Γενικά Η Κόκη μου (cockatiel)

Καλημέρα Παναγιώτη! Μπράβο σας! Έχετε κάνει βήματα και έχετε σημειώσει πρόοδο! Θα τα πάτε περίφημα! Σε ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση! Καλή σας συνέχεια!👍
 
Καλημέρα στην ομάδα! Αν και έχουν περάσει λίγες μέρες θα ήθελα να αναφέρω πως η Κόκη έχει ήδη αρχισε να τρώει από το χέρι μου καθώς εδώ κ 5 μέρες την βγάζω από το κλουβί και κάθεται στα δάχτυλά μου. Βέβαια ακόμα είναι διστακτική μέχρι να έρθει ειδικά αν βάλω το χέρι μου στο κλουβί να την πάρω από εκεί και όταν πεταει δυσκολα προσγειώνεται στο χερι μου; Είναι φυσιολογικό αυτό; Επίσης είναι πολύ ήσυχη και δν μιλάει σχεδόν καθόλου. Παρατήρησα μόνο με το θόρυβο της σκούπας αρχίζει και σφυράει. Στα κοκατιλ αρέσε η φασαρία; Πάνω κατώ αυτές είναι οι εξελιξεις κ ακομα τις αρεσουν πολύ τα χαδια!

Αναμένω τις απανατησεις σας!
Ευχαριστώ!
Μπράβο!
Γενικά είχα διαβάσει ότι ενώ το πέταγμα το έχουν έμφυτο, την προσγείωση τη μαθαίνουν... Σε μια εβδομάδα θα είναι οκ... Αν δεν προσγειώνεται πάνω σου, δεν είναι ότι δε θέλει, αλλά δεν μπορεί... Δωστης μια εβδομάδα!
Τα θηλυκά είναι πιο ήσυχα αλλά πιστεύω ότι όλα τα κοκατίλ εναρμονιζονται και λίγο με το περιβάλλον που ζουν... Καλύτερα ήσυχη :)
Να τη χαίρεσαι και μπράβο σου!
 
Καλημέρα στην ομάδα! Αν και έχουν περάσει λίγες μέρες θα ήθελα να αναφέρω πως η Κόκη έχει ήδη αρχισε να τρώει από το χέρι μου καθώς εδώ κ 5 μέρες την βγάζω από το κλουβί και κάθεται στα δάχτυλά μου. Βέβαια ακόμα είναι διστακτική μέχρι να έρθει ειδικά αν βάλω το χέρι μου στο κλουβί να την πάρω από εκεί και όταν πεταει δυσκολα προσγειώνεται στο χερι μου; Είναι φυσιολογικό αυτό; Επίσης είναι πολύ ήσυχη και δν μιλάει σχεδόν καθόλου. Παρατήρησα μόνο με το θόρυβο της σκούπας αρχίζει και σφυράει. Στα κοκατιλ αρέσε η φασαρία; Πάνω κατώ αυτές είναι οι εξελιξεις κ ακομα τις αρεσουν πολύ τα χαδια!

Αναμένω τις απανατησεις σας!
Ευχαριστώ!

To χέρι στο κλουβί θα είναι για πολύ καιρό (ίσως και για πάντα) "ενοχλητικό". Φυσικά δε μπορούμε να μη βάζουμε χέρι, αλλά ίσως να το κάναμε όσο το δυνατόν λιγότερο. Ισως αν της άνοιγες την πόρτα να έρθει μόνη στο χέρι σου που θα το έχεις στην είσοδο του κλουβιού να μην "ενοχλείται" τόσο. Νωρίς είναι ακόμα, μπορείτε να εκπαιδευτείτε και οι δύο.
Για να σου δώσω ενα παράδειγμα έχω τον Ερνέστο 5 χρόνια και οταν βαλω χέρι στο κλουβί του τσαντίζεται, και την Ταμού 4 μήνες σκάρτους και δε δίνει δεκάρα (και να φανταστείς αυτή ήταν η άγρια). Έχει να κάνει με το χαρακτήρα του πουλιού, δε σημαίνει κάτι :)
Το χέρι είναι "δύσκολος" στόχος για τα παπαγαλάκια όταν πετούν, ιδίως όταν είναι "πρωτάρηδες" στο πέταγμα. Συνήθως προτιμούν ώμους για να προσγειωθούν (ή κεφάλι στην περίπτωση της Ταμού μου ). Θα βρει τα πατήματά της και θα αποφασίσει που τη βολεύει και η δικιά σου :)
Στη φασαρία της σκούπας (ή οποια άλλη φασαρία) συνήθως αντιδρούν με... Δική τους φασαρία. Δεν είναι περίεργο. Ισως ενοχλείται, αλλά αφού δε χτυπιέται τότε δεν τρέχει τίποτα. Και τα δικά μου τσιρίζουνε όταν δούνε ακόμα και την. κανονική σκούπα όχι να κάνει θόρυβο η ηλεκτρική. Ίσως και να της, απαντάει :)

Καλή συνέχεια σας εύχομαι, κάθε μέρα να πηγαίνετε και καλύτερα.
 
Back
Top