Η δικιά μου κατασκευή εκκολαπτικής μηχανής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης frago
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

frago

PB New Member
Εγγραφή
15 Οκτ 2008
Μηνύματα
24
Πόλη
Θεσσαλονίκη
η δικιά μου κατασκευή.
έγινε βιαστικά και λιγο πρόχειρη οσο αφορα την τοποθέτηση των οργάνων ελέγχου, (θερμοκρασίας, υγρασίας)κατα τ΄άλλα λειτουργεί καλά.
24/11/2008 περιμένω τους νεοσσούς να μυτήσουν.
μερικές φώτο...
http://
ΥΣ. Ουδέν σχόλιο για την προχειρότητα
 

Συνημμένα

  • user2918_pic4708_1226262461.webp
    user2918_pic4708_1226262461.webp
    22,1 KB · Προβολές: 1.848
  • user2918_pic4709_1226262461.webp
    user2918_pic4709_1226262461.webp
    31,5 KB · Προβολές: 1.427
  • user2918_pic4710_1226262461.webp
    user2918_pic4710_1226262461.webp
    16,6 KB · Προβολές: 1.364
Αυγά κότας εκκολάπτονται στην μηχανή;

Γιατι στις 2 πρώτες φωτογραφίες ειναι βαλμένες λοξά οι θήκες;
 
Αν ειναι για αυγα κοτας μπορω να σας δωσω φυσικες κλωσσομηχανες-κοτες νανακια, κλωσσανε πολλες φορες το χρονο και ειναι πολυ προσεκτικες μανες!:D
 
Αυγά κότας εκκολάπτονται στην μηχανή;

Γιατι στις 2 πρώτες φωτογραφίες ειναι βαλμένες λοξά οι θήκες;

σε ολες τις φωτο τα αυγα ειναι λοξα, η φωτο ειναι τραβηγμενη απο επανω.
τα αυγα κινουνται επανω-κατω καθε 4 ωρες -
σε αλλες εκκολαπτηκες μηχανες τα αυγα ειναι σε οριζοντια θεση και περιστρεφονται κατα 1/4.
στη μηχανη αυτη ειναι τα αυγα τοποθετημενα ορθια και σε καθε κινηση που κανουν περνουν κληση 45 μοιρες.
 
Αν ειναι για αυγα κοτας μπορω να σας δωσω φυσικες κλωσσομηχανες-κοτες νανακια, κλωσσανε πολλες φορες το χρονο και ειναι πολυ προσεκτικες μανες!:D

σιγουρα η φυσικη εκκολαψη ειναι η καλυτερη και η καλυτερες κλωσσες ειναι τα νανακια.
αυγα κοτας εβαλα τωρα για να δω αποτελεσματα της μηχανης.
εαν πανε ολα καλα θα βαζω και αλλα ειδη (χηνες, παπιες, φραγγοκοτες, περδικες, κ. Α.) ολες τι εποχες του χρονου, ισως δοκιμασω και αυγο στρουθοκαμιλου.:)
 
πτηνοτροφεια υπαρχουν πολλα... εγω θελω να κανω μια φαρμα με ελευθερα πτηνα χωρις πολλους περιορισμους (συρματοπλεγματα), οποτε υπολογιζω και αρκετες απωλειες απο κακους σκυλους, υπουλες γατες, πονηρες αλεπουδες και νυφιτσες...
 
Ε πες το ντε οτι εχεις τετοιες βλεψεις! Ελευθερα δε γινεται, περιορισμενα σε μεγαλη εκταση γινεται, αν οντως θες να αποφυγεις νυφιτσες, κουναβια, αλεπουδες πρεπει να βαλεις τσιμεντο κατω εκειπου θα μπει το συρμα αλλα οσο ειναι μικρα κινδυνευουν κι απο καρακαξες, γερακαι, σαινια, οποτε θελει και προστασι απαο πανω.😛 καλη τυχη!
 
frago καλισπερα
κατι παρομοιο με αυτο που περιγραφεισ εχω καταφερει και εγω .
απο πετουμενα εχω κοτεσ, παπαγαλακια, κακαρικια, love bird, παπιεσ , γουρουνακια, κουνελια, σκυλια.
ειχα καποτε στρουθοκαμηλα. Πριν περιπου 3 χρονια.
μη επιχηρησεισ να εχεισ στρουθοκαμηλα, ( φιλικη συμβουλη )

τορα οσον αφορα τισ επιθεσεισ απο πουλια σκυλουσ και λοιπα μπορεισ να τισ αποφυγεισ με χηνεσ .
τιποτα δε επιτηθετε στισ χηνεσ .

οσο φιλε μου για την κλοσομηχανη, θεσ πολυ δυνατουσ ανεμιστηρεσ για να κρατησεισ συνθηκεσ σταθερεσ σε τετοια κατασκευή.

( σημερα ξεκινησε να σκαει η νεα μου φουρνια. )
 

Συνημμένα

  • 13-11-2008.webp
    13-11-2008.webp
    20,9 KB · Προβολές: 853
φίλε γιώργο σ΄ευχαριστώ για τη συμβουλή σου, έχω στο νου μου να βάλω και χήνες, την άνοιξη οχι τωρα, ο καιρος είναι δύσκολος (κρύο πολύ) να μεγαλώνεις νεοσσούς τον χειμώνα, οσο για στρουθοκάμηλο θα βαλω αυγά για άλλους. την μηχανη δοκιμαζω.
όσο για τον ανεμηστήρα στη μηχανη το δοκιμασα με μικρα κοματια ταινίας απο κασσέτα, κρεμασμένα σε διαφορα σημεία της μηχανής και θερμόμετρα, είναι εντάξει.
η δικιά μου φουρνιά ξεκινάει αύριο.
 
απο σήμερα σκαει και η καινουρια φουρνια
περιμενω και παπακια
 

Συνημμένα

  • 20-12-2008-1.webp
    20-12-2008-1.webp
    41,4 KB · Προβολές: 593
  • 20-12-2008-1 (1).webp
    20-12-2008-1 (1).webp
    35 KB · Προβολές: 494
  • 20-12-2008-1 (2).webp
    20-12-2008-1 (2).webp
    44,4 KB · Προβολές: 555
η δικιά μου φουρνιά δεν πήγε καλά. από 72 αυγά ζούνε 32 πουλιά. Αρκετά αυγά ήτανε άσπορα, κάποια δεν μπόρεσαν να σπάσουν το κέλυφος. τα αυγά ήταν από τέσσερα διαφορετικά κοτέτσια, το πιο άθλιο σε συνθήκες περιβάλον μου έδωσε 4 στα 5, ενώ τα αυγά από κοτέτσι που υποτίθεται οτι οι κότες ζουν σε καλύτερο περιβάλλον μου εδωσε 9 πουλια από 30 αυγά.
ειναι όμως αρκετα δύσκολο να μεγαλώνεις νεοσσούς το χειμώνα και ακόμη πιο δύσκολο οταν είναι διαφορετικής ηλικίας.
όσο για το ποσοστό αποτυχίας το ψάχνω. Πιστεύω πως φταίει λίγο ο καιρός και κάποιες ατέλειες στη μηχανή.

PB250339.webpPB250340.webpPB250341.webp
 
η δικιά μου φουρνιά δεν πήγε καλά. από 72 αυγά ζούνε 32 πουλιά. Αρκετά αυγά ήτανε άσπορα, κάποια δεν μπόρεσαν να σπάσουν το κέλυφος. τα αυγά ήταν από τέσσερα διαφορετικά κοτέτσια, το πιο άθλιο σε συνθήκες περιβάλον μου έδωσε 4 στα 5, ενώ τα αυγά από κοτέτσι που υποτίθεται οτι οι κότες ζουν σε καλύτερο περιβάλλον μου εδωσε 9 πουλια από 30 αυγά.
ειναι όμως αρκετα δύσκολο να μεγαλώνεις νεοσσούς το χειμώνα και ακόμη πιο δύσκολο οταν είναι διαφορετικής ηλικίας.
όσο για το ποσοστό αποτυχίας το ψάχνω. Πιστεύω πως φταίει λίγο ο καιρός και κάποιες ατέλειες στη μηχανή.

Αυτο ξαναπες το! Αν προσθεσεις και διαφορετικου ειδους αντε βγαλε ακρη! Να τα ξεχωριζεις ανα ηλικια για να μην τσιμπιουνται. Μη σου πω και ανα ειδος γιατι καποια ειναι πιο επιθετικα απο τα αλλα και πιο μεγαλωσωμα αν και συνομηλικα. Μπελας. Και οταν κοβοταν και το ρευμα το βραδυ πανικος! Χωρις την λαμπα ολα πεθαινουν στο λεπτο! Γενικα ειναι δυσκολη η αναπαραγωγη με κλωσσομηχανη γιατι εχεις να προσεξεις τοσες πολλες λεπτομερειες. Θερμοκρασια, υγρασια, χρονος επωασης και δε συμμαζευεται! Καλη επιτυχια παντως και μην απογοητευεσαι ευκολα. Παντα υπαρχουν μερικες απωλειες.
 
Φωτογραφίες...
 

Συνημμένα

  • user2918.webp
    user2918.webp
    9,9 KB · Προβολές: 585
  • user29182.webp
    user29182.webp
    18,1 KB · Προβολές: 578
με την εκκόλαψη αυγών κότας η μηχανή έκανε καλή δουλειά 61 αυγά >45 νεοσσοί. τώρα εβαλα 31 αυγά χήνας, εχω αμφιβολίες για θερμοκρασία και υγρασία. αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει ευχαριστώ
 
θα ήθελα να σε ρωτήσω άμα βάλεις φασιανούς και πέρδικες τη θερμοκρασία θα βάλεις και τη υγρασία.
 
θα ήθελα να σε ρωτήσω άμα βάλεις φασιανούς και πέρδικες τη θερμοκρασία θα βάλεις και τη υγρασία.
η θερμοκρασια θα ειναι η ιδια 37,7 εως 37,9 κελσίου, η υγρασια δεν γνωριζω υπολογιζω ομως οσο και της κότας. η υγρασια ειναι μεγαλη υποθεση, για αυγα κοτας λενε 60% 65% 70% περιπου,τις τελευταιες μερες την ανεβαζουμε στο 80-85% για να βγουν τα πουλια πιο ευκολα (σχετικο) εγώ τα ψεκαζω με νερο (πολυ σκληρο το κελυφος).στη προηγουμενη παρτιδα με αυγα χηνας, υγρασια 75-80% αποτυχια μεγαλη (27 αυγα=1χηνακι). τωρα εβαλα παλι αυγα χηνας και την υγρασια στο 80-85-90% , ελπιζω και ευχομαι να εχω καλλυτερα αποτελεσματα
 
καλησπερα και χρονια πολλα.υγρασιομετρο που βρηκατε. Αυτα που βρισκω εγω ειναι απο ψυγεια για παστες και ειναι πανακριβα
 
Back
Top