Αναπαραγωγή Lovebirds με φωλιά και αυγά, τι πρέπει να κάνω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NADINE66
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@giannisvlg Καλησπέρα! ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Τα τελευταια αυγουλάκια ηταν στις 12 του μηνα περιμενω μεχρι 6-7 Φεβρ. μηπως και εχουμε καμια εκπληξη. Εκανα ωοσκόπηση πριν 2 μερες σε 2 απο τα 5 αυγα και ειχαν φλέβες. Αυτο από τι εχω κατλαβει ειναι οτι εχει μεσα πουλακι... τωρα περιμενω ακόμα...
 
Ναι αν υπαρχει κινησει στο αυγο ριναι γονιμα! Αυτο που περιγράφεις σημαινει οτι ειναι γονιμα.Δωσε βαση ομως και μην αφαιρεσεις τα αυγα με το που περασει το οριο!Καποια θελουν λιγο χρονο παραπανω...Βαλε και ενα δοχειο με νερο που θα το αλλαζεις τακτικα για να πηγαινει υγρασια στα αυγα το θηλυκο αν και δε νομίζω να χεις θεμα λογο ξηροτητας του αερα!Εκτος και αν αναβεις πχ καλοριφερ!Γι καλο και γι κακο βαλε και μπολ με νερο...Καλους απογονους ευχομαι ολα να πανε καλα! 😁
 
Στο πατο του κλουβιου!Η μπορεις να παρεις μια μπανιερα εξωτερικού τυπου,καλυτερα εξωτερικου αλλα βλεπω οτι το κλουβι δεν εχει εξωτερικη πορτα εκτος και αν την βαλεις στη κεντρικη πορτα!

27497798_0_n.webp

Μπορεις και εσωτερικη να δες εδω.Μπορεις και μπολακι αλλα θα το κανουν χαλια στο πατωμα!

0753.webp
 
@giannisvlg ειχα αγοράσει μαπνιεριτσα αλλα δεν πηγαιναν και τν εβγαλα... οότε θα την ξανα χρησιμοποιησω. σας ευχςριστω πολυ...
ωοσκοπηση καθε ποτε να κανω ; γτ φοβαμαι μν τα τρομαζω αν τουσ ανοιγω την φωλια συχνα
 
@NADINE66 Καλησπερα και απο μενα!Εχεις ξανακανει ωοσκοπηση;ή πρωτη φορα θα ειναι;
 
@NADINE66 Ωραια 😁 γιατι ειναι λιγο επικινδυνη και αγχωτικη διαδικασια για να μην υπαρξει καποια απωλεια!συνηθως την ωοσκοπηση την κανουμε 6η-7η ημερα!αλλα μπορεις και με αλλους τροπους να δεις τα αυγουλακια!διαβασε και αυτο:

Thread 'Πιάνουμε τα αυγά στην ωοσκόπηση ή τα φωτίζουμε στη φωλιά;' https://community.petbirds.gr/threa...την-ωοσκόπηση-ή-τα-φωτίζουμε-στη-φωλιά.10722/

Εγω παντως δεν θα επιχειρουσα ωοσκοπηση και για να μην τα ενοχλω και για να μην υπαρξει καποια απωλεια!Σου ευχομαι καλη επιτυχια...και με το καλο να βγουν τα μικρουλια lovebirds σου😍
 
@Elli ναι κ εγω αυτο λεω να τα αφησω να δω τι θα γινει... γιατι με αγχωνει κ μενα πολυ η διαδικασια της ωοσκοπησης...μακαρι να πανε ολα καλα! σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες που μου εδωσες.
 
γτ φοβαμαι μν τα τρομαζω αν τουσ ανοιγω την φωλια συχνα
Εγω σε αυτο το κομματι διαφωνω!Πρεπει να κοιταμε καθημερινα τη φωλια για τυχον σπασμενα αυγα η στο μετεπειτα νεκρους νεοσσους που αποτελούν εστια μολυνσης αν δε το πάρουμε χαμπαρι!
 
Υπαρχει, αλλα δε σου λεω αυτο πρεπει να τα κοιτας καθε μερες μια το πρωιβκαι μια το βραδυ ναι βλεπεις πως πανε! Αν δε μετακινεις το κλουβι και δε κανεις φασαρια δεν υπαρχει θεμα! Απλως καλυτερα να το κανεις οταν πετυχαινεις τους γονεις εξω!
 
Καλησπέρα!Ειχες κανενα νεο ή περιμενεις αυριπ μεθαυριο;
 
καλησπέρα σας, από το τελευταίο αυγό έχουν περάσει 25 μέρες! Δεν έχει βγει κάποιο πουλάκι δυστυχώς και είδαμε εδώ κ 2 μέρες η θυλάκια ν είναι συνέχεια έξω με τον αρσενικό , έμπαινα ελάχιστα μέσα σε σχέση από πριν ! Επίσης τα έχουμε δει να συνευρίσκονται 3 φορές! Να αφαιρέσουμε τα παλιά αυγά πριν γεννήσει τα καινούργια ; Η να τα αφήσουμε έτσι όπως είναι! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας!
 
Κανε μια ωοσκοπιση να δεις μηπως τα μωρα δε κατάφεραν να βγουν,γι αυτο σου έλεγα να βαλεις καποιο μπολακι με νερο!περιμενε ακομα 2 μερες και αφαιρέσετε αλλα κανε μια ωοσκοπιση,σημερα κιολας! 😁
 
Παιδία καλησπέρα σας, δυστυχώς εχω ασχημα νεα οπως ξερετε τα πουλακια μου ειχαν 5 αυγα,ξεπερασαν το χρονικο οριο για να βγουν πουλακια, τα αφησαμε και αλλες 9 μερες μηπως και...αλλα ειδαμε κ οτι η θηλυκιά δεν ασχολουταν αλλο και μαλιστα χτες εκανε αυγο στον πατο του κλουβιου το οποιο το βρηκαμε σπασμενο. Κ. @giannisvlg καναμε και την οωσκόπηση την Κυριακη και τα αυγα ειχαν αρχισει να γινονται πολυ σκουρα, μας ειπαν να βγαλουμε τα αυγα γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να βγουν μικρα, απο την στιγμη που η θυληκια τα εχει παρατησει και εχει ξεκινησει καινουρια παραγωγικη διαδικασία .Μας ειπαν επισης να τα σπασουμε για να δουμε αν ειχε οντως πουλακι μεσα ... απορρησα λιγο γιατι δεν μας πηγε η καρδια αλλα ειδα και εδω στο φορουμ οτι το κανουν αρκετοι...Το καναμε λοιπον εχτες και η εικονα ηταν πολυ δυσαρεστη καθως ειδαμε οτι και τα 5 αυγα ειχαν μεσα πουλακι...2 μαλιστα ηταν αρκετα μεγαλωμενα ειδα το ματακι του καθως ειχαν βγαλει και ελαχιστα φτερα νομιζω...😞 τους βαλαμε την φωλια μετα ξανα και ξανα μπηκαν κανονικα... τι δεν πηγε καλα;? τι εκανα λαθος ; 😞
 
Back
Top