Γενικά Η Λαμπρή - απίστευτο αλλά αληθινό!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης joanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

joanna

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιαν 2009
Μηνύματα
71
Πόλη
Αυλώνας
Αγόρασα τη Λαμπρούλα το 2003 το Μεγάλο Σάββατο από ένα petshop στον Ωρωπό. Επειδή την αγόρασα μία τέτοια μεγάλη μέρα αποφάσισα να την βγάλω Λαμπρή γιατί το Μέγα Σάββατο ο Χριστός κατέβηκε στον Άδη να κηρύξει στους νεκρούς και γιορτάζεται η πρώτη Ανάσταση. Η Λαμπρή πριν αρρωστήσει ήταν ένα πολύ φιλικό και γλυκούλικο Ζακό. Αφού και η βαφτιστήρα μου έβαζε το χέρι στο κλουβί και τη χάιδευε στο κεφάλι. Όλοι χάιδευαν τη Λαμπρή. Φυσικά εγώ όχι μόνο τη χάιδευα, αλλά περπατούσα στο σπίτι με τη Λαμπρή στον ώμο η οποία έκανε κάτι χαρές ανοίγοντας τα φτερά της και κάνοντας φωνούλες. Για να μην μακρυγορώ η Λαμπρή μετά από ένα χρόνο αρρώστησε. Η αρρώστεια λέγεται sinusitis. Αφού περιποιόμουν τη Λαμπρή κι εγώ κι η οικογενειά μου για κάποιο χρονικό διάστημα και κάναμε ακριβώς ότι μας είχε πει ο κτηνίατρος και κάναμε και προσευχή στο Θεό να τη λυπηθεί και να τη βοηθήσει βλέπαμε πως ήταν όλα μάταια γιατί η αρρώστεια την είχε πλέον αφήσει τυφλή και ο κτηνίατρος ο κ. Δημητριάδης μας είχε πει πως δεν υπήρχε πλέον ελπίδα. Για μένα ήταν ότι χειρότερο γιατί ήμουν πάρα πολύ δεμένη με το πουλάκι κι έτσι συμβουλεύτηκα έναν καλό μας φίλο ιερέα που μου είπε να κάνω προσευχή στον Αγ. Μόδεστο που είναι προστάτης των ζώων. Εγώ δεν είχα άλλη ελπίδα εκείνη την ημέρα (Σάββατο) γιατί η Λαμπρή ήταν πεσμένη στο πάτωμα του κλουβιού με τα φτερά της ανοιχτά κι έβαλα κάτι γνωστούς μου (που ήξεραν τη Λαμπρούλα)να προσευχηθούν σε αυτόν τον άγιο. Και ναι ξημέρωνε Κυριακή κι εγώ ξεσκεπάζωτο κλουβί της Λαμπρούλας γιατί δεν άντεχα άλλο να βλέπω και ήταν καθισμένη στα δυο της πόδια στο πρώτο κλαδί το χαμηλώτερο. Γράφω αυτά από ευγνωμοσύνη για τον Αγ Μόδεστο Πατριάρχη Ιεροσολύμων γιατί μου χάρισε πίσω τη Λαμπρούλα με τυφλά όμως μάτια.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Να τη χαιρεστε οπως κι αν ειναι, η καλη μου!

Θα ηταν πολυ ενδιαφερον να μας ελεγες πως ειναι η ζωη με εναν τυφλο ζακο... Και γι'αυτον και για εσας...
Φανταζομαι θα χρειαζεται καποια ειδικη μεταχειριση..
 
Σ'ευχαριστώ πολύ! Την αγαπώ πάρα πολύ! Κάνει και την κουκουβάγια και τώρα τελευταία προσπαθεί να μιλήσει.
 
Σ'ευχαριστώ και ο γιατρός ο ίδιος έπαθε με την ιστορία της. Η ζωή της πλέον είναι μέσα στο κλουβί. Δεν τολμώ να την βγάλω έξω γιατί δεν βλέπει και φοβάμαι πως θα γίνει εχθρική. Εξαρτάται από μένα πιο πολύ και μετά από τη μητέρα μου γιατί και αυτή την ταίζει. Το νερό θέλει να της το δίνω εγώ και δυστυχώς δεν τρώει μόνη της αλλά κάνει φωνές όταν πεινάει και πηγαίνω εγώ ή η μαμά μου και της δίνουμε φιστίκια, φρούτα. Κάνει χαρούλες στο κλουβί ανοίγει τα μεγάλα της φτερά γιατί είναι και μεγάλο πουλί και παίζει με το παιχνίδι της.
 
Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας να δώσετε μια καλύτερη ζωή στη Λαμπρή.
 
Μπράβο βρε Ιωάννα! Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου! Πίστευω οτι είναι πολυ τυχερή μέσα στην όλη ατυχία της! Τωρα πλέον θα σε αγαπάει διπλά... Και θα σε αισθάνεται περισσοτέρο... Να μας ενημερώνεις για την πορεία της!
 
Μπράβο Ιωάννα, είσαι άξια συγχαρητηρίων! Τυχερή η Λαμπρή που σας έχει, να την χαίρεστε!
 
και με είχε ξαναλαχταρήσει άλλη μια φορά και της έκανε ένεση στο στήθος ο γιατρός και τη σώσαμε. της έχω κάνει και καλλιέργεια και ήταν γεμάτο το πετρί σταφυλόκοκκο δηλαδή χιλιάδες αποικίες, ο σταφυλόκοκκος μου είπε δεν είναι θανατηφόρο μικρόβιο, αλλά στον αριθμό που βρίσκεται μέσα στη λαμπρούλα θα'πρεπε να μη ζει, αλλά η Λαμπρή ζει και μου κανει και άλλες φωνές πολύ δυνατές, όταν με αισθάνεται να μπίνω στο δωμάτιο, είναι μια χαρούλα:)
 
Είναι ζωηρή και τρώει και το σχοινί του παιχνιδιού της στο σημείο που κάνει θηλειά και κρέμεται από το κλουβι και το πετάει κάτω. Μπορεί να είναι τυφλή αλλά καταλαβαίνει πάρα πολλά και μας γεμίζει χαρά μεγάλη πολλές φορές σφυράει κάνει άλλα πουλιά και την κουκουβάγια, την αγαπώ πολύ και ευχαριστώ το Θεό και τον Αγ. Μόδεστο που μου τη χάρισαν πίσω.:)
 
Τι να πω βρε κοπέλα μου με έχεις συγκινήσει μα τα απανωτά ποστ σου. Μπράβο και πάλι.
 
Ενα μεγαλο μπραβο Ιωαννα! Ξεροντας καλα τι θα πει τυφλο καναρινι, μπορω να καταλαβω απολυτα, ποσο περισσοτερη φροντιδα απαιτει ενα ζακο! Συγχαρητηρια! Σ'ευχαριστω που μοιραστηκες την ιστορια της μαζι μας! 🙂
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Αν αγαπάς κάτι πιστεύω πως πρέπει να κάνεις τα πάντα γι'αυτο και ιδιαίτερα για τα όμορφα ζωάκια που δίνουν τόσα πολλά και παίρνουν τόσα λίγα.
 
Δεν είναι όμορφη και μεγάλη και φουσκώνει τόσο ωραία! Κι έχει και δυνατή φωνή!
 
Μπραβο Ιωαννα!
Ευχομαι να ειναι το τελευταιο που θα παθει η Λαμπρουλα...
Ειμαι σιγουρη πως σε αγαπαει πολυ γιατι καταλαβαινει την αγαπη που της δινεις!
Γιατι ομως δεν προσπαθεις να την βγαζεις εξω εστω και για λιγο και να την εχεις αγκαλια, να σε αισθανεται και τωρα!
 
Θα ήθελα πολύ να το κάνω αυτό! Πάνε 5 περίπου χρόνια από τότε! Πώς να την βγάλω από το κλουβι; καμιά ιδέα. Αν βάλω γάντια και τη βγάλω με το ζόρι θα αγριέψει, δε βλέπει κιολας..
 
Αχ... Μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω σε αυτο αλλα δεν εχω την καταλληλη εμπειρια!
Δεν εχεις προσπαθησει ποτε να την πιασεις απο τοτε;
Η το εκανες και αγριεψε;
 
Back
Top