Αναπαραγωγή Η κανάρα είναι πυρωμένη αλλά δεν φτιάχνει φωλιά

Εγγραφή
14 Μαρ 2015
Μηνύματα
121
Πόλη
Αμαλιάδα
Η καναρα ειναι πυρωμενη αλλα δεν εφτιαχνε φωλια... Επειδη εχω βαλει μια εξωτερικη και μια εσωτερικη φωλια σημερα ειδα οτι ειχαν βαλει λιγο υλικο δηλαδη λιγα κομματακια βαμβακι λιγα με νημα και λιγη εφημεριδα... Ενω στην εσωτερικη εχουν βαλει λιγο βαμβακι και ποιο πολυ νημα μολις το τελειωσαν εβαλα κι αλλο νημα και το χρησοιμοποιησαν αμεσως...
 
Δεν ειναι αργα; Σιγουρα την φτιαχνουν; Και πριν 15 μερες πυρωμενη ηταν αλλα δεν εφτιαχνε την φωλια... Τωρα εχουν βαλει και στις 2 φωλιες υλικο και στην εξωτερικη και στην εσωτερικη... Ειναι πολλα τα ερωτηματα...
 
Παναγιώτη τα έτοιμα θηλυκά σε 2-3 μέρες έχουν έτοιμη τη φωλιά...
Δεν παίζουν με το νήμα... και σίγουρα αυτό που περιγράφεις αυτό μου δείχνει...
Θα χρειαστείς να περιμένεις κάποιες μέρες ακόμη...
Πόσο διάστημα είναι έτσι το θηλυκό?
 
Βασικα τα ειχα βγαλει εξω και χθες εβρεξε και για αυτο τον λογο τα εβαλα παλι στο δωματιο τα ειχα μονιμα εξω και τα σκεπαζα η καναρα φαινεται απο κατω πυρωμενη δεν μπορω να βγαλω καποια επιτυχημενη φωτογραφια να σας δειξω... Και εδω και 15 μερες δεν ετιαχνε φωλια χθες απο την στιγμη που τα εβαλα στο δωματιο τα ειδα σημερα και εχουν βαλει και στις 2 φωλιες απο λιγο υλικο απλα στην εσωτερικη εχουν βαλει παραπανω... Με το υλικο παιζει ο αρσενικος πολυ αν και τωρα τελευταια που τα ειχα εξω ειδα να κελαηδαει την στιγμη που την κυγηγουσε στο κλουβι...
 
Τι διατροφική προετοιμασία έχεις κάνει στην κανάρα;
 
Πιστευω οτι εχω φροντισει για ολα!
Μπορεί να το πιστεύεις.. Αλλά πες μας και εμάς να σε βοηθήσουμε! Εδώ μέσα υπάρχουν πολλά έμπειρα μέλη που θα σου πουν μέχρι και την παραμικρή λεπτομέρεια! Το τέλειο δεν υπάρχει! 😉
 
Back
Top