Αναπαραγωγή Η καναρα δεν τα ταίζει καθόλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kpapi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kpapi

PB New Member
Εγγραφή
8 Μαρ 2014
Μηνύματα
48
Πόλη
Σύρος
Μια κανάρα μου έκανε 3 αυγουλάκια από τα οποία χθες το πρωί εκολαύτηκαν τα δυο το πρόβλημα είναι ότι ενώ τα κρατάει ζεστά δεν τα ταίζει καθόλου. Τα ταιζω λοιπον εγω με συριγκα το ενα παει καλα το αλο ομως απο χθες με δυσκολια ανοιγε το στομα και σημερα φενεται να μην μπορει να καταπιεί τι μπορω να κάνω;
 
Καλώς ήρθες! Αυγό υπάρχει στο κλουβί για να τα δώσει να φάνε η κανάρα σου; Αν όχι βάλε αυγό και παρακολούθησε αν τα ταΐζει. Τώρα για το τάισμα στο χέρι δεν είμαι έμπειρος να σου πω τι να κάνεις με το ένα μικρό. Περίμενε τους ποιο γνώστες του ταΐσματος στο χέρι να σου πουν. 😉
 
Καλώς ήρθες! Αυγό υπάρχει στο κλουβί για να τα δώσει να φάνε η κανάρα σου; Αν όχι βάλε αυγό και παρακολούθησε αν τα ταΐζει. Τώρα για το τάισμα στο χέρι δεν είμαι έμπειρος να σου πω τι να κάνεις με το ένα μικρό. Περίμενε τους ποιο γνώστες του ταΐσματος στο χέρι να σου πουν. 😉


Εχω βαλει και φρεσκο αυγο και αυγοτροφη σε ευχαριστω παντως για την απαντηση σου
 
Δυστυχώς δεν γνωρίζω πολλά σχετικά με το τάισμα στο χέρι για να σου πω γιατί δεν μου χρειάστηκε ποτέ. Θα σου πουν και οι άλλοι. 😉
 
Πως κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα;


την παρακολουθω συνεχεια δεν τα εχει ταισει καθολου η σγαρα τους ηταν αδεια πρωτη φορα τα ταισα χθες το βραδυ τι να κανω με το μικρο που δεν μπορει να καταπιει;
 
Το μικρό που δεν μπορεί να καταπιεί είναι πιθανό να έχει πάθει κάποια μόλυνση από το τάισμα που του έκανες. Είναι σχεδόν απίθανο σε μια φωλιά με δύο μικρά να χαθεί το ένα από ασιτία. Ρωτήστε πριν παρέμβετε. Έτσι υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να λυθεί το πρόβλημα, αν όντως υπάρχει πραγματικά.
 
Το μικρό που δεν μπορεί να καταπιεί είναι πιθανό να έχει πάθει κάποια μόλυνση από το τάισμα που του έκανες. Είναι σχεδόν απίθανο σε μια φωλιά με δύο μικρά να χαθεί το ένα από ασιτία. Ρωτήστε πριν παρέμβετε. Έτσι υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να λυθεί το πρόβλημα, αν όντως υπάρχει πραγματικά.


Δεν χαθηκε μαλον πανικοβληθηκα αδικα το ξαναειδα και δοξα το θεο ειναι ακομα ζωντανο φοβηθηκα για πνιγμο λογω του οτι δεν ειχα ξανατισει νεοσο οσο για μολυνση ηταν ολα αποστειρομενα οποτε το αποκλειω ελπιζω να τα καταφερω και συντομα να τα δω και τα δυο στο κλαρακι ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση ανταποκριση
 
Το πρώτο 24ωρο οι νεοσσοι δεν ταιζονται γιατί έχουν φάει κάτι από το αυγό την ώρα που έσκασαν... Νομίζω πως βιάστηκες να παρεμβεις... Στενή παρακολουθηση από μακριά ώστε να μην ενοχληθεί η κανάρα και τα παρατήσει..
 
Το πρώτο 24ωρο οι νεοσσοι δεν ταιζονται γιατί έχουν φάει κάτι από το αυγό την ώρα που έσκασαν... Νομίζω πως βιάστηκες να παρεμβεις... Στενή παρακολουθηση από μακριά ώστε να μην ενοχληθεί η κανάρα και τα παρατήσει..


Γνωριζω οτι δεν τρωνε τις πρωτες ωρες ισως να εχεις δικιο αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι απο το αυγο δεν εχει φαει καθολου ειναι αθικτο ωστοσο σημερα καθε 2 περιπου ωρες που τα ταιζω η σγαρα τους ειναι αδεια αυτα φωναζουν για φαι και εκεινει τα αγνοει. Στην περιπτωση που τα παρατησει τελειως τι πρεπει να κάνω;
 
Γνωριζω οτι δεν τρωνε τις πρωτες ωρες ισως να εχεις δικιο αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι απο το αυγο δεν εχει φαει καθολου ειναι αθικτο ωστοσο σημερα καθε 2 περιπου ωρες που τα ταιζω η σγαρα τους ειναι αδεια αυτα φωναζουν για φαι και εκεινει τα αγνοει. Στην περιπτωση που τα παρατησει τελειως τι πρεπει να κάνω;


Η Αλικη εννοει οτι με τη γεννηση αφομοιωνουν στο στομαχι τους ενα μερος του κροκου που υπαρχει στο αυγο που ηταν μεσα οι νεοσσοι.

Εγω δεν εχω πολυ εμπειρια αλλα επειδη συμμετεχω στο ταισμα για να τα εξημερωσω οσο μπορω τις πρωτες μερες χρησιμοποιω σαν κουταλι την ακρη απο καπακι στυλου μπικ,5-6 σταγονες αραιωμενης τροφης για νεοσσους σε αναλογια 7/1 ειναι αρκετες για μια φορα.

Υ. Γ. Η δικια μου καναρα ταιζει κανονικα, απλα εγω συμμετεχω με μικρες ποσοτητες 1-2 φορες τη μερα για εξοικιωση
 
καλησπερα να ρωτησω κατι αλλο αν ξερει καποιος να μου πει στην περιπτωση που η ασπλαχνη μανα το αφησει εντελως και σηκωθει απο την φωλια τη θα μπορουσα να κανω για να μην ξυλιασει το κακομοιρο; Εχω μια που εχει αυγα αλλα δεν ειναι καιρος ακομα να τα σκασει αν το βαλω σε εκεινη θα το δεχτει;
 
Είσαι σίγουρος ότι το παράτησε το μωρό;

Εγώ δε θα το έβαζα σε μία κανάρα που κλωσάει γιατί μπορεί να μην το δεχτεί, μπορεί να παρατήσει τα αυγά, μπορεί να το ρίξει από τη φωλιά, μπορεί να γίνουν πολλά...

Πόσο ημερών είναι το μωρό; Έχεις εμπειρία από τάισμα στο χέρι; Άλλες θηλυκιές δεν έχεις;
 
μεχρι χθες το βραδυ καθοτανε και τα ζεσταινε. Απο το πρωι σημερα μεχρι και τωρα ουτε εχει πλησιασει την φωλια το μωρακι ειναι δυομιση ημερων. Εχω αλλες δυο η μια εχει τα αυγουλακια της η αλλη ειναι μαγκουφα κανεις απο τους τρεις αρσενικους δεν της εκανε κλικ μαλλον.η δεν ειναι ακομα ετοιμη δεν ξερω τι να πω. Εμπειρια απο ταισμα οχι προσπαθω απο την αρχη γιατι δεν τα ταισε καθολου.

σημ.ηταν δυο το ενα δεν τα καταφερε.
 
αν εβαλες καποιο ποστ να διαβασω δεν μου το εμφανιζει συγνωμη.
 
μάλλον δεν το είχε πάρει ή το ξέχασα 😎, για κοίταξε τώρα
 
οκ τωρα μου το εβγαλε ευχαριστω θα το κοιταξω αμεσως

να σου πω με το ταισμα θα βγαλω ακρη πιστευω το πιο μεγαλο μου θεμα ειναι τι να κανω για να παραμενει ζεστο και να μην ξυλιαση.

ευχαριστω πολυ το λινκ που μου εδωσες πιστευω θα βοηθηση πολυ.
 
Για το τάισμα το πιο σοβαρό θέμα είναι η θερμοκρασία της κρέμας μην σου καεί ο πρόλοβος του νεοσσού αλλά και να μην είναι κρύα γιατί δημιουργεί πήγματα και στην συνέχεια μύκητες.
για την ζέστη, λάμπα σε πορτατίφ, δεν υπάρχει άλλη λύση
 
αυριο πρωι με βλεπω να φτιαχνω θερμοκοιτιδα για σημερα μαλλον ετσι θα την βγαλει το μικρο.
 
Back
Top