Γενικά Η αναπαραγωγή μου για το 2014

Ευχαριστώ πολύ! Σήμερα ήρθε το πρώτο αυγό στη φωλιά του ζευγαριού με τη σκουφάτη θηλυκιά!
28222
 
Λοιπόν για να μην έχω τσακομούς στα ζευγάρια μου χώρισα τα ζευγάρια που είχα στην κλούβα:
rsz_Εικόνα_119.webp
Το ζευγάρι με τα μωσαικά φτιάχνει ακόμα φωλιά:
rsz_Εικόνα_118.webp
Το άλλο ζευγάρι έχει 2 αυγά:
rsz_Εικόνα_120.webp
Το ζευγάρι με τα 6 αυγά έμεινε με 5 γιατί καταλάθος έσπασα ένα αλλά ευτυχώς ήταν άσπορο:rsz_Εικόνα_117.webp
και τέλος το ζευγάρι της κουκουλάτης θηλυκιάς με 3 αυγά:
rsz_Εικόνα_124.webp
Παιδιά το αυγό από τα αριστερά το έκανε χτες και ήταν πολύ μικρό ενώ το πρώτο πολύ μεγάλο. Κάποιοι μου είπαν πως ίσως να βγουν από το πρώτο αυγό 2 μικρά. Δεν φαίνεται στη foto αλλά πραγματικά σε σχέση με το τρίτο αυγό
που είναι κανονικό το δεύτερο αυγό είναι πολύ σκούρο μπλε και μικρό και το πρώτο είναι πολύ μεγάλο και ανοιχτόχρωμο. Τι λέτε να φταίει; Λέτε να βγούν 2 μικρά από το πρώτο;
 
2 μικρά δεν βγαίνουν! Το οτι είναι μικρό το τελευταίο οφείλεται στην έλλειψη ασβεστίου! (Μπορεί να βγει μπορεί και οχι) Κάνε οωσκοπιση σε λίγες μέρες και πες μας!
 
Αν είναι δικροκο μην το περιμένεις σχεδόν ποτέ δεν βγαίνουν τέτοια αυγά...
 
2 μικρά δεν βγαίνουν! Το οτι είναι μικρό το τελευταίο οφείλεται στην έλλειψη ασβεστίου! (Μπορεί να βγει μπορεί και οχι) Κάνε οωσκοπιση σε λίγες μέρες και πες μας!

Από ασβέστιο δεν νομίζω να είναι γιατί στη διατροφική προετιμασία της έβαζα αυγό και σουπιοκόκαλο.
Με το καλό εύχομαι να βγούν όλα!
Το ελπίζω! 🙂
 
Γιάννη πολύ όμορφα τα ζευγάρια σου να τα χαίρεσαι και με το καλό να βγούν και τα πουλάκια!
 
Το πρώτο μωρό της Ραπουνζελ! Επιτέλους!:D
Φωτογραφία φοβάμαι να βγάλω μιας και η Ραπουνζελ δεν σηκώνεται από τη φωλιά εύκολα και φοβάμαι να μην το πατήσει καθώς προσπαθεί να το προστατεύσει μόλις μεγαλώσει λίγο ακόμα τότε.


28291
 
Back
Top