνετη. Σίγουρα θα το ευχαριστηθεί
 
Ναι βρε παιδιά.. Πολύ τρώει όντως. Μόνο όταν είμαι μπροστά όμως. Τώρα είναι στον ώμο μου, με χτενίζει και καλλωπίζεται κι αυτή! Σαν χιονισμένο δέντρο έχω γίνει από τα πούπουλα και τα υπολείματα των σπόρων!
Πάω να την κατεβάσω να τη βάλω στο κλουβί μπας και κάνω και καμμια δουλειά και διαμαρτύρεται! Τόσο πολύ της αρέσει ο ώμος;


Δημητρα το ο,τι διαμαρτυρεται οταν πας να την κατεβασεις απο τον ωμο σου, οπου ειναι μια θεση υψους και καλυτερου ελεγχου και του χωρου αλλα και του ανθρωπου που το κραταει δειχνει οτι προσπαθει να καθιερωσει τον ωμο σου σαν χωρο δικο της. Καλο θα ηταν να μην την αφηνεις εκει για πολυ ωρα αλλα να την αφηνεις να καθεται στα χερια σου. Διαφορετικα οσο ξεθαρρευει και βρισκεται στον ωμο σου μπορει και να αρχισει να προσπαθει να σε φοβισει με το ραμφος της. :)

Ειναι κουκλα και να την χαιρεστε! :D
 
Τώρα πετάχτηκα να ψωνίσω κάτι αφού πρώτα την έβαλα στο κλουβί της. Μόλις πριν από 2 λεπτά μπήκα στο σπίτι, πήγα να της αλλάξω το νερό, βρήκε ευκαιρία και ανέβηκε στο χέρι μου να την ξαναβγάλω έξω. Την έβγαλα και την άφησα στον καναπέ. Η πονηρή ανέβηκε σιγά σιγά στο γραφείο και από κει στο χέρι μου και στον ώμο μου ξανά. Ούφ! Τι θα κάνω με την μικρή πονήρω; Και θέλω και να πάω να μαγειρέψω!
 
Δήμητρα είναι μια γλύκα και φαίνεται φιλικό και κοινωνικό πουλάκι. Μπράβο σου που της πήρες ένα μεγάλο κλουβάκι για να είναι άνετη. Σίγουρα θα το ευχαριστηθεί

Άσε, είχα ένα άγχος να ξημερώσει σήμερα να πάω να το πάρω.Λες και στο άλλο δε θα μπορούσε να μείνει μια μέρα ακόμη! Τώρα στο μεγάλο, μοιάζει πιο πολύ με καναρίνι (μεγάλο κλουβί-μικρή η Ζουζου) παρά με παπαγάλο! 🙂
 
Πω πω κουκλιτσα! Και πανεξυπνη φαινεται. Μπραβο που σε συνηθισε τοσο νωρις. Σιγουρα θα γινετε καλα φιλαρακια! Εισαι πολυ τυχερη.
 
Πανέξυπνη και παμπόνηρη είναι! Α πα πα! Αντί να χρησιμοποιώ κόλπα για να τη βγάλω από το κλουβί (όπως θα ήταν το φυσιολογικό), με εμάς συμβαίνει το αντίθετο.Ψάχνω κόλπα για να τη βάλω μέσα να κοιμηθεί! Τώρα την έφερα στο σαλόνι γιατί ξύπνησε και κάθεται κρεμασμένη στα κάγκελα φωνάζοντας να την βγάλω έξω!
 
γεια χαρά!
πως πάει η συμβίωση; όλο σκανταλιές περιέγραφες!
εγώ άλλο ήθελα να σε ρωτήσω..
από πού την πήρες;
 
Ευχαριστώ Κωνσταντίνε.Margie όλα μια χαρά με τη συμβίωση. Τώρα η μικρή έχει ξεθαρρέψει αρκετά και αρχίζει να εξερευνά το δωμάτιο. Της κάνει ιδιαίτερη εντύπωση η οθόνη του υπολογιστή. Την κοιτάζει περίεργα.Χθες της έδωσα και λίγο καρότο και το δοκίμασε. Την πήρα από εκτροφέα γιατί ήθελα ένα πουλάκι εξοικειωμένο με την ανθρώπινη επαφή. Και τώρα βλέπω πόσο δίκιο έχουν όλα τα παιδιά στο φόρουμ που μιλάνε για αγορά πουλιού μόνο από εκτροφέα και όχι από πετ σοπ.
 
από pet shop με τίποτα! Δεν μ'αρέσει όπως τα έχουν..
έχεις κάποιο τηλέφωνο επικοινωνιας με τον εκτροφέα;
θέλω ένα ringneck, εξοικειωμένο, όπως λες και εσύ, και με κάποια σιγουριά ότι θα είναι υγιές, που στα pet shop δεν υπάρχει.
κι άλλα λαχανικά να της δίνεις, και φρούτα!
έχει τόση πλάκα όταν έρχονται να φάνε από το χέρι σου!
δεν θα το συνηθίσω ποτε! Γελαώ απίστευτα με τις φάτσες τους!
 
Back
Top