Αναπαραγωγή Η αντιβιοτική θεραπεία στην αναπαραγωγή των καναρινιών

Πόπη Μπού

PB Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2008
Μηνύματα
748
Πόλη
Γλυφάδα
η αντιβιοτικη θεραπεια εχει θεση στην προετημασια των καναρινιων για την αναπαραγωγη; Εχω διαβασει πολλα και εχω μπερδευτει λιγο, εσεις τι γνωμη εχετε γ'αυτη τη θεραπεια;
 
τι ειναι η αντιβιοτικη θεραπεια μπορεις να μου εξηγησης γιατι δεν ξερω;
 
Αντιβιοτική θεραπεία χωρίς να υπάρχει ασθένεια; Τι ακριβώς εννοείς;
 
Αντιβιοτική θεραπεία χωρίς να υπάρχει ασθένεια; Τι ακριβώς εννοείς;
πολλες φορες τα καναρινια ειναι μονο κλινικα υγιη, μιλαω για τα πουλια που ειναι προσφατα στο περιβαλλον μας(καινουρια)και που δεν γνωριζουμε την προελευση τους και το εαν ειναι φορεις ασθενειων που θα εκδηλωσουν στο μελλον. Και αφου εχει τεθει και η αναλογη καραντινα. Πρεπει στην περιπτωση αυτη να χωρηγουμε αντιβιοτικα σχηματα;
 
κατα την γνωμη οχι δεν πρεπει να χρησιμοποιουμε τιποτα απο την στιγμη που δεν ξερουμε σιγουρα την ασθενια γιατι το πουλι μπορει να ειναι υγιη και να του κανουμε κακο εμεις με τα φαρμακα.
 
πολλες φορες τα καναρινια ειναι μονο κλινικα υγιη, μιλαω για τα πουλια που ειναι προσφατα στο περιβαλλον μας(καινουρια)και που δεν γνωριζουμε την προελευση τους και το εαν ειναι φορεις ασθενειων που θα εκδηλωσουν στο μελλον. Και αφου εχει τεθει και η αναλογη καραντινα. Πρεπει στην περιπτωση αυτη να χωρηγουμε αντιβιοτικα σχηματα;

Στην περίπτωση που έχουν τεθεί σε καραντίνα ποιος ο λόγος να γίνει μια αγωγή με αντιβιοτικά; Έτσι χάνετε πιστεύω και το νόημα της καραντίνας. Πάντα μιλάμε για καραντίνα και όχι για μια απομόνωση 1 μέρας απο το υπόλοιπο κοπάδι. Αλλώστε ποιος ο λόγος να γίνει μια αντιβιοτική θεραπεία την στιγμή που δεν υπάρχει ασθένεια; Να πάρω σήμερα amoxil μήπως μεθάυριο αρρωστήσω; (καλοπροαίρετα το λέω). Αναφέρεσαι σε κάτι πιο συγκεκριμένο; Προσωπικά η μόνη χορήγηση που κάνω προληπτικά είναι για κοκκίδια και ''σκουλήκια''.
 
πολλες φορες τα καναρινια ειναι μονο κλινικα υγιη, μιλαω για τα πουλια που ειναι προσφατα στο περιβαλλον μας(καινουρια),και που δεν γνωριζουμε την προελευση τους και το εαν ειναι φορεις ασθενειων που θα εκδηλωσουν στο μελλον. Και αφου εχει τεθει και η αναλογη καραντινα. Πρεπει στην περιπτωση αυτη να χωρηγουμε αντιβιοτικα σχηματα;

στην περιπτωση που εχουμε υπονοιες,γιατι να μην τα παμε σ εναν γιατρο για εξετασεις κ να τα επιβαρυνουμε αδικως με αντιβιωσεις;
κ αν ακομα το κανουμε κ δωσουμε... Πως θα ξερουμε ποια ειναι η καταλληλη;
ετσι στην τυχη; Για ποιο λογο; 😕

εχω κ μια ερωτηση. 🙂
ο ορος που ανεφερες..." κλινικα υγιη",
ειναι δοκιμος η... Οχι;
κλινικα νεκρος εχω ακουσει... Κλινικα υγιης... Εγω τουλαχιστον δεν το ξερω...

 
Αναφέρεσαι σε κάτι πιο συγκεκριμένο; Προσωπικά η μόνη χορήγηση που κάνω προληπτικά είναι για κοκκίδια και ''σκουλήκια''.
οχι δεν αναφερομαι σε κατι πιο συγκεκριμενο... Μιλαω παντα για προληπτικη θεραπεια... Μερικα πουλια μπορει να ειναι φορεις ασθενειων που δεν εκδηλωνουν, κατα το διαστημα της καραντινας.. Και φυσικα δεν αναφερομαι σε καραντινα 1 ημερας. 🙂
 
... Προσωπικά η μόνη χορήγηση που κάνω προληπτικά είναι για κοκκίδια και ''σκουλήκια''.
αυτο που ειπε ο γρηγορης ειναι πολυ σωστο.
κ γω το μονο που κανω προληπτικα με συμβουλη του γιατρου εννοειται, ειναι αυτο :)
 
εχω κ μια ερωτηση. 🙂
ο ορος που ανεφερες..." κλινικα υγιη",
ειναι δοκιμος η... Οχι;
κλινικα νεκρος εχω ακουσει... Κλινικα υγιης... Εγω τουλαχιστον δεν το ξερω...
ο ορος ειναι δοκιμος ναι:)
φυσικα παντα με την συμβουλη γιατρου
 
στην περιπτωση που εχουμε υπονοιες,γιατι να μην τα παμε σ εναν γιατρο για εξετασεις κ να τα επιβαρυνουμε αδικως με αντιβιωσεις;
κ αν ακομα το κανουμε κ δωσουμε... Πως θα ξερουμε ποια ειναι η καταλληλη;
ετσι στην τυχη; Για ποιο λογο; 😕
Φυσικα αν εχουμε υπονοιες πρεπει να τα παμε στο γιατρο, ειμαι απολυτα συμφωνη με αυτο!
 
Θεωριτικα και οχι απολυτα η αλλαγη περιβαλοντος, διατροφης, παραστασεων και το στρεσαρισμα που ολα αυτα συνεπαγωνται θα προκαλεσουν την εκδηλωση της πιθανης η υποτιθεμενης ασθενειας στο διαστημα μιας 15νθημερης συνηθως καραντινας οποτε και λαμβανουμε ΤΑ ΚΑΤΑΛΗΛΑ μετρα. Αν αυτη την πιθανη εκδηλωση ασθενειας ( η τελος παντων αδιαθεσειας η ακομα και εξωπαρασιτα) την διακοψουμε προτου μας γινει γνωστη με μια ευρεου φασματος αντιβιωση η οποια θα χορηγηθει σιγουρα για λιγοτερες μερες απο οσες χρειαζεται τοτε απλα και εκ του ασφαλους βγαζουμε τα ματια μας ( τους ) μονοι μας, και αρχιζουμε τα posts, τα SOS, την γκρινια και τα ρεστα. Παιδια χαμηλα την μπαλα με τα φαρμακα.
 
παιδια απλα ρωταω, γιατι εχω ακουσει και εχω διαβασει πολλα, γ'αυτο το θεμα. Δεν ειμαι υπερ της αντιβιωσης... Αν το πουλι ειναι καλα..
απλα ηθελα να ξερω την αποψη σας :)
 
Έχει γραφτεί κατά κόρον στο παρόν site ότι η πρόληψη είναι προτιμότερη της θεραπείας. Δεν μιλάμε βέβαια για προληπτική θεραπεία. Καμία σχέση!
Μιλάμε για υγιεινή διαμονή, άψογη καθαριότητα, σωστή διατροφή και φυσικά συνεχόμενη παρατήρηση για τυχόν αλλαγή συμπεριφοράς.
Οι αγωγές φυσικά κατά των έσω-έξωπαράσιτων θεωρούνται εκ των προτέρων αναγκαίες όπως σωστά γράφτηκε.
 
πολλες φορες τα καναρινια ειναι μονο κλινικα υγιη, μιλαω για τα πουλια που ειναι προσφατα στο περιβαλλον μας(καινουρια)και που δεν γνωριζουμε την προελευση τους και το εαν ειναι φορεις ασθενειων που θα εκδηλωσουν στο μελλον. Και αφου εχει τεθει και η αναλογη καραντινα. Πρεπει στην περιπτωση αυτη να χωρηγουμε αντιβιοτικα σχηματα;

προανεφερε ομως η ερινα, οτι αναφερεται σε προσφατα αποκτηθεντα πουλια...
εκει δεν μπορεις να ξερεις με σιγουρια για την κατασταση τους. 🙂

απλα εκει που μπερδευτηκα εγω πριν, ηταν στην εκφραση "κλινικα υγιη" κ ηθελα να το ξεκαθαρισω ...
μηπως ηθελες να πεις για "φαινομενικα υγιη" πουλια ερινα; [#4 ]
 
μηπως ηθελες να πεις για "φαινομενικα υγιη" πουλια ερινα; [#4 ]
οχι ηθελα να πω αυτο ακριβως που ειπα.
σου παραθετω μερικες προτασεις


μπορεί να υπάρχουν σε πολύ μικρό αριθμό, σε κλινικά υγιή πουλιά. (απο το forum)

. Υπάρχει παρουσία κολοβακτηριδίων ακόμα και στο έντερο πουλιών που είναι κλινικά υγιή.

οκ?😕
 
θα το συζητησουμε μεσω προφιλ αν θες, για να μην" πεταμε εξω" το θεμα 😉
 
H ερώτηση, αφορά κατα την γνώμη μου, εκτροφές και μόνον.
Εξηγούμαι. Με λίγα πουλάκια στο σπίτι έχουμε την ευχέρια
της συνεχούς παρατήρησης και άμεσης γνώσης της
συμπεριφοράς κάθε πουλιού μας. Σε περίπτωση που υπάρξει
κάποια απόκληση απο αυτήν την συμπεριφορά θα γίνει
πολύ γρήγορα αντιληπτή και η αντίδραση θα είναι σχεδόν άμεση.
Εδώ η απάντηση είναι ΟΧΙ αντιβιωτικά, ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ.

Δεν είναι το ίδιο,όταν η εκτροφή είναι μεγάλη. Η γνώση ενός
εκάστου των φίλων μας δεν είναι δυνατή και ο φόβος να περάσει
κάτι απαρατήρητο είναι μεγάλος.
-Γι' αυτό παραθέτω την γνώμη ενός γιατρού και εκτροφέα που
έρχεται να δικαιολογήσει απόλυτα την ερώτηση της erina.
H τελική απόφαση είναι καλύτερα όταν πέρνεται γνωρίζοντας όλες
τις απόψεις, αλλά στο τέλος είναι πάντα ευθύνη του κάθ' ενός μας χωριστά.
 

Συνημμένα

εγω θα ελεγα οτι τα φαρμακα την στιγμη οπου δεν ειναι αναγκαια καλο θα ηταν να τα αποφευγουμε... Παρε παραδειγμα τα αγρια πουλια... Εχουν αναγκει φαρμακα για να ζευγαρωσουν;κατα την γνωμη μου ολα αυτα τα σκευασματα διμηουργουνται για χρηματικο οφελος...
 
Back
Top