Γενικά Η Τίκι, το νέο μου κοκατίλ

Πρσοσπαθώ αλλά δεν κάνει τον κόπο να δοκιμάσει.
Συνέχισε την προσπάθεια, κυρίως με λαχανικά. Δίνεις διάφορα είδη και σε διάφορες κοπες να δεις τι προτιμά!
 
@ianos Ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1602416290[/automerge]
@fortunatos Εννοείτε θα το προσπαθήσω! Έχω δει κάποια βιντεακια στο YouTube αλλά στην πόλη μου δεν έχουν τόσο θρεπτικά φυλλωδη(carrot leaves, collard greens κλπ) όπως το Kale το οποίο το καλλιεργώ στο μπαλκόνι μόνος μου, ώστε να δίνω στα πουλάκια μου. Σε ευχαριστώ για την συμβουλή!
 
Καλησπέρα! Από χθες που κλείσαμε μια εβδομάδα έχουμε κάνει μεγάλη πρόοδο! Πλέον έχω το χέρι μου εντός κλουβιου(βέβαια μακριά από αυτή) αλλά κάτι είναι και αυτό! Επίσης έφαγε για πρώτη φορά τσαμπι κεχρι. Της το είχα τόσο καιρό στα κάγκελα και ουτε κατά διάνοια να της περάσει ότι τρώγεται. Με το που το Βάλα στο μπωλ της άρχισε να το πετάει πέρα δώθε μέχρι που καταλαθος δοκίμασε ένα σπόρο,ε από τότε τρώει ακόμη😂Ακόμη τις έχω φτιάξει χάρτινα μπαλακια από Α4 κόλλα και παίζει συνεχως ❤️️️️️
 
Πάντως το κονουράκι μου δεν συγκινείται. Το σνομπάρει ασύστολα. Για τα budgie δεν θα μιλήσω, μεταπηδούν σε άλλη οικογένεια: μετατρέπονται σε πιράνχας

Για τα κοκατίλ πάντως, είναι μεγάλος πειρασμός.

Σε βιντεάκια στο you tube χρησιμοποιούν το κεχρί μόνο για εκπαιδευτικούς λόγους, σαν επιβράβευση και δεν του το αφήνουν στο κλουβι. Έχει και μια λογική αυτό, γιατί ένα πουλάκι να δει σαν ανταμοιβή, κάτι που έτσι και αλλιώς του αφήνεις στο κλουβί;
 
@Helena5 Εγώ το άφησα διοτι ήθελα να το δοκιμάσει και να ξέρει οτι τρώγεται ώστε να λειτουργήσει ως εργαλέιο στην εξημέρωση του.Βέβαια η Τίκι ξετρελένεται για ηλιόσπορους, περισσότερο απο οτι το κεχρί.Σκέφτομαι να βγάλώ αρκετους απο το μειγμα της,ωστε να με βοηθήσουν και αυτοι με τον τροπο τους στην εξημερωση της ;)
 
Καλησπέρα παιδιά. Δυστηχως η μικρή απεβίωσε πριν 3 μέρες. Δεν ήθελα να την σκέφτομαι καθόλου αλλά και δεν ήθελα να βλέπω κοκατιλ γιατί μου ερχόταν στο μυαλό και στεναχωριομουν άφαντα. Αυτή τη στιγμή που γράφω δεν μπορώ καλά καλά να πληκτρολογησω οπότε ζητώ συγνώμη για τυχόν ορθογραφικά λάθη. Ειλικρινά το πουλακι έφυγε ΠΟΛΎ ξαφνικα. Να φανταστείτε το πρωί κελαηδουσε, έτρωγε από το χέρι μου και ήταν κομπλέ! Όμως... Το απόγευμα δεν άγγιξε το φαγητό αλλά ούτε ήθελε τη παρέα μου. Εγώ απλά νόμιζα ότι ήταν κουρασμένη... Την άλλη μέρα πρωί πρωί που περίμενα να την βγάλω έξω πρώτη φορά την είδα νεκρη... Εκείνη τη στιγμή δεν μπορούσα να κρατηθώ όρθιος αλλά ούτε ήξερα με τι να εκφραστώ.. Με την αμέλια μου να αγοράζω από petshop? Με οργή για τα κ**ο πετσοπ που ταλαιπωρούν τα ζωάκια? Η να στεναχωρηθω για τον χαμό της που είχα τόσο πολύ δεθεί.. Είχα μια υποψία για κουτσουλιές και θα έστελνα την Δεύτερα(Κυριακή πρωί έγινε το κακο)δείγμα στη Κομοτηνή αλλά νόμιζα θα ήταν από stress. Συγνωμη αλλά δεν μπορώ να γράψω άλλο.. Με στεναχωρεί πολύ ακόμα και δεν έχω ξεπεράσει ακόμα το θάνατο της.
 
Back
Top