Ασθένειες Η Λινα μου εχει καταθλιψη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lina

PB Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2016
Μηνύματα
526
Πόλη
Ιωάννινα
Γεια σας φιλοι μου.φοβαμαι πως η λινα μου εχει καταθλιψη. Πριν 10 μερες περιπου εβαφα το σπιτι με αποτελεσμα δεν ειχα καθολου χρονο για την λινα για μια εβδομαδα περιπου. Αφου συμαζευτικαμε για κανα δυο μερες ενταξει μπορω να πω. Εχει τωρα μια εβδομαδα που δεν μου μιλαει τρωει λιγο ολο ξυνεται της εχουν πεσει κ λιγα φτερα αυτο οκ φυσιολογικο για την εποχη. Πρωτα δεν τολμουσα να την αφησω 1 λεπτο μονη στο μπαλκονι θα ξεσηκωνε τον κοσμο απο τις φωνες της απο φοβο ταχα. Τωρα κ νυχτα να ειναι εξω δεν μιλαει δεν λαλαει πως μπορω να την βοηθησω ρε παιδια; Γιατι στο τελος θα κανω κ εγω καταθλιψη.Β Ο Η Θ ΕΙ Α Α Α
 
Γεια σου, εκείνο το θέμα που σε είχε απασχολήσει τον Φεβρουάριο με ένα και μοναδικό αυγό που είχε κάνει πως εξελίχθηκε; έκανε άλλο;
Κάποιες ερωτήσεις: όσο βάφατε το σπίτι το πουλί που βρισκόταν; Είχε επαφή με τις μυρωδιές και τις αναθυμιάσεις των χρωμάτων; βάψατε και λαδομπογιές;
Η διατροφή της βελτιώθηκε; Εμπλουτίστηκε;
Στο κλουβί της έχεις καρβουνάκι κατακράτησης τοξικών ουσιών;
Το ξύσιμο μπορεί να είναι και από τα νέα φτερά που φυτρώνουν, μπορεί να είναι και αλλεργική αντίδραση στα χρώματα.
Έξω την αφήνεις χωρίς προστασία στο κλουβί; Πλησιάζουν άγρια πουλιά στο κλουβί της;
Έχεις εντοπίσει και έχεις συνεργασία με κάποιον κτηνίατρο γνώστη πουλιών στην περιοχή σου;
Το καλύτερο να το πας σε γιατρό το πουλάκι.
Η διάγνωση κατάθλιψη εμένα δεν θα με κάλυπτε. Τα πουλιά όταν αναστατώνονται ψυχολογικά αγριεύουν ως προς τις αντιδράσεις δεν καταπίπτουν και μας κρατάνε μούτρα :)
Γι' αυτό πρέπει να προσανατολιστείς σε κάτι βιολογικό, οργανικό. Παρατήρησες αλλαγή στις κουτσουλιές και την στάση σώματος;
Σουπιοκόκκαλο της έχεις στο κλουβί;
 
Μαρακι οχι δεν μου ειχε κανει αλλο αυγο και ειχε συνελθει κανονικα. Τις ωρες που εβαφα την ειχα στο μπαλκονι κ δεν πλησιαζουν εκει κινδυνοι για αυτην (γατες οι αλλα πουλια αλωστε την ειχα σε σημειο να μπορω να την ελεγχω). Τα χρωματα ηταν οικολογικα. Αυτο το καρβουνακι δεν το ηξερα. Δευτερα θα το ψαξω. Δυστυχως η κυρια τροφη της ειναι ηλιοσποροι συσκευασμενοι για ανθρωπινη καταναλωση χωρις αλατι φυσικα. Κ λιγα απο φρουτα εποχης. Οσο για το σουπιοκοκαλο αναγκαστηκα να το βγαλω γιατι το φοβοτανε. Οι κουτσουλιες της ειναι λιγο μικροτερες απο συνηθως αλλα αμα δεν τρωει αρκετα φυσικο δεν ειναι;θα την δω κ αυριο πως θα παει κ αν ειναι δευτερα θα την παω στον κτηνιατρο αν καταλαβει κατι
 
Να της κάνει σε πρώτη φάση μικροβιολογικές εξετάσεις στις κουτσουλιές και να ελέγξει το στήθος και την κοιλιά της (συκώτι, χολή, νεφρά κτλ).
Ελπίζω να είναι κάτι ασήμαντο αλλά μην το αμελήσεις και πρέπει να καταβάλεις προσπάθεια να εμπλουτίσεις την διατροφή και ως προς το μείγμα των σπόρων και ως προς τα φρέσκα πράσινα που καταναλώνει. Αυτό είναι το επείγον.
 
Δεν νομιζω να κανςι ηλιοσπορος για κυρια τροφη! Παρε ειδηκο μιγμα για παροτλετ!
Να της κάνει σε πρώτη φάση μικροβιολογικές εξετάσεις στις κουτσουλιές και να ελέγξει το στήθος και την κοιλιά της (συκώτι, χολή, νεφρά κτλ).
Ελπίζω να είναι κάτι ασήμαντο αλλά μην το αμελήσεις και πρέπει να καταβάλεις προσπάθεια να εμπλουτίσεις την διατροφή και ως προς το μείγμα των σπόρων και ως προς τα φρέσκα πράσινα που καταναλώνει. Αυτό είναι το επείγον.
εχετε δικιο με την τροφη θα της παρω ειδικη κ θα την αφησω εκει μεχρι να την φαει ελπιζω να αντεξω δηλ. Οσο για εξετασεις θα καταφερει ο κτηνιατρος να της παρει αιμα;αν δεν ειναι ειδικος σε πτηνα;η μονο απο τις κουτσουλιες μπορει;
 
Ωραία ας ξεκινήσει με οπτική θώρακος και κουτσουλιές, συζήτησε και την διατροφή και βλέποντας και κάνοντας.
 
Κατά την πτερόροια που μου ακούγεται να περνάει τώρα η γενικότερη διάθεσή τους πολλές φορές μειώνεται, αισθάνονται μια μικρή δυσφορία, είναι και η ζέστη στη μέση. Αν τρώει και πίνει και δεν κοιμάται πολύ μέσα στην ημέρα και οι κουτσουλιές είναι όπως ήταν, εγώ δεν θα ανησυχούσα.
 
τα αποτελεσματα απο την εξεταση των κουτσολιων θα βγουν την πεμπτη. Αλλα κ εγω πιστευω τελικα πως δεν ειναι κατι σοβαρο. Γιατι παιζει οταν θελει κ τρωει απλα λιγοτερο απο οτι πριν. Κ δεν μου σφιριζει πολυ
 
Να μας ενημερώσεις όταν έχεις τα αποτελέσματα.
 
φυσικα. Με εχετε βοηθησει πολυ αλωστε. Αυτο για την εξουδετερωση των τοξικων ουσιων πως λεγετε;δεν μπορεσα να το βρω. Απο οτι καταλαβα δεν το ηξεραν
 
Το καλύτερο είναι να έχεις πάντα για ώρα ανάγκης ζεόλιθο καθαρίζει τον οργανισμό σε χρόνο μηδέν από τοξικώσεις (κάποτε σε κρίσιμη στιγμή φαρμακευτική αλλεργίας το χρησιμοποίησα και η ίδια). Αν δεν το βρίσκεις, επικοινώνησε με την εταιρία να σου πουν ποιος το έχει κοντά σου.
 
Τι γινετε τελικα;
γεια χαρά σε ολους.λοιπον η λινα μου συνηλθε κανονικα απο τη στιγμη που εμεινα κανα δυο μερες μαζι της κ ασχοληθηκα μονο μαζι της.η εξεταση δεν εδειξε τιποτε ευτυχως ολα καλα. Παντως σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας
 
Back
Top