Διατροφή Η κανάρα μου τρώει πολύ

Anastasia S

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2020
Μηνύματα
119
Πόλη
Νυρεμβέργη
Γεια σας, η κανάρα μου τρώει όλη την ώρα και είναι σαν έχει παχύνει. Κατεβαίνει επίσης όλη την ώρα κάτω στο πάτωμα που έχει σποράκια και τρώει και από εκεί, φοβάμαι όμως μην έχει καμία αρρώστια, επειδή στο πάτωμα όσο να'ναι έχει και κουτσουλιές και σποράκια. Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό το θέμα; είναι όπως στην φωτογραφία.
 

Συνημμένα

  • 16682483212497161865751423165714.webp
    16682483212497161865751423165714.webp
    403,3 KB · Προβολές: 49
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Υπάρχει περίπτωση να μπει σχάρα στο κλουβί ή να αγοραστεί σχάρα για το ήδη υπάρχον;
Πόσο καιρό την έχεις και πόσο καιρό παρατηρείς ότι τρώει παραπάνω;
Είσαι βέβαιη ότι τρώει όλο της το φαΐ; Εννοώ, προφανώς για να τρώει σπόρους από κάτω σημαίνει ότι πέφτουν σπόροι κάτω και όχι φλούδια. Επομένως μήπως να μας έδειχνες την ταΐστρα της σε φωτό και να μας έλεγες ποιο μείγμα σπόρων της δίνεις;
 
@giannistzes δεν δείχνει τέτοια σημάδια νομίζω Γιάννη επίσης είναι λίγο αργά. Αλλά και πάλι, και ν περνάει δεν δικαιολογείται. Αν στην φωτογραφία δεν έχει φούσκωσει και το πτέρωμα είναι έτσι σε κανονική στάση είναι παχιά. Εκτός αν υπάρχει άλλος παθολογικός λόγος, θα πρέπει να αλλάξεις το μείγμα τροφής με λιγότερο λιπαρούς σπόρους. Όπως έγραψε και ο @ianos μήπως να έγραφες τι μείγμα σπόρων χρησιμοποιείς;
 
@Kostas Pyl Παίρνω αυτό εδώ και και σνακ με σποράκια κτλπ . Πούπουλα χάνει ακόμα λίγα.106041_pla_verselelaga_prestige__canaries_8.webp
[automerge]1668253658[/automerge]
@ianos
σχαρά δεν έχει και δε μπορώ να βρω σε αυτό το μέγεθος, διότι εδώ στη Γερμανία κανονικά δεν επιτρέπονται καν να είναι τα καναρινια σε τόσο μικρά κλουβιά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Anastasia S πιθανόν λόγω της premium τροφής και άλλων παχυντικών προϊόντων να έχει παχυνει λιγάκι παραπανω.
Μπορείς να το δεις βρέχοντας λίγο την κοιλιά του και παραμερίζοντας τα πουπουλα του. Αν δεν αισθάνεσαι άνετα να το κάνεις αυτό μπορείς να αφαιρέσεις οποιαδήποτε extra βρώση και άφησε μόνο τους σπόρους και νερό.
Σπόρους σε μια ταΐστρα μόνο και 2 κουταλιές της σουπας ανά 2 μέρες.
Αφαίρεσε τις extra πατήθρες και άσε μόνο 2 σε διαγώνιο σχήμα. 1στην πάνω πλευρα και 1 στην κάτω. Περίπου 8 κάγκελα απόσταση από το τέρμα ώστε να μην βρίσκει η ουρά του.
Θα το βοηθήσει να κινείται λίγο περισσότερο.
Αυγοτροφη ή αυγό 2 φορές τη βδομάδα είναι αρκετές.
Αν μπορεις να αντικαταστήσεις την εφημερίδα στον πάτο με ένα υπόστρωμα θα βοηθούσε πολυ την κατάσταση.
Δε μιλάμε για τπτ τρομερό κόστος.
 
@Anastasia S Δεν γράφω κάτι με κάλυψε απόλυτα ο @PantelisTs. To μόνο έχω να προσθέσω είναι ότι μπορείς να φτιάξεις δικό σου μίγμα σπόρων αυξάνοντας το κεχρί ακόμα και σε ποσοστό 70-73% και τη βρώμη και μειώνοντας λιπαρούς σπόρους όπως Νιζερ, περίλλα κ.ά.
 
στη Γερμανία κανονικά δεν επιτρέπονται καν να είναι τα καναρινια σε τόσο μικρά κλουβιά.
@Anastasia S πρώτα από όλα συμφωνώ με τους προλαλήσαντες κ θα ήθελα να σε ρωτήσω ποιο είναι το μέγεθος του κλουβιού της; Έχει έστω λίγο χώρο να πετάει;
Πάντως το μείγμα είναι πολύ πλούσιο με σάκχαρα κ φρούτα.
Εάν τσεκαρεις την κοιλιά της κ έχει λίπος, καλό θα ήταν να αραιώσεις το μείγμα με ασπουρι. Από ότι ξέρω, θα μπορούσε να το αραιώσεις με 100 γρ. ασπουρι/ κιλό μείγματος.
Εάν της δίνεις στικ με σπόρους καλύτερα αφαίρεσε το. Έχει αρκετή ζάχαρη.
 
Τότε θα βοηθήσει πολύ να αφήσεις δύο πατηθρες όπως είπε κ ο Παντελής για να γυμνάζεται.
Για σχάρα μπορείς να πάρεις τα μέτρα κ να πάρεις γαλβανιζε πλέγμα για σχάρα;
Δες αυτην την υπέροχη κατασκευή του
@ΙΩΑΝΝΗΣ@
 


Το συγκεκριμενο δειγμα δεν περιεχει ουτε σακχαρα ουτε φρουτα απο οσο γνωριζω .Αλλο γνωστο μιγμα εχει αλλα το συγκεκριμενο δεν νομιζω οτι ειναι βαρυ για γερμανια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
.Αλλο γνωστο μιγμα εχει αλλα το συγκεκριμενο δεν νομιζω οτι ειναι βαρυ για γερμανια.
αλλο γνωστο μιγμα (το deli nature 5 stars ) εχει σακχαρα και φρουτα , αλλα το Prestige premium δεν εχει και δεν νομιζω οτι ειναι βαρυ για Γερμανια...
Αυτη την διατυπωση θα επρεπε να ειχα χρησιμοποιησει :-)
[automerge]1668268481[/automerge]
@Anastasia S το φουσκωμα και η λαιμαργία προεκυψε καποιες μερες τωρα? ή ειναι κατασταση που υφισταται καιρο τωρα?
εχεις καποια φωτο απο το καλοκαιρι γαι λογους συγκρισης? Ειναι φουσκωμενο προσωρινα στην φωτο ή ειναι μονιμως ετσι?
θα μπορουσε να φουσκωνει λιγο πριν κοιμηθει και στον υπνο μπορει να κρυωνει και προσπαθει να διατηρησει την θερμοκρασια του.Σε τι συνθηκες ζει απο αποψη χωρου θερμοκρασιων χωρου κλπ.
Για να εχουν τα παιδια μια πιο σφαιρικη εικονα . Αν θελεις απαντας.Δεν ειναι υποχρεωτικο :-)
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Τις τελευταίες 2-3 μέρες παρατηρώ να φουσκώνει που και που, στην κουζίνα την έχω και το αρσενικό το ίδιο, η κουζίνα μου είναι αρκετά ζέστη. Επίσης παρατήρησα ότι το μεσημέρι κοιμόταν. Θέλω να πιστεύω ότι είναι προσωρινό το φούσκωμα γιατί δεν ήταν έτσι. Ήταν νορμάλ. Το χρώμα της έχει φύγει λόγω της πτερροριας
 

Συνημμένα

  • IMG-20210710-WA0007.webp
    IMG-20210710-WA0007.webp
    55,6 KB · Προβολές: 17
Αλλο γνωστο μιγμα εχει αλλα το συγκεκριμενο δεν νομιζω οτι ειναι βαρυ για γερμανια.
Εφόσον την έχεις σε ζέστη μέσα στο σπίτι, κάνε τις αραιώσεις και τις δίαιτες που σου λέει η Μαίρη, αλλά .....
Εφόσον φουσκώνει και κοιμάται το μεσημέρι, κάτι δεν πάει καθόλου καλά. Πρέπει πιστεύω να την πας σε ειδικό πτηνίατρο για να δει τι συμβαίνει.
 
@Anastasia S Το να κοιμάται το μεσημέρι δεν είναι πολύ καλό. Κ το ότι τοχεις στην κουζίνα ούτε αυτό είναι καλό λόγω αναθυμιάσεων. Γνωρίζεις πτηνιατρο στην περιοχή σου για να το εξετάσει;
Η πρόταση της αραίωσης του μείγματος έγινε εφόσον έβλεπες στην κοιλιά της ότι είχε λίπος.
 
Back
Top