Αναπαραγωγή Η καναρα βγαζει μικρα αυγα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfree
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikfree

PB Member
Εγγραφή
19 Απρ 2016
Μηνύματα
684
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα... Εχω 2 ζευγαρια στο ενα: στις 10 μερες των αυγων εχουν αρχισει και κοκκινιζουν ειναι φυσιολογικο; και στο αλλο η καναρα βγαζει μικρα αυγα μπορω να κανω κατι σε αυτη την περιπτωση; Ευχαριστω εκ των προτερων!
 
Γράψε μας περισσότερες λεπτομέρειες, πόσες μέρες κλωσάει; Ποιά προετοιμασία ακολούθησες, διατροφή, πόσο χρόνων είναι;
Βγάλε με προσοχή κάποιες φωτογραφίες, δες σχετικά:petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/
Διάβασε τα παρακάτω άρθρα για πιθανά σου λάθη και αύριο με το καλό θα έχεις και απαντήσεις απο τους αρμόδιους
https://community.petbirds.gr/threads/Πιθανά-προβλήματα-στην-αναπαραγωγή-καναρινιών.17671/
https://community.petbirds.gr/threads/Ζευγάρωμα-καναρινιών.17674/
 
Στις 3 του μηνα ειδα το πρωτο μικρο αυγο! Μετα εβγαλε και αλλα 2 τα ειδα φαινεται μονο κροκος... (η καναρα ειναι αγορασμενη) απο διατροφη Αυγο- Βιταμινα-μηλο και ηλικια αρσενικος 1 χρονου θυληκια αν κρινω απο αυτα που μου ειχαν πει ειναι 3 χρονων
 
Στις 3 του μηνα ειδα το πρωτο μικρο αυγο! Μετα εβγαλε και αλλα 2 τα ειδα φαινεται μονο κροκος..
ΑΣΒΕΣΤΙΟ;Τι εννοείς μόνο κρόκος, δεν είχαν τσόφλι; Τι βιταμίνη;
Το άλλο ζευγάρι με τα κόκκινα;
 
σορρυ για τον τροπο που τα λεω απλα ειναι πρωτη φορα που βαζω ζευγαρια.. Ειναι το αυγο και φαινεται μονο κροκος μεσα τπτ αλλο... Το αλλο με τα κοκκινα τωρα ειναι 10 μερες απο το πρωτο και ηθελα να ρωτησω αν ετσι οπως κοκκινιζουν ειναι οι νεωσσοι αν γνωριζετε... Απο ασβεστειο μου ειχαν πει κοκκαλο σουπιας εβαλα... Βιταμινη απο pet shop
 
σορρυ για τον τροπο που τα λεω απλα ειναι πρωτη φορα... Ειναι το αυγο και φαινεται μονο κροκος μεσα τπτ αλλο... Το αλλο με τα κοκκινα τωρα ειναι 10 μερες απο το πρωτο και ηθελα να ρωτησω αν ετσι οπως κοκκινιζουν ειναι οι νεωσσοι αν γνωριζετε... Απο ασβεστειο μου ειχαν πει κοκκαλο σουπιας εβαλα... Βιταμινη απο pet shop
Δεν υπάρχει πρόβλημα μπορείς να κάνεις όσες ερωτήσεις θέλεις, σιγά σιγά θα το βρούμε το νήμα.
Σε ρώτησα για τον κρόκο γιατί υπάρχουν περιπτώσεις που η κανάρα κάνει μόνο κρόκο χωρίς τσόφλι, εσυ έχεις κανονικό αυγό και υπονοείς πως μέσω ωοσκόπησης βλέπεις μόνο τον κρόκο.Ήταν και δικό μου λάθος που δεν σε κατάλαβα, διότι δεν έχω εμπειρία αναπαραγωγής και για το λόγο αυτό δεν έχω κάτι άλλο να σου συστήσω πέραν του να δείς τα άρθα, να βγάλεις φωτογραφίες και αύριο πρωί πρωί να περιμένεις πως θα σε βοηθήσουν οι έμπειροι.
 
Όταν μικραίνουν σε μέγεθος τ αυγά είναι μια τέλεια ένδειξη πως το θηλυκό πρέπει να σταματήσει την αναπαραγωγή. Είναι σαν να φωνάζει... Τέλος για φέτος. Τα μικρότερα από το κανονικό σε μέγεθος αυγά, σπάνια έχουν τη δυνατότητα να θρέψουν το νεοσσό ο οποίος πεθαίνει και μάλιστα λιγο πριν ή αμέσως μετά την εκκόλαψη.
Αν τωρα εσυ διακρυνεις με την ωοσκοπηση τον κρόκο μέσα στο αυγο, δεν είναι απαραίτητα κακό, έτσι δείχνει τις πρώτες μέρες... κακό για μας ειναι αν συνεχίζει να δείχνει την ίδια εικόνα 7-8 ήμερες μετά.
Για πες μας σε παρακαλώ...
Πόσες γέννες έχει φέτος;
Πόσα συνολικά αυγά έχει κάνει;
Πόσα είναι τα μικρά αυγά;
Και πόσο μικρά είναι αυτά;
 
Για πες μας σε παρακαλώ...
Πόσες γέννες έχει φέτος;
Πόσα συνολικά αυγά έχει κάνει;
Πόσα είναι τα μικρά αυγά;
Και πόσο μικρά είναι αυτά;

1η γεννα για φετος με 3 αυγα και τα 3 ειναι μικρα εδω και 16 μερες δεν φαινεται να εχουν πουλακια απλα ισως βοηθησει οτι πριν εναν χρονο την ειχα ξαναβαλει με διαφορετικο αρσενικο και παλι τα ιδια ασπορα μικρα αυγα... και σκεφτηκα επειδη ειναι αγορασμενη μηπως παιζει τιποτα φαρμακα στα pet δεν ξερω απλα το λεω να μου πειτε την γνωμη απο την εμπειρια σας (βιταμινη δεν πηρα μαρκα πηγα σε pet και ειπα οτι ειναι σε περιοδο ζευγαρωματος και μου εδωσε αυγοτροφη!
 
λυπάμαι που διαβάζω όλα τα παραπάνω...
Η ηλικία του πτηνού που όπως γράφεις είναι τρία χρονών και το γεγονός των μικρών σε μέγεθος αυγών από την πρώτη γέννα με οδηγεί στο συμπέρασμα πως έχουμε να κάνουμε με ένα πουλί στη "δύση" της αναπαραγωγικής του καριέρας...
Δεν γνωρίζω το ιστορικό του αλλά δείχνει οργανική αδυναμία για αναπαραγωγή. Ίσως η καλύτερη λύση γι αυτό θα ήταν η απομάκρυνση από κάθε τέτοια δραστηριότητα.
Του χρόνου να δοκιμάσεις κι αν δεις τα ίδια... εκτός για όλο το υπόλοιπο της ζωής του.
 
χμ μαλιστα. Για το κοκκινισμα που εγραψα πανω εχεις καμια ιδια εμπειρια;
 
βιταμινη δεν πηρα μαρκα πηγα σε pet και ειπα οτι ειναι σε περιοδο ζευγαρωματος και μου εδωσε αυγοτροφη!
Άλλο βιταμίνη άλλο αυγοτροφή.
Βιταμίνη είναι αυτό:
kokkini-jpg.4182

Βγαίνει σε όλα τα χρώματα και μπαίνει σε διαφανές σακουλάκι και είναι απαγορευτική. Δεν το δίνουμε στα πουλιά μας γιατί καταστρέφει το συκώτι τους και τους προσφέρει μόνο λίπος.

Βιταμίνες είναι αυτές:
https://community.petbirds.gr/threads/Χρειάζονται-συμπληρώματα-διατροφής-τα-κατοικίδια-πτηνά.44127/
https://community.petbirds.gr/attachments/%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1_%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD_%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%B1-jpg.35593/
που μπαίνουν στο νερό και αν έχουν μια πλήρη και σωστή διατροφή τις χρειάζονται σπάνια.

Και αυγοτροφή είναι αυτό:
yellow-800x700_0.jpg

που την δίνουμε όλο το χρόνο με διαφορετική συχνότητα φυσικά. Δεν μένει μόνιμα στο κλουβί.

Εσύ τι δίνεις στα πουλιά σου;

τα ειδα φαινεται μονο κροκος
Εγώ δεν κατάλαβα τα άνοιξες και τα είδες ή τα είδες με το φακό (ωοσκόπηση);

στις 10 μερες των αυγων εχουν αρχισει και κοκκινιζουν ειναι φυσιολογικο;
Ούτε αυτό το καταλαβαίνω.. Δλδ τα αυγά από γαλάζια/μπλε που είναι γίνονται κόκκινα; Το κέλυφος αλλάζει χρώμα;
 
λοιπον εκτος απο το κοκκινο που οπως ειπες δινω ολο το χρονο πηρα και στην περιοδο αυτη βαζω αυγοτροφη μαρκα δεν ξερω ηταν χυμα... Ναι με φακο ειδα τον κροκο... και τα αυγα απο γαλαζια αρχισαν να κοκκινιζουν σιγα σιγα με τον καιρο απο μεσα δεν αλλαξε το χρωμα τελειος απλα φαινεται κοκκινο χωρις να βαλεις φακο!
 
εκτος απο το κοκκινο που οπως ειπες δινω ολο το χρονο
Να μην το δίνεις καθόλου. Εκτός αν θες καναρίνια με κατεστραμμένο συκώτι...

στην περιοδο αυτη βαζω αυγοτροφη μαρκα δεν ξερω ηταν χυμα...
Αν ήταν χύμα τότε δεν κάνει... Οι λόγοι εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/
πήγαινε και ζήτα απλά συσκευασμένη αυγοτροφή αν θες υγιείς γονείς και υγιείς νεοσσούς. :)

και τα αυγα απο γαλαζια αρχισαν να κοκκινιζουν σιγα σιγα με τον καιρο απο μεσα δεν αλλαξε το χρωμα τελειος απλα φαινεται κοκκινο χωρις να βαλεις φακο!
Και εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό.. αλλά δεν γίνονται κόκκινα απλά ζωντανεύει το χρώμα τους. Θεωρώ πως είναι εξαιτίας της ζωής που έχουν μέσα τους! 😉
 
λοιπον δειτε τα αυγα και τα ζευγαρια μου και πειτε μου γνωμες
σκουφατο αρσενικος ντιμπραντο καναρα...
και τα αυγα τους
au3o2h
(κοκκινιζουν απο οτι βλεπετε)
 
λοιπον δειτε τα αυγα και τα ζευγαρια μου και πειτε μου γνωμες
au3nds
σκουφατο αρσενικος ντιμπραντο καναρα...
και τα αυγα τους
au3o2h
(κοκκινιζουν απο οτι βλεπετε.
Δεν φαίνονται οι φώτο σου... Δες αυτό: petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ να βοηθηθείς!
 
εχω θεματακι με τις φωτο δεν μπορω να σας ανεβασω 😡
 
Back
Top