Αναπαραγωγή Η καναρα δεν φτιαχνει φωλια

giorgoselectro

PB New Member
Εγγραφή
1 Φεβ 2008
Μηνύματα
9
Πόλη
Ελευσίνα
😕 Καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση μιας και ειμαι ασχετος το θυληκο καναρι που εχω δεν φτιαχνει φωλια παρολο που εχει ζευγαρωση προ 2 ημερων να του την ετοιμασω εγω; η να περιμενω; Ευχαριστω κ καλη σαρακοστη
 
Πρωτον καλη σαρακοστη και σε σενα δευτερον το θυληκο σου πιθανον να μην κανει φωλια επειδη δεν ειναι ετοιμο να γεννησει οταν θα ερθει εκεινη η στιγμη θα φτιαξει τη φωλια και υστερα απο μια-δυο μερες θα γεννησει. Εγω θα σε συμβουλευα να μην κανεις τιποτα απλα να περιμενεις να την φτιαξει μονη της.
 
φιλε μου αυτο που εχεις να κανεις ειναι η υπομονη το θηλυκο σου δεν ειναι ετοιμο και ειναι πολυ λιγες οι μερες απο το πρωτο ζευγαρωμα για να αρχισει να φτιαχνει φωλια οταν ειναι ετοιμο θα χτισει και μετα απο δυο με τρεις μερες(μπορει και παραπανο αναλογος το πουλι)θα σου κανει το πρωτο αυγο οπως λεει και ο φιλος μας ο gardeline τωρα εσυ μπορεις να βαλεις πολυβιταμινες στο πουλακι για να το ενισχυσεις και να το βοηθησεις στην γεννα του.
 
mono thiliko vtiaxnei ti folia; Tora pou ta exo akoma se diafora klouvia, to arseniko ekserevnaei ti folia...kathete mesa...mpenei - vgenei...vazei mesa klostitses, meta ta petaei kai ksanavalei...Den exoune zevgarosei akoma... Einai logiko auto;
 
αφου δεν εχουν ζευγαρωσει ακομα ισως να ειναι ενα ειδος φλερτ προς την θηλυκια για να την προσελκυσει και για να δειξει τις ικανοτητες του ως καλως αρσενικος επισης μπορει να το κανει επειδη ειναι πολυ πυρωμενος και η θηλυκια δεν ειναι. Κατα καποιο τροπο μπορεις να το πεις λογικο.
 
mono thiliko vtiaxnei ti folia; Tora pou ta exo akoma se diafora klouvia, to arseniko ekserevnaei ti folia...kathete mesa...mpenei - vgenei...vazei mesa klostitses, meta ta petaei kai ksanavalei...Den exoune zevgarosei akoma... Einai logiko auto;
Αυτό θα γίνεται συνεχώς μέχρι να έρθει η στιγμή που θα τελειώσουν το χτίσιμο μέσα σε δύο ώρες και από εκεί και ύστερα να περιμένεις τα αβγά σε 1-2 μέρες. :)
 
Back
Top