Αναπαραγωγή Η καναρα με το που βλεπει κοσμο σηκωνεται απο την φωλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Καλησπερα σε οολους!
Λοιπον... Εβαλα το ζευγαρακι που πηρα περυσι να ζευγαρωσει, ακολουθησα ολη την προετοιμασια και την κυριακη μου εφτιαξε την φωλια της η καναρα μου.
Σημερα το πρωι 26/2 γεννησε το πρωτο αυγο..
Με το που σηκωθει η καναρα απο την φωλια παει και καθεται ο αρσενικος μεσα..
Αλλα το προβλημα ειναι οτι με το που δει κατι η καναρα σηκωνεται αμεσως και καθεται παλι μετα απο αρκετη ωρα στην φωλια..
Εσεις τι λετε;
Επισης.. Αν της παρω τον καναρο για να τον βαλω σε αλλη καναρα λετε να υπαρξει καποιο προβλημα;
 
Σε πρώτη φάση πιστεύω οτι πρέπει να αφήσεις τον αρσενικο μέσα, για λίγες ημερες ακόμη, έως να τελειώσει την ωοτοκία, κι έπειτα τον μετακινεις σούρουπο.
Εναλλακτικά, τον παίρνεις λίγο πρωί απόγευμα για κανένα μισάωρο και τον βάζεις στην άλλη καναρα.
Που έχεις το κλουβι; Μέσα στο σπίτι;
Για να δεις τη συμπεριφορά της θα πρέπει πρώτα να κάνει το τρίτο ή τέταρτο αυγό, οποτε και πιθανά θα βιδωθεί στη φωλιά. Τότε είναι και που ανεβάζει θερμοκρασια.
 
Σε πρώτη φάση πιστεύω οτι πρέπει να αφήσεις τον αρσενικο μέσα, για λίγες ημερες ακόμη, έως να τελειώσει την ωοτοκία, κι έπειτα τον μετακινεις σούρουπο.
Εναλλακτικά, τον παίρνεις λίγο πρωί απόγευμα για κανένα μισάωρο και τον βάζεις στην άλλη καναρα.
Που έχεις το κλουβι; Μέσα στο σπίτι;
Για να δεις τη συμπεριφορά της θα πρέπει πρώτα να κάνει το τρίτο ή τέταρτο αυγό, οποτε και πιθανά θα βιδωθεί στη φωλιά. Τότε είναι και που ανεβάζει θερμοκρασια.


Aχα.. Καταλαβα, θα το κανω ετσι τοτε.
Τα εχω εξω προστατευμενα απο βροχη, αερα, ηλιο αρπακτικα κλπ..
 
Αλλα το προβλημα ειναι οτι με το που δει κατι η καναρα σηκωνεται αμεσως και καθεται παλι μετα απο αρκετη ωρα στην φωλια..
Τι εννοείς με αυτό; Με το που δει τον αρσενικό να κάθεται στη φωλιά ή με το που θα δει κίνηση στο χώρο από διάφορα άτομα; Αν συμβαίνει το δεύτερο, τότε καταλαβαίνεις ότι το πρόβλημα δεν είναι ο αρσενικός αλλά ότι το κλουβί βρίσκεται σε λάθος χώρο.
 
Τι εννοείς με αυτό; Με το που δει τον αρσενικό να κάθεται στη φωλιά ή με το που θα δει κίνηση στο χώρο από διάφορα άτομα; Αν συμβαίνει το δεύτερο, τότε καταλαβαίνεις ότι το πρόβλημα δεν είναι ο αρσενικός αλλά ότι το κλουβί βρίσκεται σε λάθος χώρο.

Σταυρο το κλουβι βρισκεται εξω στην ταρατσα..
Μια φορα την μερα πηγαινει καποιος κ ρειχνει μια ματια.
Μονο αυτο..στο ιδιο σημειο περυσι εβγαλα καρδερινοκαναρα.
 
Λάθος κατάλαβα τότε. Τι είναι αυτό όμως που την ανησυχεί και την κάνει να σηκώνεται από τη φωλιά; Αυτό δεν κατάλαβα.
 
Βασίλη, δεν μπορώ να πάρω το ρίσκο και να σου πω τι να κάνεις σε αυτή την περίπτωση. Αν ρωτάς τι θα έκανα εγώ, εφόσον είχα υποψίες που θα με έκαναν να πιστεύω ότι κάτι τα ενοχλεί, θα τους αλλαζα μέρος, αν και αυτό εξαρτάται και από άλλα πράγματα που δεν γνωρίζω, όπως ποιοι είναι οι υπόλοιποι χώροι που έχεις διαθέσιμοι, κατά πόσο είναι κατάλληλοι κ.λπ.
 
Συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά αφού βρίσκονται σε χώρο που δεν περνάει κανείς, πως ξέρεις ότι σηκώνεται; Και αφού δεν περνάει κανείς, δεν μοιάζει κάπως φυσικό όταν μια φορά στις τόσες σε δει να ξαφνιαστεί κάπως και να σηκωθεί; Δεν έχω καταλάβει τι σε ανησυχεί. Βέβαια έχεις εμπειρία αλλά... 😕
 
Συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά αφού βρίσκονται σε χώρο που δεν περνάει κανείς, πως ξέρεις ότι σηκώνεται; Και αφού δεν περνάει κανείς, δεν μοιάζει κάπως φυσικό όταν μια φορά στις τόσες σε δει να ξαφνιαστεί κάπως και να σηκωθεί; Δεν έχω καταλάβει τι σε ανησυχεί. Βέβαια έχεις εμπειρία αλλά... 😕

Μαρια το πρωι που γυρισα στο σπιτι ειδα τα πουλια λιγο αναστατομενα.. Και η καναρα σηκωθηκε απο την φωλια και αμεσως ο καναρος πηγε και καθησε μεσα..σκεφτομαι πως θα γεννησε η καναρα.. Μεχρι να κανω μια δουλιτσα ξαφνικά βλεπω και τα 2 στα ξυλακια και φωναζανε.. Και μετα οση ωρα καθαριζα τα αλλα πουλακια χωρις να τα ενοχλω η καναρα καλοπιζοτανε και δεν καθησε στην φωλια.. Μεχρι τωρα εκανα εφοδους χωρις να με παιρνει χαμπαρι κανενα πουλακι.. Και ητανε εκτος φωλιας..
Πριν 5 λεπτα την βρηκα μεσα στην φωλια..
 
Πριν 5 λεπτα την βρηκα μεσα στην φωλια..
Βασίλη, όταν παρατήσουν τη φωλιά, την παρατάνε. Διαφορετικά, όταν σηκώνονται και επιστρέφουν τότε σηκώθηκαν επειδή έπρεπε να σηκωθούν. Δύσκολα κάνει λάθος το ένστικτο των πουλιών.
 
...
Σημερα το πρωι 26/2 γεννησε το πρωτο αυγο..
Με το που σηκωθει η καναρα απο την φωλια παει και καθεται ο αρσενικος μεσα..
Αλλα το προβλημα ειναι οτι με το που δει κατι η καναρα σηκωνεται αμεσως και καθεται παλι μετα απο αρκετη ωρα στην φωλια..
Εσεις τι λετε;
Επισης.. Αν της παρω τον καναρο για να τον βαλω σε αλλη καναρα λετε να υπαρξει καποιο προβλημα;

Στο πρώτο αυγό ΔΕΝ ΚΑΘΟΝΤΑΙ τα θηλυκά στην φωλια. Τα θηλυκά με ανεπτυγμένο ένστικτο "κάθονται" μετά το τρίτο αυγό. Ολα είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται ν' ανησυχείς, τουλάχιστον προς το παρόν. Θα έλεγα να μην μετακινήσεις τον αρσενικό γιατί χρειάζεται παρατήρηση, έλεγχος και ανάλογη δράση στην περίπτωση που το θηλυκό δυστροπήσει και παρατάει την φωλιά. Φαίνεται οτι δεν έχεις την πρέπουσα εμπειρία για τέτοιους χειρισμούς. Ασε τα πουλιά μαζί να εξελιχθεί ομαλά η γέννα.
 
Θα συμφωνήσω με τον Μάκη @mgerom ! Αφησε τα πουλιά μόνα τους και ήσυχα. Παρατήρησε μήπως εκεί που τα έχεις στην ταράτσα υπάρχει κάποιος ξαφνικός δυνατός θόρυβος και φοβίζει την κανάρα.

Καλή συνέχεια και με το καλό να δεις τα μικρά καναρινάκια στο κλαδί.
 
Στο πρώτο αυγό ΔΕΝ ΚΑΘΟΝΤΑΙ τα θηλυκά στην φωλια. Τα θηλυκά με ανεπτυγμένο ένστικτο "κάθονται" μετά το τρίτο αυγό. Ολα είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται ν' ανησυχείς, τουλάχιστον προς το παρόν. Θα έλεγα να μην μετακινήσεις τον αρσενικό γιατί χρειάζεται παρατήρηση, έλεγχος και ανάλογη δράση στην περίπτωση που το θηλυκό δυστροπήσει και παρατάει την φωλιά. Φαίνεται οτι δεν έχεις την πρέπουσα εμπειρία για τέτοιους χειρισμούς. Ασε τα πουλιά μαζί να εξελιχθεί ομαλά η γέννα.

Ο χωρος που τα εχω ειναι μια χαρα, χωρις να κινδυνευουν απο κατι κ η φωλια ειναι σε σημειο που δεν κινδυνευει.
Η καναρα ειναι πρωταρα, παιζουν ρολο οι αντιδρασεις της;
Εμπειρια εχω απο αυτα που βλεπω-διαβασει στο φορουμ και απο την περσυνι μου αναπαραγωγη με πρωταρα καναρα παλι αλλα μιλαμε για μανα..

Θα συμφωνήσω με τον Μάκη @mgerom ! Αφησε τα πουλιά μόνα τους και ήσυχα. Παρατήρησε μήπως εκεί που τα έχεις στην ταράτσα υπάρχει κάποιος ξαφνικός δυνατός θόρυβος και φοβίζει την κανάρα.

Καλή συνέχεια και με το καλό να δεις τα μικρά καναρινάκια στο κλαδί.

ευχαριστω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Το τελευταιο αυγο ειναι το πρασινο στις 2/3..
Να υποθεσω πως ή τα 4 ή το 1 ειναι ασπορο ετσι;!

rsz_20160302_091829.jpg
 
Back
Top