Γενικά Η ιστορία του κοκατίλ μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pantso
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pantso

PB New Member
Εγγραφή
25 Φεβ 2019
Μηνύματα
39
Θα ήθελα να καταθέσω εδώ την περιπέτεια του μικρού μου φίλου και φυσικά την στεναχώρια που πέρασε όλη μου η οικογένεια.Αγορασα στις αρχές του περασμένου φλεβαρη ενα κοκατιλ λουτινο απο εκτροφεα που βρηκα στην χρυση ευκαιρια, η αγοραπωλησια εγινε χερι με χερι που λενε.. Και καλως ορισες σπιτι μας μικρέ μας φίλε. Οι γνώσεις μου απο παπαγάλους ηταν μηδενικες και απο την τριτη ημερα το πουλι ηταν νωχελικο, φουσκωμενο και υποτονικο, αρχισα να διαβαζω διαφορα στο διαδυκτιο και να προσπαθω να ανακαλυψω τι φταιει εις ματην... Οι μερες περνουσαν το πουλακι ετρωγε κανονικα αλλα η αμαρα λερονωταν ολο και περισσοτερο σε τηλ επαφη με τον εκτροφεα μου ειπε να του δωσω nystamycin και ρωτωντας πια ενα συναδερφο αφου ειδα πως δεν προκειτε να με βοηθησει το εν λογω κυριος.. Το πηγα σε πτηνιατρο και διαγνωστηκε επειτα απο μικροβιολογικη εξεταση παρασιτα και μυκητες, χορηγηθηκε flagyl των 500 και nystamysyn.Άρχισε να συνέρχεται το πουλακι αλλα εγω συνεχισα να ενοχλω τον εκτροφεα (κατι με ετρωγε). Καποια στιγμη μου ειπε να του δωσω multivit το εκανα κι αυτο. Το πουλι ειχε φτασει στα 72 γρ και αυτο ισχυριστηκε οτι μου το εδωσε 88γρ(περίπου 2,5 μηνων)φυσικα μετα τοσο διαστημα με τα φαγητα του κτλ δεν ξεπερασε ποτε τα 83 γρ. Οπως είπε. Μιλωντας με τον πτηνιατρο μου ειπε να του δωσω nekton q σαν βιταμινες και προβοιοτικα. Πραγματι το πουλι σταθεροποιηθηκε αρκετα αλλαξε η διαθεση του προ το καλυτερο. Μου ειπε να προσθεσω λαχανικα και φρουτα στη διατροφη του και μου ειπε να παρω συγκεκριμενους σπορους πραγμα που ο εκτροφεας δεν μου ειπε μαλιστα μου ειχε πει να μην δωσω ακομα φρουτα και λαχανικα. Και ξαφνικά αρχιζω να ψαχνομαι με το δαχτυλιδι που φοραγε και ηταν χρωματος ασημι με χαραγμενα τα SK 17 2 776. Ρωτοντας πλεον μου είπαν πως ειναι γεννηθεις το 2017 και οτι ειναι απο σλοβακια.η εκπληξη μου τεραστια. Εγινε μεγαλο πανυγηρι με τον εν λογω κυριο που την μια στιγμη ελεγε πως αγοραζει τα δαχτυλιδια απο το εξωτερικο και την αλλη οτι ηταν καποια που του ειχαν περισσεψει και φυσικα υποστηριζοντας οτι το πουλι ειναι ελληνικο και να παω να δω τον χωρο του να παω σε πετ σοπ που τα αγοραζει καιοτι το πουλι οντως ειναι πολυ μικρο και οτι το μονο του λαθος ειναι οτι δεν μου ειπε για το δαχτυλιδι. Που και να μου το ελεγε δλδ δεν θα το αγοραζα. Τελος παντων παει αυτος ακολουθησε η ιστορια την νομιμη οδο και ας τον κυνυγησουν οι νομοι του κρατους.Φυσικα η ευθυνη ειναι δικη μου που εμπιστευτηκα λογω αγνομοσυνης πληρους τον πασα ενα επειδη προφανως ακουγα οτι θα μου αρεσε να ακουσω. Δεν ενημερωθηκα και προφανως με κοροιδεψαν οπως και να εχει. Την ερχομενη παρασκευη θα ειναι η πρωτη μερα θεου θελοντος που το πουλακι δεν θα παρει καποιο φαρμακο και ειμαι χαρουμενος. Δεν θα συγχωρεσω φυσικα το γεγονος πως τα τρια μου παιδια εκλαιγαν με λιγμους οταν ηταν αρρωστο και φυσικα ηρθαν μαζι μου στον πτηνιατρο και κατοπιν που τον ακουσαν να λεει θα παρει αυτα τα φαρμακα κι ελπιζουμε να πανε ολα καλα (καταλαβαινουμε ολοι τι εννοουσε). Πλεον το προσεχω σαν τα ματια μου αλλα τελικα μειναμε με την απορια τελικα τι ηλικια εχει το πουλακι κι αν ειναι αρσενικο ή θυληκο το πουλακι.συγνωμη για την φλυαρια και οποια ενημερωση και πληροφορια θα ηταν καλοδεχουμενη. Ειμαι νεος στον θαυμαστο αυτο κοσμο και μ αρεσει πολυ. Σας ευχαριστω για την υπομονη σας!
 
Τι να πω... Αυτό να γίνει μάθημα σε όλους μας να αγοράζουμε πουλιά από έγκυρους εκτροφείς ώστε να έχουμε και εμείς το κεφάλι μας ήσυχο...
Πότε μα ποτέ δεν δίνουμε φάρμακα αν δεν μας το έχει συνιστησει κάποιος κτηνίατρος! Ελπίζω να ξεπέρασε αυτο το πρόβλημα και να μην έχεις αλλα τρεχάματα...

Υ. Γ. Να χαίρεσαι την οικογένεια σου! 🙂
 
Σας ευχαριστω πολυ να ειστε καλα, τωρα ψαχνω για το φυλο του και καταπροσεγγιση απο την φατσα πουλενε για την πιθανη ηλικια του, να ξερω τι μου γινεται
 
Τα ελληνικοποιημένα δαχτυλίδια SK έχουν γίνει συχνό φαινόμενο στην χώρα μας και δε θα σχολιάσω επι τουτου γιατί μόνος σου κατάλαβες τη λάθος επιλογή σου. Σκέφτηκες όμως σωστά και ανέλαβε τη θεραπεία του γιατρός και μπράβο σου που απευθύνθηκες σε ειδικό.
Η μετάλλαξη του πουλιού είναι Λουτίνο... Κατακίτρινο με κόκκινα μάτια.
-Στη μετάλλαξη αυτή μπορείς να ξέρεις το φύλο του αν ξέρεις από τι γόνεις γεννήθηκε... Κάτι αδύνατον στη περίπτωση σου.
-Μπορείς να στείλεις φτερά σε εργαστήριο στην Ισπανία και να γίνει τεστ DNA ώστε να μάθεις το φύλο του.
-Μπορούμε να κάνουμε μια εκτίμηση από τη συμπεριφορά του πουλιού και από το κελάηδισμα ή σφυρίγματα που τυχόν κάνει.. Ένα βιντεάκι θα μας βοηθούσε να σου πουμε τη γνώμη μας χωρίς όμως να είμαστε 100% σίγουροι.

Τα περισσότερα πουλάκια αυτής της μετάλλαξης είναι θηλυκά... Τα αρσενικά βγαίνουν πιο σπάνια και πωλούνται πιο δύσκολα, χωρίς όμως αυτό να είναι κανόνας.

Καλή ζωή να έχετε και πολλά μπράβο για τη προσπάθεια και τη φροντίδα που του παρέχετε!
 
Το ότι σου προτείνε ο εκτροφέας συγκεκριμένο φάρμακο σημαίνει, κατά την ταπεινή μου άποψη, ότι γνώριζε πολύ καλά το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν τα πουλιά του.
Λυπάμαι για την περιπέτεια που περάσατε. Πάντα γερό να είναι και να κάνει ευτυχισμένη όλη την οικογένειά σας.
 
Σας ευχαριστω πολυ ειναι που λενε παθαινοντας εμαθα ξι εγω κατι απ αυτη την ιστορια. Θα σας πω μονο οτι τα ματια του ειναι σκουρα κι οχι κοκκινα τουλαχιστον σ αυτη τη φαση δεν γνωριζω αν αλλαζουν καποια στιγμη η οχι
[automerge]1552416051[/automerge]
Το ότι σου προτείνε ο εκτροφέας συγκεκριμένο φάρμακο σημαίνει, κατά την ταπεινή μου άποψη, ότι γνώριζε πολύ καλά το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν τα πουλιά του.
Λυπάμαι για την περιπέτεια που περάσατε. Πάντα γερό να είναι και να κάνει ευτυχισμένη όλη την οικογένειά σας.
προφανως εχετε απολυτο δικιο απο εκει πιαστηκα κι εγω και αρχισα να ψαχνω ωστοσο ναι πλεον το πουλακι ειναι καλα και το χαιρομαστε ολοι
 
Να χαιρεσαι το πουλακι σου, το ποστ σου μου δινει μια τελεια πασα για να ξανα επαναλαβω, οτι πρωτα ενημερωνόμαστε και μετα κανουμε ερευνα αγορας. Ολοι εχουμε μπει στην παγιδα (προσωπικα το εχω παθει 2 φορες, αλλα ευτυχως δεν το πληρωσα με αγχος οπως ο φιλος μας με το κοκατιλ του) να δουμε απο βιντεακια η απο φιλους κατοχους, τι ομορφα ειναι και ποσο ευκολα φαινονται, και την επομενη μερα τρεχουμε στα πετ σοπ , χωρις ερευνα αγορας, χωρις καν να γνωριζουμε τι παμε να αγορασουμε.
Καπου στο φορουμ υπαρχει τι πρεπει να προσεξουμε πριν αγορασουμε καποιο πτηνο.
 
περα απο την ιστορια ηθελα να πω κι εγω ετσι απλα οσα εμαθα απ αυτη την ιστορια και να προστατευτουν ανθρωποι που απο μερακι θελουν να περπατησουν αυτον τον θαυμαστο κοσμο και να μην πεφτουν θυματα απλων εμπορων ζωντων οργανισμων σας ευχαριστω πολυ!
 
Σας ευχαριστω πολυ ειναι που λενε παθαινοντας εμαθα ξι εγω κατι απ αυτη την ιστορια. Θα σας πω μονο οτι τα ματια του ειναι σκουρα κι οχι κοκκινα τουλαχιστον σ αυτη τη φαση δεν γνωριζω αν αλλαζουν καποια στιγμη η οχι
[automerge]1552416051[/automerge]

προφανως εχετε απολυτο δικιο απο εκει πιαστηκα κι εγω και αρχισα να ψαχνω ωστοσο ναι πλεον το πουλακι ειναι καλα και το χαιρομαστε ολοι
Αν δεν έχει κόκκινα μάτια... Τότε δεν είναι Λουτινο... (το χρώμα των ματιών του δε θα αλλάξει) έχει κάποιο σκούρο φτερό επάνω του;
Επίσης για την ηλικία που ρωτήσατε και δεν απάντησα...η πιο πιθανή ηλικία του πουλιου είναι αυτή που γράφει το δαχτυλίδι. Κανείς σωστός εκτροφέας δε "χρεώνει" χρόνια στα πουλάκια του, κάνοντας οικονομία στα δαχτυλίδια, βάζοντας περασμένων χρόνων, άλλωστε το κοστος τους είναι λιγότερο από 0,50 ευρω.
Το δαχτυλίδι στα κοκατίλ μπαίνει στο πόδι του στις πρώτες 7-9 ημέρες ζωής του και το ακολουθεί εφόρου ζωής... Είναι η ταυτότητα του.
 
συγνωμη για την φλυαρια και οποια ενημερωση και πληροφορια θα ηταν καλοδεχουμενη. Ειμαι νεος στον θαυμαστο αυτο κοσμο και μ αρεσει πολυ. Σας ευχαριστω για την υπομονη σας!
Μην απολογείσαι, προς Θεού! Και μην μας ευχαριστείς! Για αυτό είμαστε εδώ! Εμείς σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας την ιστορία σας! 🙂

Ξεκίνησε, όπως μας είπες, με δυσκολίες, αναποδιές και ατυχίες. Ο εκτροφέας πολύ αναξιόπιστος και ψεύτης. Χάρη στην αγάπη, την στοργή και την φροντίδα που του δώσατε απλόχερα το πτηνό ανέκαμψε! Συγχαρητήρια για αυτό! Είστε υπόδειγμα! Αυτά να σκέφτεστε! Σας εύχομαι ολόψυχα να τον χαίρεστε και να τον καμαρώνετε ακμαίο, υγιέστατο και ζωηρό και να ζείτε όμορφες, χαρούμενες και ξέγνοιαστες στιγμές! Το αξίζετε! 😊👌
 
Τα ελληνικοποιημένα δαχτυλίδια SK έχουν γίνει συχνό φαινόμενο στην χώρα μας και δε θα σχολιάσω επι τουτου γιατί μόνος σου κατάλαβες τη λάθος επιλογή σου. Σκέφτηκες όμως σωστά και ανέλαβε τη θεραπεία του γιατρός και μπράβο σου που απευθύνθηκες σε ειδικό.
Η μετάλλαξη του πουλιού είναι Λουτίνο... Κατακίτρινο με κόκκινα μάτια.
-Στη μετάλλαξη αυτή μπορείς να ξέρεις το φύλο του αν ξέρεις από τι γόνεις γεννήθηκε... Κάτι αδύνατον στη περίπτωση σου.
-Μπορείς να στείλεις φτερά σε εργαστήριο στην Ισπανία και να γίνει τεστ DNA ώστε να μάθεις το φύλο του.
-Μπορούμε να κάνουμε μια εκτίμηση από τη συμπεριφορά του πουλιού και από το κελάηδισμα ή σφυρίγματα που τυχόν κάνει.. Ένα βιντεάκι θα μας βοηθούσε να σου πουμε τη γνώμη μας χωρίς όμως να είμαστε 100% σίγουροι.

Τα περισσότερα πουλάκια αυτής της μετάλλαξης είναι θηλυκά... Τα αρσενικά βγαίνουν πιο σπάνια και πωλούνται πιο δύσκολα, χωρίς όμως αυτό να είναι κανόνας.

Καλή ζωή να έχετε και πολλά μπράβο για τη προσπάθεια και τη φροντίδα που του παρέχετε!
Σας ευχαριστω πολυ ειναι που λενε παθαινοντας εμαθα κι εγω κατι απ αυτη την ιστορια. Θα σας πω μονο οτι τα ματια του ειναι σκουρα κι οχι κοκκινα τουλαχιστον σ αυτη τη φαση δεν γνωριζω αν αλλαζουν καποια στιγμη η οχι
 
Αν δεν έχει κόκκινα μάτια... Τότε δεν είναι Λουτινο... (το χρώμα των ματιών του δε θα αλλάξει) έχει κάποιο σκούρο φτερό επάνω του;
Επίσης για την ηλικία που ρωτήσατε και δεν απάντησα...η πιο πιθανή ηλικία του πουλιου είναι αυτή που γράφει το δαχτυλίδι. Κανείς σωστός εκτροφέας δε "χρεώνει" χρόνια στα πουλάκια του, κάνοντας οικονομία στα δαχτυλίδια, βάζοντας περασμένων χρόνων, άλλωστε το κοστος τους είναι λιγότερο από 0,50 ευρω.
Το δαχτυλίδι στα κοκατίλ μπαίνει στο πόδι του στις πρώτες 7-9 ημέρες ζωής του και το ακολουθεί εφόρου ζωής... Είναι η ταυτότητα του.
Θα παραθεσω φωτογραφιες το απόγευμα καθώς και ενα βίντεο όπως μου ζητησατε μήπως και βγάλουμε κάποια άκρη. Αν φαίνεται απο τις φωτο οτι είναι μικρο έχει καλώς.ωστόσο όπως το ειπατε βωμός κέρδους ακόμη και στα δαχτυλιδια
[automerge]1552471077[/automerge]
Μην απολογείσαι, προς Θεού! Και μην μας ευχαριστείς! Για αυτό είμαστε εδώ! Εμείς σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας την ιστορία σας! 🙂

Ξεκίνησε, όπως μας είπες, με δυσκολίες, αναποδιές και ατυχίες. Ο εκτροφέας πολύ αναξιόπιστος και ψεύτης. Χάρη στην αγάπη, την στοργή και την φροντίδα που του δώσατε απλόχερα το πτηνό ανέκαμψε! Συγχαρητήρια για αυτό! Είστε υπόδειγμα! Αυτά να σκέφτεστε! Σας εύχομαι ολόψυχα να τον χαίρεστε και να τον καμαρώνετε ακμαίο, υγιέστατο και ζωηρό και να ζείτε όμορφες, χαρούμενες και ξέγνοιαστες στιγμές! Το αξίζετε! 😊👌
Το πουλάκι έπρεπε να τεθεί πανω απ όλα πέρα απο τις οποίες αντιπαραθέσεις. Που ωστόσο τοθ χρειαζεται μια παραδειγματική τιμωρία κ επίσης να μην κοροϊδεύουν τους αδαεις όπως εγώ μεν αλλα με τις καλύτερες των προθεσεων δε.
[automerge]1552471609[/automerge]
Αν δεν έχει κόκκινα μάτια... Τότε δεν είναι Λουτινο... (το χρώμα των ματιών του δε θα αλλάξει) έχει κάποιο σκούρο φτερό επάνω του;
Επίσης για την ηλικία που ρωτήσατε και δεν απάντησα...η πιο πιθανή ηλικία του πουλιου είναι αυτή που γράφει το δαχτυλίδι. Κανείς σωστός εκτροφέας δε "χρεώνει" χρόνια στα πουλάκια του, κάνοντας οικονομία στα δαχτυλίδια, βάζοντας περασμένων χρόνων, άλλωστε το κοστος τους είναι λιγότερο από 0,50 ευρω.
Το δαχτυλίδι στα κοκατίλ μπαίνει στο πόδι του στις πρώτες 7-9 ημέρες ζωής του και το ακολουθεί εφόρου ζωής... Είναι η ταυτότητα του.
Θα παραθεσω φωτογραφιες το απόγευμα καθώς και ενα βίντεο όπως μου ζητησατε μήπως και βγάλουμε κάποια άκρη. Αν φαίνεται απο τις φωτο οτι είναι μικρο έχει καλώς.ωστόσο όπως το ειπατε βωμός κέρδους ακόμη και στα δαχτυλιδια
 
Τελευταία επεξεργασία:
vagelis76 καλησπερα. Παραθέτω video & φωτογραφιες με την ελπίδα ότι θα βγάλεις άκρη. Παρατηρωντας σημερα τις συνομιλιες με τον ας πουμε εκτροφεα ειδα στις φωτογραφίες οτι κανενα πουλακι δεν εχει δαχτυλίδι ή είναι επιμελώς κρυμμενοκαι διαβάζοντας τα όσα ενδιαφεροντα μου είπες και με συμβούλεψες, επαθα και το σοκ. Το πουλί που μου περιέγραψες με τα κοκκινα ματια εννοω αυτο μου ειχε στειλει να δω αν θελω να αγορασω και τελικα παρέλαβα αλλο απο αυτο που διαλεξαν τα παιδια μου. Στις 1και 2 φωτο ειναι τα πουλια που μου έστειλε στις φωτο απο 2 εως 6 είναι τι παρελαβα και η κατασταση του, στις 7 και 8 είναι μια ενεργεια που κάνει καθε μερα στο κλουβι του (κάτι σαν κατηφορο κεφαλι και στη θεση του κεφαλιου η ουρα ανοίγοντας τα φτερα του και χτυπωντας τα σαν να θελει να πεταξει). Οι υπολοιπες φωτογραφιες ειναι σημερινες για να δεις απο παντου τα χρωματα του μια κι εγω σκουρο φτερο δεν ειδα πουθενα απ οσο με ρωτησες και θα ελεγα πως το χρωμα του ειναι μια μιξη απο ασπρο κατα 70% και ελαφρο κιτρινο κατα 30%. Ευχαριστώ θερμα. Το video ειναι χαλια απο εικονα αλλα οι ηχοι ακουγονται του λεχιστον
View attachment My Movie 4.mov


6134961350613516135261353613546135561356613576135861359
[automerge]1552501710[/automerge]
και μερικες ακομα φωτο, δεν χωραγαν στο προηγουμενο ποστ συγνωμη61360613616136261363
 
Τελευταία επεξεργασία:
ναι μονο αυτους δεν κελαηδαει καθολου εννοωντας σε συνεχεια ααα και ειναι πολυ φοβισμενο αν και εχει εξοικειωθει με ολη την οικογένεια
Συνήθως αυτοι οι μονοτονοι ήχοι παραπέμπουν σε θηλυκό. Όμως αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Το πουλάκι είναι πολύ ταλαιπωρημένο για να κελαηδαει. Ίσως είναι αρσενικό και αργότερα αρχίσει τους μελωδικούς ηχους😉
Παρόλα αυτά το πρώτο μου κοκατιλ, λουτινο, έκανε πάντοτε αυτούς τους μονοτονους ήχους και πίστευα ότι ήταν κορίτσι μέχρι τη στιγμή που έγινε μπαμπάς. Σήμερα είναι περίπου 14 ετών και δεν έχει κελαηδησει ποτέ.
 
τι να σας πω κι εγω πραγματι το πουλακι ειναι πολυ ταλαιπωρημενο,ωστοσο πλεον ειναι σε αρκετα καλη κατασταση και με καλη διαθεση δεν ξερω που τα μπουζουριαζουν οι αχρειοι αρκει να βγαλουν χρηματα εχω κανει μεγαλη προσπαθεια παντως παρολο που ειμαι ασχετος και ομολογουμενως εδω στο forum βρηκα πολυ μεγαλη κατανοηση και συμβουλες
 
Back
Top