Αναπαραγωγή Η κανάρα μου εδώ και μια βδομάδα έχει κάνει ένα αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης artzuna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γιατί Γιάννη (jonny812) η κανάρα πρέπει να μείνει μακρυά
απο αρσενικό 15 μέρες και μετά να μπεί για ζευγάρωμα;
Υπάρχει αιτιολογία; και απο πού προέρχεται αυτή η γνώση;
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Katarxin na apantiso ston filo pou exi tin kanara , giati perimenis meta apo meres na kani ke allo avgo? an den exi kani to poli meta 2 -3 meres ksexase to den tha kani se afto ton kiklo.
Gia ta pedia pou spefsan na bgaloun oti iparxi problima tha ithela na po tis dikes mou paratirisis, ta kanarinia DEN INE MIXANES na kanoun oti emis theloume EXOUN ENA BIOLOGIKO KIKLO ANAPARAGOGIS kai aftos metabalete apo polous paragontes ( diatrofi - fisiki katastasi - xoros-ke ke ke ke )
To na kani ena avgo den ine ke to pio sixno pou sinveni , ala den simeni oti iparxi ousiastiko problima , prosopika mou etixe kanara proti gene 1 vgo gonimo megalose to mikro 2h gena 5 avga ola sto klari ke i 3h gena 2 avga ola gonima tin epomeni xronia i idia thilikia mou edose 3 genes i 2 me 5 avga ke i 3h me 6.
I protasi mou ine min piezoume tha poulia ,as ptoseksoume tin diaxirisi tous pio prosektika ke tha strosoun
 
Ευχαριστω για τις απαντησεις κατα αρχας
Η καναρα μου προς το παρον δειχνει υγιεις

λεω να κανω λιγες μερες υπομονη ακομα να δω τι γινεται
ελπιζω να πανε ολα καλα
απλα δεν θελω να μου παθει τιποτα, δεν με νοιαζει αν θα κανει αλλα αυγα η οχι
παραθετω 2 videakia ακομα

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.


Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Κατά την γνώμη μου Μάκη η θηλυκιά δεν έχει τίποτε άλλο εκτός από μη σωστή προετοιμάσια πιθανόν από την αλλαγή συνθηκών (εισαγωγή από άλλη χώρα όπως μας είπε ό φίλος ). Του πρότεινα μακρία από αρσενικό για 15 μέρες περίπου για να μην πυρώσει και προλάβει να δυναμώσει και να κάνει μετά πιθανόν 4-5 αυγά.
Τα θηλυκά πως πυρώνουν, ακούγοντας και βλέποντας τα αρσενικά, αν τα έχεις μακριά από αρσενικά τα προετοιμάζεις εσύ για το πότε θα ζευγάρωσουν, τουλάχιστον έτσι κάνω εγώ.
Φιλικά Γιάννης
 
αμα το αυγο δεν εχει χοντρο τσοφλι μπορεις να το καταλαβεις επειδη σκουρενει αλλα αυτο ειναι πολυ σπανιο συνηθος δεν το καταλαβαινεις απο το χρωμα τουλαχιστον εγω δεν μπορω να το καταλαβω απο το χρωμα του αυγου.
 
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πείραζε ας πούμε να
χωριστεί απλώς η θηλυκιά. Τι μας πειράζει αν όπως λές
"πυρώνει" ταυτοχρόνως, ακούγοντας δίπλα της τον αρσενικό να κελαηδάει;
Αυτό δεν επιδιώκουμε εξ' άλλου, όταν λέμε προετοιμασία του θηλυκού;
Θα κάνει αυγά το πολύ σε 10 μέρες. Δεν αρκεί αυτή η περίοδος των
10 ημερών για να "αναίβει" λιγο ακόμη το θηλυκό? Μη ξεχνάμε, έχει ήδη
κάνει κάποιο αυγό.
-Με άλλα λόγια, η γνώμη μου είναι οτι...
το θηλυκό δεν περιμένουμε να το δυναμώσουμε,
τελευταία ώρα πριν το ζευγάρωμα. Το πουλί πρέπει να είναι δυνατό και
εύρρωστο καθ' όλη την διαρκεια του έτους.Αυτό που κάνουμε την περίοδο
λίγο πριν το ζευγάρωμα είναι να του ανεβάσουμε την ερωτική του επιθυμία.
Ετσι η τοποθέτησή του στην ζευγαρώστρα δίπλα στο αρσενικό είναι
απαραίτητη. Τώρα αν το πουλί είναι ανέτοιμο(αδύναμο -καχιεκτικό-με διάφορες
διατροφικές ελλήψεις)δεν κάνει για ζευγάρωμα ούτε τώρα ούτε σε 15 μέρες και καλόν είναι να το αφήσουμε στην ησυχία του μέχρι να δυναμώσει και τότε
βλέπουμε για την συνέχεια.
 
Μάκη έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα αυτά πού λές και όλα αυτά ισχύουν, αλλά όταν ετοιμάζουμε τα θηλυκά καθ όλη την διάρκεια του χρόνου. Ο φίλος μας πήρε το θηλυκό αρχές Μαρτίου απο πετσοπ, το ίδιο έκανε και μια φίλη που η θηλυκιά της έκανε δύο αυγά.Αυτά πού πρότεινα είναι για να τους βοηθήσω και τον Μάιο τα θηλυκά πιθανόν σε καλύτερη κατάσταση να ζευγαρώσουν και να γεννήσουν 4 και 5 αυγά.Αυτό εξαρτάται και πάλι από την κατάσταση του πουλιού.
Εγώ θα πρότεινα σε όσους θέλουν να ζευγαρώνουν να έχουν στην κατοχή τους τα θηλυκά από τον χειμώνακαι να μην πηγαίνουν τελευταία στιγμή να αγοράσουν θηλυκό, με πιθανά όλα αυτά τα προβλήματα.
Φιλικά Γιάννης
 
Kαλησπερα!
τελικα το ενα και μοναδικο αυγο εγινε πουλακι χεχε
σημερα το ειδα ειναι σαν σκουλικακι
Ερωτηση sos

Bλεπω την καναρα και καθεται στην φωλια πανω του ειναι φυσιολογικο αυτο;
φοβαμε μην το σκοτωσει αθελα της
περιμενω απαντησεις ευχαριστω
 
Η ερωτηση μου ειναι αν ειναι φυσιολογικο να ειναι το καναρινακι μεσα στην φωλια νεογεννητο και η καναρα να καθεται πανω του;
Μηπως πρεπει να την χωρισω; να αφησω το αρσενικο να το προσεχει;
παρακαλω μια απαντηση
 
Η κανάρα πρέπει να κάθεται στον νεοσσό να τον ζεσταίνει! Ασε το πουλι να κάνει την δουλειά του και μην αγχωνεσαι!
 
Ναι Γιώργο(artzuna) είναι απόλυτα φυσιολογικό να κάθεται από πάνω η κανάρα. Το περίεργο θα ταν να μην καθόταν. Εγώ πάλι νομίζω ότι έκανε μόνο αυγό λόγω ηλικίας. Έχει δαχτυλίδι το πουλι; Τι γράφει; Τα πετ σοπ γενικά τα φοβάμαι γιατί προσπαθούν συνήθως να "σπρώξουν" στους πελάτες τα πιο ηλικιωμένα πουλιά. Το έπαθα κ εγώ όταν πηρα τα πρώτα μου πουλιά κ φυσικά ήταν χωρίς δαχτυλίδια.
 
Nαι Τασσο εχει δαχτυλιδι και γραφει εναν κωδικο και 08 07
παιζει να ναι πρωταρα
 
Γιώργο αν θέλεις να βγεί κάποιο συμπέρασμα απο το
δακτυλίδι πρέπει να γράψεις προσεκτικά,όλα τα στοιχεία
που βλέπεις. Γράμματα και αριθμούς, καθώς και τι χρώμα είναι.
Ολα αυτά, αν είναι βέβαια κλειστού τύπου, έχουν σημασία.
 
Να σου ζήσει το μικρούλι.Άσε την φύση να κάνει την δουλεια της όπως πολυ καλά ξέρει. Εσύ απολαυσε την νέα αυτη εμπειρία.
 
Δεν ειναι Α08 είναι ΑΟΒ 07
ΑΟΒ=Γερμανία (αν θυμάμαι καλά)
07 = Ετος γέννησης 2007 (μαύρο χρώμα;)
Ε119 =ο κωδικός του συλλόγου και του εκτροφέα
014 = ο αύξων αριθμός του πουλιού
 
Εντάξει είναι μικρό το πουλί σου, οπότε δεν είναι πρόβλημα η ηλικία στην όλη κατάσταση με το 1 αυγό.
 
Back
Top