Γενικά Η Καινούρια μου καρδερίνα

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα στην παρέα του Pet Birds ! Εχθές πήρα την πρώτη μου καρδερίνα! Όταν είχα μπει πρώτη φορά στο φόρουμ πριν απο 2 μήνες σας είχα πει οτι ήθελα να πάρω μια καρδερίνα.
Εχθές λοιπόν ενάς φίλους μου που είχε γνωριμίες με διάφορους εκτροφείς και ήξερε πόσο ήθελα μια καρδερίνα μου έφερε δώρο αυτήν εδώ :) !

επίσης έχω στο κλουβί 2 στρόγγυλες πλαστικές πατήθρες και μια ξύλινη αλλά και αυτήν που βλέπεται που την αφήνω για ποικιλία να πατάει δηλαδή σε διαφορετικό υλικό κάθε φορά καλά κάνω;

2015-06-30 16.58.37.webp 2015-06-30 16.59.23.webp 2015-06-30 16.59.51.webp
 
Να σου ζήσει ειναι πολύ όμορφη. 🙂
Όσο αναφορά τις πατηθρες νομίζω πως οι στρογγυλές ειναι καλυτερες για την σωστή τοποθέτηση των δακτύλων..
 
Όσο αναφορά τις πατηθρες νομίζω πως οι στρογγυλές είναι καλύτερες για την σωστή τοποθέτηση των δακτύλων..
έχω παντού στρόγγυλες αλλα ρωτάω αν είναι καλύτερα να έχω και μια τέτοια για να έχει ποικιλία όπως θα ήταν στην φύση της...
 
Να σου ζησει Γιωργο!

Οχι αυτες δεν κανουν. Ποσο μαλλον για το μικρο ποδι που χουν οι καρδερινες. Αν θες να ναι κοντα στ φυση της φτιαξε εσυ πατηθρες απο φυσικα κλαδια :)
 
Πολύ όμορφη! Απίστευτα έντονα χρώματα! Φτου φτου να σου ζήσει!

*Συμφωνώ με @Myra για πατήθρες! Φυσικό ξύλο! Αλλά αφού ξεράνεις το ξύλο στον ήλιο, ψεκάζεις με ARDAP και με Chevitren και μετά το βάζεις στο κλουβί! Δεν είμαστε τώρα για ψείρες και άλλα προβλήματα! 😉
 
Λοιπόν προς το παρόν η κάμερα μου δεν δουλεύει και φώτο βγάζω με το κινητό οπότε δεν είναι πολύ καθαρές ☹

ειναι εκτροφης;

Όταν μου την χάρισαν δεν είχε δαχτυλίδι εγω το έβαλα αλλα είναι πολύ ήρεμη και δεν προσπαθεί να φύγει από το κλουβί χτυπώντας στα κάγκελα κτλ.
Επίσης μόλις την έβγαλα απο το μικρό κλουβάκι που μου την έφεραν και την έβαλα σε κλουβί 80*50 φάνηκε να το ευχαριστιέται πολύ σαν να γύρισε στο σπίτι της, δεν έχει καμιά διάθεση για απόδραση οπως την βλέπω της αρέσει εκει που είναι :D τρώει κανονικά απο τις ταΐστρες όπως τα καναρίνια και γενικά δεν δειχνει να είναι πιασμένη.

Έτσι μου έφυγε ο αρχικός ενδοιασμός σχετικά με την προέλευσή της :)

Κ εμενα θυληκο μου κανει

Ο φίλος μου μου είπε πως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης της την είχε βάλει με κανάρα και είχε βγάλει καρδερινοκαναρα την μια απο τις δύο φορές που την έβαλε.

Θα περιμένω καμιά εβδομάδα να συνηθίσει το μέρος να δω πως τα πάει απο κελάηδημα :)
 
να την χαιρεσαι

000000000000000000
Καλησπέρα στην παρέα του Pet Birds ! Εχθές πήρα την πρώτη μου καρδερίνα! Όταν είχα μπει πρώτη φορά στο φόρουμ πριν απο 2 μήνες σας είχα πει οτι ήθελα να πάρω μια καρδερίνα.
Εχθές λοιπόν ενάς φίλους μου που είχε γνωριμίες με διάφορους εκτροφείς και ήξερε πόσο ήθελα μια καρδερίνα μου έφερε δώρο αυτήν εδώ :) !

επίσης έχω στο κλουβί 2 στρόγγυλες πλαστικές πατήθρες και μια ξύλινη αλλά και αυτήν που βλέπεται που την αφήνω για ποικιλία να πατάει δηλαδή σε διαφορετικό υλικό κάθε φορά καλά κάνω;

View attachment 34134 View attachment 34135 View attachment 34136
το καλυτερο ειναι να βαλεις ξυλινες πατηθρες η να της φτιαξεις εσυ ετσι θα νιωθει σαν να ειναι στην φυση
 
Γιώργο να την χαίρεσαι, τώρα για το αν είναι εκτροφης! Δεν παιζει ρολο οτι ειναι ημερη!Βαλε και μια φωτο κοντινη την μάσκα! Είμαι σίγουρος ότι θα την προσεχεις!
 
Γιώργο να την χαίρεσαι, τώρα για το αν είναι εκτροφης! Δεν παιζει ρολο οτι ειναι ημερη!Βαλε και μια φωτο κοντινη την μάσκα! Είμαι σίγουρος ότι θα την προσεχεις!

ευχαριστώ :) φυσικά και θα την προσέχω θα προσπαθήσω να βγάλω καλή φωτο με το κινητό μπροστά την μάσκα και θα την ανεβάσω
 
Back
Top