Η δικιά μου κατασκευή εκκολαπτικής μηχανής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης frago
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Λοιπόν άκουστε για τις χήνες χρειάζεται υψηλότερη υγρασία σε σχέση με τα άλλά πουλιά.
Για αυτό και όταν έχετε αυγά χήνας καλύτερα να μην βάζετε και αυγά από άλλα είδη.
Τα αυγά χήνας αν δεν τα βάλεις σε μηχανή και τα βάλεις σε κότα ή τα αφήσεις σε χήνα,
πρέπει ο πάτος να είναι το χώμα, να μήν παρεμβάλεται τίποτα γιατί έτσι εξασφαλίζεται
η σωστή υγρασία. Αυτό που σας λέω είναι δοκιμασμένο χρόνια, και πριν το καταλάβουμε
παιδευόμουν με τον πατέρα μου και είχαμε ελάχιστη επιτυχία...
 
καλησπερα και χρονια πολλα.υγρασιομετρο που βρηκατε. Αυτα που βρισκω εγω ειναι απο ψυγεια για παστες και ειναι πανακριβα
Χριστός Ανέστη.
υγρασιόμετρα υπάρχουν πολλά είδη, εγω στη μηχανή μου έχω ένα που είναι μόνο για ένδειξη κόστος 18 ή 22€ αν θυμάμαι καλά, το δεύτερο υγρασιόμετρο της μηχανής είναι ηλεκτρικό (όχι ηλεκτρινικό)μοιάζει αρκετά σαν έναν θερμοστάτη χώρου, κόστος 45€, το πρόβλημα είναι οτι έχει μεγάλη απόκληση 4 έως 8%, στη πράξη είναι μεγάλο πρόβλημα.
ένα καλό υγρασιόμετρο ηλεκτρονικό είναι όντως πανακριβο, 150€ περίπου το όργανο και 180€ περίπου το αισθητήριο
 
Λοιπόν άκουστε για τις χήνες χρειάζεται υψηλότερη υγρασία σε σχέση με τα άλλά πουλιά.
Για αυτό και όταν έχετε αυγά χήνας καλύτερα να μην βάζετε και αυγά από άλλα είδη.
Τα αυγά χήνας αν δεν τα βάλεις σε μηχανή και τα βάλεις σε κότα ή τα αφήσεις σε χήνα,
πρέπει ο πάτος να είναι το χώμα, να μήν παρεμβάλεται τίποτα γιατί έτσι εξασφαλίζεται
η σωστή υγρασία. Αυτό που σας λέω είναι δοκιμασμένο χρόνια, και πριν το καταλάβουμε
παιδευόμουν με τον πατέρα μου και είχαμε ελάχιστη επιτυχία...
Χριστός Ανέστη
την έπαθα κι εγώ. τώρα το κατάλαβα αλλά είναι αργά. έχασα (χάλασα) δύο παρτίδες αυγά = δύο μήνες = 60 αυγά. έμαθα όμως αρκετά πράγματα.
 
Χριστός Ανέστη.
υγρασιόμετρα υπάρχουν πολλά είδη, εγω στη μηχανή μου έχω ένα που είναι μόνο για ένδειξη κόστος 18 ή 22€ αν θυμάμαι καλά, το δεύτερο υγρασιόμετρο της μηχανής είναι ηλεκτρικό (όχι ηλεκτρινικό)μοιάζει αρκετά σαν έναν θερμοστάτη χώρου, κόστος 45€, το πρόβλημα είναι οτι έχει μεγάλη απόκληση 4 έως 8%, στη πράξη είναι μεγάλο πρόβλημα.
ένα καλό υγρασιόμετρο ηλεκτρονικό είναι όντως πανακριβο, 150€ περίπου το όργανο και 180€ περίπου το αισθητήριο
καλησπερα. Και αν δουμε για παραδειγμα οτι εχει αποκλιση η υγρασια απο 10% μεχρι και 20% τι κανουμε για να επαναφερουμε την υγρασια σε σωστα επιπεδα;
 
Καλημερα και απο εμενα. Η δουλεια δειχνει παρα πολυ καλη. Συγχαρητηρια. Ηθελα να ρωτησω απο που μπορω να προμηθευτω εναν αισθητηρα θερμοκρασιας σαν αυτο που εχεις που να κλεινει και να ανοιγει ωστε να κραταει την θερμοκρασια που θελω;Ευχαριστω προκαταβολικα και παλι καλη επιτυχια
 
Κώστα1981, χρειάζεσαι όργανο και αισθητήριο. μπορείς να βρείς σε κατάστημα με ηλεκτρολογικό υλικό.
όσο για την τελευταία εκκόλαψη στη μηχανή μου, αποτελέσματα αρκετά καλά.όσα αυγά ήταν γόνιμα τόσα και τα πουλιά. 23 φραγκόκοτα, 2 πάπια, 1 χηνόπαπια, 1χήνα. αρκετά αυγά ήταν άσπορα.
 
ερωτηση

μπραβο φιλε για την κατασκευη σου!
Ηθελα να σε ρωτησω, εχω και εγω τον ιδιο θερμοστατη αλλα εμενα δειχνει 46 βαθμουσ ενω μεσα τα θερμομετρα που εχω δειχνουν 37!
τι φταει;
μπορω καπωσ να το ρυθμισω;
ευχαριστω!
 
μήπως ΕΧΕΙΣ βάλει τον ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ πολύ κοντά στης λάμπες η πολύ μακριά κοίταξε της απόστασης
 
τον αισθητηρα τον εχω αναμεσα στα αυγα και εκει διπλα εχω και το θερμομετρο υδραργυρου. Επιπλεον μεσα στο κουτι εχω ενα επιπλεον θερμομετρο χωρου, παλι υδραργυρου. και τα δυο τα θερμομετρα γραφουν το ενα 37 και το αλλο 37,5 ενω ο ψηφιακοσ θερμοστατησ γραφει 45! Σκεφτομαι μηπωσ χρειαζεται να τον κανω βαθμονομηση...
επιπλεον ορισμενεσ φορεσ οταν ανοιγω τη μηχανη εκει που γραφει 45 ξαφνικά γραφει 52 και μετα 39... Κανει κατι ακραιεσ μεταβολεσ που δεν ειναι λογικεσ. λογικο θα ηταν να πεφτει η θερμοκρασια με ενα ρυθμο.
 
πρόβλημα με τον θερμοστάτη βλεπο εγώ, αν τα θερμόμετρα έχουν την ίδια θερμοκρασία τότε το πρόβλημα ειναι στον θερμοστάτη, δεν ανοιγη η δεν κλεινή σωστά
 
τον αισθητηρα τον εχω αναμεσα στα αυγα και εκει διπλα εχω και το θερμομετρο υδραργυρου. Επιπλεον μεσα στο κουτι εχω ενα επιπλεον θερμομετρο χωρου, παλι υδραργυρου. και τα δυο τα θερμομετρα γραφουν το ενα 37 και το αλλο 37,5 ενω ο ψηφιακοσ θερμοστατησ γραφει 45! Σκεφτομαι μηπωσ χρειαζεται να τον κανω βαθμονομηση...
επιπλεον ορισμενεσ φορεσ οταν ανοιγω τη μηχανη εκει που γραφει 45 ξαφνικά γραφει 52 και μετα 39... Κανει κατι ακραιεσ μεταβολεσ που δεν ειναι λογικεσ. λογικο θα ηταν να πεφτει η θερμοκρασια με ενα ρυθμο.
για να δεις αν ο θερμοστατης ειναι ενταξει "δεκα λεπτα το αισθητηριο στην αμασχάλη σου" (να μην εχεις ομως πυρετο). αλλη αιτία, "η ανακυκλοφορια του αέρα ή ο εξαερισμός της μηχανής.
 
Κατερίνα συμφωνω οτι η φυσικη εκκολαψη ειναι η καλυτερη, το καλο ομως με την μηχανη ειναι οτι εχεις ποσοτητα και ελεγχο των νεοσσών.
απο τον Οκτωμβριο που ξεκινησα τη κλωσσομηχανη, μεχρι σημερα εχουν βγει περισσοτερα απο 150 πουλια (τα πιο πολλα κοτοπουλα). στην αρχη τα ποσοστα επιτυχιας ηταν χαμηλα, τις τελευταιες 2 παρτιδες το ποσοστο επιτυχιας ειναι 93% και σε αυτο βοηθησε αρκετα και το φορουμ με τους παρα πολλους φιλους των πτηνων.
η κλώσσα με τα πουλάκια στη φωτο ειναι πανεμορφα.
 
γεια σας..<:)θελω να ροτησω μερικα πραγματακια...
1) ειναι δικες σας κατασκευες οι μηχανες;
2)ποσο κοστισαν (αν ειναι δικες σας)
3)αν μπορειτε να βαλετε βημα προσ βημα την κατασκευη
4)με τι τροφη μεγαλονεται τα μικρα
5)μπορω να βαλω και αυγα απο ωδικα πτηνα και παπαγαλακια;
 
Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας! Τελικα αντικατεστησα τον θερμοστατη και δουλευει προσ τον παρων πολυ καλα!
Αλλα εχω ενα αλλο προβλημα. Ενω τα αυγα απο τις κοτες εκκολαπτονται με επιτυχια γυρω στο 50% τα αυγα απο τουσ φασιανουσ παραμενουν σαν κανονικα αυγα με κροκο κτλ, χωρις να εχει αναπτυχθει καθολου εμβρυο.Απλα ειναι πολυ μπαγιατικα, που ειναι λογικο. Πιστευετε οτι φταει ο αρσενικος φασιανος μου, η απλα δεν ειναι η εποχη τους τωρα;
Ευχαριστω πολυ!
 
Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας! Τελικα αντικατεστησα τον θερμοστατη και δουλευει προσ τον παρων πολυ καλα!
Αλλα εχω ενα αλλο προβλημα. Ενω τα αυγα απο τις κοτες εκκολαπτονται με επιτυχια γυρω στο 50% τα αυγα απο τουσ φασιανουσ παραμενουν σαν κανονικα αυγα με κροκο κτλ, χωρις να εχει αναπτυχθει καθολου εμβρυο.Απλα ειναι πολυ μπαγιατικα, που ειναι λογικο. Πιστευετε οτι φταει ο αρσενικος φασιανος μου, η απλα δεν ειναι η εποχη τους τωρα;
Ευχαριστω πολυ!

η εποχή σίγουρα είναι η πιο ΑΚΑΤΑΛΗΛΗ (πληροφορία απο ανθρωπο που ασχολείται μόνο με φασιανούς επαγγελματικά) εγω πιστεύω το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και με άλλα οικόσιτα πτηνά. ίσως γι΄αυτό να έχεις μόνο 50% επιτυχία στα αυγά κότας.
 
γεια σας..<:)θελω να ροτησω μερικα πραγματακια...
1) ειναι δικες σας κατασκευες οι μηχανες;
2)ποσο κοστισαν (αν ειναι δικες σας)
3)αν μπορειτε να βαλετε βημα προσ βημα την κατασκευη
4)με τι τροφη μεγαλονεται τα μικρα
5)μπορω να βαλω και αυγα απο ωδικα πτηνα και παπαγαλακια;

1) ΝΑΙ
2) ανεμηστήρας 28€, θερμοστάτης 43€, αντίσταση500wat 12€, ροοστάτης ανεμηστηρα 9€, ροοστάτης αντίστασης 18€, υγρασιόμετρο 45€, βαλβίδα πληρώσεως νερού 22€, χρονοδιακόπτης ψηφιακός 48€, ηλεκτρικός πίνακας με τα σχετικά (ρελέ, ασφάλειες, λαμπάκια, κτλ.) περιπου 40€, ο θάλαμος (ψυγείο) δωρεάν απο κάδο ανακύκλωσης, μοτέρ από υαλοκαθαρηστήρα αυτοκηνήτου (μεταχιρησμένο) 20€, σχάρες τοποθέτησης των αυγών (τροποποιήθηκαν σε μηχανουργείο) αξία: 30 κοτοπουλάκια (έταξα στον συγκολητή).
τοποθέτηση όλων αυτών και δοκιμές πάρα πολλές ώρες αξία:ΑΝΕΚΤΗΜΗΤΗ
 
Back
Top