Αναπαραγωγή Η κανάρα δεν κάθεται με το μικρό της

lakispap1991

PB New Member
Εγγραφή
30 Οκτ 2013
Μηνύματα
64
Πόλη
Ιωάννινα
Η καναρίνα φαίνεται πως δεν ασχολειται πλέον πολύ με το πουλάκι της. Το πουλάκι είναι 14 ημερών. Η καναρίνα δεν κάθεται μσχεδόν καθόλου μέσα στη φωλιά και δεν την έχω δει να το ταίζει. Πιστεύετε είναι φυσιολογικό αυτο;
 
Μάνο το μικρό είναι πλέον αρκετά μεγάλο για να κάθεται μαζί του στη φωλιά! Αν ταίζει ο μπαμπάς είναι φυσιολογικό να μην ταίζει πολύ η κανάρα μιας και ετοιμάζεται για τη δεύτερη γέννα της! Ο μπαμπάς το ταίζει το μικρό;
 
Αν κάθεσαι δίπλα στο κλουβί πιθανόν να συνεχίσουν να μην το ταΐζουν. Λογικά αν δεν το τάιζαν δε θα έφτανε 14 ημερών.
Να βάλεις αυγό και μήλο και να παρακολουθείς από πολύ μακρυά... Αν φάνε θα ταΐσουν...
Αν χρειαστεί να βοηθήσεις ή να το αναλάβεις μόνο σου θα γίνει αφού εξαντληθούν τα περιθώρια τροφοδοσίας των γονιών του.
 
Αν δεν τάιζαν (όπως σου έγραψε ο Γιάννης) δεν θα είχε φθάσει εδώ... Δίνε τους ποικιλία τροφών (ότι μπορείς εκτός από το συνηθισμένο μείγμα σπόρων), ώστε να την ωθήσεις να δοκιμάσει και να ταίσει.
Μήλο, αυγό η αυγοτροφή, έξτρα σπόρους, μπρόκολο και ότι άλλο έχεις.. Πρωτάρα είναι η κανάρα σου; Μόνο ένας νεοσσός βγήκε;
 
Κάνε ό,τι είπαν οι προλαλήσαντες και αν δεις από μακριά και διακριτικά πως τελικά όντως δεν ταΐζουν οι γονείς, ανάλαβε εσύ! 14 ημερών δε θα είναι πολύ δύσκολο για σένα να το μεγαλώσεις. Λογικά πρέπει να τρώει 4-5 φορές την ημέρα, σωστά;
 
Δεν μπορώ να το πιστέψω ρε παιδιά ότι δεν το ταίζουν ΚΑΙ οι 2 γονείς.
Φίλε μου το ακούς να ζητάει επίμονα φαγητό?
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Όχι δεν το ακούω. Απλά το πρωί που το κοίταξα δεν ήταν τόσο ορεξάτο όσο τις άλλες μέρες και υπέθεσα ότι επειδή δεν κάθεται η μαμά μαζί του, ότι δεν το ταίζει. Κι όπως τα παρατηρώ από το δίπλα δωμάτιο μου φαίνεται ότι δεν το ταίζουν.
 
Όχι... Να βάλω;

Να βάλεις άμεσα. Επιπλέον να προσφέρεις και νήμα για να χτίσει. Η μάνα πιστεύω πως ετοιμάζεται για καινούργια γέννα. Ακολούθησε και τις συμβουλές των υπολοίπων και όλα θα πάνε καλά. Επίσης να αποφεύγεις τις άσκοπες ενοχλήσεις.
 
Να μπεις άμεσα στη διαδικασία προσφοράς κρέμας ταΐσματος νεοσσών.
Ελπίζω να έχεις και να ξέρεις την παρασκευή της. Αν όχι ρωτάς...
 
Έφτιαξα ένα μείγμα με κρόκο αυγού, φρυγανιά τριμμένη, μήλο και λίγο νερό. Αρκεί αυτό;
 
Έφτιαξα ένα μείγμα με κρόκο αυγού, φρυγανιά τριμμένη, μήλο και λίγο νερό. Αρκεί αυτό;
Και αυτό αρκεί! Απλά νομίζω το νερό πρέπει να είναι ζεστό! Στην ηλικία που είναι δεν νομίζω να έχει θέμα! Είναι αρκετά μεγάλο! Απλά πρέπει οπωσδήποτε να το ταίζεις αποκλειστικά εσύ με σύριγγα! Τώρα για πόσες φορές την ημέρα, δυστυχώς δε ξέρω για να σε βοηθήσω.. ☹

Θα γίνει πολύ ήμερο και καλό καναρινάκι πάντως! 😉
 
Έφτιαξα ένα μείγμα με κρόκο αυγού, φρυγανιά τριμμένη, μήλο και λίγο νερό. Αρκεί αυτό;
Για άμεση βοήθεια και χρήση σίγουρα ναι, για καλύτερα ακόμη να πάρεις κρέμα νεοσσών.
Υπάρχει σε όλα τα petshop και είναι ειδική για τέτοιες στιγμές που τρέφει χωρίς επιπλοκές τα μικρά. Με 10-12 ευρώ μεγάλη και επαρκής ποσότητα για πολλές χρήσεις, χωρίς κίνδυνο να αλλοιωθεί.
 
Back
Top