Γενικά Η καινουγια μου παρεα

Εμένα το μόνο που δε μου αρεσε σε όλο αυτό είναι οι λέξεις που χρησιμοποιείς για τα προηγούμενα πουλάκια σου όπως άχρηστα κλπ. Ελπίζω μόνο να τα λες για πλάκα.
Εμένα πάντως ένα ζευγάρι που είχα έκαναν τρομερή φασαρία και ήταν υπερδραστήρια.
Φιλικα πάντα...
 
δε μου αρεσε σε όλο αυτό είναι οι λέξεις που χρησιμοποιείς για τα προηγούμενα πουλάκια σου όπως άχρηστα κλπ. Ελπίζω μόνο να τα λες για πλάκα.
Χρόνια πολλά Ιωάννα, ναι για πλάκα το λέει :)
 
μπράβο για την αγορά σου... Να είσαι καλά νασε απολαμβάνουν και αυτά...
 
Εμένα το μόνο που δε μου αρεσε σε όλο αυτό είναι οι λέξεις που χρησιμοποιείς για τα προηγούμενα πουλάκια σου όπως άχρηστα κλπ. Ελπίζω μόνο να τα λες για πλάκα.
Εμένα πάντως ένα ζευγάρι που είχα έκαναν τρομερή φασαρία και ήταν υπερδραστήρια.
Φιλικα πάντα...

Τα χειρότερα πουλιά.. Το λέω σε όποιον βρω.. Τα βλέπω και αλλάζω δρόμο.. ότι πιο βαρετό σε κατοικίδιο ειχα ποτέ μου.. άχρωμα και αοσμα
 
Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου, παρόλο που δεν έχω κοκατιλ.
Έχω δει αλλακαι δεν συμφωνώ με τους χαρακτηρισμους σου.
Και δεν συμβουλευεις και σωστά δυστυχώς.
Καλή συνέχεια να έχεις, με τα νεα σου πουλάκια.
 
Τα χειρότερα πουλιά.. Το λέω σε όποιον βρω.. Τα βλέπω και αλλάζω δρόμο.. ότι πιο βαρετό σε κατοικίδιο ειχα ποτέ μου.. άχρωμα και αοσμα
Εγώ τι να απαντήσω, απλά για κάποιον πραγματικά φιλοζωο δεν υπάρχουν τέτοιοι χαρακτηρισμοί. Πες απλά πως δε σε εκφράζουν, δεν είναι τα κατάλληλα για σενα!
Και όπως είπε και ο Γιάννης... Δε συμβουλευεις σωστά.
 
Επίσης, σε προηγούμενο ποστ σου δες λίγο σε τι είσαι εναντίον των κοκατίλ...
όλη μέρα πετανε κραζουν φιλιουντε και παίζουν...
ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ; Πουλιά είναι! Κουρνιάζουν φιλιούνται και παίζουν όλη μέρα! Τι περίμενες δηλαδή και από τα κοκατίλ; Να κάνουν τραμπάλα, να κρέμονται απο το ράμφος τους και να κάνουν ρυθμική γυμναστική; Γιατί είμαι 100% σίγουρος πως και τα κοκατίλ τα κάναν αυτα και με το παραπάνω!Γιατί να τα θεωρήσεις άχρηστα αφού και όποιο πουλί και να δεις, συμπεριλαμβανομένων και των τωρινών δικών σου (που σου εύχομαι τα καλύτερα με αυτά τουλάχιστον) αυτά κάνει! Αν ήθελες κάτι παραπάνω να έπαιρνες σκύλο! Είσαι ανεκδιήγητος.. Σταμάτα να παραπληροφορείς τον κόσμο και σύνελθε!
Να σου ζήσουν τα πουλάκια σου και καλά Χριστούγεννα... Τουλάχιστον τα κοκατίλ τα πήρε κάποιος που εκτιμά τα πουλιά...
 
Επίσης, σε προηγούμενο ποστ σου δες λίγο σε τι είσαι εναντίον των κοκατίλ...

ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ; Πουλιά είναι! Κουρνιάζουν φιλιούνται και παίζουν όλη μέρα! Τι περίμενες δηλαδή και από τα κοκατίλ; Να κάνουν τραμπάλα, να κρέμονται απο το ράμφος τους και να κάνουν ρυθμική γυμναστική; Γιατί είμαι 100% σίγουρος πως και τα κοκατίλ τα κάναν αυτα και με το παραπάνω!Γιατί να τα θεωρήσεις άχρηστα αφού και όποιο πουλί και να δεις, συμπεριλαμβανομένων και των τωρινών δικών σου (που σου εύχομαι τα καλύτερα με αυτά τουλάχιστον) αυτά κάνει! Αν ήθελες κάτι παραπάνω να έπαιρνες σκύλο! Είσαι ανεκδιήγητος.. Σταμάτα να παραπληροφορείς τον κόσμο και σύνελθε!
Να σου ζήσουν τα πουλάκια σου και καλά Χριστούγεννα... Τουλάχιστον τα κοκατίλ τα πήρε κάποιος που εκτιμά τα πουλιά...

Χαλάρωσε μεγαλε... Και να βλέπεις καλα τι γράφω αλλιώς πάρε γυαλια... Το πετάνε και κράζουν τα λέω για τα μπαντζι και όχι για τα άχρηστα τα κοκατιλ.. Εσύ τι έπαθες και θιχτηκες εμπόριο κάνεις και σου χαλάω την πιάτσα; Αλλά με το όνομα που έχεις δώσει στο προφίλ σου δεν περίμενα και καλύτερη απάντηση..Χρόνια πολλά

Εγώ τι να απαντήσω, απλά για κάποιον πραγματικά φιλοζωο δεν υπάρχουν τέτοιοι χαρακτηρισμοί. Πες απλά πως δε σε εκφράζουν, δεν είναι τα κατάλληλα για σενα!
Και όπως είπε και ο Γιάννης... Δε συμβουλευεις σωστά.

Αυτή είναι άποψη μου και σε όποιον αρέσει..Αυτή την εμπειρία ειχα και αυτη λέω... Και άσε το θέμα της φιλοζωιας. Γιατί άμα είσαι πραγματικά φιλοζωη γέμισε το σπίτι σου πουλιά και κοιμήσου στο πεζοδρόμιο.. Το έχω ξαναπεί δεν κάνουν όλοι με όλα τα πουλιά τι δεν καταλαβαίνεις σε αυτό που λεω

Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου, παρόλο που δεν έχω κοκατιλ.
Έχω δει αλλακαι δεν συμφωνώ με τους χαρακτηρισμους σου.
Και δεν συμβουλευεις και σωστά δυστυχώς.
Καλή συνέχεια να έχεις, με τα νεα σου πουλάκια.

Δεν πειράζει αρχηγέ μου που δεν συμφωνεις μαζί μου.. Θα το πιω το πικρό ποτήρι τούτο... Ευχαριστώ για τις ευχές
 
Προτεινω να χαλαρωσουμε λιγακι μερες που ειναι.

Ο @leon cupra ειχε μια οχι ασχημη εμπειρια, αλλα ουτε ικανοποιητικη για τα γουστα του. Φιλε μου σε παρακαλω, εστω και ως αστεϊσμο, μην τα χαρακτηριζεις αχρηστα και βαρετα.. ετυχες στην περιπτωση, διοτι οπως εχει αναφερθει τα κοκατιλ γενικα ειναι ζωηρα πουλια. Ας παραμεινουμε στο χαρακτηρισμο ησυχα καλυτερα, γιατι αυτο ηταν τα δικα σου. Ασχετως με το αν δεν ταιριαξατε, υπαρχουν αλλοι που τα λατρευουν χωρις να εμπορευονται και εν μερει θιγονται και πληγωνονται οταν βλεπουν να τα κακοχαρακτηριζουν. Σεβασου το σε παρακαλω.

Οσο για τος συμβουλες.. ενταξει ο καθενας παραθετει τη γνωμη που εχει. Ας κρατησουμε καθαρο το θεμα απο χαρακτηρισμους ο ενας προς τον αλλο και πρς τα ζωα. Φιλοζωος δε σημαινει να μεινω αστεγος για να εχω αδεσποτα, αλλα να φροντιζω, να αγαπω και να σεβομαι ολα τα ειδη. Αυτο υπαγεται και στα πουλια φυσικα.

Αγαπηστε τα ολα, οπως και αν ειναι, και μην ερχεστε σε αντιπαραθεση επειδη το πληκτρολογιο δεν ειναι ο καλυτερος φιλος σε μια συζητηση. Ας δειξουμε ολοι την αγαπη μας και προς τα ζωα αλλα και προς τους ανθρωπους. Σεβασμος και εκτιμηση πανε πακετο, ειναι αμοιβαια και κερδιζονται!

Με ολη μου την αγαπη προς τα μελη και φιλους!
 
το έχω ξαναπεί δεν κάνουν όλοι με όλα τα πουλιά τι δεν καταλαβαίνεις σε αυτό που λεω
Ρε παιδί μου...Αφού και μόνος σου το λες αυτό, γιατί λες στο κοσμάκι τι άχρηστα και χάλια που είναι... Εντάξει έπεσες στη περίπτωση, κατά τ' άλλα τι έπαθες και τα σκυλοβρίζεις τα πουλιά; Δεν σου κατέστρεψαν και τη ζωή τέλος πάντων
γιατί άμα είσαι πραγματικά φιλοζωη γέμισε το σπίτι σου πουλιά και κοιμήσου στο πεζοδρόμιο
Αυτό δεν είναι φιλοζωία αλλά ψυχασθένεια...
Και θα σε παρακαλέσω να αφήσεις τις εξυπνάδες τύπου...
εσύ τι έπαθες και θιχτηκες εμπόριο κάνεις και σου χαλάω την πιάτσα; Αλλά με το όνομα που έχεις δώσει στο προφίλ σου δεν περίμενα και καλύτερη απάντηση
Δεν είμαστε και κολλητάρια...

Επίσης...
Οσο για τος συμβουλες.. ενταξει ο καθενας παραθετει τη γνωμη που εχει.
Κανονικά, ο καθένας παραθέτει τη σωστή άποψη βάση έρευνας και διασταύρωσης με άλλες απόψεις. Αλλά τέλος πάντων... Τζάμπα γράφω ούτως ή άλλως...
 
Συγχαρητηρια! Ενα θεμα παρουσιασης θα το καταντησουμε ρινγκ.

Προειδοποιησα ομορφα, σας παρακαλω να το σεβαστειτε ολοι.. Μεινετε στην παρουσιαση...

Υγ. Δηλαδη για να συμβουλεψω καποιον πρεπει να ναι διασταυρωμενες οι αποψεις μου με αλλες; Ειναι δικη μου αποψη, δικη μου συμβουλη απο δικη μου εμπειρια.. απο κει και περα πρεπει να ξερω να την εκδρασω κοσμια..
 
Να μείνουμε στο θέμα της παρουσίας της παρέας του @leon cupra και όχι στις προσωπικές αγάπες ή συμπάθειες.
Τζάμπα γράφω ούτως ή άλλως...
Γιατί θεωρείς πως γράφεις τσάμπα.
 
Τότε να σου ζήσουν τα καινουργια σου πουλάκια και εύχομαι καλύτερη τύχη.
Και για να τελειώνουμε Γιατί είμαστε εκτός, ναι,έχω ήδη γεμίσει το σπίτι μου πουλιά και κοιμάμαι στην αυλή. Ευτυχία!
 
Παλλήνη μένω.. νερό εμφιαλωμένο πίνουμε και αυτό δίνω και στα πουλια σιγά μην δωσω απο την βρύση με το χλώριο κτλ που έχει μέσα...

Από εμπειρία θα σου πω πως έχω διαπιστώσει πως το εμφιαλωμένο νερό πρέπει να έχει πολύ περισσότερα άλατα από αυτό της βρύσης και αυτό γιατί... Και εμείς πίνουμε εμφιαλωμένο νερό, όποτε όμως χρειαστεί να δώσω για κάποιες μέρες στο σκυλάκι μου το μπολ του γίνεται τραχύ και δεν καθαρίζεται εύκολα (το καθαρίζω καθημερινά).
Με το νερό της βρύσης ποτέ δεν έχω διαπιστώσει να γίνει κάτι ανάλογο.
Πρόσεξε λοιπόν πίνοντας συνεχώς εμφιαλωμένο νερό μην αποκτήσουν τα πουλιά προβλήματα.
Όσο για το χλώριο, αφήνω καθημερινά το νερό σε μπολ για 24 ώρες.

...και σιγά το νερό που καταναλώνουν τα ταλαιπωρα , αμα ήταν νεροβουβαλοι από την βρύση θα τους έδινα 😀

Νερό καταναλώνουν τόσο όσο και η αναλογία του βάρους τους και των αναγκών τους, οπότε είτε νεροβούβαλοι είτε πουλιά ότι κακό είναι να γίνει θα γίνει...
 
Back
Top