Αναπαραγωγή Η θηλυκια φτιαχνει φωλια και την πεταει κατω

xrhstos220

PB New Member
Εγγραφή
21 Σεπ 2016
Μηνύματα
118
Πόλη
Λάρισα
Λοιπον εχω 3 ζευγαρια καναρινια. Το ενα ζευγαρι εκανε φωλια και εχει κανει μεχρι στιγμης 2 αυγα (να πω οτι το ζευγαρι εχει ξανα ζευγαρωσει οχι μαζι αλλα με αλλα καναρινια). Το δευτερο και η θηλυκια και ο αρσενικος ειναι του 16 ευτιαξαν φωλια αλλα δεν την κανουν σωστα. Δηλαδη δεν την κανει κυκλικη αλλα σαν επιπεδη. Εγω την φτιαχνω με μια λαμπα κυκλιλη αλλα ξανα την κανει επιπεδη. Μαλον φτεει οτι ειναι απειρα. Ακομα αυτα δεν μου εκαναν αυγα αλλα η θηλυκια πηγενει συχνα μεσα. Και φτανουμε στο τελευταιο που πραγματικα μου εχει σπασει τα νευρα. Η θηλικια φτιαχνει φωλια και την πεταει κατω. Ξανα φτιχνει παλη κατω και ξανα και ξανα. Ωσπου την εβγαλα την φωλια και εκοβε τα χαρτια. Την ξανα βαζω φωλια ολο το νημα το πεταξε κατω. Μου εχει τελειωσει το μισο νημα. Τι να κανω γι'αυτο; και επισης τι να κανω για την καναρα που κανει λαθος την φωλια. Και η πρωτη καναρα που εχει 2 αυγα οταν μπενει στην φωλια το νημα λιστραει και αλλαζει θεση. Τι να κανω;
 
Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως, παρά υπομονή. Το πρώτο ζευγάρι έχει δύο αυγά και συνεχίζει. Τα άλλα δύο ζευγάρια με τις περιγραφές που μας δίνεις, συμπεραίνω ότι πρόκειται για ανέτοιμα πουλιά. Βιάστηκες να τα ενώσεις και παίζουν με το νήμα. Βάζουν και βγάζουν. Όταν τα κορίτσια σου θα είναι έτοιμα, θα φτιάξουν τη φωλιά τους σε χρόνο ρεκόρ και θα σε εκπλήξουν, ακόμα και τα πρωτάρικα.
Προτείνω να βάλεις πάλι το διαχωριστικό ανάμεσα στα δύο ζευγάρια, να αφαιρέσεις φωλιές και υλικό και να τραβήξεις το χώρισμα σε καμιά βδομάδα, παρατηρώντας τη συμπεριφορά τους.
Δε μας ανέφερες αν τα καναρίνια σου τα έχεις σε εξωτερικό ή εσωτερικό χώρο.
 
Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως, παρά υπομονή. Το πρώτο ζευγάρι έχει δύο αυγά και συνεχίζει. Τα άλλα δύο ζευγάρια με τις περιγραφές που μας δίνεις, συμπεραίνω ότι πρόκειται για ανέτοιμα πουλιά. Βιάστηκες να τα ενώσεις και παίζουν με το νήμα. Βάζουν και βγάζουν. Όταν τα κορίτσια σου θα είναι έτοιμα, θα φτιάξουν τη φωλιά τους σε χρόνο ρεκόρ και θα σε εκπλήξουν, ακόμα και τα πρωτάρικα.
Προτείνω να βάλεις πάλι το διαχωριστικό ανάμεσα στα δύο ζευγάρια, να αφαιρέσεις φωλιές και υλικό και να τραβήξεις το χώρισμα σε καμιά βδομάδα, παρατηρώντας τη συμπεριφορά τους.
Δε μας ανέφερες αν τα καναρίνια σου τα έχεις σε εξωτερικό ή εσωτερικό χώρο.
Στο 3ο αυτο εχω κανει στο δευτερο βλεπω την θηλυκια να πυρρωσε. Εχει εδω και 2 βδομαδες ξεσκιζει το χαρτι και το βαζει οπου βρει ακομα και στο νερο. Μολις εβαλα φωλια (εβαλα το απογευμα) την αλλην μερα το πρωι τιποτα. Ειπα δεν θα ειναι ετειμα κατα τις 2 που τα κοιταξα ειχε βαλειβολο το νημα στην φωλια και εκατσε κιολας. Γιαυτο δεν εχω βγαλει την φωλια
 
Στο 3ο αυτο εχω κανει στο δευτερο βλεπω την θηλυκια να πυρρωσε. Εχει εδω και 2 βδομαδες ξεσκιζει το χαρτι και το βαζει οπου βρει ακομα και στο νερο. Μολις εβαλα φωλια (εβαλα το απογευμα) την αλλην μερα το πρωι τιποτα. Ειπα δεν θα ειναι ετειμα κατα τις 2 που τα κοιταξα ειχε βαλειβολο το νημα στην φωλια και εκατσε κιολας. Γιαυτο δεν εχω βγαλει την φωλια
Η συμπεριφορά μεταξύ του ζευγαριού πως είναι; Ζουν αρμονικά ή τσακώνονται; Έχεις δεί ζευγαρώματα;
Πόσες ημέρες έχει που φτιάχνει τη φωλιά;
 
Δηλαδη δεν την κανει κυκλικη αλλα σαν επιπεδη. Εγω την φτιαχνω με μια λαμπα κυκλιλη αλλα ξανα την κανει επιπεδη. Μαλον φτεει οτι ειναι απειρα
Να αφήσεις την αρχιτεκτονική της φωλιάς εντελώς στις προθέσεις, διαθέσεις και γούστα της κανάρας...
Θα την κάνει σίγουρα καλύτερη από τον καθένα μας.
Τι να κανω γι'αυτο; και επισης τι να κανω για την καναρα που κανει λαθος την φωλια.
Λάθος με ποιά κριτήρια;
Τα δικά μας;
Να την αφήσεις και θα την ολοκληρώσει όπως πρέπει...
Η θηλικια φτιαχνει φωλια και την πεταει κατω.
Τι περισσότερο θέλεις για να σου πει πως βιάζεσαι και δεν είμαι έτοιμη;
Και η πρωτη καναρα που εχει 2 αυγα οταν μπενει στην φωλια το νημα λιστραει και αλλαζει θεση. Τι να κανω;
Προς το παρόν τίποτε...
Για την επόμενη απόπειρα... Θα αγοράσεις μια τσόχα και θα την ράψεις στη φωλιά...
Στη συνέχεια θα δώσεις υλικό για να τη χτίσει.
 
Η συμπεριφορά μεταξύ του ζευγαριού πως είναι; Ζουν αρμονικά ή τσακώνονται; Έχεις δεί ζευγαρώματα;
Πόσες ημέρες έχει που φτιάχνει τη φωλιά;
Ζευγαρωματα δεν έχω δει γιατί τα έχω εξω. Με τον αρσενικό τα πάνε μια χαρα ταιζονται κιόλας και κάθονται πάντα μαζί. Αγαπιούνται πολυ
 
Δε μας ανέφερες αν τα καναρίνια σου τα έχεις σε εξωτερικό ή εσωτερικό χώρο.
Και δεν μας έχεις πει και αν έχεις ακολουθήσει διατροφική προετοιμασία. Και αν ναι πως τα προετοιμασες διατροφικά;

Και εγώ θεωρώ πως βιάστηκες.. Θα συμφωνήσω με την Παναγιώτα. Και θα σου προτείνω να δώσεις και άλλες επιλογές στις κανάρες. Βάλε μια εσωτερική και μια εξωτερική φωλιά και πολλά και διάφορα υλικά φωλιάς.
 
Ζευγαρωματα δεν έχω δει γιατί τα έχω εξω. Με τον αρσενικό τα πάνε μια χαρα ταιζονται κιόλας και κάθονται πάντα μαζί. Αγαπιούνται πολυ
Οπότε αυτό το ζευγάρι άστο μαζί και κάνε υπομονή. Τη φωλιά όπως σου είπε και ο κύριος Γιάννης άφησέ τη να τη φτιάξει όπως θέλει. Υπομονή και όλα καλά.
 
Και δεν μας έχεις πει και αν έχεις ακολουθήσει διατροφική προετοιμασία. Και αν ναι πως τα προετοιμασες διατροφικά;

Και εγώ θεωρώ πως βιάστηκες.. Θα συμφωνήσω με την Παναγιώτα. Και θα σου προτείνω να δώσεις και άλλες επιλογές στις κανάρες. Βάλε μια εσωτερική και μια εξωτερική φωλιά και πολλά και διάφορα υλικά φωλιάς.
Εκανα σε ολα 1 μηνα προετοιμασια. Με αυγο αυγοτροφη λαχανικα και φρουτα
 
Δηλαδη δεν την κανει κυκλικη αλλα σαν επιπεδη
Και τι έγινε;
Εγω την φτιαχνω με μια λαμπα κυκλιλη
Για ποιο λόγο;
Μου εχει τελειωσει το μισο νημα. Τι να κανω γι'αυτο;
Να βάλεις και άλλο. Και όταν τελειώσει, να βάλεις και άλλο ξανά.
τι να κανω για την καναρα που κανει λαθος την φωλια
Να την αφήσεις να την κάνει όπως νομίζει εκείνη.
η πρωτη καναρα που εχει 2 αυγα οταν μπενει στην φωλια το νημα λιστραει και αλλαζει θεση. Τι να κανω;
Να μην πηγαίνεις κοντά, παρά μόνο για να της δώσεις τροφή και νερό.
Και φτανουμε στο τελευταιο που πραγματικα μου εχει σπασει τα νευρα.
Χρήστο, πρέπει να σκεφτείς ότι τα πουλιά δεν ξεκινούν την αναπαραγωγή για να μας ψυχαγωγήσουν. Είναι μια βιολογική τους ανάγκη και εμείς πρέπει απλώς να φροντίζουμε να τους παρέχουμε ότι χρειάζονται, όπως ακριβώς κάνουμε για την ανάγκη τους για τροφή, νερό και καθαριότητα.
 
Μήπως απλώς το νήμα είναι πολύ λεπτό, τα νύχια της άκοπα και μπλέκεται και την παρασύρει κάτω; Απίθανο το βρίσκω αλλά ποτέ δεν ξέρεις... Θα μπορούσε επίσης να προσπαθεί σε αυτήν την περίπτωση να τραβήξει μία κλωστή και να παρασύρει όλη τη φωλιά. Βάζεις τσόχα ραμμένη άμεσα και την αφήνεις να φτιάξει όπως θέλει και όποτε θέλει τη φωλιά της
 
Back
Top