Γενικά Η καινούργια κανάρα που αγόρασα

Να τα χαίρεσαι.
Είναι όμως η θυληκιά red mosaic;
Με παραπέμπει ή σε κοινό ή σε κάποια άλλη ράτσα.
Οι πιο έμπειροι σίγουρα θα γνωρίζουν να απαντήσουν με σιγουριά...
 
Να τα χαίρεσαι τα πουλάκια σου, αλλά δεν το συζητώ δεν ταιριάζουν καθόλου για αναπαραγωγή. Θα συμφωνήσω με τον Αλέξανδρο δεν μοιάζει με μωσαικη καναρα κόκκινη...Ίσως κάτι σε αχατες πρέπει να είναι.
 
Ε βάλε μας μια καθαρή φώτο βρε!
Και γι'αυτό το καναρίνι πιστεύω πως είναι λάθος η βιταμίνη που τρώει. Τι βιταμίνη είναι ακριβώς;Είναι επώνυμη;
 
.Ίσως κάτι σε αχατες πρέπει να είναι.
η θηλυκιά δείχνει να ανήκει στους αχάτες κόκκινου μωσα'ι'κού.
ο αρσενικός.. Κοινός και όμορφος. Καλό και πρέπων θα ήταν να μην προχωρήσεις σε ζευγάρωμα αυτών των δύο.. Πήγαινε εκεί που πήρες τη θηλυκιά και προσπάθησε να σου βρει και αρσενικό αχάτη κόκκινου μωσαικού.
Το αποτέλεσμα μετά σίγουρα θα σε δικαιώσει..
επιβάλλεται πρωτίστως να έχεις διαβάσει τις ιδιαιτερότητες διατροφής/αναπαραγωγής της ράτσας.

(οff: σταμάτα αμέσως αυτό το κόκκινο υποπρο'ι'όν που της δίνεις.. Δεν της προσφέρει τίποτα, κακό θα της κάνει.)
 
Μαλλον φετος ετσι θα προχωρισω με αυτα τα δυο. Θα με πειτε ξεροκεφαλο αλλα δεν εχω πολλες επιλογες. Θα προσπαθησω να τον αλαξω τον αρσενικο αλλα ειπαρχει περιπτωση να μην μπορεσω να τον αλαξω
 
δεν εχω πολλες επιλογες.
.. Να σου πω μια σίγουρη επιλογή;
- αν δε βρεις αρσενικό αχάτη..μην προχωρήσεις σε αναπαραγωγή!👍🙂

(ψάξε στην Χαλκίδα ή στην Λειβαδειά..υπάρχουν πολλά αξιόλογα κατ/τα που πιστεύω πως κάτι θα βρεις)
 
Θα ειπαρξει προβλημα στην υγεια των μικρων;
Δεν είναι αυτό το βασικό πρόβλημα.
Πολλοί λάτρεις των καναρινιών μετά από χρόνιες προσπάθειες δημιούργησαν ορισμένες ράτσες τις οποίες οφείλουμε να διατηρήσουμε. Αυτό επιτυγχάνεται με τη δημιουργία ζευγαριών απο καναρίνια που ανήκουν στην ίδια ράτσα.
 
έψαξα εγώ λοιπόν για σένα..
στο facebook υπάρχει ο nikos halkida kanarinia που εκτρέφει αχάτες κόκκινου μωσαικού!
επικοινώνησε μαζί του.. Βρες ένα καλό αρσενικό και μετά το μόνο που θα μπορούμε εμείς από δω να σου ευχηθούμε είναι.. καλό διάβασμα και καλή αναπαραγωγή του χρόνου!👍🙂
 
Εγώ πάντως βλέποντας τις φώτο μου φάνηκαν και τα 2 όμορφα κοινά καναρινια. Αν μπορείς Φώτη να βγάλεις καλύτερες φωτογραφίες θα μας βοηθούσε. Ειδικά της καναρας. :)
 
Αχατες ειπαρχουν στην θηβα πολλα καναρινια μπορω να βρω
Αν θες να σου πούμε με βεβαιότητα ότι πρόκειται για αχατης το θηλυκό σου ανέβασε καλύτερες φωτογραφίες και πλάτη και κεφάλι όλα. :)
 
Μεσα στις επομενες βδομαδες θα αγορασω και αλλο αρσενικο της ιδιας ρατσας... αποφασισα να σας ακουσω και μαλον θα βαλω δυο ζευγαρια της ιδιας ρατσας
Τέλεια! Ξεκινάς σωστά! Απλά προσοχή από που θα πάρεις το αρσενικό. Αν το πάρεις απ τον ίδιο εκτροφεα μην είναι αδέλφια ή μην έχουν συγγένεια με την καναρα σου. :)
 
Για να αγορασεις αρσενικο πρεπει να μαθεις τι ρατσα είναι το θυληκο. Το αρσενικο σου ειναι σιγουρα ενα κοινο καναρινι. Το θηλυκο δεν ειναι red mosaic. Βαλε μια φωτογραφία καλη. Να σου πουν την ρατσα ειναι να αγορασεις το σωστο πουλι.
 
Back
Top