Αναπαραγωγή Η κανάρα δεν κάθεται με το μικρό της

Και κάθε πόσες ώρες θέλει τάισμα;
Κάθε 3 περίπου την ημέρα με πολύ σημαντικό το τελευταίο (βραδινό) και ακόμη σημαντικότερη η θερμοκρασία του χώρου που θα το φιλοξενεί.
 
Καλύτερα να το έχεις μέσα να είναι πιο ζεστά... Μετά το τάισμα θα κάθεται λίγο νωχελικό και φουσκωμένο για να χωνέψει. Μην πανικοβληθείς! Και σίγουρα στην ηλικία που είναι, θα κοιμάται και πολύ! Είναι ακόμα μωράκι! Ξεκίνα τάισμα κάθε τρεις ώρες και σιγά σιγά κάθε 4, κάθε 5 ώρες. Καλή τύχη!
 
Καλησπέρα. Το μικρό σήμερα είναι πολύ καλά. Το ταίζω αποκλειστικά εγώ μιας και οι γονείς του δεν ασχολούνται καθόλου μαζί του. Έχει πάρει τα πάνω του και πιστεύω κάθε μέρα να είναι ακόμη καλύτερα. Τώρα να ρωτήσω κάτι. Έψαξα σε pet shop εδώ στα Γιάννενα και δεν βρήκα πουθενά κρέμα για τάισμα νεοσσού στο χέρι. Βρήκα στο ίντερνετ την Orlux Handmix και θέλω να μου πείτε, αν ξέρετε, αν είναι καλή.

(Θα σας ανεβάσω φωτογραφία από το πουλάκι μια από αυτές τις μέρες.)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Θα περιμένουμε φωτογραφίες και από τη διαδικασία ταϊσματος... και όχι μόνο από τον φίλο σου.
Καλή είναι η κρέμα.. είναι μια από τις δύο που χρησιμοποιώ κι εγώ...
Το ζητούμενο είναι να έρθει γρήγορα στα Γιάννενα... μέσα από την πόλη είσαι;
 
Θα περιμένουμε φωτογραφίες και από τη διαδικασία ταϊσματος... και όχι μόνο από τον φίλο σου.
Καλή είναι η κρέμα.. είναι μια από τις δύο που χρησιμοποιώ κι εγώ...
Το ζητούμενο είναι να έρθει γρήγορα στα Γιάννενα... μέσα από την πόλη είσαι;

Ναι μέσα από την πόλη.
 
Πάντως και φρυγανιά με αυγό και λίγο νεράκι δεν είναι κακή σαν διατροφή.. Παλιά που δεν υπήρχαν οι κρέμες αυτές έτσι τα μεγάλωναν τα "ορφανά". Και το καλό είναι ότι είναι 15 ημερών και όχι 2-3 ημερών!
 
Καλησπέρα. Το μικρό σήμερα είναι πολύ καλά. Το ταίζω αποκλειστικά εγώ μιας και οι γονείς του δεν ασχολούνται καθόλου μαζί του. Έχει πάρει τα πάνω του και πιστεύω κάθε μέρα να είναι ακόμη καλύτερα. Τώρα να ρωτήσω κάτι. Έψαξα σε pet shop εδώ στα Γιάννενα και δεν βρήκα πουθενά κρέμα για τάισμα νεοσσού στο χέρι. Βρήκα στο ίντερνετ την Orlux Handmix και θέλω να μου πείτε, αν ξέρετε, αν είναι καλή.

(Θα σας ανεβάσω φωτογραφία από το πουλάκι μια από αυτές τις μέρες.)

Μπράβο σου! Σου αξίζουν θερμά συγχαρητήρια! Σου εύχομαι ολόψυχα του χρόνου τέτοια εποχή το συγκεκριμένο πουλί, να αποτελεί υπόδειγμα πατέρα ή μητέρας(ανάλογα το φύλο του μιας και δεν το γνωρίζεις ακόμη) για τους δικούς του απογόνους!
 
Μπράβο σου! Σου αξίζουν θερμά συγχαρητήρια! Σου εύχομαι ολόψυχα του χρόνου τέτοια εποχή το συγκεκριμένο πουλί, να αποτελεί υπόδειγμα πατέρα ή μητέρας(ανάλογα το φύλο του μιας και δεν το γνωρίζεις ακόμη) για τους δικούς του απογόνους!
Πιστεύεις Στέφανε ότι πουλιά που έχουν μεγαλώσει στα χέρια μας με αποκλειστικό τάισμα, μπορεί να γίνουν αξιόλογοι γονείς; Εγώ αμφιβάλω.. Έχω έναν μικρούλη (τον περιβόητο Άγγελο στη φώτο του άβαταρ μου) και φαντάσου κελαηδάει όχι προς τα θηλυκά, αλλά προς τον τοίχο! 😛 Αμφιβάλω αν θα μπορέσει να ζευγαρώσει, αν του βάλω θηλυκιά.. Σαν να μη ξέρει πως να επικοινωνήσει με τα άλλα ομοειδή του.. Σκέφτομαι όμως να το επιχειρήσω φέτος και να τον βάλω για αναπαραγωγή!
 
Νομίζω πως το ένστικτο δεν μπορεί να χαθεί απλά και μόνο με το τάισμα.
Απλά είναι περισσότερο εξοικειωμένο με τον άνθρωπο... Που του πρόσφερε τροφή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Πιστεύεις Στέφανε ότι πουλιά που έχουν μεγαλώσει στα χέρια μας με αποκλειστικό τάισμα, μπορεί να γίνουν αξιόλογοι γονείς; Εγώ αμφιβάλω.. Έχω έναν μικρούλη (τον περιβόητο Άγγελο στη φώτο του άβαταρ μου) και φαντάσου κελαηδάει όχι προς τα θηλυκά, αλλά προς τον τοίχο! 😛 Αμφιβάλω αν θα μπορέσει να ζευγαρώσει, αν του βάλω θηλυκιά.. Σαν να μη ξέρει πως να επικοινωνήσει με τα άλλα ομοειδή του.. Σκέφτομαι όμως να το επιχειρήσω φέτος και να τον βάλω για αναπαραγωγή!

Σαφέστατα και μπορούν να γίνουν αξιόλογοι γονείς Αλίκη μου.
Δοκίμασε το πουλάκι, μπορεί οι θηλυκές σου μετά να πηγαίνουν τοίχο - τοίχο! 😀
 
Καλησπέρα. Το μικρό σήμερα είναι πολύ καλά. Το ταίζω αποκλειστικά εγώ μιας και οι γονείς του δεν ασχολούνται καθόλου μαζί του. Έχει πάρει τα πάνω του και πιστεύω κάθε μέρα να είναι ακόμη καλύτερα. Τώρα να ρωτήσω κάτι. Έψαξα σε pet shop εδώ στα Γιάννενα και δεν βρήκα πουθενά κρέμα για τάισμα νεοσσού στο χέρι. Βρήκα στο ίντερνετ την Orlux Handmix και θέλω να μου πείτε, αν ξέρετε, αν είναι καλή.

(Θα σας ανεβάσω φωτογραφία από το πουλάκι μια από αυτές τις μέρες.)
Η καλύτερη (από αυτές που κυκλοφορούν στην Ελλάδα) είναι η kaytee exact
Kaytee
» Exact Hand Feeding Baby Bird

Αλλά και της orlux μια χαρά είναι
 
Το ένστικτο της φύσης δεν μπορεί να το σταματήσει κανείς ποτέ και με τίποτα.

Το αν δεν αναπαραχθεί ή αν δεν ταίσει ψάξε να βρεις τι δεν έκανες καλά... εσύ. Και όχι το ζωντανό.
 
Πιστεύεις Στέφανε ότι πουλιά που έχουν μεγαλώσει στα χέρια μας με αποκλειστικό τάισμα, μπορεί να γίνουν αξιόλογοι γονείς

Μπορεί ναι μπορεί και όχι. Πως εξηγείται άλλωστε το γεγονός, ότι πουλιά που είναι μεγαλωμένα από τους γονείς τους, μπορεί να αποδειχθούν ακατάλληλα ως γονείς; Βέβαια από την άλλη πιστεύω, πως ο πρόωρος απογαλακτισμός για όλα τα είδη του ζωικού βασιλείου αντενδείκνυται, από τη στιγμή που η αλληλεπίδραση με τους γονείς και τα αδέλφια, σε αυτό το κρίσιμο ηλικιακό στάδιο, παρέχει όλα τα απαραίτητα εφόδια για μια φυσιολογική ενήλικη ζωή.

υ. Γ. Αξίζει πραγματικά η ανάγνωση ενός άρθρου για τη μέθοδο του co parenting που υπάρχει στο φόρουμ.
 
Καλό κουράγιο Μάνο, θα το χρειαστείς... μεγάλο αγώνα άρχισες.
Φυσικά πιστεύω πως και το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει αλλά και ο φίλος σου θα σε υπέρ αγαπά...
Κι επειδή "ουδέν κακόν αμιγές καλού"... Που λέγαν και οι αρχαίοι πρόγονοί μας, ευκαιρία να αποκτήσεις καναρίνι στον "ώμο" σου. Γιατί αν αποφύγεις το πιάσιμο και απλά με υπομονή περιμένεις να έρθει αυτό στο χέρι σου... Θα γίνεις συνήθεια για τον "τυχερούλη" φίλο σου που δεν θα θέλει να αποχωριστεί.
 
Στην αρχή δε μου άνοιγε το στόμα του για να το ταΐσω. Αλλά τώρα κάθε φορά που πάω και του μιλάω ανοίγει το στόμα αμέσως για να φάει.
 
Αααχχχ ψυχή μου! Να το χαίρεσαι! Η σχέση που θα αναπτύξετε θα είναι μοναδική! Έχω και εγώ ένα παπαγαλοκαναρίνι και κάθεται στον ώμο μου, τραγουδάει στο χέρι μου! Μοναδική εμπειρία και πολλά συναισθήματα! Μπράβο μπράβο! Συνεχίστε έτσι! Καλό κουράγιο και από μένα!
 
Back
Top