Αναπαραγωγή Η δεκαοχτούρα και τα μωρά της

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mama
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mama

PB New Member
Εγγραφή
16 Αυγ 2015
Μηνύματα
4
Πόλη
Σέρρες
καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! Χρειάζομαι τη βοήθειά σας! Έχουμε μια δεκαοχτούρα στο μπαλκόνι μας η οποία κλωσούσε τις τελευταίες 20 μέρες τα 2 αυγουλάκια της μέσα σε μια γλάστρα. Τα μωρά γεννήθηκαν την Πέμπτη! Μέχρι χθες τα ταιζε και τα πρόσεχε και πηγαινοερχόταν μάλλον για να τους φέρνει τροφή. Σήμερα έχω να την δω από το πρωί. Τα μωρά της είναι μόνα και απροστάτευτα. Θα περιμένω να δω αν θα έρθει το βράδυ στη φωλιά. Αλλιώς τι μπορώ να κάνω για τα πουλιά αν δεν επιστρέψει η μαμά τους; Είναι πολύ μωρά! Ευχαριστώ!
 
Καλησπέρα! Μού έκανε εντύπωση που εξαφανίστηκε η μαμά τους... αλλά τώρα ΟΚ.
Επίσης μου κάνει εντύπωση που έρχεται μόνο η μαμά.
Πριν 15 χρόνια νοίκιαζα ένα σπίτι με το δικό του ζευγάρι Δεκαοχτούρες και αυτά γενικά δεν φεύγουν...
Έβραζα ρύζι και τους έριχνα... αλλά γενικά τρώνε διάφορα...

Έχω και εδώ κάτι τακτικούς επισκέπτες, σήμερα έφαγαν κριθαράκι με σάλτσα ντομάτας που είχε περισσέψει 😉
Χαίρομαι που γύρισε η μαμά... είχα βρει ένα link από εδώ να σου στείλω με κάτι συμβουλές... Οπότε αν ξαναπαρουσιαστεί ανάγκη. Γράψε στο κουτάκι της αναζήτησης... υπήρχε ανάλογο θέμα παλαιότερα.
Αν ρίχνεις όμως σποράκια ή ψωμάκι... ίσως η μαμά δεν χάνεται όλη ημέρα :)
 
Για να βοηθήσεις την δεκαοχτούρα αν θες μπορείς να της ρίχνεις λίγο στάρι, ρύζι, φακές ακόμα και ψωμί σε ένα μπολάκι κοντά στην φωλιά για να τρώει και να μην λείπει όλη την ημέρα σε αναζήτηση τροφής
 
ευχαριστώ όλους για τις ιδέες! Η αλήθεια είναι ο,τι η όλη ιστορία μου τυχαίνει πρώτη φορά και έχω μεγάλη αγωνία για την έκβασή της! σήμερα ας πόυμε που βλέπω τα μωρά πιο ζωηρά σκέφτομαι ο,τι αν ζωηρέψουν λίγο ακόμα θα πέσουν από την γλάστρα που κρέμεται από το μπαλκόνι του 5ου ορόφου! από κάτω είναι πεζοδρόμιο και δρόμος! Καμιά ιδέα;
 
σκέφτομαι ο,τι αν ζωηρέψουν λίγο ακόμα θα πέσουν από την γλάστρα που κρέμεται από το μπαλκόνι του 5ου ορόφου! από κάτω είναι πεζοδρόμιο και δρόμος! Καμιά ιδέα;
Θα πέσουν μόνο αν προσπαθήσουν να φύγουν.
Και θα προσπαθήσουν να φύγουν μόνο αν φοβηθούν...
Σπάνιες επισκέψεις λοιπόν. Για να μη φοβηθούν... και λίγο νερό όπως σωστά γράφηκε...
Αν πάλι θέλεις και λίγο φαγητό που θα τα βοηθήσει να μεγαλώσουν και σύντομα θα φύγουν δυνατά και γερά από τη φωλιά.
 
Back
Top