Γενικά Η Μπίμπι το ζεμπράκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης melagio80
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Όχι, δεν το διάβασα στο φόρουμ

Iσως αυτο που διαβασες να αναφεροταν σε οσους δεν βαζουν καθολου σχαρα και χρησιμοποιουν αμμο σαν υποστρωμα!
 
Iσως αυτο που διαβασες να αναφεροταν σε οσους δεν βαζουν καθολου σχαρα και χρησιμοποιουν αμμο σαν υποστρωμα!
Μπορεί, δε θυμάμαι καν που το βρήκα!
Δηλαδή αυτό είναι λάθος που έχω;
 
Έβαλα χαρτί κουζίνας γιατί διάβασα πως τους αρέσει να ρίχνουν την τροφή κάτω και να τρώνε εκεί!
Όσα χρόνια έχω ζεμπράκια δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι πάντα αφήνουν τσόφλια μέσα στην εσωτερική ταΐστρα τους και καθημερινά πρέπει να φυσάω τα τσόφλια.
Ο πάτος του κλουβιού δεν πρέπει να έχει χαρτί ή κάτι άλλο πάνω του.
Δεν έχουν διαφορά από τα υπόλοιπα πουλιά στην φροντίδα τους, χρειάζονται καθαρό κλουβί, νερό και σωστή τροφή.
 
Όσα χρόνια έχω ζεμπράκια δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι πάντα αφήνουν τσόφλια μέσα στην εσωτερική ταΐστρα τους και καθημερινά πρέπει να φυσάω τα τσόφλια.
Ο πάτος του κλουβιού δεν πρέπει να έχει χαρτί ή κάτι άλλο πάνω του.
Δεν έχουν διαφορά από τα υπόλοιπα πουλιά στην φροντίδα τους, χρειάζονται καθαρό κλουβί, νερό και σωστή τροφή.
Να το βγάλω τι χαρτί αλλά ρωτάω, είναι λάθος αυτό που έχω κάνει εγώ και εάν ναι, γιατί;
 
Δηλαδή αυτό είναι λάθος που έχω;
Σίγουρα είναι λάθος γιατί επιτρέπει στο πουλί να έρθει σε επαφή με τις κουτσουλιές του.
 
Σίγουρα είναι λάθος γιατί επιτρέπει στο πουλί να έρθει σε επαφή με τις κουτσουλιές του.
Και εάν βγάλω τη σχάρα; Θέλω σίγουρα να παρακολουθώ τις κουτσουλιες
 
Γιατί δεν βάζεις την σχάρα και από κάτω το χαρτί; αυτό κάνουμε όλοι. Επιπλέον αν μπει σε αναπαραγωγική φάση θα προσπαθεί να φτιάξει φωλιά και θα το μασουλάει. Τις ταίστρες να της φυσας κάθε δεύτερη μέρα και να ανακατεύεις με το δάχτυλο σου τους σπόρους ώστε να ανανεώνονται. Δυστυχώς είναι πουλιά που όταν τρώνε δεν φτύνουν τα τσόφλια έξω από την ταιστρα.
 
Γιατί δεν βάζεις την σχάρα και από κάτω το χαρτί; αυτό κάνουμε όλοι. Επιπλέον αν μπει σε αναπαραγωγική φάση θα προσπαθεί να φτιάξει φωλιά και θα το μασουλάει. Τις ταίστρες να της φυσας κάθε δεύτερη μέρα και να ανακατεύεις με το δάχτυλο σου τους σπόρους ώστε να ανανεώνονται. Δυστυχώς είναι πουλιά που όταν τρώνε δεν φτύνουν τα τσόφλια έξω από την ταιστρα.
Άρα βγάζω το χαρτί από σχάρα και απλά αφήνω από κάτω. Ωραία.
Εντάξει, το να φυσάω την τροφή δεν είναι κάτι ίδιο κάνω και στους παπαγάλους!
 
Και εάν βγάλω τη σχάρα
Δεν υπάρχει λόγος (θα χαλάσει και την στιβαρότητα του κλουβιού)
Θέλω σίγουρα να παρακολουθώ τις κουτσουλιες
Το κλουβί έχει αποσπώμενο πάτο οπότε μπορείς να τοποθετείς το χαρτί στον πάτο και να το αλλάζεις τακτικά για να μπορείς να παρακολουθείς τις κουτσουλιές του.
 
Back
Top