Γενικά Η Σάσα έπεσε στο λάδι

κωνσταντινε δε θα παθει τιποτα το μικρο σου. απλα πηρε το μαθημα του. κι οσο για τα φτερα του μην ανησυχεισ. Θα επανελθουν στο φυσιολογικο τους μετα απο καποιο διαστημα και φροντιδα απο το ιδιο. Ξανακαντο μπανιο με σαμπουαν και στεγνωσε το λιγακι με πιστολακι ωστε να μπορει να σταθει. Γιατι οταν ειναι βρεγμενα χανουν τελειωσ την ισοροπια τουσ. Οχι να το στεγνωσεις τελειως γιατι με αυτον καιρο θα ζεσταθει παρα πολυ και δεν ειναι καλο!
 
Λοιπον την εκανα μπανιο σημερα και ουτε σταγονα απο λαδι και αφηστε που μοσχομυριζει και τζονσον!:DΜια χαρα εγινε!Λιγο χαλασαν τα φτερα της! Κοιταξτε την και μονοι σας!:D
 

Συνημμένα

  • DSC00551.webp
    DSC00551.webp
    15,7 KB · Προβολές: 110
  • DSC00559.webp
    DSC00559.webp
    20,5 KB · Προβολές: 107
  • DSC00560.webp
    DSC00560.webp
    12 KB · Προβολές: 111
Eυτυχως που ειναι καλυτερα η μικρουλα!Χαιρομαι που την εχεις παρει αγκαλιτσα και δε σε φοβαται!
 
Ναι και εμενα μου αρεσε που την χαιδευα αλλα παλι ξεκινησε να με φοβαται τωρα που μπορει και πεταει καλυτερα!
 
Καταρχας η μικρη εχει πολυ ομορφα χρωματα-τωρα που καθαρισε...
Στη δευτερη φωτογραφια φαινεται λιγο κουρασμανη μαλλον, εσυ πως την βλεπεις;Ειναι ευδιαθετη; Τρωει κανονικα ε;
 
Ναι και εμενα μου αρεσε που την χαιδευα αλλα παλι ξεκινησε να με φοβαται τωρα που μπορει και πεταει καλυτερα!
Και καλα κανει που σε φοβαται Κωσταντινε! Εχει ταλαιπωρηθει πολυ! Εχει τρομοκρατηθει για την ακριβεια και δεν ξερει που να χωθει για να γλυτωσει! Ουτε η... Ευκαιρια για το μπανιο στο λαδι, ουτε το δικο σου ηταν ακινδυνα. Θα μπορουσε να μεινει στα χερια σου. Το σοκ μπορουσε να προκαλεσει αδυναμια να ρυθμισει την θερμοκρασια του. Ουτε που θα προλαβαινες να καταλαβεις τι του συμβαινει. Υποθερμια και τελος. Ουτε να σε τρομαξω θελω, ουτε να σε στεναχωρεσω παραπανω. Θελω ομως να εχεις την ευκαιρια να ξερεις τους κινδυνους.Αφου το αγαπας και φαινεται αυτο, αποδειξε στον εαυτο σου οτι ξερεις να το κανεις καλυτερα! Δωστου οσο χρονο χρειαστει για να συνελθει εντελως(θα το καταλαβεις, κν σε βλεπει και φευγει. 🙂 )και μετα του κοβεις τα φτερα! Ελπιζω να ειναι παντα τοσο τυχερο!
 
στεγνωσε το λιγακι με πιστολακι ωστε να μπορει να σταθει. Γιατι οταν ειναι βρεγμενα χανουν τελειωσ την ισοροπια τουσ. Οχι να το στεγνωσεις τελειως γιατι με αυτον καιρο θα ζεσταθει παρα πολυ και δεν ειναι καλο!
Το πιστολακι πρεπει να ειναι σε τετοια αποσταση απο το πουλακι που παρεμβαλοντας το χερι μας αναμεσα να μην αισθανομαστε (εμεις) παρα ελαχιστα την διαφορα της θερμοκρασιας. Θα χρειαστει περισσοτερο απο εικοσι λεπτα με μιση ωρα και ολη την υπομονη και την προσοχη μας στις αντιδρασεις του.
 
Σ αυτο με το πιστολακι προσεξα κι εγω! Εκανα κανα μισαωρο για να την στεγνωσω! Μια χαρα ειναι παντως! Τωρα που σας μιλαω καθεται στον ωμο μου και φτιαχνει τα φτερα της 🙂!Γενικοτερα ομως ειναι πολυ σταναχωρημενη που την χωρισα με το ταιρι της και ουτε λαλια βγαζει η κακομοιρα! Τα λυπαμε!☹ Ο αρσενικος ολο την κραζει!
 
Φρανια το πιστολακι δεν ενδεικνυται για να το χρησιμοποιησουμε στα πουλια. Η θερμοτητα που ανεβαζει καταστρεφει τα φτερα τους. Αν τωρα το εχουμε απο το ενα μετρο ειναι δωρον αδωρον ουτως η αλλως μου φαινεται. Εξαλλου το πιστολακι θα στεγνωνε μονο τα επιφανειακα φτερα αφηνοντας την υγρασια στα ασπρα πουπουλα απο κατω. Γιατι να μη στεγνωσει το πουλι κανονικα απο μονο του; Καλο καιρο εχει εξαλλου αν εχουμε και κλειστα παραθυρα στο δωματιο που θα καθισει, τοτε δεν υπαρχει κινδυνος νομιζω.


Το πιστολακι πρεπει να ειναι σε τετοια αποσταση απο το πουλακι που παρεμβαλοντας το χερι μας αναμεσα να μην αισθανομαστε (εμεις) παρα ελαχιστα την διαφορα της θερμοκρασιας. Θα χρειαστει περισσοτερο απο εικοσι λεπτα με μιση ωρα και ολη την υπομονη και την προσοχη μας στις αντιδρασεις του.
 
Παιδια εγω παντως την περιποιηθηκα πολυ καλα! Καθως την στεγνωνα την χαιδευα κιολας και της σηκωνα(προσεκτικα) τα φτερα για να στεγνωσει ολοκληρη! Την εβαλα σε ενα σεντονι να ταραβηξει την υγρασια και μετα αφου ηρεμησε απο ολη αυτη την διαδικασια την εβαλα στο κλουβι της! Αυτο που μετραει ειναι οτι τωρα ειναι πολυ καλα και φαινεται ευχαριστημενη!
 
Φρανια το πιστολακι δεν ενδεικνυται για να το χρησιμοποιησουμε στα πουλια. Η θερμοτητα που ανεβαζει καταστρεφει τα φτερα τους. Αν τωρα το εχουμε απο το ενα μετρο ειναι δωρον αδωρον ουτως η αλλως μου φαινεται. Εξαλλου το πιστολακι θα στεγνωνε μονο τα επιφανειακα φτερα αφηνοντας την υγρασια στα ασπρα πουπουλα απο κατω. Γιατι να μη στεγνωσει το πουλι κανονικα απο μονο του; Καλο καιρο εχει εξαλλου αν εχουμε και κλειστα παραθυρα στο δωματιο που θα καθισει, τοτε δεν υπαρχει κινδυνος νομιζω.
Φυσικα και δεν ενδεικνυτε και ουτε ειναι ο σωστος τροπος Ανεστη! 🙂Αλλα εδω βλεπεις τι γινεται. Χρειαζεται να πω κατι αλλο;
 
Παιδια καλημερα.
δεν ειναι τοσο ευκολο να καταστραφουν τα φτερα. απλα τα βοηθαμε να στεγνωσουν γρηγοροτερα ωστε να μπορεσει το παπαγαλλακι να ισορροπησει ποιο γρηγορα. Οταν ειναι τοσο πολυ βρεγμενα δε μπορουν να σταθουν κι αισθανονται ακομα μεγαλυτερη ανασφαλεια. Και ειδικα οταν ειναι τοσο ταλεπωρημενο και δεν εχει το κουραγιο να ασχοληθει μονο του με τη φροντιδα τους. απλα πρεπει να το εχουμε στη σωστη αποσταση ωστε να μην "καιγονται" τα σημεια που δεν εχουν φτερα. Και φυσικα δεν το στεγνωνουμε τελειωσ. Οταν εχει φηγει η πολυ υγρασια, την υπολοιπη δουλεια την αφηνουμε στο περιβαλλον 🙂
 
Back
Top