Ασθένειες Η ασθένεια του budgie μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ballerina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πόσες μέρες έχει που πήρες το πουλάκι στο σπίτι; Μήπως το αναπνευστικό είναι λόγω του άγχους που πέρασε οντας σε άγνωστο περιβάλλον; Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τη γιατρό, που δεν τη γνωρίζω, αλλά να καθησυχάσω εσένα. Συμφωνώ ότι είναι αδιανοητο να μην μιλήσει η ίδια η γιατρός μαζί σου, αλλά και απάνθρωπο γιατί όταν κάποιος δίνει τόσα χρήματα ενδιαφέρεται πραγματικά και ανησυχεί για την ψυχούλα που έχει δίπλα του.
Επιπλέον δεν ξέρω κατά πόσο είναι λογικό να αλλάζουμε τροφή, και πόσο μάλλον από σπόρους να πηγαίνουμε σε πέλλετ, σε ένα άρρωστο πουλάκι.
Σκέφτηκα κι εγώ ότι το πουλί θα αγχώθηκε λόγω της αλλαγής περιβάλλοντος και σκέφτηκα ότι θέλει το χρόνο του για να νοιώσει καλά και να ξαναμιλήσει. Έχει περάσει παραπάνω από μήνας.
Απλά φαινόταν από τη στιγμή που γύρισε ότι δεν μπορούσε να αναπνεύσει. Τώρα, δε γνωρίζω αν μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο θέμα αναπνευστικό μετά από μια τέτοια διαδικασία. Στην περίπτωση αυτή, θα έπρεπε να με είχαν ενημερώσει για το τις πιθανότητες που θα προέκυπταν μετά από τη θεραπεία, αντιθέτως όταν έστειλα ένα βίντεο που ακουγόταν ο συριγμός που έκανε (Δεν περίμενα διάγνωση μέσω τηλεφώνου, για να μην παρεξηγηθώ, απλά ήθελα να μου πουν αν πρόκειται για κάτι σοβαρό, ώστε να το ξαναπάω στο γιατρό), μου είπαν ότι απλά προσπαθεί να μιλήσει, (oτι και καλά τα budgie δε μιλάνε καθαρά και αναρωτήθηκα "εγώ πριν πως τον άκουγα να μιλάει πεντακάθαρα" 😉, ενώ κι εγώ που είμαι άσχετη, καταλάβαινα ότι το πουλί ταλαιπωρείται και δεν μπορεί να αναπνεύσει σωστά.
Όσον αφορά τις τροφές, οι οδηγίες ήταν πολύ συγκεκριμένες: να σταματήσω τα σπόρια, τις αυγοτροφές και τις μπάρες (στα δύο τελευταία μου είπαν ότι δημιουργούνται εύκολα βακτήρια και από τότε δεν του έχω ξαναδώσει), όπως και τις βιταμίνες που έβαζα στο νερό του, γιατί τα pellets έχουν υψηλή διατροφική αξία. Στα σακουλάκι έμειναν, μέχρι και στο Multi τα έβαλα να για να μπορεί να τα τρώει, δεν τα δέχεται με τίποτα, οπότε συνεχίζω με σπόρια. Παίρνω συσκευασμένες τροφές, είτε Manitoba, Versele- laga, ή την primus από benelux. Αν γνωρίζει οποιοσδήποτε κάτι παραπάνω για τροφές κι έχει να μου προτείνει κάτι, εννοείται και θέλω τη γνώμη του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οι τροφές που δίνεις είναι μια χαρά. Να θυμάσαι όταν από τη μια μάρκα πηγαίνεις στην άλλη, για ένα διάστημα να ανακατεύεις τα δύο μείγματα για να μην του έρχεται ξαφνική η αλλαγή. Για τις αυγοτροφες και τις μπάρες θα συμφωνήσω ότι δεν χρειάζονται, όπως επίσης και οι βιταμίνες στο νερό αν δεν συντρέχει λόγος, πχ μετά από κάποια θεραπεία. Εμάς ο γιατρός μας μας είπε τα πέλλετς να τα δίνουμε συμπληρωματικά αν θέλουμε, δεν είναι απαραίτητο. Εάν γενικά το πουλάκι τρώει κανονικά σφιχτοβρασμενο αυγό, λαχανικά, φρούτα και βότανα και με τους σπόρους μια χαρά ολοκληρωμένη διατροφή έχει. Καλά κάνεις και εξακολουθείς να δίνεις σπόρους. Το σημαντικό ειναι να τρέφεται ικανοποιητικά τώρα. Η περίοδος της ανάρρωσης δεν είναι κατάλληλη για πειραματισμούς.
Πώς είναι τώρα; Εξακολουθεί να έχει αναπνευστικό πρόβλημα; Κρίμα το κακόμοιρο ταλαιπωρήθηκε πολύ. Για το αν έχει πρόβλημα στο συκώτι, του έκανε κάποιος απο τους δύο γιατρούς ακτινογραφία; Ρωτάω γιατί στο δικό μου παρροτλετ ειχαν κάνει για να διαπιστώσουν εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
 
Προσπαθώ πολύ να του δίνω φρούτα και λαχανικά, δεν μπορώ να πω ότι του αρέσουν ιδιαίτερα. Ειδικά τώρα, δεν τα τρώει καθόλου. Το μαρούλι τρώει πιο πολύ, που από όσο μου έχουν πει δεν έχει κάποια ιδιαίτερη διατροφική αξία. Σκεφτόμουν να του δίνω και χυμό από φρέσκα φρούτα(το πορτοκάλι τρώει περισσότερο, μήλο-αχλάδι, δε θα το έλεγα). Δεν ξέρω με ποιο τρόπο να τον κάνω τα φάει. Μέχρι που τα βάζω σε κανονικά μικρά πιατάκια, για να νομίσει ότι είναι κάτι που θα φάω εγώ και να έρθει να φάει( γενικά είναι πολύ περίεργος για όλα τα φαγητά που δεν κάνει να φάει, 😀). Βέβαια τώρα, λόγω και της κατάστασης, είναι πιο υποτονικός, πράγμα που με στενοχωρεί πολύ. Όχι, δεν έχω κάποια ακτινογραφία για το συκώτι. Ο γιατρός που το πηγαίνω μου είπε ότι αν υπήρχε πρόβλημα το συκώτι θα ήταν διογκωμένο κι ότι το βλέπει μια χαρά. Ναι, το αναπνευστικό υπάρχει ακόμα, αλλά τον έχουν βοηθήσει οι εισπνοές που του κάνω (εχώ ξεκινήσει 1 βδομάδα και θα συνεχίσω σίγουρα για άλλη μια) και ο συριγμός που έκανε έχει ελαττωθεί, αλλά τον κάνει ακόμα ☹
 
Εσύ τί του συμπεριλαμβάνεις στη διατροφή από φρούτα, λαχανικά και βοτανα;
Συνήθως ό,τι βρω από τα επιτρεπόμενα. Τώρα τον χειμώνα τρώνε καρότα, σπανάκι, παντζάρια, άνηθο, μαϊντανό, μπανάνα (προσπαθώ να δίνω σπάνια), μανταρίνι. Το αγαπημένο μας (οικογενειακώς) είναι το μπρόκολο. Το καλοκαίρι τρώμε και κολοκυθάκια, πιπεριές, φράουλες, κεράσια.
Όταν είχα πάρει τη θηλυκιά μου δεν έτρωγε τίποτα άλλο εκτός από σπόρους. Έναν μήνα της έδινα κάθε μέρα λαχανικά και ούτε πλησίαζε μέχρι που άρχισα να τα περνάω σε σχοινακι και να φτιάχνω παιχνιδάκια. Τώρα είναι ικανή να φάει ακόμη κι εμένα. 😂
[automerge]1575491583[/automerge]
IMG_20190309_103317_1_3_602x800.webp
 
. Γιατί τα pellets έχουν υψηλή διατροφική αξία. Στα σακουλάκι έμειναν, μέχρι και στο Multi τα έβαλα να για να μπορεί να τα τρώει, δεν τα δέχεται με τίποτα.
Σχετικά με τα pellets, αφού έχεις ήδη αγοράσει πριν τα ''πετάξεις'' στ΄άγρια, σου προτείνω να δοκιμάσεις αυτό που έκανα εγώ και ο Μάριος ξεκίνησε να τα τρώει με μεγάλη λαχτάρα! Μπορείς να τα κάνεις σκόνη στο μιξεράκι και να μουλιάζεις 1/2 κουταλάκι σε λίγο φρεσκοστυμμένο χυμό πορτοκαλιού. Αφού μουλιάσει και μαλακώσει (σε λίγα λεπτά) πλάσε το να γίνει σαν ζυμαράκι. Προσπάθησε να τον ταΐσεις με το χέρι, ή κάνε πως το τρως εσύ μήπως παρασυρθεί και δοκιμάσει...
Εγώ στα δικά μου εκτός αυτών που ανέφερε η Ζωή @ζιζι δίνω και
καλαμπόκι (βρασμένο ή ωμό), αρακά, λάχανο, πορτοκάλι...
Κάποια πουλάκια τα προτιμούν ψιλοκομμένα, άλλα θέλουν μεγάλα κομμάτια, μερικά ξεκινούν να παίζουν μαζί τους στην αρχή, το θέμα είναι να τα προκαλέσουμε με οποιονδήποτε τρόπο ν΄ασχοληθούν μαζί τους ώστε κάποια στιγμή να δοκιμάσουν κιόλας...Χρειάζεται υπομονή κι επιμονή🙂
 
Σχετικά με τα pellets, αφού έχεις ήδη αγοράσει πριν τα ''πετάξεις'' στ΄άγρια, σου προτείνω να δοκιμάσεις αυτό που έκανα εγώ και ο Μάριος ξεκίνησε να τα τρώει με μεγάλη λαχτάρα! Μπορείς να τα κάνεις σκόνη στο μιξεράκι και να μουλιάζεις 1/2 κουταλάκι σε λίγο φρεσκοστυμμένο χυμό πορτοκαλιού. Αφού μουλιάσει και μαλακώσει (σε λίγα λεπτά) πλάσε το να γίνει σαν ζυμαράκι. Προσπάθησε να τον ταΐσεις με το χέρι, ή κάνε πως το τρως εσύ μήπως παρασυρθεί και δοκιμάσει...
Εγώ στα δικά μου εκτός αυτών που ανέφερε η Ζωή @ζιζι δίνω και
καλαμπόκι (βρασμένο ή ωμό), αρακά, λάχανο, πορτοκάλι...
Κάποια πουλάκια τα προτιμούν ψιλοκομμένα, άλλα θέλουν μεγάλα κομμάτια, μερικά ξεκινούν να παίζουν μαζί τους στην αρχή, το θέμα είναι να τα προκαλέσουμε με οποιονδήποτε τρόπο ν΄ασχοληθούν μαζί τους ώστε κάποια στιγμή να δοκιμάσουν κιόλας...Χρειάζεται υπομονή κι επιμονή🙂
Θα το προσπαθήσω και θα σας πω εντυπώσεις. Κι εγώ γενικά, προσπαθώ ο, τι θέλω να του δώσω να νομίσει ότι είναι κάτι που τρώω εγώ, γιατί μόνο έτσι θα μπει στη διαδικασία να δοκιμάσει. Καλαμπόκι και αρακά του δίνω κι εγώ, όταν ήταν καλύτερα μπορώ να πω ότι κάτι έτρωγε. Το πορτοκάλι του αρέσει. Ο δικός μου και πολτό φρούτο που του έδωσα, δεν τον άγγιξε, είναι λίγο δύσκολος..
Απ' ο, τι μου είχαν πει λαχανικα και φρουτα, κανα 2ωρο να τα αφήνω για να τα φάει, γτ μετά δημιουργούνται βακτήρια, ισχύει;
[automerge]1575540965[/automerge]

[automerge]1575541131[/automerge]
Συνήθως ό,τι βρω από τα επιτρεπόμενα. Τώρα τον χειμώνα τρώνε καρότα, σπανάκι, παντζάρια, άνηθο, μαϊντανό, μπανάνα (προσπαθώ να δίνω σπάνια), μανταρίνι. Το αγαπημένο μας (οικογενειακώς) είναι το μπρόκολο. Το καλοκαίρι τρώμε και κολοκυθάκια, πιπεριές, φράουλες, κεράσια.
Όταν είχα πάρει τη θηλυκιά μου δεν έτρωγε τίποτα άλλο εκτός από σπόρους. Έναν μήνα της έδινα κάθε μέρα λαχανικά και ούτε πλησίαζε μέχρι που άρχισα να τα περνάω σε σχοινακι και να φτιάχνω παιχνιδάκια. Τώρα είναι ικανή να φάει ακόμη κι εμένα. 😂
[automerge]1575491583[/automerge]
View attachment 68656
Ο δικός μου ακόμα δεν πλησιάζει και έχω προσπαθήσει με διάφορους τρόπους. Από το πατζαρι δίνεις το βολβο ή τα φύλλα; Γιατί εγώ του είχα δώσει από το βιολογικό που παίρνω και είναι ήδη βρασμένο.
 
Μόνο τον βολβό βρίσκω εδώ, οπότε μόνο βολβό δίνω. Το βράζω πρώτα. Επειδή έχει έντονο χρώμα, μπορεί να διστάσει να δοκιμάζει. εγώ την πρώτη φορά έφαγα μισό κιλό πατζαρια μέχρι να καταδεχτουν να δοκιμάσουν.
 
Μόνο τον βολβό βρίσκω εδώ, οπότε μόνο βολβό δίνω. Το βράζω πρώτα. Επειδή έχει έντονο χρώμα, μπορεί να διστάσει να δοκιμάζει. εγώ την πρώτη φορά έφαγα μισό κιλό πατζαρια μέχρι να καταδεχτουν να δοκιμάσουν.
Κι εγώ τα ίδια παθαίνω! 😛 Είναι πολύ δύσκολο όντως να τα μάθεις να τρώνε κάτι. Εμένα μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, πως θέλει να δοκιμάσει ό,τι δεν κάνει (μη μας δει να τρώμε παγωτό, πατάκια ή γλυκό, αμέσως έβγαινε από το κλουβί και έκανε σαν τον τρελό, οπότε σε τέτοιες φάσεις έκλεινα την πόρτα του κλουβιού, για να μην υπάρχει θέμα) και παίρνω φρούτα και λαχανικά γι' αυτόν και δεν τα δοκιμάζει! Στο μεταξύ ούτε με παιχνίδια παίζει ιδιαίτερα και δεν ξέρω πως να τον καταφέρω. Ιδιαίτερη αγάπη είχε σε ένα καμπανάκι, που κανείς δε με είχε ενημερώσει ότι είναι ακατάλληλο γι' αυτόν κι έτσι έπαθε την τοξίκωση στην αρχή.
[automerge]1575567428[/automerge]
Το φάρμακο είναι το F10 σε παλιό θέμα μου υπάρχει όλη η διαδικασία.
Εισπνεόμενη αγωγή φαρμάκου για τον παπαγάλο μου
Εύχομαι όλα να πάνε γρήγορα καλά για τον μικρό σου, περαστικά του!
Πέρασαν ήδη τρία χρόνια από τότε, δεν θυμάμαι, διαβάζοντας πάλι στο θέμα είδα πως:
Είχε καλυτέρευση το 2ο 24ωρο... Υπολογίζω πως πρέπει να έκανε εισπνοές πάνω από 15θήμερο.
Τώρα το είδα το μήνυμα 😛 Eμείς μπήκαμε στη δεύτερη βδομάδα. Έχει ηρεμήσει κάπως, σπάνια τον ακούω να κάνει κάποιον περίεργο ήχο, με ανησυχεί όμως το γεγονός ότι δεν έχει ξεκινήσει να μιλάει. Ο δικός σου στο βίντεο που έχεις ανεβάσει είναι πολύ πιο δραστήριος από τον δικό μου.
 
Back
Top