Γενικά Η ηλιόλουστη (Sunny)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sunny
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
δεν ξερω τι επαθε απο τη μια μερα στην αλλη, ειναι λες και δε με γνωριζει. Ουρλιαζει οταν την πλησιαζω και δαγκωνει. τι *@.. Επαθε;
 
Μήπως την ενόχλησε το κόψιμο των φτερών; Μήπως την τρόμαξε ο σκύλος ή κάτι άλλο;
Έκανε κάποιο αυγό; Μήπως ωριμάζει σεξουαλικά και φέρεται περίεργα.
 
αυγο; οχι απο χτες το κανει αυτο τα φερα ειναι κομενα εδω και μια εβδομαδα και μεχρι τωρα δεν ειχαμε κανενα προβλημα. Οχι ο σκυλος δεν εχει επαφη με το πουλι.

για το σεξουαλικο κομματι δεν ξερω. Παντως σκεφτηκα μηπως επαιρνα και ενα αρσενικο. Για παρεα κυριως.
 
Μηπως εχει περασει καποια φαση στρες; Εσωτερικα την εχεις; Η εξω σε μπαλκονι;
Ενα πουλι που ειναι σε κλουβι και ακουει αλλα πουλια δεν μπορει να αναγνωριση αν ειναι κινδυνος η οχι
 
δεν είναι κακή ιδέα αλλά η εξημέρωσή της θα καθυστερήσει περισσότερο τότε
 
μεσα την εχω δεν τη βγαζω καθολου. το θεμα ειναι οτι ετριβε το κεφαλη της στο χερι μου. με φωναζε για να ανοιξω την πορτα του κλουβιου και ξαφνικά.
 
με μαλακό τρόπο και υπομονή δεν υπάρχει άλλος τρόπος
 
Υπομονή, φροντίδα και αγάπη! Ίσως να περνάει την. Εφηβεία της... Αν της πάρεις σύντροφο ίσως αγριέψει...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sunny
απο κει που την πειρα ζουσε μαζι με αρσενικο. τα δυο τους.
 
Καλημέρα! ίσως τότε να είναι σε οίστρο γι' αυτό αγρίεψε. Πως και δεν πήρες και το αρσενικό;
 
δεν το πουλουσε. ηταν δικος τους απλα το ειχαν εκει.
 
Εντάξει τότε, καλοτάιζέ την και αν μπορείς πάρε κάποιο αρσενικό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sunny
ενταξει τοτε. ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.
 
Εμενα μου ακουγεται σαν ορμονικη-σεξουαλικη συμπεριφορα. Και τα δικα μου εχουν ανεβασει τους τονους πολυ, οσο πλησιαζει η ανοιξη ετσι θα ειναι. :)

Το να της παρεις παρεα το βρισκω καλη ιδεα αρκει να διαλεξεις ενα υγιες πουλακι και να κρατησεις την καραντινα. Βεβαια ισως να μην επιζητα χαδια απο εσενα μετα αφου θα εχει ταιρι.
 
ευχαριστω για την απαντηση σου. ηταν αρκετα διαφωτιστικη. το κλουβι που εχω ομως θα χωρεσει αλλο κοκατιλ? ειναι ζευγαρωστρα(60*27,5*60) περιπου
 
παιδια η σαννυ δεν ειναι πια σαννυ. μετα την πτερωρια αποδειχτηκε αρσενικο. τα μαγουλα εντονα πορτοκαλι οσο δεν παιρνει και η ουρα καταμαυρη. Δεν με ενοχλει αυτο αλλα το θεμα ειναι οτι πηρα αρσενικο. τι κανω τωρα; υπαρχει περιπτωση να το αλλαξω στο μαγαζι;
 
εξαρταται απο τι μαγαζι την πηρες.Αν ειναι απο πολυεθνικη πχ pet city λιγο δυσκολο να. το αλλαξεις.Αλλα γιατι θες να το αλλαξεις με θηλυκο; 😕 Τα αρσενικα δεν ειναι συνηθως πιο ηρεμα και εκπαιδευσιμα; (τουπαχιστον ετσι εχω διαβασει για τα μπατζι)
 
ρωτησα αλλα δεν παιρνουν πισω ζωα. ειναι καθαρα επιλογη μου να θελω θηλυκο
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Back
Top