Γενικά Η Κόκη μου (cockatiel)

Να χαίρεσαι το παπαγαλάκι σου.
Φίλε μου το κλουβί μοιάζει σκουριασμένο σε καποια σημεία και με κάποια "άλατα" σε μερικά άλλα. Η σκουριά και τα άλατα είναι θάνατος για το παπαγαλάκι, που δοκιμάζει τα πάντα με το ράμφος του. Αν είναι όντως έτσι φρόντισε να του το αλλάξεις το συντομότερο δυνατόν, χθές κιόλας μη πω. Επίσης βγάλτου το στικ που του έχεις, δεν προσφέρει τίποτα, μόνο κακό μπορεί να κάνει.
Επίσης λίγα παιγνίδια για να ασχολείται θα ήταν καλά.
 
Πολύ όμορφη η κοκατιλινα σου. Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι εάν υπαρχει σκουριά στο κλουβί θα πρέπει να αντικατασταθεί άμεσα. Καλό θα ήταν επίσης να μην έχεις το κλουβί στο πάτωμα αλλά σε κάποιο ψηλότερο σημείο για να νιώθει καλύτερα.
 
Κούκλα η μικρή σου!
Να την χαίρεσαι και να ζήσετε πολλά πολλά χρόνια μαζί!

Συμφωνώ με αυτά που σου είπε ο Διονύσης, φρόντισε τα για να μπορεί η Κόκη σου να ζήσει ευτυχισμένη!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να χαίρεσαι το παπαγαλάκι σου.
Φίλε μου το κλουβί μοιάζει σκουριασμένο σε καποια σημεία και με κάποια "άλατα" σε μερικά άλλα. Η σκουριά και τα άλατα είναι θάνατος για το παπαγαλάκι, που δοκιμάζει τα πάντα με το ράμφος του. Αν είναι όντως έτσι φρόντισε να του το αλλάξεις το συντομότερο δυνατόν, χθές κιόλας μη πω. Επίσης βγάλτου το στικ που του έχεις, δεν προσφέρει τίποτα, μόνο κακό μπορεί να κάνει.
Επίσης λίγα παιγνίδια για να ασχολείται θα ήταν καλά.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου! Το κλουβί έχει σκουριά σε κάποια σημεία. Αν περαστεί με ειδική βαφή μπορεί να γίνει κατάλληλο για το παπαγαλάκι;
 
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου! Το κλουβί έχει σκουριά σε κάποια σημεία. Αν περαστεί με ειδική βαφή μπορεί να γίνει κατάλληλο για το παπαγαλάκι;
Νομίζω όχι καθως οι περισσότερες βαφές απλά την "καλύπτουν" και η σκουρια θα συνεχίσει να εξαπλώνεταικαι οι περισσότερες βαφές επίσης είναι τοξικές, είχα το ίδιο προβλημα πριν λιγο καιρο, το έψαξα και τελικα πήρα καινούριο κλουβί. Το καλύτερο είναι ένα νέο κλουβάκι (ξέρω, "τσουζει" οικονομικά, αλλά είναι η βέλτιστη λύση).
 
Να το χαιρεσαι το νεο σου φιλαρακι! Καταρχην το κλουβι θελει αλλαγη, διεθεσε καποια χρηματα να παρεις ενα νεο κλουβακι σωστο για το πουλι! Τα στικ αυτα μη τα δινεις ειναι οτι χειροτερο! Εισαι σιγουρος οτι ειναι κοριτσι;
 
Να σου ζήσει η μικρή, πολύ όμορφη είναι!
Πέρα του οτι θέλει αλλαγή ή επιδιόρθωση (που συνήθως δε συμφέρει) θέλει λίγο δουλεια και η διαρύθμιση του κλουβιου.
Τα πολύ λεπτα ξύλα δε κάνουν και καλό είναι να πάρεις πατήθρες από φυσικό ξύλο που βιδώνουν στη μια πλευρω από τα κάγκελα και δεν είναι απ ακρή σε άκρη. Επίσης χρειάζεστε παιχνίδια να ασχολείται η μικρή σου!

**στο ένα μπωλάκι της της έχει σκέτο ηλιόσπορο και στο άλλο σκέτη παπαγαλίνη;
 
Κούκλα... Ακολούθησε τις οδηγίες των παιδιών για κλουβί, τροφές και εξοπλισμό. Ξέρουν πολύ καλά τι χρειάζεται ένα κοκατίλ και μη διστάζεις να ρωτάς ό,τι θες...
 
Να το χαιρεσαι το νεο σου φιλαρακι! Καταρχην το κλουβι θελει αλλαγη, διεθεσε καποια χρηματα να παρεις ενα νεο κλουβακι σωστο για το πουλι! Τα στικ αυτα μη τα δινεις ειναι οτι χειροτερο! Εισαι σιγουρος οτι ειναι κοριτσι;

Απ οτι μου ειπε η πωλητρια ειναι θυληκο...
 
Να σου ζήσει η μικρή, πολύ όμορφη είναι!
Πέρα του οτι θέλει αλλαγή ή επιδιόρθωση (που συνήθως δε συμφέρει) θέλει λίγο δουλεια και η διαρύθμιση του κλουβιου.
Τα πολύ λεπτα ξύλα δε κάνουν και καλό είναι να πάρεις πατήθρες από φυσικό ξύλο που βιδώνουν στη μια πλευρω από τα κάγκελα και δεν είναι απ ακρή σε άκρη. Επίσης χρειάζεστε παιχνίδια να ασχολείται η μικρή σου!

**στο ένα μπωλάκι της της έχει σκέτο ηλιόσπορο και στο άλλο σκέτη παπαγαλίνη;

Ναι της εβαλα λιγο ηλιοσπορους να δω αν της αρεσουν γιατι με λιγο ψωμι φρουτα που της δινω δεν τα πλησιαζει...
 
Απ οτι μου ειπε η πωλητρια ειναι θυληκο...

Οι πωλητές σε καταστήματα δεν ξέρουν συνήθως ποια είναι η ουρά και ποιο το κεφάλι.😛

Αν δεν μπορούν να καταλάβουν με το μάτι τα παιδιά εδώ @zack27 @vagelis76 τότε είτε θα καταλάβεις απο τη φωνή του (αν κάνει μονότονους ήχους είναι θηλυκό κι αν κελαηδάει πιο περίτεχνα είναι αρσενικό), είτε θα κάνεις τεστ DNA αν δεν μπορείς ούτε απο τη φωνή να βγάλεις συμπέρασμα.

υ. Γ. το κλουβί θέλει αλλαγή. :)
 
Οι πωλητές σε καταστήματα δεν ξέρουν συνήθως ποια είναι η ουρά και ποιο το κεφάλι.😛

Αν δεν μπορούν να καταλάβουν με το μάτι τα παιδιά εδώ @zack27 @vagelis76 τότε είτε θα καταλάβεις απο τη φωνή του (αν κάνει μονότονους ήχους είναι θηλυκό κι αν κελαηδάει πιο περίτεχνα είναι αρσενικό), είτε θα κάνεις τεστ DNA αν δεν μπορείς ούτε απο τη φωνή να βγάλεις συμπέρασμα.

υ. Γ. το κλουβί θέλει αλλαγή. :)

Απ οτι εχω διαβασει για τον διαχωρισμο θηλυκων με αρσενικων με βαση το χρωμα τους πιστευω πως ειναι θηλυκια. Τα χρωματα της δεν ειναι εντονα. Επισης απο ηχο δεν το εχουμε. Με το ζορι κελαηδει σφυριγματα μονο
 
Απ οτι εχω διαβασει για τον διαχωρισμο θηλυκων με αρσενικων με βαση το χρωμα τους πιστευω πως ειναι θηλυκια. Τα χρωματα της δεν ειναι εντονα. Επισης απο ηχο δεν το εχουμε. Με το ζορι κελαηδει σφυριγματα μονο

Αυτή η μετάλλαξη που ανήκει και το δικό σου (πάιντ-pied) δεν ακολουθεί τον κανόνα διαχωρισμού με βάση το χρώμα. Επίσης αν το έχετε μόνο λίγες ημέρες ίσως ακόμη να μην έχει ξεδιπλώσει το "ταλέντο" της φωνής του.
 
Οι πωλητές σε καταστήματα δεν ξέρουν συνήθως ποια είναι η ουρά και ποιο το κεφάλι.😛

Αν δεν μπορούν να καταλάβουν με το μάτι τα παιδιά εδώ @zack27 @vagelis76 τότε είτε θα καταλάβεις απο τη φωνή του (αν κάνει μονότονους ήχους είναι θηλυκό κι αν κελαηδάει πιο περίτεχνα είναι αρσενικό), είτε θα κάνεις τεστ DNA αν δεν μπορείς ούτε απο τη φωνή να βγάλεις συμπέρασμα.

υ. Γ. το κλουβί θέλει αλλαγή. :)


Oπως σωστα επε ο Ανεστης του πουλακι ειναι pied αλλα και pearl. Ετσι οπως το βλεπω εγω μου φαινεται σαν ενα ενηλικο αρσενικο που εχει χασει τις περλες του. Τα θυληκα τις κρατανε ενω τα αρσενικα τις περισσοτερες τις χανουν. Τωρα δε μπορω να παρω και ορκο γιατι μπορει να ειναι ενα θυληκο με πολυ λιγες περλες!
 
Θα συμφωνήσω με το Ζάχο... Πιο πολύ θυμίζει αρσενικό που έχει κρατήσει λίγες πέρλες κατά μήκος των λευκών σημείων στη φτερούγα, χωρίς όμως να μπορούμε να το πούμε με βεβαιότητα.
Αν μας βάλεις βιντεάκια με τα σφυρίγματα που κάνει θα μπορούμε ίσως να σου πούμε για το αν είναι αγόρι ή κορίτσι.

*Ένα καλό μείγμα συσκευασμένης τροφής είναι αρκετό και πλήρες για το πουλάκι, δε χρειάζονται οι έξτρα ηλιόσποροι... Το ψωμάκι το ξεχνάμε(δεν είναι στις επιτρεπόμενες τροφές) και αρχίζετε λαχανικά και φρούτα.
 
Καλημέρα στην ομάδα! Αν και έχουν περάσει λίγες μέρες θα ήθελα να αναφέρω πως η Κόκη έχει ήδη αρχισε να τρώει από το χέρι μου καθώς εδώ κ 5 μέρες την βγάζω από το κλουβί και κάθεται στα δάχτυλά μου. Βέβαια ακόμα είναι διστακτική μέχρι να έρθει ειδικά αν βάλω το χέρι μου στο κλουβί να την πάρω από εκεί και όταν πεταει δυσκολα προσγειώνεται στο χερι μου; Είναι φυσιολογικό αυτό; Επίσης είναι πολύ ήσυχη και δν μιλάει σχεδόν καθόλου. Παρατήρησα μόνο με το θόρυβο της σκούπας αρχίζει και σφυράει. Στα κοκατιλ αρέσε η φασαρία; Πάνω κατώ αυτές είναι οι εξελιξεις κ ακομα τις αρεσουν πολύ τα χαδια!

Αναμένω τις απανατησεις σας!
Ευχαριστώ!
 
Back
Top