Ασθένειες Η θηλυκιά μπάτζι σακάτεψε τον ένα νεοσσό

συμφωνω με @maria p σε ολα τα ειδη των ζωων με ερευνες που εχουν γινει αν τα βαλεις σε μικρο χωρο τοσο πιο πολυ ακραια επιθετικα αντιδρουν(παραδειγμα οι ανθρωποι στις μεγαλες πολεις)

@brabeheart στην κατασταση που ειναι πρεπει να το ταισεις εσυ αλλιως δεν εχει ελπιδα(απο το τραυμα δε νομιζω να πεθανει απο την ασιτια ναι)

βαλτε 1 βιντεο πως ταιζουμε μικρα
 
Πως πάει το μικρό;
Έχω μεγάλη αγωνία με την περίπτωσή του.
βαλτε 1 βιντεο πως ταιζουμε μικρα
Αυτό είναι το εύκολο...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Το δύσκολο νομίζω είναι να τοποθετήσεις σωστά στον πρόβολο τη σύριγγα με την κρέμα...
Ας δούμε τα videos μέχρι να μας απαντήσουν οι πιο ειδικοί
 
θεωρω οτι ολα η φυση σοφα τα εποιησε, ακομη και αυτες τις καταστασεις οσο ακραιες κι αν ειναι ή μας φαινεται οτι ειναι.
π.χ. το θεωρω απανθρωπο να κανει η μητερα στο παιδι της κατι τετοιο.
θελω να το ταισω το μικρο αλλα φοβαμαι οτι αν προσπαθησω να ανοιξω το στομα του για να βαλω συριγγα θα του κανω μεγαλυτερη ζημια στο ηδη κατεστραμενο ραμφος του.
απο την αλλη θα μου πεις... Αν δεν προσπαθησεις πως το ξερεις;
θα δειξει το μελλον...
Υ. Γ. ειναι η πρωτη φορα που βλεπω τετοια επιθετικη συμπεριφορα σε θυληκια προς τα πουλια της.
εχω δει δει θυληκιες να τσιμπιουνται και δεν φοβηθηκαν ουτε οταν εβαλα χερι μεσα στο κλουβι για να τις χωρισω.
 
δυστυχως ο μικρος δεν τα καταφερε. τωρα που ηταν νεκρο του πουλι ακουμπησα το ραμφος του...
κρεμιοτανε το πανω μερος του ραμφος -οσο ειχε απομεινει- απο μια μικρη λωριδα περιπου 2 χιλιοστα απο την δεξια του πλευρα. ετσι και εκανα κινηση να ανοιξω το ραμφος του για να το ταισω θα μου εμενε στα χερια.
μεχρι τωρα εβγαζα τα πουλακια απο το κλουβι για να τα βαλω σε αλλο οταν τα εβλεπα οτι εβγαιναν απο την φωλια. τωρα μετα το παθημα που μου εγινε μαθημα θα τα βγαζω πιο νωρις για να μην εχω την ιδια κατασταση.
σας ευχαριστω ολους σας για την συμπαρασταση και για τις συμβουλες σας και ευχομαι να μην ζησει κανεις τετοιες καταστασεις.
λογω δουλειας εχω δει και εχω δει αλλα χτες με το που ειδα το πουλακι μεσα στα αιματα και χαλια το ραμφος αρχισα να ιδρωνω και πρεπει να ειχα το εκρου του νεκρου.
 
Σε καταλαβαίνουμε όλοι, κρίμα το μικρό αλλά καλύτερα παρά να υπέφερε... Δεν μπορούσες να προβλέψεις τέτοια συμπεριφορά της μάνας, τι να κάνουμε συμβαίνουν κι αυτά.
 
2 μερες νηστικος και χωρις νερο ουτε και γω δεν θα αντεχα.
λυπαμαι για το πουλι και οχι μονο
 
2 μερες νηστικος και χωρις νερο ουτε και γω δεν θα αντεχα.
λυπαμαι για το πουλι και οχι μονο
μαλλον δεν θα διαβασες καλα αυτα που εγραψα πιο πανω... Τα ραμφος ηταν εντελως κατεστραμενο... στα βιντεακια δειχνει να ταιζουν πουλια που ειναι υγειη και εχουν και ραμφος.
πως θα ανοιγα το ραμφος του πουλιου για να το ταισω;
τωρα αν λυπασαι για το πουλι καλα κανεις γιατι κι εγω λυπηθηκα γιατι εγω το ειδα να μεγαλωνει, εγω του καθαρισα τις κουτσουλιες απο τα ποδια του, εγω το κρατησα στο χερι μου και του χαιδευα το κεφαλι.
επειδη ομως δεν γνωριζομαστε προσωπικα και δεν ξερεις σε τι κατασταση ειναι τα πουλια μου ή αν τα προσεχω ή αν τους δινω την δεουσα προσοχη κλπ το θεωρω ακομψο να κρινεις καποιον απο ενα ατυχες περιστατικο
αν λυπασαι για μενα που το αφησα αταιστο... ειναι γνωμη σου.
και οπως ειπε και καποιος : Διαφωνω με αυτο που λες, κλλα θα υπερασπιστω μεχρι θανατου το δικαιωμα σου να το λες.
καλημερα!
 
Μην χαλιέστε παιδιά μεταξύ σας. Δυστυχώς αυτά συμβαίνουν και εμείς δεν είμαστε πάντα σε θέση να τα αποφύγουμε ή να τα διορθώσουμε.
Ο καθένας μας έξω από τον χορό, αντλεί εντυπώσεις αλλά εγώ δεν πιστεύω, πως ούτε ένας από εμάς θα μπορούσε να κάνει κάτι και δεν θα το έκανε.
Ήταν άτυχο το καημένο δυστυχώς. Δώσε βάση στα υπόλοιπα και καλότυχα να είναι.
 
Μην χαλιέστε παιδιά μεταξύ σας. Δυστυχώς αυτά συμβαίνουν και εμείς δεν είμαστε πάντα σε θέση να τα αποφύγουμε ή να τα διορθώσουμε.
Ο καθένας μας έξω από τον χορό, αντλεί εντυπώσεις αλλά εγώ δεν πιστεύω, πως ούτε ένας από εμάς θα μπορούσε να κάνει κάτι και δεν θα το έκανε.
Ήταν άτυχο το καημένο δυστυχώς. Δώσε βάση στα υπόλοιπα και καλότυχα να είναι.

εντυπωσεις; Ε τι να κανουμε δε μα αρεσει να χαιδευω αυτια ουτε και να μην χαλιεμαι. εχω την αποψη μου και θα την πω και δε μπα να χαλαστει ο οποιοσδηποτε. του πανε 5 ατομα να το ταισει του πανε να να το παει σε γιατρο. τιποτα απο αυτα το πτηνο μαλλον εφυγε απο ασιτια.
τωρα αν ηθελα να κανω τον καλο θα γραφα και γω τι κριμα ηταν ατυχο εκανες τα παντα.
και που ξερεις οτι ηταν ατυχο; το πηγε σε κτηνιατρο και του ειπε οτι δε γινεται τιποτα;
 
Κοίτα @boukefalas αν ήταν τακτική μου να χαϊδεύω αυτιά, πολύ απλά δεν θα ανακατευόμουν στην συζήτηση, γιατί θα ήθελα να χαϊδέψω και τα δικά σου και να είμαι προσφιλής προς κάθε κατεύθυνση.
Άρα δεν χαϊδεύω τίποτα, απλά λέω την γνώμη μου και έχω τον τρόπο μου να αναλύω τις καταστάσεις, που ίσως είναι διαφορετικός από κάποιων άλλων, όπως αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό.
Για τον γιατρό έχει ήδη πει πως δεν υπάρχει πλησίον του. Αλλά και αν υπήρχε ξέρουμε αν ο άνθρωπος έχει χρήματα να το αντιμετωπίσει;
Μεταξύ αυτών που του είπαν να το ταΐσει ήμουν και εγώ όπως μπορείς να διαβάσεις παραπάνω.
Ήταν αντικειμενικά ανέφικτο; Δείλιασε; Ένα από τα δύο συμβαίνει και δεν έχει καμιά σημασία να το αναλύσουμε τώρα, γιατί φυσικά επαναλαμβάνω, κανείς εδώ μέσα δεν θα παρέλειπε να κάνει κάτι που μπορούσε.
Η εικόνα του πουλιού προσωπικά από την πρώτη στιγμή μου έδωσε την εντύπωση του ανεπανόρθωτου και αν προσέξεις τον προετοίμασα για το μοιραίο άμεσα.
Τα πράγματα την ώρα που διαδραματίζονται είναι διαφορετικά φορτισμένα από τις εκ των υστέρων αναλύσεις, που καλό και χρήσιμο είναι να γίνονται, όμως σε πνεύμα συνεργασίας και καλοπροαίρετα με αυτούς που τους αφορούν, ώστε να βγουν κάποια συμπεράσματα.
Εσύ έχεις δημιουργήσει κάποιες εντυπώσεις από τα γραφόμενα του @brabeheart αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι είναι και σωστές.
Το πουλάκι ήταν άτυχο γιατί το σκότωσε η μάνα του. Τι είναι αυτό τύχη;
Λυπήθηκα πολύ όπως για κάθε άλλο ατυχές συμβάν που διαβάζω ή βιώνω στα δικά μου ζώα. Αλλά δεν μου πάει καρδιά να "μαλώσω" τον άνθρωπο που βιώνει την στεναχώρια του, χωρίς να ξέρω κιόλας αν φταίει σε κάτι.
Το ίδιο και μ' εσένα, διάλεξα να απολογηθώ αντί να "παρεξηγηθώ", γιατί δεν βρίσκω κανένα λόγο να χαλάμε τις καρδιές μας.
Και τέλος να πω για πολλοστή φορά, ένας λόγος που είμαι επιφυλακτική με τις αναπαραγωγές, είναι ακριβώς γι' αυτό. Είναι τόσοι οι απρόβλεπτοι παράγοντες που τις καθιστούν μια πολύ δύσκολη κι επικίνδυνη υπόθεση.
 
λες οτι ειχες την εικονα του ανεπανορθωτου αυτο κατα την αποψη μου μονο κτηνιατρος μπορει να το πει(για μενα δεν ηταν αλλα ηταν ιασιμο αλλα δεν το αναλυω-απο τα τραυματα της μανας του επιβιωσε)
δεν θα πω αλλα διοτι εχω μαθει πολλα απο τα post σου και εχεις βοηθησει πολλους αλλα θα πω το εξης

βλεπουμε 1 πτηνο τραυματισμενο 2 μερες ο ιδιοκτητης του ουτε το παει σε γιατρο(ποσο μακρια ειναι η ευβοια απο την χαλκιδα;)(οικονομικο θεμα δεν ειπε οτι ειχε, το συμπεραινεις)
ουτε το ταιζει να παρει δυναμεις ουσιαιστικα το αφηνει στην τυχη του και το μονο που λετε ειναι κριμα,RIPκαι ηταν ατυχο;
και επειδη δεν χαιδευω αυτια
η ατυχια του πτηνου ηταν ο ιδιοκτητης που ειχε
 
Η θέση μας κι ο σκοπός της παρουσίας μας εδώ αρχίζει και σταματά στη βοήθεια των φίλων που έχουν ανάγκη.
Οι γνώμες μας είναι εκτός από σεβαστές... Πολύτιμες.
Ας μείνουμε στον αρχικό μας σκοπό...
 
εχω την αποψη μου και θα την πω και δε μπα να χαλαστει ο οποιοσδηποτε
Καλά κάνεις και την έχεις, κάθε άποψη πρέπει να ακούγεται. Πρόσεχε μόνο τις προσωπικές επιθέσεις και τους χαρακτηρισμούς γιατί αυτό το δικαίωμα δεν το έχεις. Ρίξε τους τόνους και πες την άποψη σου όμορφα αν θέλεις να συνεχίσει να ακούγεται.
 
για να τελειωνω εδω το θεμα: 1. Γιατι εχω στεναχωρεθει με το πουλακι μου & 2. επειδη δεν με γνωριζετε ουτε σας γνωριζω προσωπικα και ο καθενας εχει την αποψη του
α) κτηνιατροι υπαρχουν στην περιοχη, δυο συγκεκριμενα, αλλα πιο παλια που ειχα παει ενα πουλακι με πληγες στα ποδια με κοιτουσαν και οι δυο και με ρωτουσαν τι μπορει να ειναι. Για σκυλους γατες και λοιπα οικοσιτα ζωα οπως προβατα κατσικες κοτες παπιες αλογα κλπ μπορει να ξερουν και να ειναι οι καλυτεροι. αλλα απο πτηνα δεν εχουν ειδικευση.
β) και 105 να μου λεγανε να το ταισω πως θα μπορουσα να το κανω οταν για να ανοιξω το ραμφος και να βαλω μεσα κρεμα (εστω δικιας μου παραγωγης με αλεσμενη τροφη-αυγοτροφη-βραστο αυγο και νερακι να γινει χυλος) θα επρεπε να πιασω το ραμφος του το οποιο οπως εχω ξαναγραψει ηταν στην θεση του επειδη κρατιοταν απο μια μικρη λωριδα στην δεξια του πλευρα. με το να το ταισω κινδυνευε να μεινει χωρις το πανω μερος του ραμφους του.
γ) δεκτα και τα αρνητικα και τα θετικα σχολια χωρις, να θιγεις την προσωπικοτητα του αλλου
π.χ. Φιλε εκανες λαθος που δεν το ταισες

βλεπουμε 1 πτηνο τραυματισμενο 2 μερες ο ιδιοκτητης του ουτε το παει σε γιατρο(ποσο μακρια ειναι η ευβοια απο την χαλκιδα;)(οικονομικο θεμα δεν ειπε οτι ειχε, το συμπεραινεις)

Αγαπητε η Χαλκίδα ειναι στην Ευβοια, αλλα εγω μενω στην Βορεια Ευβοια που απεχει σχεδον 2 ωρες απο την Χαλκιδα.
και αν πιστευεις οτι θα υπηρχε γιατρος κοντα μου που ηξερε απο πουλια και δεν το πηγα, σταυρωστε με στην πλατεια.
στο ειπα και πιο πανω... Δεκτη καθε γνωμη χωρις να θιγεις προσωπικοτητες γιατι ουτε με ξερεις ουτε σε ξερω.
μην κρινεις δια να μην κριθεις
 
σας ευχαριστω ολους σας για την συμπαρασταση και για τις συμβουλες σας και ευχομαι να μην ζησει κανεις τετοιες καταστασεις.
πόσο λυπάμαι, ειλικρινά! Και δεν χρειάζεται να ευχαριστείς. Γι'αυτό είναι οι φίλοι.. ή κάνω λάθος;
τώρα όμως.. Ξέρεις..
 
Νομίζω πως πρέπει να σταματήσουμε εδώ.
Δεν προσφέρει σε κανέναν τίποτε στο σύνολο από δω και πέρα η συζήτηση.
Σίγουρα όλοι αγαπάμε τα πτηνά μας... και σίγουρα προσπαθούμε για το καλύτερο.
Άλλοτε με επιτυχία άλλοτε χωρίς...
 
πόσο λυπάμαι, ειλικρινά! Και δεν χρειάζεται να ευχαριστείς. Γι'αυτό είναι οι φίλοι.. ή κάνω λάθος;
τώρα όμως.. Ξέρεις..
και για να υποδεικυουν λαθος ενεργειες πολλες φορες!
και να μεταλαμπαδευουν γνωσεις και εμπειριες!
 
Αααχχ αυτές οι δύσκολες στιγμές... Δυστυχώς δεν μπορούμε να ελέγξουμε τις αντιδράσεις των πτηνών μας.. Στην αναπαραγωγή όλα αλλάζουν συμπεριφορά.. Λυπάμαι και εύχομαι να μη σου ξανασυμβεί.. εγώ θα φοβόμουν να ξαναβάλω την συγκεκριμένη θηλυκιά για ζευγάρωμα.. και επειδή είναι παπαγάλοι δε θα έβαζα ούτε τον αρσενικό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top