Γενικά Η Περιστερώνα μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Bigalice
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Bigalice

PB New Member
Εγγραφή
7 Δεκ 2008
Μηνύματα
73
Πόλη
Νέα Πέραμος Καβάλας
καλησπέρα και πάλι παιδιά Αυτά είναι τα Περιστέρια μου Και Παιδια;
Βοήθειααα "-) θα ανεβάσω φωτογραφιες ότι ράτσα ξεχωρίσετε πέιτε μου σας παρακαλώ ( Είμαι Νεός )

Περιμένω Καλοί Μου Άνθρωποι 🙂
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    39,4 KB · Προβολές: 265
  • 3.webp
    3.webp
    34,5 KB · Προβολές: 248
  • 4.webp
    4.webp
    35,9 KB · Προβολές: 231
  • 5.webp
    5.webp
    32,3 KB · Προβολές: 218
  • 6.webp
    6.webp
    36,5 KB · Προβολές: 229
H Περιστερώνα Μου ( Συνέχεια)

ορίστε Και τα Άλλα...

Αυτά Είναι ολα
 

Συνημμένα

  • 7.webp
    7.webp
    33,5 KB · Προβολές: 183
  • 8.webp
    8.webp
    32,3 KB · Προβολές: 232
  • 9.webp
    9.webp
    38,3 KB · Προβολές: 244
  • 10.webp
    10.webp
    30,4 KB · Προβολές: 167
  • 11.webp
    11.webp
    30,6 KB · Προβολές: 215
Στην πρώτη σειρά των φωτογραφιών, στην 3η το γκρίζο είναι πιτσουνάκι και με επιφύλαξη, μάλλον βουτάκι, όπως και στην 5η αυτό που είναι στα αριστερά.
Τα 2 ασπρόμαυρα (αλαντζάδες) που φαίνονται σε πολλές φώτο μαζί είναι ζευγάρι
 
Κωστα τα περιστερια σου δεν ειναι καποια συγκεκριμενη ρατσα.Φαινεται οτι ειναι διασταυρωσειs . Ειναι ομωs oμορφα να σου ζησουν
 
Akisdelta, υπάρχουν κυριολεκτικά 200 ράτσες περιστεριών, επειδή εμεις ξέρουμε 10-20 δεν σημαίνει ότι τα πουλιά του κώστα είναι διασταύρωση, άλλωστε αν κοιτάξεις στο θέμα ράτσες περιστεριών, ο Λάζαρος έχει καταχωρήσει πολλές ράτσες στο αντίστοιχο θέμα και τα πουλιά του κώστα μοιάζουν με κάποιες από αυτές.

Βέβαια είναι πολυ πιθανό αν μάλιστα του τα έχουν χαρίσει, τότε υπάρχει πιθανότητα και να είναι διασταυρωμένα.
 
βασικα παιδια ο άνθρωπος που τα είχε απλα ήθελε να τα δωσει τα περιστερια καποτε ασχολιοταν με αυτα μετα τα αφησε κ αφοθ δεν τα ηθελε κ ηθελα περιστερια τα πηρα εγω... ανεβασω κ αλλεσ φοτογραφιες κ ελπιζω να ωροθμε το τι ειναι τι κ ευχαριστς κ παλι για τον χρονο σας
 
Μπορει Ηλια να εχειs δικιο εγω τη γνωμη μου ειπα.Αλλο το ζωντανο κι αλλο η φωτο. Απο τιs φωτο εγω αυτο καταλαβα. Παντωs αν προσεξεs εχει και παγκουρια μεσα και ειναι δυσκολο για τον Κωστα που ξεκιναει τωρα. Για ντ τα ξεκαθαρισει αργοτερα που θα ζευγαρωσουν γιατι τα πιο πολλα ειναι μικρα
 
Η περιστερωνα μου ( Συνέχεια)

Οριστε μερικές Ακόμα φωτογραφίες με αλλα 12 πουλια που πήρα

( Το παγκούρι που είπατε τι χαρακτιριστικό έχει έχει κάποιο κόλπο οπος οι βούτες οι η τα τουνέκια; )
 

Συνημμένα

  • 12.webp
    12.webp
    50,7 KB · Προβολές: 169
  • 13.webp
    13.webp
    46 KB · Προβολές: 289
  • 14.webp
    14.webp
    42,3 KB · Προβολές: 163
  • 15.webp
    15.webp
    43,7 KB · Προβολές: 162
  • 16.webp
    16.webp
    54 KB · Προβολές: 162
Η περιστερωνα μου ( Συνέχεια)

οριστε και μερικες ακομα
 

Συνημμένα

  • 17.webp
    17.webp
    56,8 KB · Προβολές: 168
  • 18.webp
    18.webp
    57,8 KB · Προβολές: 155
  • 19.webp
    19.webp
    71,9 KB · Προβολές: 159
  • 20.webp
    20.webp
    42,8 KB · Προβολές: 149
  • 21.webp
    21.webp
    57,9 KB · Προβολές: 144
Η περιστερωνα μου ( Συνέχεια)

ακομα λιγες :)
 

Συνημμένα

  • 22.webp
    22.webp
    52,7 KB · Προβολές: 119
  • 23.webp
    23.webp
    47,1 KB · Προβολές: 128
  • 24.webp
    24.webp
    39,7 KB · Προβολές: 119
  • 25.webp
    25.webp
    47,3 KB · Προβολές: 120
  • 26.webp
    26.webp
    47,2 KB · Προβολές: 127
Η περιστερωνα μου ( Συνέχεια)

και αλλες εικονες :)
 

Συνημμένα

  • 27.webp
    27.webp
    43,2 KB · Προβολές: 125
  • 28.webp
    28.webp
    35,8 KB · Προβολές: 118
  • 29.webp
    29.webp
    41,8 KB · Προβολές: 122
  • 30.webp
    30.webp
    38,3 KB · Προβολές: 135
  • 31.webp
    31.webp
    45,3 KB · Προβολές: 141
Η περιστερωνα μου ( Συνέχεια)

οριστε κ οι τελευταίες φωτο

περιμενω παιδια όποιος μπορει να μου πει κάτι ας μου πει ειμαι νεος κ σας εχς ανάγκη 🙂

ευχαριστώ κ για της ευχές σας θα τα χαρώ όσο μπορώ 🙂
 

Συνημμένα

  • 32.webp
    32.webp
    43,2 KB · Προβολές: 136
  • 33.webp
    33.webp
    35,8 KB · Προβολές: 132
  • 34.webp
    34.webp
    38,1 KB · Προβολές: 135
  • 35.webp
    35.webp
    40,3 KB · Προβολές: 127
  • 36.webp
    36.webp
    42,2 KB · Προβολές: 136
Kωστα βασικα την τροφη μην τουs th ριχνειs στο πατωμα βαλε την σε καμια ταιστρα (λεκανι ταψι) και αν τα εχειs κλειστα βαλε τουs σε καμια γωνιτσα λιγο αμμο τα βοθαει στην πεψη
 
Κώστα καποια πρέπει να είναι βούτες, αυτά που έχουν λευκό μάτι, τα υπολοιπα...😕.
Παγκούρια λέμε τα ελεύθερα περιστέρια, όχι τα άγρια αλλά αυτά που βλέπεις στις πλατείες τα οποία προέρχονται από διάφορα οικόσιτα περιστέρια και αυτά που έχουν στους διάφορους περιστερώνες στα χωριά για φαγητό.
Δεν κάνουν τίποτα ιδιαίτερο απλά μπορείς αν θες, να τα βάλεις από μικρά να πετάνε με τους παπαγάλους στο "γιακαντί".
 
παιδιααα εχω γεννητούριααα

προχτές πήρα ενα ζευγάρι... Κ χτές εκανε αυγό αλλου έτρωγε αλλου έπινε αλλού τελίκα το έδωσε ομως χεχεχεχε
 
διασταυρωμενα ειναι με διαφορες ρατσες, κοινως σουπα! Αλλα αν θες απλα να εχεις περιστερια χωρις να σ ενδιαφερει μια συγκεκριμενη ρατσα δε σε πειραζει αυτο. Παγκουρια ειναι τα περιστερια που κυκλοφορουν ελευθερα στις πλατειες.
 
στις τελευταίες φωτο που ανέβασες, αυτα που διακρίνονται καθαρά στην 1η είναι παγκούρια, δηλαδή όπως αυτά που είναι στις πλατείες και είναι αμφιβόλου προελεύσεως και ράτσας. εδω στην Κοζάνη, όπως και σε άλλες περιοχές τα λέμε παγκούρια. στις άλλες φωτο, μπορέι να έχουν και λίγο παπαγαλάκι (μισίρι) μέσα τους. είχα κι εγώ διασταύρωση παγκούρι γκρίζο με μισιρι(αυτά με τις κοντές μυτούλες) και έβγαζαν τέτοια αλατζάδικα και ψαριά. τα μάυρα σού έχουν σίγουρα μισίρι μέσα. Φαίνονται από τη φάτσα, αλλά και πάλι, ότι μπορεσα να διακρίνω απο τις φώτο. μπορεί να κάνω λάθος...Φιλικά, κώστας
 
φιλε μου, στα σίγουρα δεν υπάρχει βούτα μέσα στα πουλιά σου...helk μην τρελλαθούμε φίλε... Τουλάχιστον από βούτες ξέρουμε...
 
Back
Top