Ασθένειες Η καναρα έχει κοκκιδια;

Θεωρώ πως υπάρχει γενικό πρόβλημα με το πεπτικό σύστημα του πουλιού. Οι σπόροι ως κύρια και βασική τροφή των πουλιών μας είναι αρκετοί για να φέρουν την απαραίτητη ισορροπία στον οργανισμό του.
Αν η διάρροια όμως επιμένει... Τότε μιλάμε για ασθένεια στην οποία αντιμετωπίζεται μόνο μετά από διάγνωση ειδικών.
Πρότεινα λοιπόν διατροφή για μερικές μέρες μόνο με σπόρους για να δούμε την εικόνα των κουτσουλιών του πτηνού. Αν υπάρχει βελτίωση μπορούμε να βρούμε τρόπους να παχύνουμε το πουλί.
Άλλωστε @alicedros με μια - δυο βδομάδες αποχή από το αυγό... Δε χάθηκε κι ο κόσμος.
 
Άλλωστε @alicedros με μια - δυο βδομάδες αποχή από το αυγό... Δε χάθηκε κι ο κόσμος.
Συμφωνώ απλά εγώ απ τις κουτσουλιές βλέπω πως το πουλί δεν τρώει.. και αμφιβάλω και αν τρώει σπόρους, γι αυτό πρότεινα αυγό βραστό που το τρώνε και παχαίνει κιόλας.
@Θανάσης Κριαράς βλέπεις σπασμένους σπόρους στην ταίστρα ή στον πάτο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Θανάση τα κοκκίδια δεν φαίνονται οπτίκα απ τις κουτσουλιές. Μόνο με ανάλυση κοπράνων. Το πουλάκι είναι όντως πολύ αδύνατο και απ τις κουτσουλιές του φαίνεται πως δεν τρώει ιδιαίτερα πολύ. Οπότε μην εφησυχάζεσαι στο ότι δείχνει καλά και είναι ζωηρό. Για μένα, όπως είπαν οι προλαλήσαντες, σε ήσυχο και ζεστό μέρος μέσα στο σπίτι, μόνο του σε μικρό κλουβάκι, δώστου ζαχαρόνερο ή ηλεκτρολύτες για λίγες μέρες, βράσε ένα αυγό, δώστου έξτρα σπόρους (περίλλα, καναβούρι, νίζερ, βρώμη κτλ) και πήγαινε τις κουτσουλιές για ανάλυση και σήμερα μη σου πω! Μένεις αθήνα; Προς νότια προάστια;
Καλησπέρα!
δύστυχος δεν μένω αθηνα είμαι απο λαμια και δεν υπάρχει κτηνίατρος εδώ που να γνωρίζει από πουλιά!
Το εβαλα μόνο του σε κλουβάκι και του εβαλα αυγοτροφη και αυγό και σπόρους!

Σωστά με τους σπόρους...
Αλλά για λίγες μέρες όχι αυγό... όχι λαχανικά.
Α δεν το ήξερα! Θα το βγάλω το αυγό!
εδώ που μένω δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία σπόρων δύστυχος μόνο τα βασικά!

Συμφωνώ απλά εγώ απ τις κουτσουλιές βλέπω πως το πουλί δεν τρώει.. και αμφιβάλω και αν τρώει σπόρους, γι αυτό πρότεινα αυγό βραστό που το τρώνε και παχαίνει κιόλας.
@Θανάσης Κριαράς βλέπεις σπασμένους σπόρους στην ταίστρα ή στον πάτο;
Ναι τρώει κανονικά σπόρους! Βρίσκω σπασμένους και στο πάτωμα και στην ταΐστρα!
Ίσως να φταίει που το είχα τόσο καιρώ στην κλουβα πτήσης και να αποδυναμοθηκε!
 
Ίσως να φταίει που το είχα τόσο καιρώ στην κλουβα πτήσης και να αποδυναμοθηκε!
Μπορεί! Αν και αυτό το πρήξιμο στην κοιλιά δεν είναι καλό... Δε δείχνει απλή αδυναμία λόγω κλούβας. Μιας και είσαι μακριά προσπάθησε να επικοινωνήσεις με κάποιον πτηνίατρο μέσω μειλ..
 
Μπορεί! Αν και αυτό το πρήξιμο στην κοιλιά δεν είναι καλό... Δε δείχνει απλή αδυναμία λόγω κλούβας. Μιας και είσαι μακριά προσπάθησε να επικοινωνήσεις με κάποιον πτηνίατρο μέσω μειλ..
Θα κάνω οτι μπορώ! Ενας εκτροφεας που είδε το πουλί μου είπε αμέσως να δωσω baycox αλλά δεν του έβαλα!
 
Με όσους κτηνιάτρους που γνωρίζουν για τα πουλιά έχω μιλήσει με μέιλ όλοι είναι έτοιμοι να σε βοηθήσουν! Δοκίμασε το δεν έχεις να χάσεις τίποτα!
μήπως έχεις κάποιον να μου προτείνεις;
 
Έβγαλα σήμερα τις κουτσουλιές να τις δείτε!
πιστεύω πως πάει καλύτερα!
 

Συνημμένα

  • 20160311_184146.webp
    20160311_184146.webp
    77,7 KB · Προβολές: 63
  • 20160311_184156.webp
    20160311_184156.webp
    49,3 KB · Προβολές: 63
Τι έδωσες και είδες βελτίωση στις κουτσουλιές;
Το μόνο που έκανα είναι να την βαλω σε ένα μικρο κλουβάκι και να της δωσω καναβουρι νιζερ βρομη περιλα
και την τροφη που δίνω κανονικά!
Και ο γιατρός μου είπε να του δωσω για μια εβδομαδα avimycine
 
Και ο γιατρός μου είπε να του δωσω για μια εβδομαδα avimycine
Το τι θα κάνεις Θανάση μου είναι δική σου επιλογή. Αφού στο είπε γιατρός, και αφού μιλάμε για μια ελαφριά αντιβίωση και να δώσεις δε θα γίνει μεγάλη ζημιά.. Εγώ δε ξέρω αν θα έδινα πάντως.. αφού ο γιατρός το πουλί δεν το είδε... είδε κάποιες φώτο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Το τι θα κάνεις Θανάση μου είναι δική σου επιλογή. Αφού στο είπε γιατρός, και αφού μιλάμε για μια ελαφριά αντιβίωση και να δώσεις δε θα γίνει μεγάλη ζημιά.. Εγώ δε ξέρω αν θα έδινα πάντως.. αφού ο γιατρός το πουλί δεν το είδε... είδε κάποιες φώτο;
Ναι αν φωτο το είδε το πουλακι και τις κουτσουλιές του και μου είπε ότι έχει σίγουρα κάτι αλλά για να μου πει το τι είναι πρέπει να εξετάσει τις κουτσουλιές του
Και επειδή δεν έχω αυτί την δυνατότητα μου πρότεινε το φάρμακο αυτο!
 
Το aviomycine έχει γίνει θεραπεία "ψωμοτύρι" για πάσα νόσο και...
Δεν ξέρουμε τι έχει; Aviomycine.
 
Back
Top