Αναπαραγωγή Η κανάρα μου εδώ και μια βδομάδα έχει κάνει ένα αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης artzuna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

artzuna

PB New Member
Εγγραφή
27 Φεβ 2008
Μηνύματα
23
Πόλη
Σαλαμίνα
Καλησπερα.
Τα καναρια μου ζευγαρωσαν τελικα και η καναρα μου εδω και μια βδομαδα εχει κανει ενα αυγο. Την βλεπω και καθεται αρκετες ωρες στην φωλια και κλοσαει
αλλα περιμενα να κανει τουλαχιστον και αλλο ενα, γιατι μου φαινεται ακομα φουσκωμενη
Παληοτερα εχω χασει καναρα που δεν μπορεσε να βγαλει αυγο και δεν θελω να το ξαναπερασω
Ειναι φυσιολογικο να εχει κανει μονο ενα αυγο;
Μηπως υπαρχει κατι που μπορω να τις δωσω στην διατροφη να την βοηθησω;
 
Φίλε μου γειά σου διάβασα το προβλημά σου και θέλω να μας πείς λίγα περισσότερα πράγματα, πότε την αγόρασες, από ποιόν εννοώ όχι όνομα αλλά από πετ η από εκτροφέα, μήπως έχει κάποια ασθένεια που δεν έχεις καταλάβει, αν της έχεις κάνει προετοιμασία.
Η ηλικία δεν έχει καμία σημασία εγώ κάθε χρόνο κρατάω νέα θηλυκά και με την καταλλήλη προετοιμασία, η πρώτη τους γέννα είναι όλες πεντάρες και τεσσάρες.
Αν θές να σε βοηθήσουμε γράψε μας λίγα πράγματα αν θές.
Φιλικά Γιάννης
 
Κατα αρχην ευχαριστω για τις απαντησεις
Την καναρα την εχω αγορασει περιπου πριν απο ενα μηνα
ειναι κοκκινομαυρη ιζαμπελα, την αγορασα απο πετ σοπ και το πιθανοτερο ειναι να ειναι εισαγωγης
Ειναι αρκετα μεγαλωσωμη αλλα δεν τις εκανα ιδιαιτερη προετοιμασια
δλδ εβγαλα το διαχωριστικο απο το κλουβι 3 μερες μετα γιατι εβλεπα οτι εφτιαχνε φωλια και την ταιζε το αρσενικο
Τις περισσοτερες ωρες βλεπω τωρα οτι της περναει καθισμενη στην φωλια
απλα δεν θελω να μου σκασει
 
Φίλε μου αν διάβασες και σε κάποιο άλλο μύνημα μία κοπέλα είχε το ίδιο περίπου πρόβλημα με τα καναρίνια της και εκείνη η θηλυκιά έκανε μόνο δύο αυγά, αν τα διαβάσεις θα κατάλαβεις, νομίζω ότι πρέπει να κάνεις σωστή προετοιμασία και μετά να τα βάλεις να ζευγαρώσουν.Αφού δεν έχει κάποια ασθένεια, είναι ταλαιπωρημένα από τη εισαγωγή και θέλουν τον χρόνο τους για να αποδώσουν.
Φιλικά Γιάννης
 
Αυτό που θα κάνεις θα την βοηθήσει αλλά πές μου πόσες μέρες έχει κάνει το αυγό, έχεις αλλά καναρίνια;
 
Το αυγο το εκανε την περασμενη πριν 8 μερες
Εχω αλλο ενα αρσενικο καναρι και 2 αρσενικες καρδερινες
 
Όπως είδα δεν μάλλον δεν έχεις άλλα θηλυκά, αυτό που πρέπει να κάνεις καταρχάς να μας πείς αν η θηλυκιά κλωσάει το αυγόκαι αν μπορείς να δείς αν είναι πιασμένο.
 
το οτι καθετε πολλες ωρες στην φωλια ειναι φυσιολογικο γιατι καθετε και κλωσσαει αλλα το θεμα ειναι γιατι εκανε μονο ενα αυγο αμα εχει κολλησει το αυγο υπαρχουν πολλη τροποι αντιμετωπισεις δες αυτο λεει τα παντα. https://community.petbirds.gr/threads/Δυστοκία-των-πτηνών.2759/ Οτι εκανε μονο ενα αυγο μπορει να ειναι και ελλειψη ασβεστιου εχα και εγω παρομοιο προβλημα και μολις εβαλα συμπληρωμα ασβεστιου μου γεννησε 4 μεγαλα και γερα αυγα.
 
Φίλε Αρη άν ένα καναρίνι έχει πρόβλημα δυστοκίας και δεν μπορεί να γεννήσει το πολύ σε δύο μέρες θα έχει ψοφήσει.Αρα δεν έχει τέτοιο πρόβλημα, το καναρίνι χρειάζετε κανονική προετοιμασία θέλω να πιστεύω και όπως ξέρεις και η χορήγηση ασβεστίου είναι μέσα στην προετοιμασία των καναρινιών.
Φιλικά Γιάννης
 
συγνωμη για τα απανωτα ερωτηματα
Πως βλεπεις αν ειναι ασπορο το αυγο;
πως να τους δωσω ασβεστιο, εκτος απο σουπια;
 
Το αρθρο το εβαλα για να μαθει ωστε να αντιμετοπισει το προβλημα της δυστοκιας αμα του ξανατυχη καποια αλλη φορα γιατι οπως λεει πιο πανω εχει χασει μια καναρα απο αυτο το προβλημα τωρα για την χορηγηση του ασβεστιου ειναι λογικο να ειναι μεσα στην προετημασια που κανουμε και του ειπα να βαλει συμπληρωμα ασβεστιου για να κανει μια επιτυχες γεννα την αλλη φορα που θα ξαναπροσπαθησει.
 
Φίλε ο μόνος τρόπος είναι να κάνεις οωσκόπηση αν έχεις ένα μικρό φακό με λεντάκια, θα πας κοντά το φακό στο αυγό και θα δείς τα αιμοφόρα αγγεία, αν δεν έχεις φακό σε μία κοινή λάμπα θα το βάλεις κοντά και θα δείς τα αιμοφόρα αγγεία.Αν βάλεις στην αναζήτηση ωοσκόπηση θα τα βρείς όλα.
Αν είναι άσπορο το πετάς και ξεκινάς προετοιμασία με αυγοτροφη, αυγό, πρασινάδα (σπανάκι, μπρόκολο, μαρούλι, αντίδια), πολυβιταμίνες,όλα θα τα βρείς στο φόρουμ , ασβέστιο θα βρείς σε ενημερωμένα πετσοπ. Και για 15 η θηλυκιά μακριά από κελαίδίσματακαι να μην βλέπει τα αρσενικά και μετά θα τα βάλεις πάλι να ζευγαρώσουν.Αν είναι το αυγό πιασμένο το αφήνεις να το βγάλεικαι βλέποντας και κάνοντας μετά.Αν ψάξεις λίγο το φόρουμ θα σου λυθούν πολλές απορίες
Φιλικά Γιάννης
 
Απλώς Αρη στο είπα φιλικά γιατί τώρα έχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα και καλά είναι να του δώσουμε καποιες λύσεις και όχι να τον οδηγήσουμε να ψάχνει για άλλα προβλήματα.
Φιλικά Γιάννης
 
Με τον ειδικό φακό όλα είναι ευκολότερα και χωρίς stress για το πουλί!
Προσπαθώ να μην σηκώνω με το ζόρι την κανάρα,όσο αυτό είναι εφικτό.
Ζητώ την κατανόηση σας για το τρέμουλο και την μειωμένη ευκρίνεια στο
παρακάτω βίντεο. Στο ένα χέρι η κάμερα και στο άλλο ο φακός είναι λίγο
δύσκολο, πιστέψτε με!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ασβεστιο μπορεις να τους χορηγησεις με αμμο που περιεχει κοχυλια-οστρακα. Να τους το δινεις σε αυγοθηκη!
 
Εχεις δικιο φιλε jonny812 απλα ηθελα να τον βοηθησω και να ξερει λυσεις για το προβλημα της δυστοκιας.
 
Back
Top