Γενικά Η καινούργια κανάρα που αγόρασα

Μπράβο σου Φώτη! Πήρες την σωστή απόφαση επιτέλους!👍
Σου είπαμε, να βγάλεις μια ολόκληρη και καθαρή φωτογραφία την κανάρα σου, δεν γίνεται με μισές και σχεδόν θολές φώτο να μπορέσει να καταλάβει ο άλλος την ράτσα βρε παιδί μου!
Βγάλε ξανά μια, που να φαίνεται καθαρά!
 
Αχ μωρέ είναι μια γλυκαα! Το σουπιοκοκαλο δεν μ'αρέσει έτσι όπως το έχεις, μου φαίνεται λιγάκι επικίνδυνο, αγόρασε μια βάση για σουπιοκοκαλα, τα κλαδακια αλλαξετα με ξύλινα και στις ταιστρες πιο λίγη τροφή να βάζεις καλύτερα! Τώρα απλά περίμενε να σου απαντήσουν τα παιδιά τι ράτσα είναι ακριβώς! Να την χαίρεσαι.
 
Φώτη, πολύ όμορφη η κανάρα σου, νομίζω από αυτές τις φωτογραφίες φαίνεται και θα μπορέσουν να διακρίνουν οι εμπειρότεροι την ράτσα της. Εάν μπορείς καλύτερα να αλλάξεις τις πατήθρες αυτές με νέες ξύλινες γιατί οι συγκεκριμένες δεν κάνουν καλό στα ποδαράκια τους.
Αυτό (το σημείο που έχω σημιώσει με κόκκινο) εκεί κάτω τι είναι; Αν και δεν μπορώ να καταλάβω από την ανάλυση, αλλά μου μοιάζει με αίμα.
rsz_received_356794051333497.webp
 
Αυτό (το σημείο που έχω σημιώσει με κόκκινο) εκεί κάτω τι είναι; Αν και δεν μπορώ να καταλάβω από την ανάλυση, αλλά μου μοιάζει με αίμα.
Γιώργο, δεν είναι αίμα. Είναι απ'την κόκκινη βιταμίνη που τρώει το καναρίνι.
 
Κατά την πτεροροια πήρε χρωστικη η κανάρα; Γιατί μοιάζει με αβαφτο αχατης κόκκινο μωσαϊκό. Χωρίς να το λέω με βεβαιότητα...

Ότι και να είναι, είναι πανεμορφη να την χαίρεσαι!
*αν της δίνεις κόκκινη βιταμίνη να την κόψεις! Μόνο κακό κάνει και καταστρέφει το συκώτι τους.
 
Γιώργο, δεν είναι αίμα. Είναι απ'την κόκκινη βιταμίνη που τρώει το καναρίνι.
Οκέυ, ευχαριστώ πολύ Εύα, απλά το είδα έτσι και ανησύχησα. Φώτη, εάν της δίνεις αυτήν την χύμα κόκκινη βιταμίνη, κόψτην, δεν προσφέρει κάτι στο πουλί, παρά παχαίνει.
 
Αυτό (το σημείο που έχω σημιώσει με κόκκινο) εκεί κάτω τι είναι; Αν και δεν μπορώ να καταλάβω από την ανάλυση, αλλά μου μοιάζει με αίμα.
Ειχα βαλει μια βιταμηνη που μαλλον δεν τις εκανε καλο και την ευγαλα
 
Σημερα θα παω να αγορασω μια καναρα τι να προσεξω;
Να προσέξεις και να θυμασαι τι παίρνεις. Δεν πήρες από εκτροφεα, δεν έχει δακτυλίδι. Ρώτα ξανά τι πήρες και πες μας.
Όντως μοιάζει θηλυκό κόκκινο αβαφο, αχατη μωσαικου.
 
Απο εκτροφεα το πηρα αλλα δεν ειναι μελος σε συλλογο (εγω φετος θα βαλω)
Ρωτάς τι πουλί πήρες, τι διατροφή του έκανε, πλήρη περιγραφή και αν έδωσε χρωστικής.
Εφόσον θελήσεις μας ενημερωνεις.
 
Ρωτάς τι πουλί πήρες, τι διατροφή του έκανε, πλήρη περιγραφή και αν έδωσε χρωστικής.
Εφόσον θελήσεις μας ενημερωνεις.
Χρωστικη δεν εδωσε σιγουρα, διατροφη εδωσε βασικη τροφη (σπορια), αυγο,το πουλι ειναι φετινο
 
Χρωστικη δεν εδωσε σιγουρα
Ένας εκτροφέας που εκτρέφει καναρίνια κόκκινου παράγοντα και τα πουλάει ή θα χορηγήσει χρωστική ή θα προσφέρει καρότο, παντζάρι κτλ., ώστε τα πουλιά να έχουν την εικόνα που πρέπει για να πουληθούν. Εφόσον, δε χορήγησε χρωστική πιθανολογώ ότι πρόκειται για κοινό καναρίνι. Εκτός και αν πρόκειται για άπειρο.
, διατροφη εδωσε βασικη τροφη (σπορια), αυγο
Από τη διατροφή τους δεν πρέπει να λείπουν τα λαχανικά, τα χόρτα και τα φρούτα.
https://community.petbirds.gr/tags/safe-fruits-birds/
https://community.petbirds.gr/tags/safe-vegetables-birds/
https://community.petbirds.gr/forums/articles/?prefix_id=99
Τους προσφέρουμε ποσότητες ανάλογα την περίοδο που βρισκόμαστε.
 
Back
Top