Ασθένειες Η Λινα μου ειναι αρρωστη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lina

PB Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2016
Μηνύματα
526
Πόλη
Ιωάννινα
παιδια η παπαγαλινα μου εδω κ λιγες μερες δειχνει να μην ειναι πολυ καλα. Ειναι 8 ετων οι κουτσουλιες της ειναι αρκετα πιο υδαρεις απο συνηθως. Τα φτερα της δειχνουν καπως αναμαλιασμενα. Πιθανον να θελει να κανει αυγουλακια απο οτι μου δειχνει η συμπεριφορα της. Προπερσυ μου ειχε ξαναγενησει χωρις αρσενικο. Προψες το βραδυ ενω ειχε κανει χαρτοπολεμο το χαρτι που της εχω στο τελος αρχισε να φουσκωνει να ζωριζεται κ να βγαζει λιγα υγρα απο πισω της περιτο να σας πω οτι λαχταρισα. Εκατσε κ την επιασα περιεργο. Μετα απο καμια ωρα σταματησε της εδωσα εφαγε κανονικα αλλα ωρες ωρες δειχνει κουρασμενη κ οι κουτσουλιες συνεχιζουν να ειναι πιο μεγαλες κ νερουλες. Τροφη τελευταια της δινω συσκευασμενη. Απο προχτες της εβαλα κ λιγη αντιβιωση στο νερο της. Πρεπει να της βαλω κ ασβεστιο με βιταμινη D3 απο οτι καταλαβα.στην περιοχη μου δεν υπαρχει πτηνιατρος. Βοηθηστε με. Ευχαριστώ
 
Αφού υποψιάζεσαι για αυγά, που μάλλον είναι και το πιθανότερο, πρέπει να σε ρωτήσω αν έχεις υγρό ασβέστιο στο σπίτι.
Είναι επείγον να βρεις. Διάβασε το σχετικό άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Δυστοκία-των-πτηνών.2759/ .
Κακώς άφησες να περάσουν μέρες πριν δραστηριοποιηθείς.
Αν δεν έχεις, τώρα θα πρέπει να ψάξεις σε εφημερεύον φαρμακείο ανθρώπινο σκεύασμα και θα προσπαθήσουμε να κάνουμε την αναγωγή για το πουλάκι.
Βάλε το πουλί σε ζεστό σημείο με μια σχετική υγρασία περιβάλλοντος.
Έχεις ωμό σουσάμι να της δώσεις; Έχεις σουπιοκόκκαλο πάγια στο κλουβί της;
 
@maria p, εχω μασωμενα ανθρωπινα χαπια να της δωσω λιγο με την τροφη της; Σουσαμι δεν εχω αυριο μπορω μαλον να βρω
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Γράψε την ανθρώπινη δοσολογία, να προσπαθήσουμε να βρούμε (χωρίς ευθύνη κανενός εννοείται) την αντιστοιχία, γιατί πρέπει να της το βάλεις στο στόμα.
 
Γράψε την ανθρώπινη δοσολογία, να προσπαθήσουμε να βρούμε (χωρίς ευθύνη κανενός εννοείται) την αντιστοιχία, γιατί πρέπει να της το βάλεις στο στόμα.
Η δοσολογια ειναι ενα χαπι την ημερα αρα στη λινα ενα τριματακι;
 
εχω μασωμενα ανθρωπινα χαπια να της δωσω λιγο με την τροφη της; Σουσαμι δεν εχω αυριο μπορω μαλον να βρω

Λιώσε ένα σε νερό και δώστης 1-2 μλ με σύριγγα, αν δεν ανοίγει το στόμα με τίποτα στάξε στα ρουθούνια, θα το πιεί μια χαρά κι έτσι.
 
παιδια της εκανα κ της κανω αυτα με ασβεστιο κ σουσαμι κ ζεστη πολυ. Πιθανον να δειχνει καλητερα τρωει δε ζοριζεται αλλα ειναι ελαφρως κακοκεφη.σκεφτομαι απο την αλλη αν θελει να γενησει μπορει αυτο να παρει αναβολη; κ ποσο;
 
Όχι δεν παίρνει αναβολή, συνέχισε και σήμερα ασβέστιο και το υπόλοιπο βάζε το στην ποτίστρα αντί νερού.
Οι κουτσουλιές συνεχίζουν νερουλές;
Αύξησε λίγο την υγρασία του χώρου με κάποιο δοχείο με νερό πολύ κοντά στο κλουβί, ένα βρεγμένο πανί κτλ.
 
Όχι δεν παίρνει αναβολή, συνέχισε και σήμερα ασβέστιο και το υπόλοιπο βάζε το στην ποτίστρα αντί νερού.
Οι κουτσουλιές συνεχίζουν νερουλές;
Αύξησε λίγο την υγρασία του χώρου με κάποιο δοχείο με νερό πολύ κοντά στο κλουβί, ένα βρεγμένο πανί κτλ.
Μαρακι οι κουτσουλιες ειναι λιγο νερουλες οχι οσο ηταν ουτε τοσο μεγαλες οπως τις τελευταιες μερες. Της εχω βαλει αρκετη ζεστη οχι 30 βαθμους αλλα 23 κ εβαλα μια πετσετα βρεμενη πανω στο καλοριφερ λες να βαλω την πετσετα πανω στο κλουβι της κ ενα δοχειο με νερο πανω στο καλοριφερ; Της εκανα κ λιγη παπαριτσα με γαλα κ παξιμαδι κ εριξα μεσα κ λιγο ασβεστιο εφαγε λιγο. Να της δωσω κ λιγη αντιβιωση τι λες;
 
Αυτά με την υγρασία κάνε τα. Λίγο πιο ψηλά η ζέστη καλό θα ήταν. Γάλα 😕 όχι. Ούτε παξιμάδι έχουν διογκωτικές ύλες.
Αντιβίωση όχι, ποτέ όταν δεν ξέρουμε τι και αν έχει.
Οι κουτσουλιές είναι φυσιολογικό να είναι υδαρές όταν ετοιμάζεται να κάνει αυγό, δεν θεωρείται ασθένεια.
Την βλέπεις καθόλου φουσκωμένη από κάτω; Έτσι οπτικά μην κάνεις το λάθος να την ψηλαφήσεις.
 
Αυτά με την υγρασία κάνε τα. Λίγο πιο ψηλά η ζέστη καλό θα ήταν. Γάλα 😕 όχι. Ούτε παξιμάδι έχουν διογκωτικές ύλες.
Αντιβίωση όχι, ποτέ όταν δεν ξέρουμε τι και αν έχει.
Οι κουτσουλιές είναι φυσιολογικό να είναι υδαρές όταν ετοιμάζεται να κάνει αυγό, δεν θεωρείται ασθένεια.
Την βλέπεις καθόλου φουσκωμένη από κάτω; Έτσι οπτικά μην κάνεις το λάθος να την ψηλαφήσεις.
πιθανον να ειναι εχει κ φουσκωμενα τα φτερα τς κ δεν μπορω να καταλαβω. Κλεινει κ τα ματακια της σαν να νυσταζει. Οσο για το γαλα το πετραξα κιολας.σ ευχαριστω πολυ παντως εσενα κ ολους που προσπαθουν να με βοηθησουν
 
Πρέπει να την πιάσεις και να ψηλαφίσεις αν όντως υπάρχει αυγό στην αμάρα της. Αν βρεις αυγό θα ήταν καλό με ένα βαμβάκι να ταμπονάρεις μερικές φορές λίγο ελαιόλαδο που θα έχεις ζεστάνει σε ένα κουτάλι. Να είναι απλώς χλιαρό, προσοχή να μην την τραυματίσεις.
 
Πως είναι το πουλάκι σήμερα;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ τελικα μαλον κρυωμενο πρεπει να ηταν γιατι με τη ζεστη που του ειχα αυτες τις μερες δειχνει να το ξεπερασε κ ειναι οπως πρωτα περιπου. Τρελαθηκα απο το αγχος μου
 
Ωραία! Συνέχισε την φροντίδα και σχολαστική παρατήρηση στάσης σώματος και κουτσουλιών.
 
Ωραία! Συνέχισε την φροντίδα και σχολαστική παρατήρηση στάσης σώματος και κουτσουλιών.
λοιπον τα νεοτερα μας εκει που ειπα οτι ειναι καλητερα χθες το βραδυ ηταν χαλια και στην κουτσουλια της ειδα αιμα την πηγα σε μια κτηνιατρο κ με καποιες μαλαξεις κ οπως την εξεταζε μετα απο λιγο εβγαλε ενα αυγο. Τωρα της εδωσε καποιες σταγονες αntistres (βιταμινες κ ασβεστιο ειναι ) της εχω 29-30 βαθμους ειναι ταλαιπωρημενο αλλα τρωει θα δουμε αν εχει κ αλλα αυγα. Εσεις τι λετε θα το γλιτωσουμε το καημενο μου;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Εμ ειδες που δεν ηταν κρυωμενο... Τωρα, πολλη προσοχη να παρεχεις ασβεστιο. Ξαναδιαβασε το αρθρο για τη δυστοκια για να εισαι καλυμμενη. Μπραβο σου που εσπευσες σε γιατρο, ηταν οτι καλυτερο μπορουσες να κανεις και ευτυχως ολα καλα.
Ο γιατρος τι σου ειπε;
 
Back
Top